Jump to content

Συμβουλές και καλές πρακτικές για την διαχείριση των αρχείων μίας εταιρίας?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κάποιες ερωτήσεις γενικού ενδιαφέροντος πάνω σε θέματα διαχείρισης αρχείων χρηστών, κοινόχρηστων αρχείων/φακέλων και λύσεις backup.

 

1. Στο περιβάλλον που εργάζεστε, που αποθηκεύονται τα αρχεία των χρηστών? Τοπικά? Αν ναι, το backup τους πως γίνεται? Μέσω mapping κάποιου φακέλου σε κάποιον server με Quota? Κάτι άλλο? Πως παίρνετε backup τα αρχεία των χρηστών σας? 

 

2. Τους κοινόχρηστους φακέλους, πως τους παίρνετε backup? Σε εξωτερικό δίσκο? Σε NAS? Σε κάποιο άλλο PC ή Server? Κάθε πότε? Software? 

 

3. Χρησιμοποιείτε home folders? (σε περιβάλλον Active Directory)

 

4. Χρησιμοποιείτε Profile Folders για να αποθηκεύετε τα προφιλ των χρηστών? (σε περιβάλλον Active Directory)

 

5. Tι γνώμη έχετε για για τα NAS? (QNAP, Synology κτλ)? Αν χρησιμοποιείτε NAS στην εταιρία, ποιο ρόλο παίζει? "Βackupιέρα" ? Βάζετε και κοινόχρηστους φακέλους εκεί? 

 

Αυτά για αρχή, μιας και θα θελα να μάθω γενικά πως εμείς, οι έλληνες ΙΤ χρησιμοποιούμε τις τεχνολογίες για ένα καλύτερο Storage περιβάλλον.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1. Στο περιβάλλον που εργάζεστε, που αποθηκεύονται τα αρχεία των χρηστών? Τοπικά? Αν ναι, το backup τους πως γίνεται? Μέσω mapping κάποιου φακέλου σε κάποιον server με Quota? Κάτι άλλο? Πως παίρνετε backup τα αρχεία των χρηστών σας? 

My Documents Redirection με χρήση Group Policy. Υπάρχει πάντα τοπικό αντίγραφο και αυτόματος συγχρονισμός σε δικτυακό φάκελλο ο οποίος παίρνεται backup μια φορά τη βδομάδα

2. Τους κοινόχρηστους φακέλους, πως τους παίρνετε backup? Σε εξωτερικό δίσκο? Σε NAS? Σε κάποιο άλλο PC ή Server? Κάθε πότε? Software? 

Με το Windows Backup σε άλλον server καθημερινά

3. Χρησιμοποιείτε home folders? (σε περιβάλλον Active Directory)

βλ. 1

4. Χρησιμοποιείτε Profile Folders για να αποθηκεύετε τα προφιλ των χρηστών? (σε περιβάλλον Active Directory)

Όχι

5. Tι γνώμη έχετε για για τα NAS? (QNAP, Synology κτλ)? Αν χρησιμοποιείτε NAS στην εταιρία, ποιο ρόλο παίζει? "Βackupιέρα" ? Βάζετε και κοινόχρηστους φακέλους εκεί? 

δεν τα χρησιμοποιώ γιατί δεν τα έχω

Link to comment
Share on other sites

 

1. Στο περιβάλλον που εργάζεστε, που αποθηκεύονται τα αρχεία των χρηστών? Τοπικά? Αν ναι, το backup τους πως γίνεται? Μέσω mapping κάποιου φακέλου σε κάποιον server με Quota? Κάτι άλλο? Πως παίρνετε backup τα αρχεία των χρηστών σας? 

My Documents Redirection με χρήση Group Policy. Υπάρχει πάντα τοπικό αντίγραφο και αυτόματος συγχρονισμός σε δικτυακό φάκελλο ο οποίος παίρνεται backup μια φορά τη βδομάδα

2. Τους κοινόχρηστους φακέλους, πως τους παίρνετε backup? Σε εξωτερικό δίσκο? Σε NAS? Σε κάποιο άλλο PC ή Server? Κάθε πότε? Software? 

