Jump to content

Αμοιβή Admin


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Είναι ένα χρόνο περισσότερο απο εμένα , δεν υπάρχει πτυχείο και κάνει αυτό ακριβός και μόνο που ανέφερα και πριν..........

 

Φίλε μου θα στο πω πολυ απλά ...μην το ψάχνεις.

Δυστυχώς είναι η χειρότερη περίοδος για να κάνεις κάτι δραστικό οπότε χρειάζεται υπομονή.

Προσωπική μου συμβουλή επειδή η εκδίκηση είναι ενα πιατο που σερβίρεται κρύο και επειδή έχεις ρίξει πολύ δουλειά την οποία δεν στην αναγνωρίζουν και ούτε πρόκειται .... τεκμηρίωσε και αύξησε τις γνώσεις σου όσο πάει,"κλείδωσε" τα πάντα απο'οτι έχεις κάνει σε προγραμματισμό...κάντα compile και ο Source κώδικας μόνο στα χέρια σου...ότι σου ζητήθηκε να κάνεις το έκανες ,δουλεύει ,τέρμα ....αμα είναι ας το κάνει ο λογιστής και ο κάθε λογιστής decompile....στο κάτω κάτω της γραφής με τόσα λεφτά θα πρέπει να ξέρει :)

Έτσι πρώτα ο θεός όταν ξανανοίξουν οι δουλειές μια ωραία πρωϊα τους ανακοινώνεις ότι φεύγεις και άστους να κουρεύονται....και όταν κάποτε έρθει ή ωρα να κάνουν κάποια αλλαγή στο έργο σου κοπάνα τους για όλα τα χρόνια....

Κάποιοι θα με πουν αντιεπαγγελματία* αλλά ακόμα και σε επίπεδο "παιδιού" στο IT Σκεφτείτε το εξής.

Στην επιχείρηση όλοι εξαρτιουνται απο τον ΙΤ....ο ΙΤ δεν εξαρτάται απο κανένα οπότε γιατι να είναι τοσο υποτιμημένος.

Επίσης βάλτε και αυτό στην εξίσωση:Ο ΙΤ είναι Αυτος που πρεπει να μπορει τα κάνει όλα ,να τα ξερει όλα,να έχει την ευθύνη για όλα και για όλους και φυσικά οταν πάει στο σπιτάκι του πρέπει και να φάει το υπόλοιπο της ημέρας του για να μάθει,να καταλάβει να εφαρμόσει.....ενώ όλοι οι υπόλοιποι πάνε σπίτι του και αρντάν...αντε κανένας πολύ ψαρωμένος διευθυντής να ζορίσει για κανα 15λεπτο το μυαλό του.

 

* Σημείωση : Επειδή πολύ θα μπερδευτουν δεν υπονόησα σε καμμία περίπτωση ότι φεύγεις και δεν δουλεύουν όλα άψογα όπως ακριβως πρέπει να είναι (μαμουνιες και βλακείες είναι για παιδάκια) αλλά απο την άλλη πληρώθηκες για μια εργασία την διεκπεραίωσες ,αλλά ο κώδικας είναι δικός σου,ευχαριστώς να τους πεις σε ποιο .dll είναι το function που ψάχνουν αλλα απο εκεί και πέρα όπως πληρωνουν το ERP χρυσάφι έτσι θα πρεπει να μάθουν να πληρώνουν και την δικιά μας προσωπική εργασία είτε έιναι μια πλήρης εφαρμογής είτε ενα απλό Update query που για να γινόταν χειροκίνητα θα ήθελε 10 "στελέχη" να δουλέυουν μέρα-νύχτα για εβδομάδες.

 

Δυστυχώς η κρίση γίνεται εκμετάλλευση του εργαζομένου..... πόσο μάλλον το δικό μας κομμάτι που το να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα  εκτιμάτε με το πόσο εύκολο είναι να χειριστεί ... δηλαδή αν πατάς δυο κουμπάκια και βγάζεις report είναι γελίο και δεν εκτιμάτε η αξία και ο χρόνος που ξόδεψες όπως επίσης και τη λογική που εσύ τη μετέτρεψες σε κώδικα... και το έκανες να είναι απλό...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω με την ευκαιρία που αναφέρθηκε ....οι εφαρμογές/προγράμματα που φτιάχνεις όντας εργαζόμενος σε μια εταιρεία είναι "ιδιοκτησία σου" ή ανήκει στα καθήκοντα σου και δεν έχεις κάποιο δικαίωμα έστω να αναφέρεις το όνομα σου σε ένα footer;

 

Τελικά μπορεί να είμαστε το επάγγελμα του μέλλοντος... αλλά ακόμη για την Ελλάδα δεν έχουμε καταφέρει να το ανεβάσουμε...

 

Δε θα ξεχάσω το γεγονός που μου έρχεται ένας απόφοιτος Τεχνικού Λυκείου με ειδίκευση στο τεχνικό κομμάτι για να δουλέψει στην εταιρεία ... και όταν του ζήτησα να μου φτιάξει ένα απλό excel.... ήταν σαν να του είχα δώσει να λύσει το κύβο του rubbic ....

όπως επίσης ακόμη ..... τα πόσα βιογραφικά τονίζουν ΑΥΤΟ το ECDL! και όταν έρχεται η πράξει ........ στον απλό χειρισμό να ψάχνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα ...γιατί το πρόγραμμα το έμαθαν στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά..... για εκδόσεις 2007 ...δε το συζητάμε καν! εκεί μιλάμε για διαστημική τεχνολογία!.......

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο λιγότερο αρμόδιος σχετικά με τα πνευματικής ιδιοκτησίας είμαι σίγουρα εγώ....αλλά αν "σπρωξεις" τον κώδικα σου σε obfuscated .dll που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και προγραμματιστικά σωστό και μετά απλώς χάσεις τον source κώδικα (άνθρωπος είσαι ρε παιδάκι μου[:$] ) τότε αντε να αποδείξουν οτι δεν είναι ελέφαντας.....[:D]...καλά προβλέπω να φάω χοντρό κράξιμο ..... αλλά κάποιοι είναι λιγότερο τυχεροι και πολύ πικραμένοι και δυστυχώς σύμφωνα με τις ειδήσεις δεν διαφαίνεται φως στο τουνελ...[:(]

Στο κάτω κάτω της γραφής για να "τσιμπάει" ο λογιστής 400 € παραπάνω απο σένα σίγουρα είναι πολυ καλύτερος απο σένα οπότε θα είναι παιχνιδάκι γιαυτον να τα ξαναφτιάξει απο την αρχή...βαρια βαριά να χάσει το απόγευμα του....

 

Link to comment
Share on other sites

apostole καταλαβαίνεις ότι συμφωνούμε απόλυτα...

 

πάντως αυτό που αναφέρθηκε για να πάρει ο άλλος τον κώδικα του και να φύγει...διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ...

γιατί έτσι δεν πειράζετε τόσο την εταιρεία όσο τον εμένα και τον κάθε άλλο που θα έρθει να αναπληρώσει το κενό το δικό σου... που πρέπει να παλέψουμε με τα θηρία για να δούμε τι έχει κάνει ο προκάτοχος...

