Jump to content

Αμοιβή Admin


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να γίνει  μια σχετική δημοσκόπηση online για ΙΤ-δες εν Ελλάδι; Με ερωτήσεις τόσο για απολαβές όσο και για χρόνια εμπειρίας, γνώσεις, πτυχίο, ώρες εργασίες κλπ κλπ κατά τα γνωστά πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν θα ήταν κακή ιδέα...μάλλον θα πρέπει να συλλέξουμε όμως σε πιο προσωπικό επίπεδο τα δεδομένα και όχι σε κοινή θέα και μετά να τα παρουσιάσουμε σαν αποτέλεσμα έρευνας...

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω εδω και μερες αυτη την συζητηση, και επεσε ενα πολυ χρησιμο pdf στην υποληψη μου http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/download/id/141 , που αναφερει κανονικα, με πινακες ποσο δικαιουται ενας υπαλληλος γραφειου (υποθετουμε πως ενας νεος admin θα δηλωθει ετσι στην εφορια απο την λογιστρια της εταιρειας που μολις τον προσελαβε). ετσι λοιπον υποθετουμε πως καποιος εχει ενα "σκετο" πτυχιο τει χωρις καν αγγλικα και εμπειρια απο 0 εως 3 ετη συμφωνα με το ποιο προσφατο πινακα 1/9/2009 πρεπει να παρει 850,18+110,52 περιπου 960 ευρω...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΘΟ, ε πως τα καταφερνουν και δικαιολογουν στην εφορια μισθο 700ευρω?? (εκτος αν ο πινακας αυτος και τα ποσα που αναφερει περιεχουν και την ασφαλιση μεσα οποτε οντως ο μισθος που φτανει στα χερια μας κατεβαινει στα 700).

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά που έχεις βρει αφορούν της Συλλογικές συμβάσεις εργασίας που ορίζουν ποια είναι η κατώτερη αμοιβή που πρέπει να παίρνει κάποιος με βάση την προϋπηρεσία του. Είναι μικτός μισθός που υπόκεινται σε κρατήσεις υπερ ταμείων καθώς και φόρο μισθωτών υπηρεσιών. Εφόσον προσληφθείς πρέπει τουλάχιστον να πάρεις αυτά. Αλλιώς μπορείς να πας επιθεώρηση εργασίας. Σε 30 χρόνια θα πάρεις 1200 ευρώ καθαρά. Έτσι ορίζει η ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να γίνει  μια σχετική δημοσκόπηση online για ΙΤ-δες εν Ελλάδι; Με ερωτήσεις τόσο για απολαβές όσο και για χρόνια εμπειρίας, γνώσεις, πτυχίο, ώρες εργασίες κλπ κλπ κατά τα γνωστά πρότυπα.

 

Θα ήταν πολύ καλό... Μία ανώνυμη σφιγμομέτρηση...

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ηταν να μην ξαναψηφισετε τις κυβερνησεις που οριζουν αυτους τους μισθους... αλλα αυτο μαλλον θα γινει μετα απο 100 χρονια πιστευω.Φωνη εχετε αλλα απο το autoexec.gr εκτος απο τεχνικες γνωσεις δε θα καταφερετε να παρετε κατι αλλο.Γι αυτο την επομενη φορα, που δε νομιζω δηλαδη, φροντιστε μεσα απο την ψηφο σας να ακουστει η φωνη σας...αυτα..

Link to comment
Share on other sites

(υποθετουμε πως ενας νεος admin θα δηλωθει ετσι στην εφορια απο την λογιστρια της εταιρειας που μολις τον προσελαβε)


.

 

γιατι, υπαρχει κανενας admin εδω μεσα που να μην ειναι δηλωμενος σαν υπαλληλος γραφειου? οσο κ να το παλεψα δεν καταφερα να βρω ενα κωδικο στο ΙΚΑ που να ταιριαζει με το επαγγελμα μας.


 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ το έχω βρει μέσα στο πρόγραμμα μας...

 

χειριστές μηχανογραφικού εξοπλισμού είναι μάλλον το πιο κοντινό...