Με το Windows Backup σε άλλον server καθημερινά

3. Χρησιμοποιείτε home folders? (σε περιβάλλον Active Directory)

βλ. 1

4. Χρησιμοποιείτε Profile Folders για να αποθηκεύετε τα προφιλ των χρηστών? (σε περιβάλλον Active Directory)

Όχι

5. Tι γνώμη έχετε για για τα NAS? (QNAP, Synology κτλ)? Αν χρησιμοποιείτε NAS στην εταιρία, ποιο ρόλο παίζει? "Βackupιέρα" ? Βάζετε και κοινόχρηστους φακέλους εκεί? 

δεν τα χρησιμοποιώ γιατί δεν τα έχω

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Maverick. Μια ακόμα ερώτηση. Στην 1η ερώτηση που λες "Υπάρχει πάντα τοπικό αντίγραφο", έχεις βάλει κ γίνεται backup στο ίδιο το PC δηλαδή? τοπικά?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Maverick. Μια ακόμα ερώτηση. Στην 1η ερώτηση που λες "Υπάρχει πάντα τοπικό αντίγραφο", έχεις βάλει κ γίνεται backup στο ίδιο το PC δηλαδή? τοπικά?

 

ευχαριστώ.

 

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερο backup. Τα αρχεία υπάρχουν στο δίσκο του δικτύου και αυτόματα γίνονται replicated σε φάκελλο στον τοπικό δίσκο. Δεν ασχολείσαι καθόλου με τα αρχεία των χρηστών εφ΄ όσον έχει οριστεί σωστά στο group policy ποιός φάκελλος τα περιέχει

 

Δες εδώ:  https://www.youtube.com/watch?v=rHfIZCkLPMw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα αναφερθω μονο στο NAS και στο backup, Ολα τα αλλα ειναι προαιρετικα.

Η τεχνικη backup 3-2-1 ειναι η πιο δημοφιλή.

3 τουλάχιστον αντιγραφα του καθε backup, σε 2 διαφορετικα μεσα και 1 απο αυτα να βρισκεται εξω απο τα γραφεία.

υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ συνιδασμοι το λογισμικο και το μεσο, το βασικοτερο απο ολα ομως ειναι να υπαρχει διαδικασια ελεγχου ανακτησης.

Γιατι πολλες φορες οταν χρειαστει, τελικα ΔΕΝ υπαρχει backup.

 

NK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα αναφερθω μονο στο NAS και στο backup, Ολα τα αλλα ειναι προαιρετικα.

Η τεχνικη backup 3-2-1 ειναι η πιο δημοφιλή.

3 τουλάχιστον αντιγραφα του καθε backup, σε 2 διαφορετικα μεσα και 1 απο αυτα να βρισκεται εξω απο τα γραφεία.

υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ συνιδασμοι το λογισμικο και το μεσο, το βασικοτερο απο ολα ομως ειναι να υπαρχει διαδικασια ελεγχου ανακτησης.

Γιατι πολλες φορες οταν χρειαστει, τελικα ΔΕΝ υπαρχει backup.

 

NK

 

Στο χώρο που εργάζομαι, έχουμε το Acronis Advanced Backup.. και παίρνουμε backup σε 2 μέρη, σε εξωτερικό δίσκο, απευθείας συνδεδεμένο στους Servers και σε έναν server (PC βασικά) που του έχουμε βάλει 3x3TB σκληρούς δίσκους. 

 

Όποτε χρειάστηκε μπόρεσα και έκανα restore (ειδικά μετά απο ένα πρόβλημα που είχαμε με Ransomware). 

 

Τώρα, μιας και θέλουμε να δούμε λίγο καλύτερα το θέμα "backup", λέμε να αγοράσουμε 1 x QNAP NAS 8bay και 1 x QNAP NAS 4bay. Το backup θα λαμβάνεται στο 1 QNAP 4bay και στον server που παίρναμε και πριν. Για το 3ο σημείο, σκεφτόμαστε για cloud ή για αποθήκευση δίσκου κάπου εκτός γραφείου. 