επαναλαμβάνω...ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ...

βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας έτσι. μέσα στο autoexec.gr έχουμε πολλά παραδείγματα που κάποιοι παιδιά παίζουν το κεφάλι τους σε νέα εταιρεία για να κάνουν κάτι να δουλέψει που το είχε στήσει ο προηγούμενος...

στην τελική αν αυτό που είχε στήσει είναι σε τεχνολογία που ξέρει πχ σε προιόντα Microsoft...κάτι πάει και έρχετε...θα βγει άκρη...αν μιλάμε για πρόγραμμα που δεν θα μπορεί ο άλλος να δει τον κώδικα...ή κάποια λύση Opensource ή ότι αντίστοιχο...

εγώ που μπορεί να έχω πάει στην δουλειά που είχες εσύ με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά από αυτά που έπερνες...θα με κάνεις να μην κοιμάμε τα βράδυα και να χώνω άλλους 10 νοματαίους για να με βοηθήσουν.

για να πάμε μπροστά πρέπει όλοι να βάλουμε το χεράκι μας και να δουλεύουμε επαγγελματικά...και αν το θες και αλλιώς...σου την έχει σπάσει η εταιρεία; κράτα την πληροφορία αλλά όταν σε πάρει στα δύσκολα ο νέος στην θέση σου να τον βοηθήσεις...

αν και εγώ είμαι του πλήρως επαγγελματικού σκεπτικού...δηλαδή... documentation (όσο μπορεί ο καθένας) ...συγκεκριμένη δομή...και τα πράγματα έτσι...ώστε όποιος σε αντικαταστήσει να έχει μπούσουλα...

πάντως για να επανέλθω σε αυτό που ανέφερε ο apostolos...φίλε μου βλέπεις ότι αυτά που οι κοπέλα σου τα μαθαίνει σε λίγες ημέρες και εσύ έμαθες μέσω πείρας με το πέρας των ετών...σκέψου πόσο καλύτερα θα είχες φερθεί σε καταστάσεις και ανθρώπους αν αυτά τα ήξερες από πριν...έστω και από το βιβλίο...τι πράγματα θα είχες συνδιάσει και τι λύσεις θα ήξερες να κάνεις χωρίς να βρίσκεις την λύση με τον δύσκολο τρόπο.

και να γελάσουμε...εγώ στα κομπιούτερ κάνω σούμο... :-P

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στην παρέα και στην ενδιαφέρουσα κουβεντούλα....

 

Συμφωνώ απόλυτα με το Γιώργο (Blackman) και τα λεγόμενά του. (Σε ολά εκτός από το Σούμο... Χρειάζεσαι και κάποια κιλά για να το κάνεις .... :) )

 

Εξ ιδιάς πείρας μπορώ να παραθέσω τα εξής.

 

Ξεκίνησα σαν προγραμματιστής (και μπορώ να πω πως ακόμα είμαι έστω και αν κυριώς κάνω διαχείριση πια) πριν 19-20 χρόνια με 98000 δρχ (καλά ίσως για την εποχή τους) σε βιομηχανία πολύ γνωστή για τις παιδικές της τροφές φτιάχνοντας σε ένα Tandem Non-Stop όλο το μηχανογραφικό σύστημα της εταιρείας (από τιμολόγηση έως κοστολόγηση και λογιστήριο) και συντηρόντας ότι είχε σχέση με αυτό αλλά και με τον μηχανογραφικό εξοπλισμό της για 9 χρόνια.

 

Στα 8 χρόνια ξεκίνησα εγκατάσταση SAP / R3 και ολοκλήρωσή της σε λιγότερο από χρόνο με παράλληλη ανάπτυξη / συντήρηση δικτύου κλπ.

 

Στα 9 χρόνια έφυγα γιατί μετά από 2 απόπειρες εξόδου και ανάλογες αυξήσεις μισθού (για να μείνω) ειπά ότι στην 3η είμαι για αλλού.

 

Πήγα αλλού (εταιρεία πληροφορικής) με τα διπλάσια περίπου από όσα έπαιρνα πριν φύγω από την προηγούμενη εταιρεία.

 

Είμαι εκεί 10 χρόνια και γνωρίζω πιά τα 100πλάσια (ή ακόμα και πιο πάνω) από όσα γνώριζα όταν πήγα στην εταιρεία. Προφανώς δεν παίρνω τα 100πλάσια αλλά γνωρίζω απέξω και ανακατωτά μέχρι και που είναι το μπριζομένο το τελευταίο pc και τι δουλευεί και πως.

 

Μπορεί να μην έχω καμία πιστοποίηση (σχεδιάζω να αρχισω τις εξετάσεις σύντομα) και να μην έχω τελειώσει πανεπιστήμιο (για αυτό είναι λίγο αργά) αλλά την δουλειά την κάνω και την τιμώ.

 

Όσο documentation και να αφήσεις όμως ποτέ δεν θα είναι αρκετό αγαπητέ Γιώργο μια και αλλιώς είναι να σχεδιάζεις και να κάνεις κάτι (να δημιουργείς) και αλλιώς να βρίσκεις κάτι έτοιμο και να προσπαθείς να το καταλάβεις για να το συντηρήσεις και μόνο.

 

Και εγώ όταν πήγα στην εταιρεία που είμαι τώρα υπήρχε προηγούμενος που ήταν να φύγει σε μια εβδομάδα και μου μετέφερε κάποια πράγματα. Αλλά όταν πήγα η εταιρεία είχε 3 Server και 10 πελάτες και τώρα έχει 20+ Server + 22 σε Datacenter (in US) και 100 πελάτες και κάνει παπάδες....

 

Περιθώρια βελτίωσης πάντα υπάρχουν, είτε σε ποιότητα (συνθήκες εργασιάς), είτε σε ποσότητα (χρήμα), είτε σε νοοτροπία (εκπαίδευση), είτε σε ότι άλλο σε προσωπικό αλλά και σε εταιρικό επίπεδο.

 

Ορεξη να έχεις και τίποτα άλλο.

 

Μου παρουσιάστηκε ευκαιρία να πάω σε πελάτη μας στο εξωτερικό με σχεδόν τα διπλά από όσα παίρνω εδώ αλλά όταν έχεις οικογένεια και παιδί (κυρίως) δεν το κάνεις το βήμα εύκολα.

 

Καλά να είμαστε (υγεία πάνω από όλα) και οι ευκαιρίες θα έρθουν (αισιοδοξία εεεεε.!!!!)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λιγότερο αρμόδιος σχετικά με τα πνευματικής ιδιοκτησίας είμαι σίγουρα εγώ....

