Jump to content

Migrate Exchange Server 2000 σε Exchange Server 2003


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Καλημερα. Εχω μια υποδομη AD σε Windows Server 2000 + Exchange Server 2000 και θελω να κανω upgrade σε υποδομη AD σε Windows Server 2003 + Exchange Server 2003.

Δεν ειμαστε σε production περιβαλλον αλλα σε virtual.

 

Ο DC 2000 εχει πανω του και τον Exchange Server 2000 και θελω να τα μεταφερω σε νεο hardware σε DC 2003 που θα εχει πανω του και τον Exchange Server 2003.

 

Τι εχω κανει μεχρι τωρα.

 

Εχω κανει join στο domain τον Windows Server 2003 και τον εχω κανει και αυτον DC με τη μεθοδο που περιγραφεται εδώ (Scenario 2: Exchange 2000 schema changes will be installed before the Windows Server 2003 adprep /forestprep command)

 

Ολα καλα μεχρι εδω.

 

Τωρα θελω να κανω setup τον Exchange Server 2003 στον Exchange Server 2003 ετσι ωστε να μεταφερω τα MBXs + PFs στον νεο Exchange Server 2003.

 

Βαζω το CD του Exchange Server 2003 στον Windows Server 2003 και παω να κανω setup /forestprep και μου λεει οτι ειτε δ εχω τα δικαιωματα (εχω domain, enterprise, schema admin), είτε το AD ειναι απασχολημενο.

Παω να κανω το ιδιο κ αφου Βαλω το CD του Exchange Server 2003 στον Windows Server 2000 και μου λεει το ιδιο.

 

Μετα παω να κανω τη διαδικασια με το inetorgpersonfix.ldf που αναφερει η MS εδώ  (Scenario 2: Exchange 2000 schema changes are installed before you run the Windows Server 2003 adprep /forestprep command) αλλα μου βγαζει errors.

 

Εχω κολλησει εδω.

 

Καμια βοηθεια? Εχω κανει Snapshots σε προηγουμενες καταστασεις οποτε μπορω να γυρισω πισω

 

Ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω κανει Snapshots σε προηγουμενες καταστασεις οποτε μπορω να γυρισω πισω

 

 

Μηπως πρεπει να παω πισω απο το promotion του Windows Server 2003 σε DC και να βαλω το CD του Exchange Server 2003 στον Windows Server 2000 και να κανω εκει το setup /forestprep & setup /domainprep?

Δηλαδη χωρις να εχει μπει καν ο Windows Server 2003 στο domain  να κανω

  1. Run adprep /forestprep from Windows Server 2003 CD on

    your Windows 2000 server that holds the Schema master FSMO role. 

  2. Run adprep /domainprep from Windows Server 2003 CD on your Windows 2000 server.

  3. Run setup /forestprep from the Exchange Server 2003

    CD on the Windows 2000 server.

  4. Run setup /domainprep from the Exchange Server 2003 CD on a Windows 2000 server.
Και μετα να βαλω τον Windows Server 2003 στο domain, να τον κανω DC και να βαλω τον Exchange?

 

Μηπως αυτη ειναι η διαδικασία?

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αυτο που ειπα και τα καταφερα. Ελπιζω να εγινε κ με το σωστο τροπο. Παντως δουλευει. Τωρα με ποιο τροπο θα απαλλαγω απο τους 2000 servers (windows & exchange)?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το καταφερα. Αφου μετεφερα τα MBX, τους ολους master απο τον εναν στον αλλο, εβαλα το cd του exchange 2000 και εκανα uninstall.

Μου βγηκε ομως αυτο το error

 

Application popup: exmgmt.exe - Unable To Locate DLL : The dynamic link

library dsaccess.DLL could not be found in the specified path

C:\Program

Files\Exchsrvr\bin;.;C:\WINNT\System32;C:\WINNT\system;C:\WINNT;C:\WINNT\system32;C:\WINNT;C:\WINNT\System32\Wbem.

 

Τελικα το βρηκα εδω οτι διαγραφεις κατι απο τη registry

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...