 

Μπορείς Νίκο να μου πεις αν σου φαίνεται καλή η στρατηγική? Απλά τη γνώμη σου.. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ίσως να είναι υπερβολή τα 2 nas. εξαρτάται πάντα απο το πόσο σημαντικά είναι τα δεδομένα, και το πλάνο που έχεις σχεδιάσει.

φαντάζομαι οτι τα nas τα έχεις μόνο για backup, και όχι για file sharing.

Για αρχή θα πρέπει να ενεργοποιήσεις previous versions στο fileserver (πιθανά και στα τερματικά) ώστε να κάνει ο χρήστης εύκολη ανάκτηση σε περίπτωση που διαγράψει κάτι.

για την περιπτωση αστοχιας του file server λαμβανεις καθημερινο backup στο nas, εκει πεφτει και κάποιο export από βάσεις ή άλλο λογισμικό. Το σημείο επαναφοράς σε περίπτωση αστοχίας είναι το nas

 

Αν η υποδομή σου ειναι virtual κάνεις και export τα vms (στο nas) αν δεν είναι τοτε κατι σαν acronis μας κανει.

Θα πρέπει όμως να υπάρχει μια διαδικασία που ενα αντίγραφο του nas να το εχεις και σε αλλο μέσο. Σε δίσκο η κατι τετοιο. Η καλύτερη λύση (για εμένα παντα) ειναι το offline backup με κασέτα.

Παράλληλα με ολα αυτα μπορείς να ανεβάζεις και στο cloud ενα snapshot του nas ανα τακτα χρονικα διαστήματα. το κόστος ειναι τραγικά χαμηλό.

 

Φυσικά τα παραπάνω μπορεις να τα κανεις με εκατοντάδες παραλλαγές, ειναι απλά ο τρόπος που σκέφτομαι εγω την διαδικασία ανάκτησης. Αυτο που εχει μεγαλύτερη σημασία (και δεν το εφαρμόζει σχεδόν κανένας) ειναι ο έλεγχος των backup και η διαδικασία ανάκτησης  ολης της υποδομής σε ελεγχόμενο περιβαλον.

αυτο θα σου δώσει τη δυνατότητα:

να είσαι σίγουρος για το backup που παίρνεις

να εξοικειωθείς με τη διαδικασία

και να μάθεις οτι υπάρχουν δυο "χρόνοι" στην ανάκτηση δεδομένων

 

ο χρόνος αποκατάστασης και το σημείο επαναφοράς. Τις περισσότερες φόρες ο συνδυασμός των δυο ειναι πολυ περισσότερο απο οσο έχουμε υπολογίσει

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, θα πάμε μάλλον σε 2 NAS γιατί αυτή τη στιγμή οι Filerservers που έχουμε έχουν μικρή χωρητικότητα και (δυστυχώς) τα δεδομένα είναι πλέον πολλά. Οπότε ναι, θα χρησιμοποιήσουμε το ένα NAS (8bay) για file sharing (είδα ότι το QNAP δουλεύει μια χαρά με Active Directory) και το άλλο NAS (4bay) θα παίρνει backup τα (μισά) δεδομένα του πρώτου NAS (και λέω τα μισά, γιατί το πρώτο NAS θα περιέχει τα home folders των χρηστών, οπότε αυτά τα αρχεία θα υπάρχουν και synchronized στους φακέλους των υπολογιστών των χρηστών τοπικά. Οπότε το 2ο NAS θα παίρνει backup ΜΟΝΟ τους κοινόχρηστους φακέλους. 

 

Κάπως έτσι έχει το σενάριο.. Κάθε σκέψη/συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Αν ένας υπολογιστής προσβληθεί από ένα ransomware τότε και στον Server θα κρυπτογραφηθούν τα αρχεία του, αφού είναι Synced.