Αυτό μπορώ να στο επιβεβαιώσω και εγω προσωπικά. Επειδή έχουμε 4 programmers που εργάζονται με τηλεργασία έχω να σου παραθέσω τα εξής. Ο κώδικας είναι και παραμένει ιδιοκτησία αυτού που τον εκμεταλλεύεται εμπορικά εκτός και αν ανήκει σε άλλες πολιτικές πχ gnu policy licence. Επίσης είναι και νομικά υπεύθυνος για οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρξει απο τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού. Με απλά λόγια αν το κώδικα ή την εφαρμογή της οποία έχεις αναπτύξη δεν τον πουλάς με παροχή υπηρεσίας στην εταιρεία την οποία εργάζεσαι τότε της ανήκει. Έχεις πληρωθεί για την υπηρεσία σου μέσα απο το μισθό σου. Για οποιαδήποτε απώλεια ή ανταγωνιστκή ενέργεια(πώληση σε τρίτους) αρμόδια είναι τα εκάστοτε δικαστήρια. Yπάρχει ήδη τελεσίδηκη δικαστική απόφαση και στην εταιρεία μου παλιότερα είχαμε κινηθεί νομικά σε developer. Τον απασχολούσαμε στην ανάπτυξη και παραμετροποίηση μιας erp εφαρμογής τρίτου. Μια ωραία πρωία όπως έγραψες και εσύ δεν ήρθε στη δουλειά. Μας είχε στείλει email απο το προηγούμενο βράδυ. Όσα είχε κάνει τα διέγραψε. Επίσης είχε κάνει και format των υπολογιστή του ο οποίος όμως είναι επίσης ιδιοκτησία της εταιρείας. Διεκδικήσαμε όλους τους μισθούς που είχε πληρωθεί + ένα τεράστιο ποσό απο διαφυγόντα κέρδη. Αν ο τυπάς δεν είχε καλό δικηγόρο να τον βγάλει άτομο με ψυχολογικά προβλήματα και να του κάνει εισαγωγή 6 μηνών στη Σταυρούπολη τα λεφτά αυτά θα τα πλήρωνε. Αυτό είναι το νομικό κομμάτι. Επειδή μου άρεσει να κλέβω εκφράσεις. Πρέπει να προσέχουμε ΠΟΥ και ΠΟΤΕ(Hyper Vaggelis) δίνουμε συμβουλές, ειδικά όταν έχουν νομικές κυρώσεις.

Σε επαγγελματικό κομμάτι να μη το συζητήσουμε καλύτερα. Είναι αντιεπαγγελματικό μέχρι εκεί που δεν πάει. Τα έγραψε παραπάνω ο blackman.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι θα υπήρχε θύελλα αντιδράσεων αλλά ....

Δεν είμαι σίγουρος οτι λάβατε υπόψιν ή σκεφτήκατε τα εξής:

Δεν είπα ή δεν υπονόησα ποτέ ότι δεν θα πρέπει να δουλεύει η εφαρμογή άψογα ακριβώς όπως δούλευε μέχρι την ώρα της αναχώρησης......απο εκεί και πέρα όπως με τα διάφορα ERP που ο κώδικας είναι κλειστός και παρακαλάτε μετά "κοπανήματος" για παραμετροποίηση φαντάζομαι ότι και τα ανάλογα ισχύουν και εδώ....Ενα σημείο ΕΑΝ δεν κάνουμε την δουλειά ΔΕΝ πληρωνόμαστε....τουλάχιστον εγώ έτσι δουλεύεω παντου και πάντα.

Φυσικά θα υπάρχει το κομμάτι του κώδικα που αναφέρεται στο τμήμα της εφαρμογής που καλεί τις απαραίτητες ρουτίνες...αλλά τα classes,modules και πάει λέγοντας θα είναι σε .dll..στο κομμάτι του κώδικα που θα δοθεί θα φαινεται πως καλουνται και η λειτουργία τους αλλά ο μηχανισμός λειτουργίας τους θα είναι "κλειδωμένος".

Ας πάρουμε ενα παράδειγμα...ο X προγραμματιστής πληρώνεται σε μια εταιρεία για να κάνει εφαρμογες...και σε κάποια φάση φτιάχνει καποιες ρουτίνες που επιταχύνουν συγκεκριμένες διαδικασίες σε μεγάλο βαθμό (π.χ caching σε Webpage),ερωτώ, είναι υποχρεωμένος να παραδώσει τον κόπο του στον επόμενο έτσι απλά γιατι ήρθε στην εταιρεία ?

Και ας πάρουμε ένα προσφιλές σενάριο οτι αυτος που ήρθε δεν ξέρει την τύφλα του και πληρώνεται πολλαπλάσια απο τον X προγραμματιστή για x,y λόγους τι γίνεται?

Και ο Χ προγραμματιστής δυστυχώς δεν έχει δυνατότητα να ψαξει για δουλειά για z,v λόγους τοτε τι γίνεται.

Αν αυτός που έρθει μπορεί να δώσει κάτι τότε ανάλογα θα πάρει ...αλλά μόνο να παίρνει δεν λέει.

Το παλικάρι είναι One man show και η εταιρεία του τον έχει στο "φτύσιμο" ....αντε πέστε εσείς τι να κάνει....

Αλλά προτου απαντήσετε προσπαθήστε τουλάχιστον να δειτε τα πράγματα απο την δικια του οπτική γωνία και όχι απο την δικιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο (skoukos) απλά να σημειώσω σε αυτό που λες...έχεις απόλυτο δίκιο...αλλά όταν εγώ ανέφερα documentation κλπ, αυτό έχει να κάνει με τα πρώτα βήματα ενός νέου συναδέλφου μέσα στην εταιρεία...όσο αλλάζει η δομή, και με νέο άτομο σίγουρα θα αλλάξουν και κάποιες διαδικασίες, συνεπώς αλλάζει και το documentaion. Για αυτό έβαλα σε παρένθεση όποιος και όσο μπορεί να το ακολουθήσει.

 

Τώρα για τον φίλο tsgiannis. Φίλε μου έχεις δικαίωμα να πάρεις την δουλειά που έχεις κάνει σε μία εταιρεία, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να διαγράψεις δουλειά. Και ΝΑΙ είναι υποχρεωμένος να δώσει τον κόπο του στον επόμενο έτσι απλά. Ξέρω ότι ο καθένας που έχεις χύσει τόνους ιδρώτα...σκέψης...ωρών για να ολοκληρωθεί ένα έργο, την δουλειά του και πως την έκανε μπορεί να την κρατήσει, αλλά σου ξαναλέω όχι να την διαγράψει.

 

Δηλαδή όσοι ασχολούνται με συστήματα και έχουν υλοποιήσει όπως εγώ τρελές cost effective λύσεις σε μία εταιρεία τι πρέπει να κάνω; Δεν έχω κώδικα...έχω τις άπειρες ώρες υλοποίησης...άπειρες ώρες διαβάσματος...άπειρες ώρες labs...θα πρέπει πριν φύγω να γκρεμίσω το σύστημα επειδή το έστησα εγώ; ή να μην έχω documentation για το πως δουλεύουν κάποια ιδιότροπα κομμάτια; φυσικά και όχι...δεν θα σβήσω τίποτα και θα βοηθήσω και τον επόμενο...

φυσικά ότι δουλειά μου μπορώ να πάρω...θα την πάρω...

 

και εδώ μέσα η οπτική γωνία είναι για όλους η ίδια...ο τρόπος που το κοιτάς αλλάζει...

 

φυσικά να ξέρεις ότι μία σωστή εταιρεία είναι πάντα έτοιμη για εκδικίσεις υπαλλήλων και φυσικά είναι και νομικά παράτυπο και μπορεί να σε κυνηγήσει όσο δεν πάει...

