Jump to content

Exchange auto number on incoming messages


mart
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Office 365 with Public Folder mail enabled, όταν έρχεται ένα εισερχόμενο μύνημα, θέλουμε στο subject να προσθέτεται ένας αριθμός, ο επόμενος από τον προηγούμενο. 

 

Όταν ο Exchange ήταν on-premise, υπήρχε ένα outlook ανοιχτό, εγκατεστημένο στον server και με vbscript κώδικα λειτουργούσε η αυτόματη αρίθμιση. Αν έκλεινες το outlook, σταματούσε και η αρίθμιση. 

 

Γνωρίζω ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος και ίσως αυτή η απαίτηση είναι υλοποιήσιμη μέσω ενός συστήματος CRM. 

 

Πώς θα μπορούσα να το υλοποιήσω στο Office 365. 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι έναν πελάτη που είχε ζητήσει κάτι αντίστοιχο, ήταν ναυτιλιακή εταιρεία. Δεν είχα βρει κάποια διαδικασία, εργαλείο κ.λ.π. που να υλοποιεί αυτήν την ανάγκη είτε στον Exchange Onprem, είτε στον Online. \

 

Μιά αντίστοιχη υλοποίηση που είχα δει ήταν με Custom Transport Rulesκαι ενώ δεν ήταν κάτι απλό, νομίζω πως εκεί πρέπει να αναζητήσεις την λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ Βαγγέλη.

 

Η λύση που έχω αυτή την στιγμή είναι:

 

Για τα εισερχόμενα:

  • VΜ στο Azure.
  • Outlook με Vb-script. 
  • Rules στο outlook να τρέχει τον κώδικα μετά από κάθε αποστολή email.
  • Αρχείο Office Access με τον τελευταίο αριθμό. 
  • Όσα εισερχόμενα έρχονται, o κώδικας ελέγχει τον τελευταίο αριθμό και προσθέτει +1. Ενημερώνει το Mail Subject με τον καινούργιο αριθμό. 

Για τα εξερχόμενα: 

  • Σε κάθε Outlook του χρήστη έχει προστεθεί κώδικας Vb-script.
  • Σε κάποιο share του δικτύου αρχείο Office Access με τον τελευταίο αριθμό.
  • Rules στο outlook να τρέχει τον κώδικα μετά από κάθε αποστολή email και να αποθηκεύει το Email Item στον κατάλληλο φάκελο. 

 

Έτσι έχω υλοποιήσει την απαίτηση για Reference No στα Εισερχόμενα και Εξερχόμενα μυνήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...