Jump to content

Mailbox Recovery με recovery storage group?


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Χαίρεται. Διέγραψα ένα Mailbox για να δω πως λειτουργεί το recovery storage group και τώρα δε μπορώ να βρω τον τρόπο να το επαναφέρω. Έχω exchange server 2003 SP2

Πήρα backup

Διέγραψα το Mailbox από ένα χρήστη και μετα πάτησα purge.

Έκανα recovery storage group + add mailbox store

Έκανα restore (completed)

Mount το mailbox store στο recovery storage group και βλέπω τα mailboxes. Όλα καλά μέχρι τώρα. Υπενθυμίζω Mailbox διέγραψα όχι mail, οπότε το recovery mail data wizard τον ξεχνάμε.

Στο  Mailbox recovery center έκανα add mailbox store και επέλεξε το mailbox store που εμφανίστηκε (1 είναι έτσι και αλλιώς), οκ αλλά δε φορτώνει τα Mailboxes. Πατάω refresh αλλά και πάλι τίποτα.

Μήπως κάπου έκανα λάθος?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει το σεμινάριο, τα λέει μέσα στο βιβλίο. Τα ακολούθησες όπως ακριβώς τα λέει? Απλά όλοι είμαστε πνιγμένοι φαίνεται και μόλις βρούμε χρόνο θα το δούμε αναλυτικά. Εσύ όμως μην το βάζεις κάτω, ψάξτο λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία αυτή την έχω κάνει πολλές φορές, θέλει λίγη προσοχή:


1) Παίρνουμε full backup του Exchange


2) Σβήνουμε ότι θέλουμε


3) Φτιάχνουμε ένα Recovery Storage group και ορίζουμε που θα βρίσκονται τα αρχεία private.edb, public.edb (η όπως τα έχετε ονομάσει) αν θυμάμαι καλά καθορίζεις και stm αρχεία -αλλά με πάσα επιφύλαξη-.


4) Από τη στιγμή που θα γίνει το Recovery storage group το κυρίως mailbox store δεν πρόκειται να γραφεί από το restore, παρ' όλα αυτά εγώ έχω μαρκαρισμένο το attribute να μη γίνεται κάτι τέτοιο για καλό και για κακό.


5) Κάνουμε restore από το backup, όλα τα αρχεία ανακατεύθυνονται στη θέση που ορίσαμε στο βήμα 3, αυτό καλό είναι να το ελέγχετε κατα το restore (με F5 από win explorer).


6) Αφού τελειώσει το  restore ενεργοποιούμε το recovery storage group αλλά για ποιο λόγο; Δεν μπορούμε να μετακινήσουμε κάτι απο εκεί προς άλλο σημείο αλλά για να τρέξουμε το ExMerge και να κάνουμε export το Mailbox που μας ενδιαφέρει και μετά Import στο κυρίως mailbox storage group. -Διόρθωση, μπορούμε να μετακινήσουμε το mailbox που μας ενδιαφέρει στο ενεργό storage group κ' να το συνδέσουμε με το χρήστη που μας ενδιαφέρει, αλλά εγώ προτιμώ τη μέθοδο του exmerge-)

Καλό είναι Βασίλη να ελέγξεις ότι όντως το backup σου γίνεται σωστά restore και ότι δεν έχεις λάθη στο event log και στο restore log.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στο βιβλίο λέει πιο πολύ για deleted mailbox item.

Γιώργο ο Exchange είναι SP2 και στο Bin φάκελο δεν έχει το exmerge! Τι γίνεται το κατεβάζω από το internet? Μέσα από το system manager δε γίνεται τίποτα?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Το exmerge το κατεβάζεις απο τη Microsoft συγκεκριμένα απο το site με τα Exchange Tools (google is your friend Βασίλη...)

Επίσης επειδή βλέπω ότι δεν το καταφέρνεις με την 1η, ξαναξεκίνα απο την αρχή, κάνε ένα Mailbox ρίξε δεδομένα μεσα και ξανά τη διαδικασία που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα τα βήματα 1-5 και όλα καλά μέχρι εδώ. Τα mbxs εμφανίζονται στο recovery storage group. Mbx θέλουμε να κάνουμε recovery οπότε το recovery mail data wizard τον ξεχνάμε.

 

Τρέχω το exmerge από το φάκελο exchsrv\bin. Επιλέγω 2 step procedure -> step1 ->recovery storage group (βγαίνει σφάλμα και δεν εμφανίζει μόνο το mbx που θέλω να κάνω export.)

Το exmerge.log

 

[01:30:13] Error! Cannot identify the user with the msExchMailboxGuid \FE\18\11\0B\FD6\23L\9C\072\03t\BD\93\9E. The legacyExchangeDN is /O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=RECIPIENTS/CN=APAPA.