και άντε απέδειξε εσύ ότι δεν είσαι ελέφαντας μετά...άσε που μόνο και μόνο που θα σε πάει δικαστικά έχει πειραχτεί η εικόνα σου.

 

υπομονή και αισιοδοξία να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μίλησε για εντελώς "κάρφωμα" της εταιρείας όσων αφορα για διαγραφή κώδικα ,φορματ και τα σχετικά .... απλά μου ζητήθηκε να αφερέσω το όνομα μου απο τις εφαρφμογές ... μάλλον φοβήθηκαν ότι θα τους τα διεκδικίσω σε ενδεχόμενη παραίτηση μου! χαχαχα

 

Πάντω παιδιά είναι εξοφρενικά παράλογο το να αγοράζω κάμερες και τηλεωράσεις και να εκπαιδεύω το αφεντικό για το πως να τις δουλεύει....

 

ή να αγοράζουμε Blackberry για να είναι οι εργαζόμενοι online στο yahoo.... μέρα νύχτα και να αλλάζουν στατους όταν βρίσκονται εκτός γραφείου και ωραρίου..... πχ ...σπίτι τους....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους


Στην αρχή του  post αυτού πραγματικά είχα ενοχληθεί και εγώ με τις αμοιβές που περνούμε. Αφού τσαντίστηκα και έκανα τηλεφωνική «διαμαρτυρία» στη κολλητή μου, αποφάσισα να μην ξαναδιαβάσω το post για να μη συγχυστώ περισσότερο.


Φανταστείτε ότι  έφτασα στο σημείο να μου μπουν  ιδέες να ιδρύσουμε σωματείο. Γκρινιάζουμε που γκρινιάζουμε, ας κάνουμε κάτι για αυτό στη πράξη. Μετά σκέφτηκα ότι θα ήταν σωματείο ιδιωτικών  υπαλλήλων και θα καταλήγαμε να ανήκουμε στη Γ.Ε.Σ.Ε.Ε. και περιπλέχτηκε πολύ το θέμα, για αυτό προσπάθησα να μη το σκέφτομαι.


Με αφορμή κάτι που  συνέβη, θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, αν έχετε λίγο χρόνο...


Συχνά, πηγαίνοντας  σε κάποιο πελάτη, περνώ από ένα  συγκεκριμένο φανάρι. Εκεί κάθε μέρα από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα ζητιανεύει μια γυναίκα 45 ετών το πολύ, πρώην ανατολικού μπλοκ, με κομμένο το ένα πόδι και σημάδια κακοποίησης . Κινείτε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα με τις πατερίτσες για πολλές ώρες κάτω από σχεδόν οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες. Δεν το γράφω αυτό για να μου πείτε ότι από  πίσω από αυτό είναι κάποιοι επιτήδειοι  που τους εκμεταλλεύονται. Ούτε για  να ανοίξουμε συζήτηση περί του  θέματος...


Απλά αν μπορείτε για 2 λεπτά κλείστε τα μάτια σας  και βάλτε τον εαυτό σας  στη θέση αυτού του ανθρώπου... σκεφτείτε να ότι σας λείπει το ένα πόδι, ότι σας έχουν κακοποιήσει και καθημερινά κακοποιήστε ψυχολογικά, ότι δεν έχετε που να κοιμηθείτε, δεν ξέρετε αν θα φάτε αύριο, ότι η ζωή σας είναι αυτή... και δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά να την αλλάξετε...


...και μετά ελάτε  να ξαναπαραπονεθούμε όλοι για  τα χρήματα που παίρνουμε...


Εγώ πάντως, έστω και  προσωρινά, αφού αντίκρισα εκείνο τον άνθρωπο, σκέφτηκα ... «μη μιλάς καθόλου... πήγαινε στο γραφείο σου, φτιάξε το freddo σου, κάτσε να κάνεις τη δουλεία σου... μετά γύρνα στην οικογένεια σου που έχεις πάντα μια αγκαλιά, αγάπη, στέγη και φαγητό ... και μη μιλάς καθόλου...»


Σας έδωσα ένα ακραίο παράδειγμα το ξέρω, αλλά σε δύσκολες εποχές καλά είναι τα ακραία παραδείγματα. Κακά τα ψέματα αλλά διαλέξαμε λάθος  χρόνο να μιλήσουμε για χρήματα. Ζούμε σε μια χώρα που έχει ήδη χρεοκοπήσει με όλες τις οικονομικές  και κοινωνικές  συνέπειες που  αυτό έχει και που πιθανότατα δεν έχουμε δει ακόμα, σε όλο τους το «μεγαλείο». Κάποιοι το είπαν  ήδη... υγεία πάνω από όλα και  αισιοδοξία... και εγώ έχω σκεφτεί  αν γυρίσω στην Αγγλία πολλές φορές. Αλλά αν όλοι «οι καλοί» φύγουμε... ποίος  θα μείνει να παλέψει πίσω, μπας και  συνέλθει σε όλους τους τομείς αυτή η χώρα;


Άσε που έχουμε το καλύτερο οικόπεδο σ'αυτό τον πλανήτη… που πολλοί εποφθαλμιούν θα «βάλουν στο χέρι»…  ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να είμαι λάθος και οι γνώσεις σε προγραμματισμό καλως ή κακώς δεν είναι σε τόσο υψηλο επίπεδο ωστε να μπορώ να πραγματοποιήσω πλήρως την ιδέα του "κλειδώματος" αλλά σκεφτείτε λίγο απο την ανάποδη ....δηλαδή η εταιρεία έχει κάθε δικαίωμα να σε "ξεφτιλίσει",να σε διώξει και εσύ θα τα δεχτείς όλα με τον σταυρό στο χέρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε όλα τα προηγούμενα θα πρέπει να προσθέσετε το γεγονός ότι είμαι εδώ και καιρό είμαι ιδιαίτερα τσαντισμένος.Μόλις άναψαν τα λαμπάκια μου όταν ο συναδελφος μου ο οποίος λόγω περγαμηνών αμοίβετε σαφώς περισσότερα απο μένα μόλις με ρώτησε πως κάνει μια συντόμευση....τεσπα αυτή είναι η μοίρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε ότι  έφτασα στο σημείο να μου μπουν  ιδέες να ιδρύσουμε σωματείο. Γκρινιάζουμε που γκρινιάζουμε, ας κάνουμε κάτι για αυτό στη πράξη. Μετά σκέφτηκα ότι θα ήταν σωματείο ιδιωτικών  υπαλλήλων και θα καταλήγαμε να ανήκουμε στη Γ.Ε.Σ.Ε.Ε. και περιπλέχτηκε πολύ το θέμα, για αυτό προσπάθησα να μη το σκέφτομαι.

