Jump to content

mail server σε windows server 2008


santaris
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι καινούριος στον χώρο τον servers και δυστυχώς από την

αρχή με έχωσαν στα βαθιά και έχω χάσει λίγο την μπάλα.Έχω στήσει σε ένα

μηχάνημα windows server 2008 enterprise and standard και αφού έβαλα όλα

τα εργαλεία που ήθελα μετα κόπων και βασάνων μου ζητήθηκε να στήσω από

το μηδέν έναν mail server.Με domain,να περάσω όλα τα accounts σε μια

λίστα και να κάνω μια λίστα.Δεν έχω ιδέα για το πως γίνεται.Οπότε

please help.Είδα ότε σε server 2003 υπήρχε έτοιμο add role κάτι το

οποίο σε server 2008 δεν υπάρχει.Στην προκειμένη περίπτωση τι

κάνω?Υπάρχει κάτι στανταρ?Πρέπει να κατεβάσω κάτι και να

εγκαταστήσω?Γενικότερα αν μπορείτε να με κατευθήνετε.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Exchange 2007 SP1 ?

"Δεν έχω ιδέα πως γίνεται = Παίρνω την βοήθεια εξειδικευμένου μηχανικού (και όχι του κοινού)"

Προφανώς μπορούμε να σου δώσουμε κάποιες κατευθύνσεις , αλλά το "δεν έχω ιδέα" θέλει πιο μεγάλη βοήθεια νομίζω.

"Έχω στήσει σε ένα μηχάνημα windows server 2008 enterprise and standard ". Τι θα πει αυτό?

Τέλος έχω την αίσθηση ότι ακόμη κι αν στο στήναμε με κάποιο μαγικό τρόπο, πολύ δύσκολα θα ήξερες να κάνεις το παραμικρό χωρίς στοιχειώδη εκπαίδευση. Χωρίς παρεξήγηση, έχω την βεβαιότητα ότι θα χρειαστείς και βοήθεια από μηχανικό και εκπαίδευση.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.Και εγώ καθόλου εκπαίδευση.Αλλά μου ζητήθηκε αυτό το παράλογο.Να τους στήσω σε μια εβδομάδα έναν mail server να δημιουργήσω accounts και να διαχειρίζομαι ένα mailing list.Το μέχρι τώρα που έχω κάνει είναι να σηκώσω application role και IIS που χρειαζόμουν για το sharepoint.Και αυτά γιατί το application είχε όλα όσα απαιτούσε το sharepoint και ο web server για να μπορέσει να δουλέψει το web portal.Το πως τα έκανα είναι μεγάλη ιστορία.Όπως καταλαβαίνεις είμαι παντελώς άσχετος.Δεν έχω καθόλου χρόνο.Και αυτο που λες να απευθυνθώ σε εξειδικευμένο μηχανικό όταν μίλησα με έναν που ήξερα μου είπε ότι έχω μεγάλο φόρτο εργασίας έλα την άλλη εβδομάδα.Που εγώ θα πρέπει να το έχω έτοιμο.Οπότε χρειάζομαι κάτι άμεσα.Γι'αυτό αν ξέρει κανένας να μου πει πως να το κάνω έστω να το βάλω να τρέχει και μετά το μαθαίνω.Ή να μου στείλει κανένα link με κανένα howto.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας αλλά νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι λίγο παράλογο.

Πήγαινε και πες τους ότι χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο και κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει γιατί αν δεν το κάνεις αυτό το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να κάνεις τα πράγματα χειρότερα για σένα και για την εταιρεία σου.

Εξήγησε τους ότι ένας mail server δεν είναι ένα pc που στήνουμε στο σπίτι μας για να παίρνουμε e-mail, χρειάζεται σχεδιασμό........