Μόνο με previous Version στον Server θα μπορέσεις να τα φέρεις πίσω ΑΛΛΑ κάποια Ransomware σβήνουν τα Previous Versions ΟΠΟΤΕ BackUp Σίγουρα θα χρειαστείς .... ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ τον μισό χώρο...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Αν ένας υπολογιστής προσβληθεί από ένα ransomware τότε και στον Server θα κρυπτογραφηθούν τα αρχεία του, αφού είναι Synced.

Μόνο με previous Version στον Server θα μπορέσεις να τα φέρεις πίσω ΑΛΛΑ κάποια Ransomware σβήνουν τα Previous Versions ΟΠΟΤΕ BackUp Σίγουρα θα χρειαστείς .... ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ τον μισό χώρο...

 

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.. Θα χρειαστεί πάρα πολύ χώρος για να παίρνω ΚΑΙ τα τοπικά αρχεία του καθενός όμως... 

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας χρήστης δεν αλλάζει σταθμό εργασίας συνεχώς και είναι πάντοτε στον ίδιο σταθμό εργασίας τότε δεν έχει "νόημα" το Sync.

Να σου πω τι κάνω εγώ γενικά και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

έχω εγκαταστάσεις σε περισσότερα του ενός σημείου (sites) τα οποία είναι συνδεμένα μεταξύ του με MPLS

έτσι έχω server και στο ένα σημείο αλλά και στο άλλο...

Αν δεν έχεις περισσότερα του ενός site δεν σημαίνει ότι η ίδα λογική δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αλλά ούτε ότι είναι σίγουρα σωστή ή ότι δεν υπάρχουν καλύτεροι τρόποι...

 

1. όλοι οι χρήστες έχουν τα αρχεία τους τοπικά

2. έχω ένα DFS Root μεταξύ δύο Server σε διαφορετικά site και μοιράζω έναν φάκελο R στον οποίο βάζουν τα κοινόχρηστα αρχεία. 

Στον δίσκο αυτό όπου είναι O R έχω ενεργοποιημένο το Shadow Copy οπότε έχω previous versions.

3. έχω δημιουργήσει έναν φάκελο Z για κάθε χρήστη όπου και αυτός είναι στον ίδιο Server με τον R και έχω βάλει Quota και ισχύουν και πάλι τα PRevious Versions.

Στον Ζ έχω εκπαιδεύσει τους χρήστες μου να αποθηκεύουν ΧΡΗΣΙΜΑ αρχεία... Ο Ζ είναι για κάθε χρήστη προσωπικό και τον βλέπει μόνο αυτός. Αυτός ο Z κάνει Sync δλδ είναι και στο PC και στο Server. έτσι αν κάποιος έχει laptop και είναι εκτός δικτύου , το Ζ είναι διαθέσιμο και όταν είναι εκτός δικτύου.

 

Παίρνω backUp σε κάθε Server τον R και τους Z με το windows backup

Παίρνω BackUp όλόκληρους του Virtual Servers αυτούς (Είναι Virtual οι Server με hyperV)

 

Τέλος για τα αρχεία των χρηστών (γιατί όση εκπαίδευση και να κάνεις πάντοτε θα βάλουν κάτι στο desktop ή στο my Documents κλπ) κάνω το εξής

έχω ένα NAS (ReadyNas NetGear Active Directory Integrated) και σε κάθε PC έχω εγκαταστήσει το Cobian http://www.cobiansoft.com/και παίρνω καθημερινά Incremental backup σε zip και full κάθε δύο εβδομάδες.

όταν έανς χρήστης μου είχε malware πήγε και έκανε και τα backup encrytped αλλά στο Netgear έχω ενεργοποιημένο το Previous Versions και εκεί οπότε βρήκα τα αρχεία σε Previous Versions.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έρχομαι μετά απο καιρό, να συνεχίσω αυτή την κουβεντούλα. Επειδή δεν είχαμε πολύ χρόνο για σωστό σχεδιασμό backup και επειδή το θεμα ήταν και οικονομικό, ήρθε τώρα μάλλον η στιγμή που θα προχωρήσουμε σε μια backup λύση. 