 

ελεινό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ το έχω βρει μέσα στο πρόγραμμα μας... χειριστές μηχανογραφικού εξοπλισμού είναι μάλλον το πιο κοντινό... ελεινό έτσι;

ΣΣΕ

3-008 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ TEXNIKOI HARDWARE ΜΕΣΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

3-015 ΑΝΑΛΥΤΕΣ -ΤΡΙΕΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ

3-016 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ -ΤΡΙΕΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ

4-021 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ HARDWARE

3-017 ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ -ΤΡΙΕΣ Η/Υ & ΤΕΡΜΑΤΙΚΩΝ, ΔΙΑΤΡ

Αλλά δε νομίζω ότι έχει κάποια σημασία αν ο μισθός σου είναι παραπάνω απο τη ΣΣΕ. Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος εδωπέρα που θέλει να πληρώνεται με βάση τη ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα μισθου, απλα δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαι δηλωμενος σαν χειριστης Η/Υ.

το προβλημα ειναι οτι καθε εταιρεια μπορει να δικαιολογησει συγκεκριμενους κωδικους απο το ΙΚΑ, και μαντεψε κανενας απο τους παραπανω δεν υπαρχει για τις κατασκευαστικες εταιριες!

το ιδιο ισχυει κ για αλλες εταιριες που εχω ρωτησει συναδελφους, τεχνικές, εμπορικές κ παει λεγοντας

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να πω..."χειριστής" και όχι χρήστης...

έτσι είναι περασμένο στο σύστημα και έχει να κάνει με ότι χειρίζεσαι τον υπολογιστή και δεν τον χρησιμοποιείς απλά...

 

αλλά συμφωνώ με τον Νίκο γιατί και εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ να είμαι δηλωμένος έτσι...

 

από εκεί και πέρα και αυτά που έβαλε ο apostolos αν είναι οι μοναδικές επιλογές είναι φυσικά ελλειπέστατες...οπότε τι να συζητάμε...

 

ζαβαρακατρανέμια...

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να πω..."χειριστής" και όχι χρήστης...

έτσι είναι περασμένο στο σύστημα και έχει να κάνει με ότι χειρίζεσαι τον υπολογιστή και δεν τον χρησιμοποιείς απλά...

 

αλλά συμφωνώ με τον Νίκο γιατί και εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ να είμαι δηλωμένος έτσι...

 

από εκεί και πέρα και αυτά που έβαλε ο apostolos αν είναι οι μοναδικές επιλογές είναι φυσικά ελλειπέστατες...οπότε τι να συζητάμε...

 

ζαβαρακατρανέμια...

Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε στον τίτλο της πρόσληψης που από ότι φαίνεται παίζει ρόλο μόνο στο ΙΚΑ από το οποίο δε πρόκειται πιθανότατα να πάρουμε σύνταξη. Μόνο μην πέσετε στην παγίδα και σας προσλάβουν σαν στελέχη και όλα τα άλλα το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

φίλτατε έχεις πάει να πιάσει δουλειά, όπου σου λένε θα σου δώσω ότι προβλέπει ο νόμος και συνεπώς αυτή η λίστα;

από αυτή την επιλογή χάνεις λεφτά...καθώς το ξέρεις ότι πχ άλλοι υπάλληλοι πέρνουν πχ επίδομα 20€ γιατί κάθονται πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή(τυχαίο παράδειγμα είναι αυτό, αλλά το επίδομα αυτό αν θυμάμαι καλά λεγόταν επίδομα οθόνης); και διάφορα άλλα που απλά από αυτές τις λίστες του ΙΚΑ δεν παίρνεις εσύ (παρόλο που είναι το επάγγελμα σου) επειδή δεν έχεις κατηγοριοποιηθεί σωστά;

έχεις κάτσει να συζητήσει με λογιστές για τον αριθμό των επιδομάτων που περνουν κατά καιρούς διάφορα επαγγέλματα, λόγω κάποιων συγκεκριμένων δυσκολιών που τους έχουν αναγνωριστεί την ίδια ώρα που εσύ παρόμια πράγματα τα τρως στο κεφάλι πολλάκις και είναι σαν να μην ασχολήσε με το αντικείμενο;

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με blackman!

το πως εισαι δηλωμενος στο ικα ειναι σημαντικο, γιατι
καθοριζει τον βασικο μισθο σου. και ποσο πανω απο τον βασικο μισθο
πληρωνεσαι.

Γνωριζω οτι καποτε στο δημοσιο ειχαν, αδεια οθονης, μια μερα το μηνα!!!!