Έλα όμως που αυτή είναι η μόνη λύση. Έτσι μόνο θα μπορέσουμε να κερδίσουμε όλα όσα ζητάμε. Να φύγουν απο την αγορά μας καθώς θα μπορούμε να κυνηγάμε νομικά όποιον δεν έχει δικό του μαγαζί. Τον καθένα που ανοίγει ένα πρωί τον υπολογιστή του και αυτόματα βαφτίζεται developer ή δε ξέρω εγώ τι. Να κάνει μια προσωπική εταιρεία, να αρχίσει να πληρώνει ΤΕΒΕ και να δεις πως θα έρθουν οι τιμές εκεί που πρέπει. Θα ξαναπουλήσει ιστοσελίδα ή θα στήσει windows σπασμένα για 50 ευρώ όταν θα αναγκαστεί να αποδόση στο κράτος τα 40 ευρώ? Τώρα το κάνει για 50 μαύρα. Για 10 καθαρά θα το κάνει? Να δεις μετά αν θα πληρώνεται ο μαύρος που τα κάνει όλα. Έτσι μόνο θα στρώσει η αγορά και τότε και μόνο τότε ΝΑΙ η πιστοποίηση στον Exchange σου που με κόπο και χρήμα, ξέρουμε όλοι μας πόσο κοστίζουν τα σεμινάρια, θα πληρωθεί.

Δεν έχουμε κατωχυρωμένα εργατικά δικαιώματα και ίσως είμαστε ο μόνος κλάδος που είναι σε αυτή τη μίζερη κατάσταση. Να μπορείς να πας στη Microsoft Hellas και να πεις. Windows Server σε μη πιστοποιημένους δεν πουλάς. Εδώ είναι η παράγκα μας. Welcome to Elada. Άντε μη βγώ με τα rack στην εθνική σαν αγρότης και κλείνω δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη βλέπω τις πέτρες να πέφτουν βροχή θα πω την τελευταια ιδέα και εδω θα κλείσω.

Λοιπον αφου είναι νομικα κατοχυρωμένος ο εργοδότης και όλοι εδω μέσα κόπτονται για τον εργοδότη τους (μάλλον τους προσέχουν οπότε λογικό είναι) τι γίνεται στην περίπτωση του unoptimized code...δηλαδη ενα DGV μπορεί να φορτώνει 100.000 εγγραφές σε 1 Sec (optimized) αλλά μπορεί και σε 1 ωρα (unoptimized)...(?)

Το πρόγραμμα δουλευει,ο πηγαιος κώδικας υπάρχει αλλά άλλα τα μάτια του λαγου και άλλα της κουκουβαγιας

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα..,,,,,

Γενικά οι μηνιαίες αποδοχές σε μια εταιρεία δεν είναι ανάλογες με αυτά που προσφέρεις ούτε με αυτά που γνωρίζεις ....... αυτές υπολογίζονται από παράγοντες που ανέφερε ο blackman.

 

Για σωμάτιο ... κάτι γίνεται σιγά...., σιγά...

 

http://www.epe.org.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΠΕ σύμφωνα με το καταστατικό του, είναι επιστημονικό, επαγγελματικό σωματείο, συλλογικό όργανο των Διπλωματούχων και Πτυχιούχων Τμημάτων Πληροφορικής Ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμων του εξωτερικού με την επωνυμία "ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ" και συνοπτικά Ε.Π.Ε.

Αρα μιλάμε για AEI, τμημάτων πληροφορικής (δλδ? οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί είναι μέσα?).

Πολύ κλειστό το βλέπω αυτό το όργανο, τουλάχιστον για τα μέλη του autoexec. Ούτε το 10% δεν περνάνε. Και νομίζω σχεδόν κανείς απο τους moderators και ιδρυτές. 20 χρόνια στην πληροφορική και να μην μπορώ να γίνω πληροφορικός.

Καμία ελπίδα να ανοίξει λίγο?

Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο tsgiannis... φίλε μου από την θέση σου άλλοι είναι και άλλοι έχουμε περάσει...

εγώ χαρακτηριστικά έγραψα ότι ξεκίνησα με 650 έχοντας πτυχία και προυπηρεσία και παρόλη την γεναιόδωρη αύξηση που πήρα ένα χρόνο μετά...υπήρχαν πολλοί που έπερναν πολλά περισσότερα από εμένα...

αλλά τα πράγματα είναι όπως τα αναφέρει και ο Ανδρέας...οπότε μην φοβάσαι να σου πετάξουμε πέτρες...από την ίδια πλευρά είμαστε όλοι...

 

και συμφωνώ με οτν Κλαδάκη...για να γίνει κάτι σοβαρό...μάλλον το παραπάνω πρέπει να ανοίξει κάπως...

Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο tsgiannis... φίλε μου από την θέση σου άλλοι είναι και άλλοι έχουμε περάσει...

εγώ χαρακτηριστικά έγραψα ότι ξεκίνησα με 650 έχοντας πτυχία και προυπηρεσία και παρόλη την γεναιόδωρη αύξηση που πήρα ένα χρόνο μετά...υπήρχαν πολλοί που έπερναν πολλά περισσότερα από εμένα...

αλλά τα πράγματα είναι όπως τα αναφέρει και ο Ανδρέας...οπότε μην φοβάσαι να σου πετάξουμε πέτρες...από την ίδια πλευρά είμαστε όλοι...

Ευχαριστώ για την κατανόηση

Υπόψιν σε αυτο που ανέφερα

Μόλις άναψαν τα λαμπάκια μου όταν ο συναδελφος μου ο οποίος λόγω περγαμηνών αμοίβετε σαφώς περισσότερα απο μένα μόλις με ρώτησε πως κάνει μια συντόμευση....τεσπα αυτή είναι η μοίρα μου.

Ο συνάδελφος είναι ο καινούργιος συνάδελφος μου στην μηχανογράφηση.........και το έργο επαναληφθεί με διάφορες παραλλαγές και να είστε σίγουροι ότι αναγνωρίζω όποιος είναι καλύτερος απο μένα.Ας όψονται τα χαρτιά και η "τύχη" μου.

Και πέστε μου τώρα  αν εγώ π.χ που έχω κάποια modulακια τα οποία βγήκαν με πολύ ψάξιμο και πειραματισμό (το παραδέχομαι οτι ακομα μαθαίνω προγραμματισμό) θα πρέπει να τα "παραδώσω" σ'αυτον και σε κάθε άσχετο.......να μην αναφέρω ότι αυτος λόγω μισθου θεωρείται στέλεχος και εγώ απλώς ο "Χ" .....
Link to comment
Share on other sites

Και πέστε μου τώρα  αν εγώ π.χ που έχω κάποια modulακια τα οποία βγήκαν με πολύ ψάξιμο και πειραματισμό (το παραδέχομαι οτι ακομα μαθαίνω προγραμματισμό) θα πρέπει να τα "παραδώσω" σ'αυτον και σε κάθε άσχετο.......να μην αναφέρω ότι αυτος λόγω μισθου θεωρείται στέλεχος και εγώ απλώς ο "Χ" .....

 

Βλέπω αυτό το θέμα να σε απασχολεί έντονα σε βαθμό να τείνει να σου γίνει απωθημένο. Με καλή πρόθεση θέλω να σου πω κάποια πράγματα επειδή ο τρόπος που επεξεργάζεσαι το συγκεκριμένο ζήτημα μπορεί να γίνει επικίνδυνος για εσένα ή για όσους συνεργάζονται μαζί σου.

