Jump to content

Μικρόφωνο για Conference Calls


Blackman
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω που αλλού να το ανοίξω το thread αυτό.

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω 2 μικρόφωνα ώστε να έχω τον καλύτερο δυνατό ήχο στα εβδομαδιαία meetings-παρουσιάσεις που κάνουμε στο γραφείο μέσω Office Communicator μεταξύ Αθήνας/Θεσ/νίκης

στην παρούσα φάση έχω μία Microsoft WebCam 1080p που το μικρόφωνο της είναι αρκετά καθαρό...αλλά συνήθως στην αίθουσα είναι αρκετά άτομα και σε περιπτώσεις 1-2 ατόμων που μιλάνε πιο χαμηλόφωνα από τους υπόλοιπους το χάνω. Πιστεύω ότι με ένα πιο καλό μικρόφωνο θα καταφέρω να πιάσω και αυτό χωρίς να έχω θόρυβο.

έχετε να προτίνετε κάποιο μικρόφωνο εσείς;

έχω δει περιπτώσεις όπως

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από αρκετή έρευνα βρήκα...

 

αρχικά υπάρχει αυτή η σελίδα

 

http://technet.microsoft.com/en-us/lync/gg278164

 

μέσα από αυτά κατέληξα ότι τα προιόντα τις Polycom είναι κατάλληλα για την δουλειά και σε καλές σχετικά τιμές.

 

μία καλή λύση που υπάρχει είναι τα speaker phones το C100 & το C100S με διπλά μικρόφωνα και HD voice.

 

communicator_c100s.jpg

 

το οποίο έχει πάνω και ακουστικό και όλα τα απαραίτητα πλήκρα, όπως κλήσης...mute κλπ.

 

αυτό είναι σε desktop solution, αλλά προφανώς κάνει για αυτό που θέλω και παίζει σε τιμή μέχρι 130€

 

η πιο επαγγελματική λύση για conference που μου άρεσε και με σχέση τιμής ήταν το CX3000 Conference Phone

 

cx3000.jpg

 

το οποίο το βρίσκω κάτι λιγότερο από 600€ έχοντας Integration με αρκετά στοιχεία του Lync & του OCS, καθώς φέρνει διάφορα στην οθόνη του για online meetings & conferences.

το συγκεκριμένο λειτουργεί και σαν client lync/ocs χωρίς σύνδεση με υπολογιστή για άμεση χρήση.

 

θα προχωρήσω σε αγορά του μικρού αρχικά και αν δεν καλύψει τις ανάγκες τότε θα πάω στο μέγαλο.

 

οι άλλες λύσεις, ήταν extreme και απαγορευτικές σε θέμα τιμής. (μιλάω πάντα σε ότι είναι optimized για lync & ocs)

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...