 

 

Link to comment
Share on other sites

να επισημάνω επίσης έναν κίνδυνο που λίγο έως πολύ διατρέχεις σε τέτοια περίπτωση. Σε περίπτωση που τελικά στήσεις τα απαιτούμενα (έστω και κακήν κακώς) αυτόματα θα θεωρηθείς ο εξπέρ και θα θεωρείται δεδομένο πλέον ότι μπορείς να δουλέψεις τον μαιλ σερβερ άνετα και πως οτιδήποτε σου ζητείται από εδώ και μπρος μπορείς να το κάνεις - ακόμα και αν δεν το ξέρεις. Επιπλέον τη μέρα που ο μαιλ σερβερ για Χ λόγο σταματήσει να δουλεύει θα θεωρείσαι αποκλειστικά υπέυθυνος γιατί "αααα, εσύ ξέρεις από αυτά". Αφού εσύ τον έστησες".

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και το έχω σκεφτεί αυτό.Αλλά είμαστε μια ομάδα φοιτητών και καλώς ή κακώς μόνο εγώ μπορούσα να το κάνω αυτό.Και όταν μου το ανέθεσαν αμέσως το ανέφερα στον καθηγητή ότι δεν έχω ξαναδουλέψει με κάτι τέτοιο.Και ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει η πατάτα και μετά να τρέχω.Γι'αυτό προσπαθώ με συχνά backup να έχω κάπως το κεφάλι μου ήσυχο.Και ότι κάνω το δοκιμάζω πρώτα στο δικό μου lan που έχω κάνει στο σπίτι μου και έχω βάλει windows server 2008 και μετά το εφαρμόζω.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά καταφέρω και τα κάνω(σ'αυτό ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος από εσάς) και τελικά κάτι πάει στραβά και πέσει.Αν κρατάω εκτός από τα backup και ghost θα μπορώ μετά να τα επαναφέρω σε κάποιο format ή αλλαγή λειτουργικού?Ας πούμε ότι κρατάω με ghost όλο τον δίσκο από το server 2008 και σ'αυτό συμπεριλαμβάνεται καί το sharepoint και τα αρχεία που ανεβάσανε άλλοι.Και κάνω format είτε με το ίδιο λειτουργικό είτε με server 2003 με ghost θα γίνει απευθείας επαναφορά?Ή θα χρειαστεί να ξαναβάλω το sharepoint από την αρχή;Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις και για το ότι ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλά θέλω να βρώ τρόπο ώστε αν γίνει τίποτα στο server να τον επαναφέρω με το τελευταίο backup ή ghost αμέσως και να έχω έτσι λίγο το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Link to comment
Share on other sites

Exchange σημαίνει ότι πρέπει να έχεις ACTIVE DIRECTORY.
Restore του Active Directory με τρίτα μέσα (Acronis, Ghost κλπ) Δεν προτείνετε.
Ρώτα και τον HyperVaggeli που την πάτησε!!! Θυμάσε Βαγγέλη???
Restore του Exchange με τρίτα μέσα ίσως πετύχει. Καλό θα ήταν να το στήσεις σε HyperV και να παίρνεις Snapshots κατά την εγκατάσταση - παραμετροποίηση κάθε βήματος.

Σωστά είναι σε ένα Server να εγκαταστήσεις Domain Controller και DNS
Και σε διαφορετικό Server Member του Domain μόνος του ο Exchange,
Σε τρίτο το Sharepoint που και αυτός θα είναι member του domain
Και τέλος σε τέταρτο τον DPM και αυτός member του domain.

Πάρα πολύ καλή λύση Back Up είναι ο Microsoft DPM 2007 SP1
αλλά τίποτα κατά την άποψή μου δεν είναι τόσο απλό όπως το έχεις στο μυαλό σου.
Τα πράγματα είναι αρκετά περίπλοκα χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω.
Προτείνω και εγώ όλες τις παραπάνω απαντήσεις.