 

Πέραν των NAS (όπου ενδιαφερόμαστε για 8bay της QNAP και RAID 5 with Parity) είδα πως και οι Dell Servers (Τ330) κοστίζουν τελικά όσο το QNAP TS-853A που ενδιαφερόμαστε. Οπότε σκέφτομαι 3 λύσεις.. 

 

1. 2 x QNAP NASes όπου το ένα θα παίρνει backup του πρώτου. Στο πρώτο θα γίνεται το file sharing. Αλήθεια, δουλεύουν καλά με iSCSI? Έχει κανείς εμπειρία?

 

2. 1 x Dell T330 με RAID5 και 1 x 4-bay QNAP (για να πέσει κάπως το κόστος) όπου το NAS θα λειτουργεί καθαρά σαν backupιέρα

 

3. 2 x Dell T330, θα λειτουργούν στο DOmain και θα μπορώ να παίρνω backup στον έναν και file sharing στον άλλο. 

 

Μπορείτε να με συμβουλεύσετε σε ότι έχει να κάνει με το hardware?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καθόλου server τώρα; Νομίζω πως δεν πρέπει να μπλεξεις το Storage με το "control plane". Αν έχεις ένα VM με Windows File Services που αποθηκεύεις τα αρχεία τότε πρέπει να ανησυχείς μόνο για το Backup και ίσως το χώρο αν δεν έχεις αρκετό. Ότι και αν πάρεις πρέπει να είναι presented μέσα από ένα Windows Server και όχι απευθείας από το Storage για πολλούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω τόσο ειδικά αλλά ποιο πολύ εγκυκλοπαιδικά :) 

 

1. Στο περιβάλλον το οποίο εργάζομαι χρησιμοποιούμε Home Folders και Departmental Shared Folders.

2. Τα shared αρχεία που διαμοιράζονται από έναν File Server μπορούμε να τα πάρουμε με 2 τρόπους backup. A) Είτε με Full Backup του Server ή B) με File Level backup, επιλέγοντας εμείς τα folders και αρχεία που επιθυμούμε εμείς να παρθούν. Όπως και είπε και Νίκος νωρίτερα ο κανόνας του 3-2-1 είναι ο ποιο συνήθης. 

3. Home Folders είναι το user space του χρήστη που τον ακολουθεί παντού εντός του Domain και εκεί μπορούμε να τον περιορίσουμε να σώζει τα προσωπικά του αρχεία. Εγώ είχα ως αρχή να κατευθύνω το χρήστη να σώζει τα προσωπικά του αρχεία στο Home Folder το οποίο ήταν protected (backup).

4. Roaming Profiles μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης δεν έχει σταθερό Η/Υ που χρησιμοποιεί. Άλλο ένα σενάριο είναι ώστε το Profile του χρήστη να προστατεύεται και σε περίπτωση που χαλάσει ο Η/Υ να μην χάσει τα αρχεία και τις ρυθμίσεις του. Τα Redirected Folder είναι μία alternative λύση.

5. Vendors όπως QNAP και Synology είναι top notch σε NAS λύσεις αλλά χάνουν στο File Sharing κομμάτι ( Screening, εν μέρη Quotas, DFS, File Expiration Tasks κ.α ). Εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες του περιβάλλοντος για το πως θα χρησιμοποιηθεί.

 

Μπορείς να μας περιγράψεις το σενάριο που θες να υλοποιήσεις? Για να σου παραθέσουμε τις προτάσεις μας :)

 

Καλησπέρα,

 

Κάποιες ερωτήσεις γενικού ενδιαφέροντος πάνω σε θέματα διαχείρισης αρχείων χρηστών, κοινόχρηστων αρχείων/φακέλων και λύσεις backup.

 

1. Στο περιβάλλον που εργάζεστε, που αποθηκεύονται τα αρχεία των χρηστών? Τοπικά? Αν ναι, το backup τους πως γίνεται? Μέσω mapping κάποιου φακέλου σε κάποιον server με Quota? Κάτι άλλο? Πως παίρνετε backup τα αρχεία των χρηστών σας? 

 

2. Τους κοινόχρηστους φακέλους, πως τους παίρνετε backup? Σε εξωτερικό δίσκο? Σε NAS? Σε κάποιο άλλο PC ή Server? Κάθε πότε? Software? 

