Jump to content

SharePoint 2013 foundation - MsOffice 2013 άνοιγμα αρχείων ως read-only!


g.taxidis
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε έναν server 2012 έχω εγκαστημένο ένα SharePoint 2013 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω δώσει πλήρεις δικαιώματα στους χρήστες και έχω δοκιμάσει με διάφορα user groups κτλ (users, admins, domain admins) όταν ανοίγω αρχεία MsOffice (xlsx, docx κτλ) τα ανοίγει ώς read-only. Δοκίμασα και εγκατέστησα σε ένα client MsOffice 2010 και είδα ότι από εκεί μπορώ και κάνω edit τα αρχεία ως read-write, μετά από αυτό υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι το πιο πιθανόν στην έκδοση του MsOffice 2013. Έψαξα για τα security settings που έχει το office 2013 και πειραματίστικα επίσης ρίχνοτας την ασφάλεια κτλ από το security center αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφερα να λύσω το πρόβλημα. Σε παλιότερα άρθρα που διάβασα ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στο google βρήκα ότι υπήρχε παλιότερα ενα σχετικό θέμα στις προηγούμες εκδόσεις του MsOffice επίσης και το αντιμετώπιζαν βάζοντας ένα καινούριο registy key ώστε να επιτρέπει το office να κάνει edit από URLs. Προσπάθησα να κάνω το ίδιο αλλά από ότι φαίνεται αυτό δεν λειτουργεί στο MsOffice 2013. 

 
 
 

Έχει κανείς καμιά ιδέα σχετικα με το θέμα;

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...