Πάντως εαν το καταφέρεις και το εγκαταστήσεις με τη βοήθεια από εμάς ή κάποιων άλλων, το προϊόν είναι πολύ σταθερό και απροβλιμάτιστο, αλλά θέλει αρκετή δουλειά και διάβασμα κατά την εγκατάσταση και παραμετροποίηση.
Για να μην πεις ότι δεν βοήθησα καθόλου στο πιο κάτω Link θα βρεις ένα STEP BY STEP Intallation του Exchange 2007 (Screenshots) http://autoexec.gr/blogs/klag/archive/2009/01/22/step-by-step-intallation-of-exchange-2007-sp1.aspx σε Server 2003 64 Bit αλλά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά από το Installation σε 2008 παρά μόνο μικρή διαφορά στον IIS και στον τρόπο που βάζεις το πιστοποιητικό στον IIS.
επίσης ίσως σε βοηθήσει πολύ και το STEP BY STEP Installation of SBS 2003 (ScreenShots) που περιέχει τον Exchange 2003 http://autoexec.gr/blogs/klag/archive/tags/SBS/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και ο πλέον εμπειρότερος από πολλούς εδώ στο forum, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει dedicated Mail Server ρόλος στον 2008 Server.

 

Πέραν από όλα αυτά, μήπως είναι καλύτερα να δώσεις μερικές λεπτομέρειες ακόμα για τον χαρακτήρα του project που ανέλαβες ή σου φόρτωσαν;

 

Γιατί χρειάζεστε mail server;

 

Είναι από κάποια σχολή πληροφορικής;

 

Είναι για εταιρική χρήση;

 

To προιόν που θέλεις να χρησιμοποιήσεις είναι αγορασμένο;

 

Αν όχι, θα μπορούσες να κατεβάσεις από την Microsoft μια δοκιμαστική έκδοση του Small Business Server 2008 για 2 μήνες. Εμπεριέχει τον Microsoft Exchange και είναι πιό εύκολο στη υλοποίηση.

Θα βρείς και αρκετά documents για την υλοποίηση.

 

Trial έκδοση εδώ

Documentation εδώ

 

Φιλικά

 

Κώστας

 

Link to comment
Share on other sites

klag, μετά απο αυτά που του είπες πρέπει να παραληρεί !!![:D]

Για να σοβαρευτούμε τώρα. Δεν παίζει σενάριο, "φτιάξε exchange σε 3 απλά βήματα". Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δώσω απάντηση που να ευτελίζει ένα από τα πιο σοβαρά συστήματα με το να σου πω ότι είναι κάτι που στήνεται στο πόδι. Ελπίζω να μην είσαστε ιατρική σχολή και ζητήσουν από τον θυρωρό να κάνει εγχείρηση εγκεφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για προϊόντα που δεν είναι Windows 95 για να τα στήσεις με Next--Next--Next. Πρόκειται για προϊόντα που δεν μπορείς να τα μάθεις από ένα forum όπως εδώ. Ούτε μπορείς να τα μάθεις ψάχνοντας στο Google. Μπορείς να σπουδάσεις Ιατρική μέσα από ένα forum στο Internet;

Να θυμήσω ότι εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις, (μικρομεσαία) τεχνικά προβλήματα και στο τέλος να κάνουμε και λίγο την πλάκα μας και να πάμε και σε καμμιά ταβέρνα όπως χθες το βράδυ. Δεν μπορούμε να παρέχουμε ολοκληρωμένη εκπαίδευση πληροφορικής σε τεχνολογίες Microsoft.