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με blackman!

το πως εισαι δηλωμενος στο ικα ειναι σημαντικο, γιατι καθοριζει τον βασικο μισθο σου. και ποσο πανω απο τον βασικο μισθο πληρωνεσαι.

Γνωριζω οτι καποτε στο δημοσιο ειχαν, αδεια οθονης, μια μερα το μηνα!!!!

ΝΚ

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει  πτυχίο πανεπιστημίου, πτυχίο ξένης γλώσσας και προυπηρεσία 10 χρόνια. Ας βάλουμε μέσα και έγγαμος με 2 παιδιά να έχουμε και κανα επίδομα έτσι για να βρίσκεται. Αν είναι Αναλυτής Μηχανογράφησης δικαιούται 980 ευρώ καθαρά. Επειδή είναι μπακάλικος ο τρόπος που το υπολόγισα ας βάλουμε και κανα κατοστάρικο για να είμαστε σίγουροι. 1080 ευρώ. Σαν ανειδίκευτος θα πάρει πάλι μπακάλικα -100 ευρώ. Υπάρχει κάποιος εδώ που με τα παραπάνω θα ζητήσει 1000 ευρώ?  Δηλαδή ζητάμε όσα ορίζουν οι ΣΣΕ ή ότι πραγματικά αξίζουμε? Συγνώμη και όλας αλλά προσωπικά χωρίς πτυχίο(τελείωσα ΤΕΛ), ούτε ξένης γλώσσας, άγαμος χωρίς παιδί, 10 χρόνια προυπηρεσία ενώ έχω δώσει ένα κάρο λεφτά σε πιστοποιήσεις και σεμινάρια + τα απίστευτα ξενύχτια για τα 910€ που δικαιούμαι ούτε την πόρτα απο το σπίτι μου δεν ανοίγω όχι να πάω και για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε apostole.

δεν κατάλαβες καλά κάτι...

βγάλε έξω τα πτυχία σου και τι έχεις κάνει και τι έχεις διαβάσει...

βγάλε έξω το ότι είσαι παντρεμένος και δύο παιδιά που αυτά τα λεφτά θα τα πάρεις όπως και να έχεις...

 

ξεκινάμε από το γεγονός ότι δουλεύεις σαν μηχανογράφος...

ωραία... θες να ξεκινήσουμε με τον βασικό μισθό;οκ τον έχεις...

 

από εκεί και πέρα αυτό που λέω είναι το εξής, ότι αν η κατηγοριοποίηση σου σαν νέοπας και χωρίς πτυχία στην μηχανογράφιση σου δίνει 700€...από τα σχετικά επιδόματα που βγαίνουν κάθε τόσο λόγο δυσκολιών που έχει η δουλειά...πχ αν είσαι συνέχεια με ασύρματα δίκτυα μπορεί να έχεις επίδομα για την σχετική ακτινοβολία ή ότι άλλο ...δεν ξέρω...

 

απλά αυτό που θέλω να πω είναι όταν εγώ πήγα σε εταιρεία που ήθελε να με πληρώσει τα πιο λίγα μου είπε...

θα πληρωθείς με βάση τι λέει ο νόμος...

από τον οποίο νόμο δεν ήθελε αυτός να μου αναγνωρίσει τα πτυχία μου (κάτι που πλέον δεν υφίστατε λόγο ευρωπαικής ένωσης) καθώς είναι απο πανεπιστήμια της Αγγλίας...

 

συνεπώς όταν πήγα εγώ εκεί να δουλέψω ο τύπος μου έδινε 600€ τότε...ασχέτως αν είχα πτυχίο...μεταπτυχιακό...σεμινάρια σε Microsoft & Cisco...3 χρόνια προυπηρεσία σε μεγάλη πολυεθνική...

 

φυσικά δεν έκατσα καν και έφυγα...

στην εταιρεία που είμαι όμως η μία συνάδελφος που είναι στο λογιστήριο με ενημέρωσε μία ημέρα ότι θα μου αλλάξει κατηγορία στο επάγγελμα καθότι θα έπερνα με αυτό τον τρόπο 35€ περισσότερα λόγο αυτό που ανέφερα...δηλαδή κάποιου επιδόματος...