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω την πρόθεση να προκαλέσω ένταση, αλλά να σου μεταφέρω κάποιες σκέψεις που πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμες για εσένα, άκου:

Μεταξύ άλλων υπάρχουν η αξιοπρέπεια και η εντιμότητα. Αυτές μας βοηθούν να κρατάμε το μυαλό μας μακριά από σκέψεις σαν αυτές που κάνεις και λίγο-πολύ μας έχουν απασχολήσει όλους στο παρελθόν. Για να γίνω κατανοητός θα σου παραθέσω τα εξής:

1.    Εάν δεν είσαι ευχαριστημένος με τη φύση της δουλειάς σου ή με τα χρήματα που παίρνεις αυτό αφορά μόνο εσένα και όχι οποιονδήποτε άλλον γύρω σου. Εάν δεν είσαι ικανοποιημένος πρέπει να αλλάξεις δουλειά ή να αλλάξεις τη συμφωνία που διέπει τη δουλειά που τώρα κάνεις.

2.    Εάν έχεις αδυναμία στο να εκφραστείς και να πείσεις τους εργοδότες σου ότι αξίζεις περισσότερο θα πρέπει να βρεις βιβλία, να κάνεις σεμινάρια και ότι άλλο χρειάζεται για να το πετύχεις αυτό. Πρώτα πουλάμε το εαυτό μας (αέρα δηλαδή) και μετά τις πραγματικές μας ικανότητες. Έτσι θα βρίσκονται μονίμως κάποιοι άσχετοι σαν τον νέο σου συνάδελφο που ανέφερες οι οποίοι θα είναι σε καλύτερη θέση από εσένα. Αυτό νομίζω ότι είναι επείγον. Πρέπει να το λύσεις.

3.    Η δουλειά που κάνεις τώρα, είναι απόλυτα δεδομένο ότι την κάνεις με τη θέλησή σου αφού συμφωνείς με τους όρους που την διέπουν. Αλλιώς δεν θα ήσουν εκεί. Κατά συνέπεια το προϊόν της δουλειάς σου ανήκει εξ ολοκλήρου στον εργοδότη σου που σε πληρώνει για να την κάνεις. Μην ξεχνάς άλλωστε πως είσαι άπειρος όπως ο ίδιος παραδέχεσαι. Έτσι λοιπόν σκέψεις για το πώς θα παραδόσεις στον «άσχετο» τα modulάκια δεν είναι δόκιμες. Δεν έχουν καν αντικείμενο. Δεν έχεις κάτι δικό σου για να παραδόσεις. Απλά και ευσυνείδητα κάνε τη δουλειά σου με τον καλύτερο τρόπο που μπορείς και θα αλλάξουν τα πράγματα μόνα τους. Αυτό καθ’ εαυτό το αντικείμενο της δουλειάς σου ανήκει σε άλλον.

4.    Για να αλλάξουν τα πράγματα για εσένα θα πρέπει πρώτα να αλλάξεις εσύ.

Δούλεψε σκληρά λοιπόν, με σχέδιο (εκπαίδευση) και ρυθμό (ποιοτική παραγωγή αποτελεσμάτων) και μη κοιτάς πίσω σου (απωθημένα). Έτσι νομίζω ότι όχι μόνο καλύτερος επαγγελματίας και πιο ακριβοπληρωμένος θα γίνεις, αλλά θα ζήσεις καλύτερα σε όλους τους τομείς.

 

Αυτά τα ολίγα με αγάπη. Εύχομαι να είπα τίποτα χρήσιμο.

 

Καλή Ανάσταση,

Γιάννης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απο την δικιά σου οπτική γωνία σου φαίνονται όλα όμορφα και ωραία.

Νομίζεις εμένα δεν με ενοχλεί που αναγκάζομαι να γίνω "κακός"....εδώ σε άλλη περίπτωση ένα χρόνο κάλυπτα τον άλλο που δεν ήξερε την μαυρη του την τύφλα ....μην γίνω "κακός" απο την άλλη ξέρεις τι ωραία που είναι ο άλλος να παίρνει τα λεφτά,την εκτίμηση και πάει λέγοντας.

Μια φορά αναγκάστηκα να απαντήσω σε ερώτηση "αν είναι καλός ο άλλος" ....και απάντησα ένα πολύ ψόφιο "καλά" και ακόμα έχω τύψεις.

Έτσι γίνεται μία γίνεται δύο ,τρεις και κάποιοα στιγμή λες αρκετά πιά..εντάξει λεφτά δεν πρόκειται να πάρω αλλά και απο την άλλη ότι ξέρω και ότι θα μαθω μόνο άν άλλος είναι σχετικός θα "παρει" απο μένα ..ειδάλλως κάποια στιγμή θα γίνει αντιληπτό το επίπεδο του και θα έρθει ο επόμενος.

Ξέρεις τι είναι να ψάχνει ο άλλος τον SQL server με τον Windows Explorer (μιλάμε για να συνδεθεί και να δει πίνακες,sp..) στο δίκτυο και να τσιμπαει έτσι απλά 30% (περγαμηνη γαρ) πάνω απο σένα....σου ανάβουν τα λαμπάκια .

 

Αλλά σου το υπογράφω οτι η κατάσταση δεν είναι πρωτόγνωρη και το ίδιο έργο έχει παιχτεί πολλές φορές εως τώρα πάντα με την ίδια κατάληξη....οπότε σιγά σιγά αρχίζεις να "χαλιεσαι",να "χαλιέσαι" και κάποια στιγμή λες "εγώ θα κάνω την δουλειά για την οποία πληρώνομαι όσο μπορώ καλύτερα και με το παραπάνω ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ αλλά οποιοσδήποτε μέσα στο τμήμα που πληρώνεται έστω και 1 cent παραπάνω απο μένα θα πρεπει να δειξει ότι αξίζει για να τον βοηθήσω...."

Τεσπα δεν υπάρχει η παραμικρή δυνατότητα να κάνω κάτι καλύτερο απο οτι είμαι γιατι υπάρχουν συνδυασμός συνθηκων που το καθιστουν αδύνατον και φυσικά δεν υπάρχουν δουλειές.

Καλό Ανάσταση σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε ότι  έφτασα στο σημείο να μου μπουν  ιδέες να ιδρύσουμε σωματείο. Γκρινιάζουμε που γκρινιάζουμε, ας κάνουμε κάτι για αυτό στη πράξη. Μετά σκέφτηκα ότι θα ήταν σωματείο ιδιωτικών  υπαλλήλων και θα καταλήγαμε να ανήκουμε στη Γ.Ε.Σ.Ε.Ε. και περιπλέχτηκε πολύ το θέμα, για αυτό προσπάθησα να μη το σκέφτομαι.

