Jump to content

Hardware for VM running sql 2017


Billytsik
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κάνω ένα sizing για έναν νέο server που θα σηκώσει εκτός των άλλων και ένα VM με sql 2017 STD. Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο για τα MDF και LDF αντίστοιχα.

Το VM θα έχει ξεχωριστούς virtual δίσκους για τα mdf, LDF, TempDB. 

 

Nα πω εδώ ότι θα υπάρχουν 2 controller με 8 sas o κάθε ένας.

 

Οι επιλογές μου είναι : raid 1 SSD ή raid 10 με 15K RPM SAS 12Gbps

 

Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι τα ldf γράφονται sequentially οπότε δεν κερδίζω από το seek του SSD.

Από την άλλη τα mdf είναι το αντίθετο, θα διαβάσει και θα γράψει όπου χρειαστεί τυχαία, όπου εκεί το ssd αποκτά νόημα.

Η Temp, θα σπάσει σε τόσα αντίστοιχα αρχεία όσα και τα cores του vm και θα πάει σε ξεχωριστό Vdisk.

Η ιδέα μου είναι να πάει και αυτή σε raid 1 SSD αλλά σε άλλο controller.

 

Κοινός, performance wise: raid 1 with 2 SAS SSD vs Raid 10 with 4 15K SAS 12Gbps.

 

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ναι οκ αλλά δεν θα το πω καθώς πρέπει να ξέρω το τι είδους βάσεις θα έχεις εκεί πάνω (πχ OLTP, OLAP, DW) για να καταλάβω τα φορτία που θα έχεις.

 

Γενικά έτσι όπως το θέτεις είναι δύσκολο καθώς υπάρχουν περιπτώσεις όπως

να χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί η ΤempDB ασύστολα οπότε είνα καλη περίπτωση αυτή να είναι σε SSD,

να είναι ένα transactional app που να γράφει τρελλα στο log οπότε καλή περίπτωση στο log να είναι σε SSD.

 

Τέλος σε κάθε περίπτωση δεν μας λες και την RAM και τι μεγέθη βάσεων θα έχεις εκει ώστε να καταλάβουμε πόσο συχνά θα διαβάζεις από το δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντώνη,

Έχεις δίκιο.

Να δώσω μερικές λεπτομέρειες για να γίνει ποιο κατανοητό.

 

  • Η βάση μας είναι transactional (OLTP). Εκεί γίνεται όλη η δουλειά της επιχείρισης.
  • Είναι πολλά, μικρά transactions που συμβαίνουν ταυτόχρονα.
    Π.χ. σκανάρισμα αποθήκης : 10 τερματικά σκανάρουν ταυτόχρονα barcodes για παραλαβές και εκτελέσεις παραγγελιών.
  • 30 καταστήματα λιανικής που κάνουν εργασίες λιανικής (σκαναρισμα, παραστατικά), μαζί με αυτά εργασίες λογιστηρίουκαι εμπορικού με read/ write και reporting. Είναι 90 χρήστες + 30 καταστήματα.
  • Η βάση είναι 35Gb.
  • Το vm που θα μπει θα έχει 4 cores και 128Gb RAM.
  • To ERP κάνει εκτεταμένη χρήση views.
  • Έχουμε reporting services και στις αναφορές μας χρησιμοποιούμε πολύ συχνά προσωρινούς πίνακες και functions.
  • Σχεδόν όλα τα reporting query που φτιάχνουμε κάνουν dirty reads (WITH (NOLOCK)) για βελτίωση του concurency.
  • Για βαριές αναφορές και εργασίες που απαιτούν μεγαλύτερη ανάλυση, χρησιμοποιούμε ξεχωριστή βάση αλλά στον ίδιο server.
  • Στον ίδιο server σηκώνουμε και άλλες 18 βάσεις με πολύ μικρό load (franchise, payrol, offline stores ...etc)

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

 

Έτσι που μου τα λες δεν θέλεις 3 δίσκους αλλά 5 ως εξης

 

1. Data file της κύριας database. Αν έχει πολλά καλό θα είναι να είναι σε ξεχωριστούς δίσκους.

2. Log file της κύριας database.

3. Data files των άλλων βάσεων

4. Log files των άλλων βάσεων.

5. Tempdb 

 

Εϊμαι σε ένα δίλλημα που αφορά τους ssd και τι θα έβαζα εκεί. Θα κοίταζα στο υπάρχον παραγωγικό σύστημα τι είναι αυτό που έχει το μεγαλύτερο ΙΟ και υποψιάζομαι την tempdb. Αν πράγματι είναι αυτή τότε αυτή θα την έβαζα σε ssd αλλιώς θα έβαζα τα data files  και log files της κύριας βάσης (προσοχή όχι μαζι αλλα σε ξεχωριστούς δίσκους)

 

Τέλος αυτό που θα έκανα είναι να έχω μόνο το database engine του sql server σε αυτό το instance και θα έφτιαχνα ακόμα 2 vm στα οποία θα έβαζα ssrs και θα έφτιαχνα φαρμα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εάν καταλαβαίνω στο raid 1 with 2 SAS SSD vs Raid 10 with 4 15K SAS 12Gbps απαντάμε: SSD, σωστά ?

Με την sys.master_files έβγαλα παρακάτω κάποια νουμεράκια ημέρας

 

https://ibb.co/cfSOpy

 

Προφανώς το μεγαλύτερο load το έχει η Temp και μάλιστα με μεγαλύτερο write από read, Αυτή σίγουρα σε SSD μόνη της.
Η επόμενή μου σκέψη είναι να κόψω λίγο απο την συνολική μνήμη του μηχανήματος (οχι του sql vm) για βάλω ακόμα 2 ssd για να μπουν τα MDF.

Η σκέψη να μπούν τα LDF σε μηχανικούς me raid 10 λόγο του ότι γράφονται secuentially, είναι σωστή ?
Για φάρμες με άλογα ανεξαρτήτου χρώματος ούτε λόγος, δεν υπάρχει budget.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...