 

3. Χρησιμοποιείτε home folders? (σε περιβάλλον Active Directory)

 

4. Χρησιμοποιείτε Profile Folders για να αποθηκεύετε τα προφιλ των χρηστών? (σε περιβάλλον Active Directory)

 

5. Tι γνώμη έχετε για για τα NAS? (QNAP, Synology κτλ)? Αν χρησιμοποιείτε NAS στην εταιρία, ποιο ρόλο παίζει? "Βackupιέρα" ? Βάζετε και κοινόχρηστους φακέλους εκεί? 

 

Αυτά για αρχή, μιας και θα θελα να μάθω γενικά πως εμείς, οι έλληνες ΙΤ χρησιμοποιούμε τις τεχνολογίες για ένα καλύτερο Storage περιβάλλον.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καθόλου server τώρα; Νομίζω πως δεν πρέπει να μπλεξεις το Storage με το "control plane". Αν έχεις ένα VM με Windows File Services που αποθηκεύεις τα αρχεία τότε πρέπει να ανησυχείς μόνο για το Backup και ίσως το χώρο αν δεν έχεις αρκετό. Ότι και αν πάρεις πρέπει να είναι presented μέσα από ένα Windows Server και όχι απευθείας από το Storage για πολλούς λόγους.

 

Εννοείς πχ να κρεμάσω τους φακέλους μου κάτω από ένα iscsi το οποίο θα συνδέσω σε έναν Server μου και να φαίνονται τα shared folders μου από τον Windows Server?

 

Δεν έχω χώρο.. και θέλω να έχω ώστε να παίρνω backup το personal folder των χρηστών (το οποίο θα έχει ένα σταθερό quota) αλλά και να παίρνω backup κάποια άλλα αρχεία απο άλλους servers. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω τόσο ειδικά αλλά ποιο πολύ εγκυκλοπαιδικά smile.png

 

1. Στο περιβάλλον το οποίο εργάζομαι χρησιμοποιούμε Home Folders και Departmental Shared Folders.

2. Τα shared αρχεία που διαμοιράζονται από έναν File Server μπορούμε να τα πάρουμε με 2 τρόπους backup. A) Είτε με Full Backup του Server ή cool.png με File Level backup, επιλέγοντας εμείς τα folders και αρχεία που επιθυμούμε εμείς να παρθούν. Όπως και είπε και Νίκος νωρίτερα ο κανόνας του 3-2-1 είναι ο ποιο συνήθης. 

3. Home Folders είναι το user space του χρήστη που τον ακολουθεί παντού εντός του Domain και εκεί μπορούμε να τον περιορίσουμε να σώζει τα προσωπικά του αρχεία. Εγώ είχα ως αρχή να κατευθύνω το χρήστη να σώζει τα προσωπικά του αρχεία στο Home Folder το οποίο ήταν protected (backup).

4. Roaming Profiles μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης δεν έχει σταθερό Η/Υ που χρησιμοποιεί. Άλλο ένα σενάριο είναι ώστε το Profile του χρήστη να προστατεύεται και σε περίπτωση που χαλάσει ο Η/Υ να μην χάσει τα αρχεία και τις ρυθμίσεις του. Τα Redirected Folder είναι μία alternative λύση.

5. Vendors όπως QNAP και Synology είναι top notch σε NAS λύσεις αλλά χάνουν στο File Sharing κομμάτι ( Screening, εν μέρη Quotas, DFS, File Expiration Tasks κ.α ). Εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες του περιβάλλοντος για το πως θα χρησιμοποιηθεί.

 

Μπορείς να μας περιγράψεις το σενάριο που θες να υλοποιήσεις? Για να σου παραθέσουμε τις προτάσεις μας smile.png

 

Θέλω να έχω 2 x NAS με χωρητικότητα γύρω στα 12ΤΒ ώστε :

 

Στο 1ο NAS : 

 

1. Να αποθηκεύσω κάποια shared folders τα οποία θα παίρνονται backup στο 2ο NAS.