 

συνεπώς που καταλλήγουμε...ότι αν είσαι κατηγοριοποιημένος σωστά θα πάρεις ότι πρέπει να πάρεις και συνεπώς αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά και έχουν την δυνατότητα να δουλεύουν σε αυτό ακόμα και χωρίς κάποιο πτυχίο, θα πάρουν 10 δραχμές (όπως λέγαμε και παλιά) παραπάνω από τον φίλο του που δουλεύει delivery και παίρνει τα ίδια...

 

που καταλήγουμε με αυτό; ότι άλλο ο βασικός για την δουλειά σου να είναι τα 900€ και άλλο να είναι τα 700€...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία αγαπητοί συνάδελφοι και αυτό άρχισε σιγά σιγά να αχνοφαίνεται μετά από 6 σελίδες μηνυμάτων..

Να ενωθούμε όλοι και να φτιάξουμε ένα σωματείο, μια ένωση, ένα σύλλογο αδιάφορο πως θα λέγεται που θα έχει ένα σκοπό: να διεκδικήσει και να κατοχυρώσει θεσμικά ένα μίνιμουμ προσόντων, αμοιβών και επαγγελματικών δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων σε υπηρεσίες που έχουν σχέση με την πληροφορική: προγραμματιστές, αναλυτές, δικτυάδες, διαχειριστές πάσης φύσεως συστημάτων ανεξάρτητα από επίπεδο εκπαίδευσης δηλ. να μην αποκλείεται κανένας σε πρώτη φάση. Σε τράπεζες, επιχειρήσεις κάθε είδους, δημόσιο παντού.

Επιτέλους να βγούμε απ την αφάνεια, την αδιαφορία και την περιφρόνηση της εργοδοσίας, των πελατών αλλά και των συναδέλφων σε άλλες ειδικότητες π.χ. λογιστές που εδώ και χρόνια απολαμβάνουν ικανοποιητικές κλαδικές συμβάσεις.

Οργανωνόμαστε, συζητάμε, αποφασίζουμε, διεκδικούμε.

 

Αν η απάντηση είναι αρνητική, τη συνέχεια την ξέρετε:

 

Start -> Shutdown…

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε μια συζήτηση μάλλον ξεχνώντας το ευρύτερο περιβάλλον στο οποίο καλείστε να δουλέψετε:

1. Μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας (και τα skills που λέμε ότι έχουμε - πιστοποιημένα και μη) και πάμε σε άλλες πολιτείες. Όχι απαραίτητα του δυτικού κόσμου - δεν είναι όλα ρόδινα και εκεί (δείτε μέσο μισθό στις ΗΠΑ και πως έχει διαμορφωθεί φόρος, φόρος πολιτείας, κρατήσεις για υγεία κλπ., πόσες μέρες άδεια τον χρόνο (δεν) υπάρχουν και πόσο εύκολα τρως πόρτα). Υπάρχουν χώρες ανατολικής ευρώπης, ασίας, αφρικής κλπ. με καλές προοπτικές αν μπορεί κάποιος να αντέξει την ξενιτειά και την πολύ δουλειά (χωρίς βοήθεια και φαγητό από μαμά, πεθερά και άλλες δυνάμεις).

2. Μένουμε και δουλεύουμε εδώ. Μιλάτε για ΣΣΕ όταν είναι πλέον εμφανές ότι δεν θα υπάρχουν σε λίγο, μισθό που φαντάζομαι ότι θα πολλαπλασιάζετε επί 14 που ούτε αυτό θα ισχύει σε λίγο, αλλαγές εργοδοτών για καλύτερες προοπτικές που και αυτοί θα εκλείψουν σε λίγο (οι εργοδότες). Έμμεσοι φόροι θα φάνε επίσης μεγάλο κομμάτι του εισοδήματος.

Δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά δυστυχώς κάποιες ηλικίες θα την πληρώσουν πολύ ακριβότερα και αυτές είναι οι πάνω από τα 40-45 και κάτω από τα 25-30 (προσωπική μου άποψη) και φυσικά αυτοί που έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις θα πονέσουν περισσότερο. Όπως πολύ σωστά είπε ένας (δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί που το αναφέρουν αυτό) στην πρωινή ζώνη, ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τον τρόπο ζωής μας και να προσαρμοστούμε γιατί η κατάσταση θα επανέλθει στο 2004 σε περίπου 10 χρόνια.