Έλα όμως που αυτή είναι η μόνη λύση. Έτσι μόνο θα μπορέσουμε να κερδίσουμε όλα όσα ζητάμε. Να φύγουν απο την αγορά μας καθώς θα μπορούμε να κυνηγάμε νομικά όποιον δεν έχει δικό του μαγαζί. Τον καθένα που ανοίγει ένα πρωί τον υπολογιστή του και αυτόματα βαφτίζεται developer ή δε ξέρω εγώ τι. Να κάνει μια προσωπική εταιρεία, να αρχίσει να πληρώνει ΤΕΒΕ και να δεις πως θα έρθουν οι τιμές εκεί που πρέπει. Θα ξαναπουλήσει ιστοσελίδα ή θα στήσει windows σπασμένα για 50 ευρώ όταν θα αναγκαστεί να αποδόση στο κράτος τα 40 ευρώ? Τώρα το κάνει για 50 μαύρα. Για 10 καθαρά θα το κάνει? Να δεις μετά αν θα πληρώνεται ο μαύρος που τα κάνει όλα. Έτσι μόνο θα στρώσει η αγορά και τότε και μόνο τότε ΝΑΙ η πιστοποίηση στον Exchange σου που με κόπο και χρήμα, ξέρουμε όλοι μας πόσο κοστίζουν τα σεμινάρια, θα πληρωθεί.

Δεν έχουμε κατωχυρωμένα εργατικά δικαιώματα και ίσως είμαστε ο μόνος κλάδος που είναι σε αυτή τη μίζερη κατάσταση. Να μπορείς να πας στη Microsoft Hellas και να πεις. Windows Server σε μη πιστοποιημένους δεν πουλάς. Εδώ είναι η παράγκα μας. Welcome to Elada. Άντε μη βγώ με τα rack στην εθνική σαν αγρότης και κλείνω δρόμους.

apostolos με εκφράζεις απόλυτα. _

Καλή Ανάσταση σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΠΕ ,όπως ανέφερε Thanasis Kladakis είναι επιστημονικό επαγγελματικό σωμάτιο τα μελή τους είναι πτυχιούχοι AEI και bachelor. Το σωμάτιο ήταν σε αδράνεια άλλα δραστηριοποιήθηκε το τελευταίο χρόνο.

Καμία ελπίδα να ανοίξει λίγο????? ......

δύσκολο. όπως ενημερώθηκα πριν από έξι μήνες .

Ακόμα δεν είμαι μέλος .......άλλα σκοπεύω να γίνω σύντομα.......

 

Τώρα να δημιουργηθεί σωμάτιο πιο ανοιχτό νομίζω πως θα βοηθούσε το κλάδο.

Το Χρειάζεται ο κλάδος .

Όπως χρειαζόταν και ένα Forum όπως το autoexec.

 

 

Γενικά περί αμοιβών κάθε εταιρεία έχει τους δικούς της κανόνες και τους δικούς της ρυθμούς οπού θα πρέπει να συμβιβαζόμαστε με αυτούς......

αυτός που είναι κάλος στην δουλειά του ... θα καταλήξει κάπου... αρκεί να βλέπει..... λίγο .....πιο καθαρά...

 

 

Εύχομαι καλή ανάταση ,Καλό ΠΑΣΧΑ ...και καλή ξεκούραση...........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απο την δικιά σου οπτική γωνία σου φαίνονται όλα όμορφα και ωραία.

Νομίζεις εμένα δεν με ενοχλεί που αναγκάζομαι να γίνω "κακός"....εδώ σε άλλη περίπτωση ένα χρόνο κάλυπτα τον άλλο που δεν ήξερε την μαυρη του την τύφλα ....μην γίνω "κακός" απο την άλλη ξέρεις τι ωραία που είναι ο άλλος να παίρνει τα λεφτά,την εκτίμηση και πάει λέγοντας.

Μια φορά αναγκάστηκα να απαντήσω σε ερώτηση "αν είναι καλός ο άλλος" ....και απάντησα ένα πολύ ψόφιο "καλά" και ακόμα έχω τύψεις.

Έτσι γίνεται μία γίνεται δύο ,τρεις και κάποιοα στιγμή λες αρκετά πιά..εντάξει λεφτά δεν πρόκειται να πάρω αλλά και απο την άλλη ότι ξέρω και ότι θα μαθω μόνο άν άλλος είναι σχετικός θα "παρει" απο μένα ..ειδάλλως κάποια στιγμή θα γίνει αντιληπτό το επίπεδο του και θα έρθει ο επόμενος.

Ξέρεις τι είναι να ψάχνει ο άλλος τον SQL server με τον Windows Explorer (μιλάμε για να συνδεθεί και να δει πίνακες,sp..) στο δίκτυο και να τσιμπαει έτσι απλά 30% (περγαμηνη γαρ) πάνω απο σένα....σου ανάβουν τα λαμπάκια .

 

Αλλά σου το υπογράφω οτι η κατάσταση δεν είναι πρωτόγνωρη και το ίδιο έργο έχει παιχτεί πολλές φορές εως τώρα πάντα με την ίδια κατάληξη....οπότε σιγά σιγά αρχίζεις να "χαλιεσαι",να "χαλιέσαι" και κάποια στιγμή λες "εγώ θα κάνω την δουλειά για την οποία πληρώνομαι όσο μπορώ καλύτερα και με το παραπάνω ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ αλλά οποιοσδήποτε μέσα στο τμήμα που πληρώνεται έστω και 1 cent παραπάνω απο μένα θα πρεπει να δειξει ότι αξίζει για να τον βοηθήσω...."

Τεσπα δεν υπάρχει η παραμικρή δυνατότητα να κάνω κάτι καλύτερο απο οτι είμαι γιατι υπάρχουν συνδυασμός συνθηκων που το καθιστουν αδύνατον και φυσικά δεν υπάρχουν δουλειές.

Καλό Ανάσταση σε όλους.

φίλε μου τον πρώτο χρόνο που ήμουν στην δουλειά, ήμουν μαζί με τον αγαπητό free76. Κάποια στιγμή μας έφεραν ένα ακόμα άνθρωπο στο τμήμα μηχανογράφησης που φαινόταν ότι είχε κάποια πείρα...

εγώ με τον frees έπρεπε να ανέβουμε στα γραφεία μας στην Θεσ/νίκη για να κάνουμε μία δουλειά...κάποια στιγμή μιλάει ο frees μαζί του και του λέει ότι για να δώσει λύσει στο συγκεκριμένο πρόβλημα, θα έπρεπε να πάει και να κάνει copy paste από ένα σημείο σε ένα άλλο...

και τότε συνηδητοποιήσαμε το εξής...το παιδί έκανε copy...και περίμενε να εμφανιστεί εκεί που ήθελε...κοινώς δεν ήξερε να κάνει paste...

ο συγκεκριμένος ήρθε με λίγο καλύτερο μισθό από τον δικό μου...οπότε και εγώ ήμουν σε μία παρόμοια κατάσταση με εσένα...τα νεύρα μου τσαντάλια...

δεν με ένοιαζε αν μας έλεγε...παιδιά δεν ξέρω...αλλά θα μάθω...αλλά ότι μας κοροίδευε...

με αποκορύφωμα όταν του είπαμε να συνδέσει ένα υπολογιστή και πήγε και έβαλε το usb πληκτρολόγιο και ποντίκι...στις θύρες που βρίσκονται μπροστά στον υπολογιστή...

αυτά και πολλά άλλα...

