Jump to content

Φορήτο με Hyper-V Server 2008 R2 ??


 Share

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα

 

Στο σπιτι μου το τελευταιο καιρο το εχω μετατρεψει σε οικιακο Data Center με διαφορους Routers να παιζουν και 2 Servers εναν ML-110G5 HP και εναν ML-110G6 ΗΡ και τα δυο εχουν πανω τους

Windows Server 2008 Standard R2 Με Hyper - V και τα δυο σε DC.

Το θεμα ειναι πολυ ρευμα πολυ φασαρια τις ζεστες ωρες του καλοκαιριου και αρχιζω να αναρωτιεμε αν χρειαζονται ολα αυτα

Σκεφτομαι να Αγορασω ενα Νοtebook που να εχει πχ 1TB σκληρο Δισκο να ξεκειναει η μνημη απο 8GB να ειναι 17αρι και ενωειται οτι να επεκτεινετε η Ram τουλαχιστων στα 16GB

Να εχει δυνατοτητες ο επεξεργαστης να υποστιριξει RemoteFX - Dynamic Memory στα 2008 το θεμα ομως ειναι τι πρωτεινεται και ενωειτε οτι αυτο το μηχανημα θα εχει τα παντα πανω του

 

Mπωρει να παιξει με τον Hyper - V σωστα για non Production μονο για τεστ VM σηκωνο?

Παρακαλω διαφωτιστε με σε καποιο μηχανημα η αν δεν θελεται να βαλετε εδω μεσα

στειλτε πμ για να μην υπαρχη φοβος διαφημησης .

ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου πέρασε πολλές φορές απο το μυαλό να αλλάξω το λαπτοπ με ένα θηρίο αλλά όσο και αν έψαξα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να αλλάξει τα xeon και το storage για αυτό και για το καλοκάιρι πήγα το rack στο μαγαζί και έβαλα ένα vpn να μπαίνω απο το σπίτι.

 

Πάντως σε λαπτοπ ότι και να πάρεις για να τα κάνει όλα αυτά πας σε workstation που φέυγει στο 2,5άρι πολλά λεφτά. Και πολύ βαρύ μετά θα γκρινιάζεις για το βάρος και την μπαταρία. Δεν ξέρω σκέψου το πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου

 

Αρα λοιπον αν ειναι να παω σε ενα φορητο το οποιο απλα να εχει αρκετη μνημη ενα 500αρη δισκο καρτα γραφικων δεν με ενδιαφερει να εχει Nvidia διοτι και μπαταρια τρωει πολυ και παιχνιδια δεν παιζω να παω σε κανα I5 και θα μπαινω μεσω του VPN στα 2008 ( ευχαριστω τον Θαναση Κλαδακη για την πολυτιμη βοηθεια του που μου ανοιξε τα ματια πως να στεινω VPN με Windows 2008) και ειμαστε κομπλε θα κανω και ενα QOS να δυνει συγκεκριμενο traffic στο upload για το συγκεκριμενο VPN και ειναι σουπερ τι λες και εσυ :) ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...