Όπως είπε και ο Νάσος, αν θέλεις να ξεκινήσεις σωστά, κάνε (σωστή) εκπαίδευση με κάποιον ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ εκπαιδευτή στα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν. Μην ξεφτιλίζουμε τα προϊόντα που σε αρκετούς εδώ μέσα δίνουν ψωμί. Σχεδόν όλοι οι moderators αυτού του forum είναι Microsoft Certified Trainers και μπορούν να σε βοηθήσουν με τον σωστό τρόπο. Αν λοιπόν νομίζεις ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις, ξεκίνα με εκπαίδευση. Θα μάθεις πράγματα που ούτε τα φαντάζεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν έχετε δίκιο?Έχετε απόλυτο δίκιο.Αλλά δεν μπορώ να κάτσω να μάθω μέχρι την Κυριακή τόσα πολλά πράγματα,να τα κατανοήσω και να στήσω και έναν mail server.Δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο που να μπορεί να το κάνει αυτό.Εμείς είμαστε μια ομάδα από φοιτητές(16 άτομα ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και 1εγώ πληροφορικός).Οι καθηγητές που μας ανέθεσαν τις εργασίες θεώρησαν ότι εγώ που είμαι πληροφορικός αυτά μπορώ να τα κάνω.Λες και στην σχολή μου μας τα διδάσκουν.Μάλιστα θυμάμαι όταν μου το πρωτοείπαν ότι θα έχει προγραμματισμό η όλη υπόθεση.Δεν ξέρω αν είχαν δίκιο ή το είπαν για να με πείσουν γιατί εγώ περισσότερο προγραμματισμό ξέρω πάντως εγώ προγραμματισμό μέχρι στιγμής ούτε λιγο δεν είδα.Τεσπα.Τι θέλουμε να κάνουμε στην προκειμένη περίπτωση.Αυτά τα 17 άτομα που είμαστε θέλουμε να δημιουργήσουμε μια λίστα για να έχουμε κοινά mail.Και μετά να μπορέσουμε να το συνδεσουμε με το sharepoint.Το να το συνδέσουμε δεν είναι τίποτα.Απλά μια εντολή στο sharepoint.Αλλά το να δημιουργήσουμε καινούρια mail που να είναι του στυλ [email protected] αυτό είναι το θεμα μου.Αυτά όσον αφορά για το τι θέλουμε να κάνουμε.

 

klag με έστησες στον τοίχο με αυτά που μου είπες.Αν εννοείς να έχουμε 4 διαφορετικούς υπολογιστές τότε ξέχνα το.Με τίποτα δεν μου δίνουν 4 υπολογιστές.Αλλά thanks για τα links.Μάλλον θα με βοηθήσουν πάρα πολύ.

 

Chris ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δουλεύεται επαγγελματικά πάνω στο θέμα και ότι αυτά που λέω εγώ τώρα είναι κάπως γελοία για εσάς.Αλλά καλώς ή κακώς έχω αυτό να κάνω.Ζητάω βοήθεια από επαγγελματίες για να μου πουν ακριβώς το τι να κάνω και όχι από κάποιον που μπορεί να ξέρει.Μου επισημαίνεται το ότι είναι αδύνατο να το κάνω χωρίς εκπαίδευση αλλά το ξέρω ήδη.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να προσπαθήσω.Και ας μην τα καταφέρω στο τέλος.Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να με στείλετε στα κατάλληλα site που να λένε πώς υλοποιείται,τι απαιτήσεις έχει και γιατί γίνεται.Δεν θα γυρίσω να πω αν τα καταφέρω ότι είμαι IT.Έλεος.Απλά θέλω να αφιερώσετε λίγο από τον χρόνο σας στο να μου πείτε το τι να κάνω,να μου εξηγήσετε και να βοηθήσετε κάποιον που είναι αρχάριος και αρκετά πιεσμένος από χρόνο.Αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι γελοία ούτε και για εμάς. Και αυτό γιατί όπως είπες και έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είναι δυνατόν να μάθετε τόσα πράγματα σε 2 μέρες. Μήπως θα ήταν καλύτερα να διαμαρτυρηθείτε λίγο? Και γιατί δεν ψάχνετε κάποιον mail server πολύ στοιχειώδη στη χρήση του που να παίζει με 2008 και ίσως να είναι και free?

Υπάρχει η καλύτερη διάθεση για να σε βοηθήσει οποιοσδήποτε εδώ. Απλά ερχόμαστε και εμείς σε αδιέξοδο όταν ζητάς τόσα πολλά σε τόσο λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

To να διαμαρτυρηθούμε είναι δύσκολο.Πολύ δύσκολο.Υπάρχει κάτι τέτοιο?Να είναι εύκολο στην χρήση?Αν ναι έχει κανενας τίποτα υπόψιν?Γιατί όλα όσα βρήκα μου μιλάνε για να βλέπεις απλά τα mail σου.Όχι να κάνεις mail server.Στυλ thunderbird

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...