2. Επειδή τα emails μας αποθηκεύονται local (σε PST) θέλω να παίρνω backup τα PSTs αυτά στο NAS (έχω ήδη Group Policy που το κάνει αυτό, αλλά θέλω περισσότερο χώρο).

3. Θέλω να φτιάξω mapped folders για τον κάθε χρήστη (με quotas) ώστε να μπορεί ο καθένας να παίρνει backup τα πιο "critical" αρχεία του. 

4. Θέλω σε ένα απο αυτά τα NASes, να φτιάξω ένα iscsi target το οποίο θα συνδέσω με ένα Windows 2012 R2 VM που θα λειτουργεί σαν WSUS.

5. Επειδή χρήστες έρχονται και φεύγουν, θέλω να έχω χώρο ώστε να μπορώ να αποθηκεύω τα αρχεία που αφήνουν φεύγοντας (χρειάζονται πολλές φορές απο κάποιον νεότερο χρήστη να κοιτάξει τα παλιά αυτά αρχεία).

 

Στο 2ο NAS :

 

1. Θέλω να παίρνω backup όλα αυτά τα αρχεία που υπάρχουν στο 1ο NAS

 

 

Το θέμα μου είναι φυσικά το οικονομικό. Νομίζω πως αν πάω στη λύση "Dell Poweredge Server" ξεφεύγω πολύ στο οικονομικό. Επίσης θα πρέπει λογικά να φτιάξω 2 RAID Arrays, ένα για το λειτουργικό και ένα για τα Data, οπότε χρειάζομαι διαφορετικούς δίσκους.. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι θέμα κόστους τότε ναι, το Nas είναι μόνοδρομος. Βέβαια υπάρχουν και λύσεις όπως refurbished servers καθώς και οι HP Proliant Microservers.

 

1. Οκ, με Qnap είναι πολύ έυκολο χρησιμοποιώντας το hybrid backup station.

2. Με QNap μπορείς να βάλεις το Qsync στα Desktops και να συγχρονίζεις τα αρχεία που επιθυμείς,

3. Θα φτιάξεις Folders στο Nas με τα userids των χρηστών και θα φτιάξεις το homefolder τους να κάνει mount ως \\nasname\%username%. Εκεί θα έχεις φτιάξει και τα Quotas.

4.Ορθά διότι δεν μπορείς να κάνεις store τη βάση και αρχεία του WSUS σε network location. Μόνο local storage υποστηρίζεται.

5. ΟΚ, ένα folder κουβά.

 

Να εξετάσεις τη δυνατότα για Volume Snapshots. Στα QNAP πρέπει να φτιάξεις συγκεκριμένου τύπου storage pool εάν θυμάμαι καλά.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι θέμα κόστους τότε ναι, το Nas είναι μόνοδρομος. Βέβαια υπάρχουν και λύσεις όπως refurbished servers καθώς και οι HP Proliant Microservers.

 

1. Οκ, με Qnap είναι πολύ έυκολο χρησιμοποιώντας το hybrid backup station.

2. Με QNap μπορείς να βάλεις το Qsync στα Desktops και να συγχρονίζεις τα αρχεία που επιθυμείς,

3. Θα φτιάξεις Folders στο Nas με τα userids των χρηστών και θα φτιάξεις το homefolder τους να κάνει mount ως \\nasname\%username%. Εκεί θα έχεις φτιάξει και τα Quotas.

4.Ορθά διότι δεν μπορείς να κάνεις store τη βάση και αρχεία του WSUS σε network location. Μόνο local storage υποστηρίζεται.

5. ΟΚ, ένα folder κουβά.

 

Να εξετάσεις τη δυνατότα για Volume Snapshots. Στα QNAP πρέπει να φτιάξεις συγκεκριμένου τύπου storage pool εάν θυμάμαι καλά.

 

Αυτά!