Τώρα θα μου πείτε πως τόσα χρόνια διαβάζουμε, ξενυχτάμε, δουλεύουμε, εμείς θα την πληρώσουμε; Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή. Είχαμε τα τυράκια μας και δεν γκρινιάζαμε πολύ για τα ξενύχτια. Φτηνά εισιτήρια και ξενοδοχεία (ακόμη και για τον μέσο ελληνικό μισθό) στο εξωτερικό, αλλαγή κινητού κάθε χρόνο (και συχνότερα για εμάς τους βαρεμένους), 3λιτρα τζιπάκια. Τώρα θα μείνουν μόνο τα ξενύχτια. Φτάσαμε να έχουμε ίδιο GDP ανά κάτοικο με τους γερμανούς ενώ δεν παράγουμε πρακτικά τίποτα (ούτε φασολάκια πλέον) και η μοναδική "βιομηχανία" μας, ο τουρισμός βουλιάζει κάθε χρόνο από τις απίστευτες τιμές σε σχέση με Τουρκία, Κροατία και πλέον Ιταλία, Γαλλία και Ισπανία. Δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτό.

Ρωτήστε να σας πουν τον μέσο μισθό π.χ. στη Ρουμανία (και ναι, έχει και εκεί IT Pros που ευχαρίστως θα έρχονταν στην Ελλάδα να δουλέψουν με μισθούς που εμείς εδώ σνομπάρουμε αλλά για αυτούς είναι 3-4x...) και θα καταλάβετε τι παίζετε.

Το στοίχημα είναι αν μπορούμε να είμαστε πιο παραγωγικοί σ'αυτό που κάνουμε (ότι κι αν είναι αυτό σε πρώτη φάση και μετά θα πρέπει να δούμε αν πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο που θα έχει περισσότερο νόημα), να γίνουμε απαραίτητοι στην εταιρεία μας για να θέλει να μας κρατήσει (όχι με εκβιασμούς αλλά γιατί το ROI μας είναι θετικό) και να καταναλώνουμε με σύνεση. Δεν λέω πιο λίγο ή πιο πολύ - με σύνεση. Κακώς είχαμε μάθει σε περισσότερα απ'όσο άντεχε η τσέπη μας και φταίνε κυρίως οι "αγορές" γι'αυτό που έδιναν χρήματα σε ιδιώτες και κράτος και οι πολιτικοί που φοβόντουσαν να φρενάρουν την κατάσταση. Ότι είχε γίνει και με το χρηματιστήριο που κανένας δεν τόλμαγε να βγει να πει οτι είναι φούσκα και θα σκάσει - ο φόβος ήταν το πρόβλημα όχι ότι τα έφαγαν μερικοί.

Δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία αγαπητοί συνάδελφοι και αυτό άρχισε σιγά σιγά να αχνοφαίνεται μετά από 6 σελίδες μηνυμάτων.. Να ενωθούμε όλοι και να φτιάξουμε ένα σωματείο, μια ένωση, ένα σύλλογο αδιάφορο πως θα λέγεται που θα έχει ένα σκοπό: να διεκδικήσει και να κατοχυρώσει θεσμικά ένα μίνιμουμ προσόντων, αμοιβών και επαγγελματικών δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων σε υπηρεσίες που έχουν σχέση με την πληροφορική: προγραμματιστές, αναλυτές, δικτυάδες, διαχειριστές πάσης φύσεως συστημάτων ανεξάρτητα από επίπεδο εκπαίδευσης δηλ. να μην αποκλείεται κανένας σε πρώτη φάση. Σε τράπεζες, επιχειρήσεις κάθε είδους, δημόσιο παντού. Επιτέλους να βγούμε απ την αφάνεια, την αδιαφορία και την περιφρόνηση της εργοδοσίας, των πελατών αλλά και των συναδέλφων σε άλλες ειδικότητες π.χ. λογιστές που εδώ και χρόνια απολαμβάνουν ικανοποιητικές κλαδικές συμβάσεις. Οργανωνόμαστε, συζητάμε, αποφασίζουμε, διεκδικούμε. Αν η απάντηση είναι αρνητική, τη συνέχεια την ξέρετε: Start -> Shutdown…

