Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τις τελευταίες μέρες στήνω Nagios 4.1.1 σε CentOS 7 minimal. Έχω βάλει πάνω τα hosts που θέλω να κάνω monitor και σιγά σιγά του λέω και ποιά services θέλω να βλέπει. Ένα από αυτά που θέλω να βλέπω είναι τι γίνεται με updates. Έτσι λοιπόν διάλεξα το παρακάτω plugin: https://exchange.nagios.org/directory/Plugins/Operating-Systems/Windows-NRPE/Check-Windows-Updates-using-Powershell/details

 

Ο client είναι ο NSclient 0.4.3.143, τον βλέπω και με βλέπει. Όταν λοιπόν του στέλνω την εντολή για να δει τα updates (plugin) μου γυρίζει Unknown command. Αυτό σημαίνει πως ο client δε ξέρει τι να κάνει από τη στιγμή που λαμβάνει την εντολή. Μέσα στα αρχεία του client έχει το .ini αρχείο. Τα περισσότερα πεδία είναι undocumented... και το syntax αλλάζει όπου έχω ψάξει.

 

Το χει δουλέψει κανείς έτσι ώστε να μου πει τι πρέπει να κάνω για να πω στον client τι πρέπει να κάνει και αυτός με την σειρά του; tongue.png Θαρρώ πως ο author του Plugin έπρεπε να δώσει καλύτερες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, ο Γιώργος ο Σπιλιώτης έχει κάνει άπειρες εγκαταστάσεις Nagios...
θα πρέπει να βρει λίγο χρόνο όμως να το δει, γιατί τον έχουμε χάσει μετα ταξίδια

και ο Καστανάς έχει κάνει κάποια πράγματα.

η δικιά μου εμπειρία με Nagios πάει 4-5 χρόνια πίσω για να σου πω κάτι standard. οπότε πρέπει να το δω!

Link to comment
Share on other sites

Άστα έχω καεί με τον Nagios αλλά πιστεύω πως αξίζει κάθε λεπτό που περνάω πάνω του!

 

Έχω και εξέλιξη όσον αφορά το plug in. Μετά από κάποια ώρα κατάφεα να το σετάρω και μου γύριζε πως δε μπορεί να κάνει SSL handshaκe. Του πρόσθεσα το password switch και πλέον έχω το εξής μήνυμα: (No output returned from plugin)

 

Στο τέλος θα δουλέψει, που θα πάει! Προς το παρόν έχω ρίξει το βάρος στο ποιά services θα κάνω Monitor.

Ιδέες και προτάσεις πάντα δεκτές εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...