Jump to content

Add New Domain Controller in existing old domain


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Έχω ένα Domain με 6 Domain Controllers 2008R2 . Το Domain Functional Level είναι 2008R2.

έχω προμηθευτεί τον νέο Server 2019 και με downgrade μπορώ να εγκαταστήσω 2012, ή 2012 R2 ή 2016 ή τον 2019.

Θα εγκαταστήσω λοιπόν σε λίγο καιρό τους νέους Server που έχω αγοράσει και θα εγκαταστήσω και νέους Domain Controller...

 

Μέσα στο Domain μου έχω
Exchange 2007
Lync 2013

SharePoint Server 2010

 

Η ερώτηση που κάνω λοιπόν είναι η εξής

Διαβάζω ότι αν εγκαταστήσω Domain Controller 2012 R2 δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τους ποιο πάνω Server ή με οτιδήποτε αφορά το Domain μου. Ακόμη και αν κάνω Raise το Functional Level σε 2012 R2 θα συνεχίσουν να παίζουν όλα σωστά.

 

Αν εγκαταστήσω έναν νέο Domain Controller με 2016 και αφήσω το Domain Functional Level ως έχει (Server 2008R2) θα έχω πρόβλημα με τις ποιο πάνω υπηρεσίες?

Αν εγκαταστήσω έναν νέο Domain Controller με 2019 και αφήσω το Domain Functional Level ως έχει (Server 2008R2) θα έχω πρόβλημα με τις ποιο πάνω υπηρεσίες?.

 

Αν για παράδειγμα εγκαταστήσω τον 2019 , στη συνέχεια σιγά σιγά , θα αναβαθμίσω τους Server μου …

τον Exchange θα τον ανεβάσω βήμα βήμα σε τελευταία έκδοση …

το SharePoint μου θα το πάω σε 2013

το Lync θα το αφήσω μάλλον σε 2013

Εφόσον λοιπόν ανεβάσω τις ποιο πάνω υπηρεσίες σιγά σιγά, τότε θα μπορέσω να ενβάσω και το Domain Functional level κλπ κλπ

 

Η Ερώτηση λοιπόν είναι, ΤΙ λειτουργικό να βάλω στον νέο Domain Controller που θα εγκαταστήσω?  2019? ή για ασφάλεια 2012R2... και εφόσον ανεβάσω τις υπηρεσίες μου τότε να προχωρήσω σε δεύτερη αναβάθμιση του Domain?

Τι λέτε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το Domain Σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα...

όσο αφορα τον Exchange, sharepoint, LYNC δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα....

ΛΟΓΙΚΑ αν δεν κάνω Raise το functional level δεν θα έχω … αλλά ρωτάω για ασφάλεια μήπως κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο....

Στο Internet δεν βρίσκω κάτι ΕΙΔΙΚΑ για 2019...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...