 

 

Μάλλον θα πάω σε QNAP μιας και για αυτά είχα κάνει τη μελέτη μου εδώ και αρκετό καιρό. Τώρα που λέτε και εσείς ότι είναι οκ νιώθω πολύ πιο σίγουρος. Για refurbished όντως πολλές οι λύσεις, όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι όλα θα δουλεύουν "καλά" και θα ανησυχώ για τον χρόνο ζωής του hardware. 

 

YΓ : Μια ερώτηση. Τα QNAPs έχουν τη δυνατότητα του RRTP το οπόιο παίρνει backup ενός QNAP σε ένα άλλο QNAP. Τα αρχεία λοιπόν, πως παίρνονται backup? Σαν σκέτα αρχεία? (εννοώ με τις ξεχωριστές επεκτάσεις τους κτλ?) ή σαν μια μορφή backup οπως πχ του Acronis που σώζονται σε .tib ? το ρωτάω αυτό γιατί με το ransomware εκεί έξω, λογικά θα χτυπιούνται και οι δύο τοποθεσίες των αρχείων μονομιάς, έτσι δεν είναι? (σε περίπτωση που παίρνω backup το ένα NAS στο άλλο)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το RRTR δουλεύει πάνω κάτω σαν το RSYNC απόσο γνωρίζω! Δηλαδή replicarei τα αρχεία ώς έχουν.

 

Για να μην έχεις θέμα όσον αφορά τα ransomware, να ενεργοποιήσεις τα snapshots ώστε σε περίπτωση που συμβεί κάτι να μπορείς να επαναφέρεις τα πάντα από το snapshot. Το πως θα τα κουρδίσεις όλα με τους χρόνους αφορά προσωπική επιλογή βασισμένη στις ανάγκες του πελάτη.

 

Tx!

Link to comment
Share on other sites

Το RRTR δουλεύει πάνω κάτω σαν το RSYNC απόσο γνωρίζω! Δηλαδή replicarei τα αρχεία ώς έχουν.

 

Για να μην έχεις θέμα όσον αφορά τα ransomware, να ενεργοποιήσεις τα snapshots ώστε σε περίπτωση που συμβεί κάτι να μπορείς να επαναφέρεις τα πάντα από το snapshot. Το πως θα τα κουρδίσεις όλα με τους χρόνους αφορά προσωπική επιλογή βασισμένη στις ανάγκες του πελάτη.

 

Tx!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο για τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχεις καθόλου server τώρα; Νομίζω πως δεν πρέπει να μπλεξεις το Storage με το "control plane". Αν έχεις ένα VM με Windows File Services που αποθηκεύεις τα αρχεία τότε πρέπει να ανησυχείς μόνο για το Backup και ίσως το χώρο αν δεν έχεις αρκετό. Ότι και αν πάρεις πρέπει να είναι presented μέσα από ένα Windows Server και όχι απευθείας από το Storage για πολλούς λόγους.

 

@Panagiotis Pataridis : Επανέρχομαι λίγο σε αυτό το θέμα και συγκεκριμένα με το κομμάτι "Ότι και αν πάρεις πρέπει να είναι presented μέσα από ένα Windows Server και όχι απευθείας από το Storage για πολλούς λόγους." της απάντησής σου. 

 

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη σου για να γίνει αυτό? iSCSI files? 

Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Pataridis : Επανέρχομαι λίγο σε αυτό το θέμα και συγκεκριμένα με το κομμάτι "Ότι και αν πάρεις πρέπει να είναι presented μέσα από ένα Windows Server και όχι απευθείας από το Storage για πολλούς λόγους." της απάντησής σου. 

 

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη σου για να γίνει αυτό? iSCSI files? 

 

Καλησπέρα φίλτατε,

 

Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να γίνουν present τα lun μέσω iSCSi στον Windows Server και από εκεί να διαχειριστείς τον τρόπο που θα διαμοιράζονται τα αρχεία. Ένα ωραίο feature του Windows Server 2016 ( preview feature ) είναι το SMB Mounting που θα σου επέτρεπε να κάνεις το ίδιο ακριβώς, δηλαδή χρησιμοποιώντας το SMB πρωτόκολλο να κάνεις mount τα file shares και να τα διαχειρίζεσαι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...