Jump to content

802.11x 2008


Guest Nemiath
 Share

Recommended Posts

Guest Nemiath

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ εδω και 3 εβδομάδες περίπου (όχι συνεχόμενες :-) να βγάλω ένα lab scenario ανεπιτυχώς και δεν μπορω να καταλαβω τι λειπει τι φταιει κλπ.

Το σενάριο περιλαμβάνει έναν 2008 R2 DC / CA / NPS και ένα access point που υποστηρίζει 802.11x.

 

Ακολουθόντας ότι πιθανο howto εχω βρει στο δίκτυο εχω στήσει 2 και 3 φορές τον server με τα σωστα roles και το σωστο config αλλα το λαπτοπ

αρνείται πεισματικά να κάνει verification. Αφου στηθούν όλα και συνδεθει και δώσω τα στοιχεια σύνδεθεις βλέπω στα event logs του 2008 αλεπάληλα logon logoff messages,

το μύνημα οτι ο user was denied by the network policy,  και ότι eap method is not supported κλπ.

 

Το παραδοξο είναι οτι δεν κανω κάτι διαφορετικό απο αυτα που προβλέπονται αλλα προφανως τα howto κατι δεν περιλαμβάνουν.

Υπάρχει μήπως κάποιο howto Που να περιλαμβάνει αυτο το setup?

Οτι debuging προσπάθησα να κάνω ήταν ανεπιτυχές.

 

Το ίδιο configuration με freeradius έπεξε αμέσως.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιό guide χρησιμοποιείς; Δοκιμάζεις με certificates;

Δώσε λίγα περισσότερα στοιχεία για το στήσιμο και τα επακριβή μηνύματα λάθους. Το στήσιμο που λες ότι έπαιξε, βάσει ποιου guide το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemiath

Καλησπέρα και πάλι,

 

το ένα απο τα guides ειναι αυτό..

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc730811.aspx

 

 

εχω γενικά διαβάσει ότι μπόρεσα να βρω που να σχετίζετε με το setup που θέλω αλλα πάντα έχω τα ίδια αποτελέσματα.

εχω την εντύπωση ότι κάτι μου διαφέυγει με τον CA γιατι τον NPS τον έχω τσεκάρει 100 φορές. Πιθανότατα καποιο βήμα δεν αναφέρεται.

 

Εχεις κάποιο αναλυτικο guide που να έχεις δοκιμάσει και που να έχει παίξει ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό - είναι αρκετά παλιός αλλά πολύ αναλυτικός για τη συγκεκριμένη υπηρεσία που θες να στήσεις. Επίσης, δες αυτό το blog post, το οποίο βέβαια αναφέρεται σε NDES, αλλά στο μεγαλύτερο κομμάτι του έχει σημαντικές πληροφορίες για το στήσιμο του 802.1x infrastructure.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...