[01:30:14] Mailbox '/O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=CONFIGURATION/CN=CONNECTIONS/CN=SMTP (DC1)/CN={C5F5AFED-9F45-4103-A470-960A744EE36C}' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[01:30:14] Mailbox '/O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=CONFIGURATION/CN=SERVERS/CN=DC1/CN=MICROSOFT SYSTEM ATTENDANT' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[01:30:14] Mailbox '/o=Contoso/ou=First Administrative Group/cn=Recipients/cn=SystemMailbox{C5F5AFED-9F45-4103-A470-960A744EE36C}' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[01:30:14] Found 2 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)'.

[01:30:14] Skipped 1 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)' because of errors.

[01:30:14] Ignored 3 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)'.

[01:30:14] Found 2 mailbox(es) homed on the specified databases.

[01:30:14] Skipped 1 mailbox(es) homed on the specified databases because of errors.

[01:30:14] Ignored 3 mailbox(es) homed on the specified databases.

 

Επιλέγω το άλλο mbx store και φυσικά δεν εμφανίζει μόνο το mbx που θέλω να κάνω export αφού δεν υπάρχει ->επιλέγω πάλι recovery storage group και εμφανίζεται το mbx. ->πριν το export μου βγάζει error

 

[01:33:16] Copying data from mailbox 'Anastasia Papa' ('APAPA') on Server 'DC1' to file 'C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\VPASCH\DESKTOP\APAPA.PST'.

[01:33:16] Error opening message store (MSEMS). Verify that the Microsoft Exchange Information Store service is running and that you have the correct permissions to log on. (0x8004011d)

[01:33:16] Errors encountered. Copy process aborted for mailbox 'Anastasia Papa' ('APAPA').

[01:33:17] Number of items copied from the source store for all mailboxes processed: 0

[01:33:17] Total number of folders processed in the source store: 0

[01:33:17] 0 mailboxes successfully processed. 1 mailboxes were not successfully processed. 0 non-fatal errors encountered.

[01:33:17] Process completion time: 00:00:00

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο χρήστη τρέχεις το ExMerge?

Χρειάζεται να είναι Exchange Admin, το λάθος προς το τέλος υποδεικνύει θέμα rights.

Επίσης το Exmerge μαζι με κάποια dlls πρέπει να τοποθετηθούν σε συγκεκριμένο folder.

Διάβασες το documentation? Αν όχι, ρίξε μια ματιά γιατί θα σου λύσει αρκετές απορίες (εγω δεν θυμάμαι απ' έξω).

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

 

Το πρόβλημα που σου εμφανίζει το exmerge περιγράφεται εδώ: http://support.microsoft.com/kb/919088

 

Ακολούθησε τις οδηγίες και θα το λύσεις, αλλά μεταξύ μας κάτι έχει γίνει λάθος στην υποδομή σου.....

Αφου είναι δοκιμαστική δεν πειράζει αλλά φαντάσου να ήταν παραγωγής, δε θα μπορούσες να κάνεις όλα  τα βήματα της λύσης τις εργάσιμες ώρες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό αν και λέει ότι είναι και για exchange server 2003 Std δεν μπορεί να εφαρμοστεί καθώς δε μπορείς να φτιάξεις 2ο Storage group.

Η υποδομή θεωρώ ότι είναι σωστή καθώς δεν εμφανίζεται κάποιο error στο event log

 

Στο export του exmerge θα επιλέξω το recovery storage group για να βγάλω το mbx έτσι δεν είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

-Διόρθωση, μπορούμε να μετακινήσουμε το mailbox που μας ενδιαφέρει στο ενεργό storage group κ' να το συνδέσουμε με το χρήστη που μας ενδιαφέρει, αλλά εγώ προτιμώ τη μέθοδο του exmerge-)

Από το recovery storage group δε σου δίνει δυνατότητα να μετακινήσεις ένα mbx σε άλλο storage group. Μόνο το recovery mail data wizard επιτρέπει

 

Link to comment
Share on other sites

Από το recovery storage group δε σου δίνει δυνατότητα να μετακινήσεις ένα mbx σε άλλο storage group. Μόνο το recovery mail data wizard επιτρέπει

 

Δηλαδή απο το recovery storage group αν κάνεις δεξι κλικ πάνω στο mailbox δεν σου εμφανίζει το exchange tasks?

Δες και πες μου.

Επίσης πρέπει να κάνεις foresprep το forest σου πριν αποκτήσεις πρόσβαση σε τέτοιες λειτουργίες και ίσως να χρειάζεται να αλλάξεις το functional mode του Exchange.

Εγώ έχω enterprise σε native 2003 mode (exchange οχι AD).

Πάντως ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις και δεν μπορείς να το πετύχεις... Εχω αρχίσει να ανησυχώ...

 

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρω από την αρχή.