Δυστυχώς φίλε maverick, και σωματεία υπάρχουν και σύλλογοι και μάλιστα πολλοί αλλά φτιάχτηκαν για να προβληθούν συγκεκριμενα άτομα και όχι για τον κλάδο. Δεν βλέπω γιατί άλλος ένας θα έκανε την διαφορά. Εδώ υπάρχει σύλλογος πτυχιούχων από όλες τις σχολές πληροφορικής της χώρας (hard και soft κατευθύνσεων) που δεν επέτρεπε σε αποφοίτους ΕΜΠ να συμμετάσχουν γιατί οι άνθρωποι που τον έστησαν ήταν μάλλον από πολυτεχνική σχολή και όχι πολυτεχνείο και τράβαγαν κάποιο ζόρι με τους "αντίπαλους". Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε maverick, και σωματεία υπάρχουν και σύλλογοι και μάλιστα πολλοί αλλά φτιάχτηκαν για να προβληθούν συγκεκριμενα άτομα και όχι για τον κλάδο. Δεν βλέπω γιατί άλλος ένας θα έκανε την διαφορά. Εδώ υπάρχει σύλλογος πτυχιούχων από όλες τις σχολές πληροφορικής της χώρας (hard και soft κατευθύνσεων) που δεν επέτρεπε σε αποφοίτους ΕΜΠ να συμμετάσχουν γιατί οι άνθρωποι που τον έστησαν ήταν μάλλον από πολυτεχνική σχολή και όχι πολυτεχνείο και τράβαγαν κάποιο ζόρι με τους "αντίπαλους". Έλεος!

Ας δούμε και κάτι που δεν διδάσκουν στα ελληνικά πανεπιστήμια καθότι είναι εκτός ύλης. Είναι προς το τέλος του βιβλίου αλλά ποιός το διαβάζει μέχρι εκεί? Υπάρχουν στην Ευρώπη δυο μοντέλα συνδικαλισμού. Της βόρειας και της νότιας Ευρώπης. Το μοντέλο της Β Ευρώπης κοιτάει το συμφέρον του εργάτη και δεν εμπλέκονται προσωπικά ή κομματικά ωφέλη. Στης Ν. Ευρώπης τα συνδικαλιστικά κινήματα το να κάνουν κάτι για το συμφέρων του εργάτη αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα. Αφού υποκινούνται κατα κύριο λόγο απο κομματικό ώφελος κυρίως.

 Ευτυχώς που εμείς ακολουθούμε το μοντέλο της Β. Ευρώπης :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να "κάνουμε" όπως και να "γινει" Βλέπε Σωματεία,ενώσεις) δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.Εσύ δεν πα να έχεις 100 πτυχία Microsoft,Cisco..κτλ όταν θα πας για δουλειά -εφόσον δεν τα ζητάει συγκεκριμένα- θα δουν το βασικό σου πτυχίο -> ΙΕΚ,ΤΕΙ,ΑΕΙ....και θα ανοίξουν τα κιτάπια τους θα δουν σε ποια σύμβαση "κολλάς" και τέρμα.Θες ..δεν θες ο επόμενος.

Τι κάνεις...σε αυτή την περίπτωση ...υπομονή..μέχρι να πετύχεις την συγκεκριμένη δουλειά που θα πληρώνει τις συγκεκριμές ικανότητες σου.

Θα σας δώσω ένα ακόμα παράδειγμα για να ξέρετε.

Υπάλληλοι Χ &Υ

Χ -> Πολυ καλός...πολλές δυνατοτητες ..χαρτι που παραπέμπει σε 3ψηφια σύμβαση ....παίρνει 3ψηφια λεφτά...με πολύ κόπο ...μπορεί κάποια στιγμή ... να πιάσει 4ψηφια λεφτά

Υ -> Ας τον αφήσουμε ως Υ...χαρτί βαρβάτο...παραπέμπει σε 4ψηφια σύμβαση...παίρνει 4ψηφια λεφτα .... εαν κάποια στιγμη κάνει κάτι θα ανέβει δραματικά.

Και για να το δείτε οικονομικά ας πουμε¨:

Χ->850---->850 * 10% (καλή αύξηση) --->935

Υ->1300--->1300*4% (να πάρει κάτι) ---> 1352 ....Ακόμα η διαφορά είναι χαοτική...πρέπει πολύ να ιδρώσει ο Χ για να φτάσει τον Υ.....

Link to comment
Share on other sites

 Share


×
×
  • Create New...