ο αγαπητός frees ήταν πιο υπομονετικός από εμένα...κάποια στιγμή έρχετε ο οικονομικός διευθυντής στο γραφείο μας και εκείνη την ώρα ρύθμιζα ένα πρόγραμμα της εταιρείας που δεν το είχε δει ποτέ του ο νέος...

και τον ρωτάει..."το ξέρεις εσύ αυτό το πρόγραμμα;" και του απαντάει "ναι...το ξέρω" ...με εμένα να βγάζω καπνούς...και να τον ρωτάω "που το έμαθες γιατί εμείς δεν στο δείξαμε...και αυτό είναι παραμετροποιημένο για την εταιρεία μας"...

και μου λέει... "τι να έλεγα;" και πολύ απλά η επόμενη κίνηση ήταν να πάμε στην διεύθυνση και να ενημερώσουμε για το επίπεδο γνώσεων του ατόμου και ότι δεν μπορούμε να συνεργαστούμε με έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τα βασικά στους υπολογιστές...μας κοροιδεύει...

για τα λεφτά που πήρε όμως φίλε μου...μαγκιά του...έτσι πούλησε τον εαυτό του...εγώ το συγκεκριμένο δεν το είχα...και άρχισα να το αποκτάω από τον συνεργάτη που τον αντικατέστησε τον παραπάνω...ο φίλος Παναγιώτης...που πλέον τον θεωρώ αδερφό...γιατί 3 χρόνια έχουμε περάσει πολλά...μου έδειξε πως πουλάει τον εαυτό του...και έτσι έφτασα στο σημείο να μιλάω...εξάλου πως νομίζεις ότι πήρα και την θέση...πήγα και μίλησα...ζήτησα πράγματα...δεν έμεινα με σταυρωμένα χέρια...

αλλά όταν σε ρωτάνε "πως τα πάει ο νέος" απαντάς ..."όχι καλά...του λείπουν στοιχειώδεις γνώσεις".

εμείς αυτό δείξαμε στην διοίκηση για να τους πείσουμε ότι είναι έτσι τα πράγματα...φαντάσου ότι το παλικάρι έλεγε ότι έχουμε τελειώσει και το ίδιο πτυχείο...και μετά μας ρωτούσε τι βιβλίο να αγοράσει για να μάθει το πως να στήνει ένα υπολογιστή. πέραν ότι κάποια στιγμή που δεν είχε δουλειά...αντί πχ να σερφάρει στο ιντερνετ...να παίζει...ή να κάνει ότι αραλίκι θέλει την ώρα που δεν είχε κάτι...αυτός...έκοβε τα νύχια του μέσα στο γραφείο...

πολλά μπορώ να θυμιθώ...freeeeees που είσαι να γράψεις ρεεεεε...

απλά να πω ότι θέλει υπομονή και σωστή διαχείριση της κατάστασης...γιατί αν και εκείνος καταλάβει ότι τον πολεμάς...τότε δεν θα κάνεις ούτε εσύ την δουλειά σου σωστά...γιατί δεν θα σε αφήνει. Διαχειρήσου το σωστά...

εγώ σου είπα...μέσα από αυτές τις καταστάσεις...απέδειξα τις γνώσεις μου...πήρα πιστοποιήσεις για εμένα και για εκείνους ώστε να μην μπορούν να μου μιλήσουν...δείχνω σε κάθε ευκαιρία το τι κάνω...αλλά αν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά...θα μάζευα ότι γνώσεις μπορούσα και θα έφευγα. ειδάλως θα καθόμουν εκεί και δεν θα μιλούσα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν ήταν έτσι τα πράγματα και στην δικια μου περιπτωση - οπως μου τα περιγράφεις τουλάχιστον - δεν είχα πρόβλημα αλλά δεν είναι έτσι.

Και ο δικός μου συνάδελφος έχει την απάντηση "το ξέρω" στα χείλη του αλλά κάθε φορά αναγκάζομαι να του φτιάχνω τον υπολογιστή,τα connections και πάει λέγοντας.

Ένα πράγμα θα σου πω: η διοίκηση ΞΕΡΕΙ και σε αυτό δυστυχώς φέρω μερίδιο και εγώ γιατι αγανάκτησα και ενημέρωσα καλή ώρα οπως εσύ αλλά η απάντηση ήταν "να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί"......τουλάχιστον αν δεν μιλούσα θα είχα την συνείδηση μου εντελώς καθαρή...τεσπα.

Αστα βράστα. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου...έτσι πήγε και σε εμάς...αλλά στην πορεία τα πράγματα δυσκόλευαν...

οπότε ξεκίνησε να τα βλέπει και η διοίκηση...οπότε όταν βγήκαν προβλήματα αναφέραμε ότι άλλο πράγμα να τον εκπαιδεύσουμε για αυτά που κάνουμε...και άλλο πράγμα να τον εκπαιδεύσουμε για αυτά που θα έπρεπε να τα θεωρεί γελεία...είναι σαν να μαθαίνουμε σε κάποιον να διαβάζει στα 30 του και αυτός να λέει ότι είναι δικηγόρος...

μίλα και στον ίδιο...πες του πως έχουν τα πράγματα και ότι θα τον βοηθήσεις όσο μπορείς...και φυσικά μην του φτιάχνεις κάτι...πρέπει να το ξέρει μόνος του...ή να του πεις ότι αφού το έχει δει να το κάνει...

και φυσικά κάθε τόσο να αναφέρεις στην διοίκηση για την εξέλιξη του. Και αν δεν το είχες πει δεν θα είχες καθαρή την συνήδηση σου...καθώς τώρα ότι προβλήματα βγουν...εσύ θα πεις... "εγώ σας το είχα πει ότι δεν ξέρει".

 

φαντάσου ότι ο δικός μας δεν ήξερε να κάνει τα πιο απλά, αλλά επειδή έφτιαξε κάτι στον οικονομικό στο excel εκείνος θεώρησε ότι έχει γνώσεις...

τραγικά πράγματα...φαντάσου τι γνώσεις πρέπει να έχουν όλοι οι υπόλοιποι που ξέρουν να στήσουν ένα domain...

εγώ είχα ξεκινήσει και του την έλεγα στα ίσια...και όχι κακοπροέραιτα...αλλά απλά ότι έβλεπα "ρε φίλε δεν γίνεται να μου λες ότι έχουμε το ίδιο πτυχίο και να μην ξέρεις βάσεις δεδομένων...τα δύο χρόνια στην σχολή είναι full με μαθήματα relational databases" και εκείνος τα μάσαγε..ή επίσης "πως δεν ξέρεις τι είναι το tcp/ip, από τα πρώτα πράγματα που μάθαινες στο αντίστοιχο μάθημα των δικτύων είναι αυτό" και πολλά άλλα...

αλλά το καλύτερο... "υπολογιστή στο σπίτι έχεις;" απάντηση... "όχι"

όμως θα ήθελα να ξέρω πόσοι από εδώ μέσα είναι στο σημείο κοστολόγισης ενός υπαλλήλου ΙΤ. Από περιέργεια να δω...αν οι άνθρωποι που έχουν την τεχνογνωσία πληρώνουν τους δικούς τους ανθρώπους όπως τους αναλωγεί.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share


×
×
  • Create New...