 

Έχω Exchange Server SP2 (Native Mode) + AD (2000 Native).

 

Κάνω purge ένα mailbox από το Exchange System και δε θέλω να κάνω full restore.

 

Έκανα recovery storage group + add mailbox store

Έκανα DB restore (completed) στο recovery storage group

Mount το mailbox store στο recovery storage group και βλέπω τα mailboxes. Όλα καλά μέχρι τώρα. Υπενθυμίζω Mailbox διέγραψα όχι mail, οπότε το recovery mail data wizard τον ξεχνάμε.

 

Όταν πατάω δεξί κλίκ πάνω στο mailbox του recovery storage group εμφανίζει το exchange tasks αλλά η μόνη δυνατότητα που έχω είναι το recovery mail data wizard που είναι για mail και όχι για mailbox.

 

Οπότε λέω να χρησιμοποιήσω το exmerge.

Dismount το mailbox store στο recovery storage group

Το κάνω paste sto \bin folder μαζί με το exmerge.ini και το τρέχω.

Επιλέγω two step procedure -> step1 (export) ->server name->εμφανίζει τα storage groups και επιλέγω recovery storage group (βγαίνει σφάλμα)

 

[20:28:12] Logging Level: None

[20:28:12] Reading settings from file 'C:\Program Files\Exchsrvr\bin\EXMERGE.INI'.

[20:28:12] Accessing Domain Controller 'DC1'

[20:28:12] 'DC1' is running Exchange Server 2000 or later

[20:28:12] Source server read from settings file is 'DC1'.

[20:28:12] Reading list of subjects for messages to be selected from file ''

[20:28:12] Reading list of attachment names for messages to be selected from file ''

[20:28:12] List of folders to be ignored has been read. 0 folders in the list.

[20:28:12] The file containing the list of mailboxes to be processed, 'C:\Program Files\Exchsrvr\bin\MAILBOXES.TXT' is missing or inaccessable. The filename was obtained from the FileContainingListOfMailboxes .INI file setting.

[20:28:12] Current machine locale ID is 0x408

[20:28:12] Operating System Version 5.2 (Build 3790)

[20:28:15] Accessing Domain Controller 'DC1'

[20:28:15] 'DC1' is running Exchange Server 2000 or later

 

Αν αφήσω mount το recovery storage group και τρέξω το exmerge (βγαίνει σφάλμα)

 

[20:32:40] Logging Level: None

[20:32:40] Reading settings from file 'C:\Program Files\Exchsrvr\bin\EXMERGE.INI'.

[20:32:40] Accessing Domain Controller 'DC1'

[20:32:40] 'DC1' is running Exchange Server 2000 or later

[20:32:40] Source server read from settings file is 'DC1'.

[20:32:40] Reading list of subjects for messages to be selected from file ''

[20:32:40] Reading list of attachment names for messages to be selected from file ''

[20:32:40] List of folders to be ignored has been read. 0 folders in the list.

[20:32:40] The file containing the list of mailboxes to be processed, 'C:\Program Files\Exchsrvr\bin\MAILBOXES.TXT' is missing or inaccessable. The filename was obtained from the FileContainingListOfMailboxes .INI file setting.

[20:32:40] Current machine locale ID is 0x408

[20:32:40] Operating System Version 5.2 (Build 3790)

[20:32:43] Accessing Domain Controller 'DC1'

[20:32:43] 'DC1' is running Exchange Server 2000 or later

[20:32:46] Mailbox '/O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=CONFIGURATION/CN=CONNECTIONS/CN=SMTP (DC1)/CN={C5F5AFED-9F45-4103-A470-960A744EE36C}' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[20:32:46] Error! Cannot identify the user with the msExchMailboxGuid \9AO\A3X\25z\F1F\A2\DF\B4\92\14\8Ff\07. The legacyExchangeDN is /O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=RECIPIENTS/CN=APAPA.

[20:32:46] Mailbox '/O=CONTOSO/OU=FIRST ADMINISTRATIVE GROUP/CN=CONFIGURATION/CN=SERVERS/CN=DC1/CN=MICROSOFT SYSTEM ATTENDANT' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[20:32:46] Mailbox '/o=Contoso/ou=First Administrative Group/cn=Recipients/cn=SystemMailbox{C5F5AFED-9F45-4103-A470-960A744EE36C}' will be ignored as its DN contains strings in the ignore list

[20:32:46] Found 1 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)'.

[20:32:46] Skipped 1 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)' because of errors.

[20:32:46] Ignored 3 mailbox(es) homed on database 'RECOVERY STORAGE GROUP/MAILBOX STORE (DC1)'.

[20:32:46] Found 1 mailbox(es) homed on the specified databases.

[20:32:46] Skipped 1 mailbox(es) homed on the specified databases because of errors.

[20:32:46] Ignored 3 mailbox(es) homed on the specified databases.

 

Ο user είναι enterprise admin & full exchange admin.

 

Να πω την αλήθεια αυτή την που έστησα τον Exchange πάτησα setup χωρίς να κάνω forestprep & domainprep αλλά δε τα κάνει μόνα του? Χωρίς forestprep πώς θα δημιουργηθούν οι classes για τον exchange?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

Κάνε τα εξής:

1) Τρέξε το setup του exchange με την παράμετρο /forestprep, αν σου βγάλει μήνυμα ότι δε χρειάζεται προχώρα στο 2ο βήμα,

2) Τρέξε το setup του exchange με την παράμετρο /domainprep.

Και στις δυο περιπτώσεις απάντησε μου τι αποτελέσματα είχες.

Αν κάποιο απο τα δυο δεν είχε γίνει εξαρχής, τότε έχεις μεγάλο πρόβλημα και ο exchange σου δε θα λειτουργήσει ποτέ σωστά.

Αυτό επίσης υποδεικνύει ότι δεν έχεις μελετήσει σωστά την εγκατάσταση του Server, η διαδικασία λέει ότι πρώτα κάνεις τα παραπάνω και μετά προχωράς στην κανονική εγκατάσταση.

Το mail recovery wizard που αναφέρεις δεν αφορά mails, αλλά Mailboxes! Για να κάνεις mail recovery πρέπει να κάνεις "brick-level" backup, δηλαδή mailboxes και οχι τη βάση του Information store και το backup των windows δεν κανει brick-level backup, επίσης δεν μπορείς να κάνεις Mail restore στον exchange μέσα απο το Interface του, δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία/δυνατότητα.

Συνεπώς αυτό που βλέπεις μάλλον σωστό είναι, εγώ ρώτησα αν έχεις το "Exchange Tasks" για να το πατήσεις στο mailbox στο Recovery Storage Group (RSG) και να δοκιμάσεις να κάνεις move το mailbox στο main storage group σου.

Δες και αύτο το άρθρο http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange_Server_2003_Mailbox_Recovery.html και επίσης διάβαζε προσεκτικά όσα σου γράφω, για να μη σου ξεφύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  1. Έτρεξα /forestprep και ολοκληρώθηκε πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς κανένα event στο event viewer (οπότε είχε γίνει με την εγκατάσταση)
  2. Έτρεξα /domainprep και ολοκληρώθηκε πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς κανένα event στο event viewer (οπότε είχε γίνει με την εγκατάσταση), οπότε μια χαρά γίνοται setup με την κανονική εγκατάσταση. Δε θα μπορούσε να γίνει εγκατάσταση του exchange διαφορετικά, ούτε θα είχαν δημιουργηθεί τα extra tabs στα account properties.

  3. Να ζητήσω συγνώμη για το λάθος μου στην ονομασία, το recovery mail data wizard λέγεται recover mailbox data και ουσιαστικά κάνει merge ή copy στο mailbox items που βρίσκονται στο backup. Παρόλα αυτά δεν επαναφέρει ολόκληρα purged Mailboxes, σωστά? Δηλαδή αν στο αρχικό Storage Group δεν υπάρχει το mailbox ακόμα και να τρέξεις το recover mailbox data θα βγάλει error.

  4. Από το Recovery Storage Group (RSG) υπάρχει το "Exchange Tasks" αλλά δεν έχει move mailbox επιλογή. Μόνο recover mailbox data όπως είπα και προηγουμένα
  5. Βασικά να πω ότι έχω enterprise exchange οπότε μπορώ να κάνω 2ο Storage Group να κάνω copy τη βάση από το φάκελο του RSG και να το κάνω Mount και από εκεί να κάνω move το mailbox. Απλά αν μου συμβεί αυτό με std μη γυρίσω να του πω ότι εγώ ξέρω να το κάνω σε enterpris.
  6. Το άρθρο αυτό ήταν από τα πρώτα που διάβασα αλλά στο exmerge γράφω τι errors βγαίνουν.
Στο τέλος θα σου φέρω τα virtual να τα δεις

 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ακόμα τα εξής: έχω ένα storage group το developers όπου πλέον το mailbox που διέγραψα δεν υπάρχει καθόλου. Έχω και το Recovery Storage Group (RSG) όπου το mailbox μετά το restore υπάρχει αλλά είναι disconnected. Δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το recover mailbox data για να βάλω τα δεδομένα του mailbox σε mailbox που δεν υπάρχει στο developers storage group

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα είναι ότi το attribute (msExchMailboxGUID) του user του οποίου έσβησα το mailbox πλέον δεν υπάρχει. Οπότε για αυτό μάλλον εμφανίζεται το πρόβλημα στο exmerge

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Επειδή το θέμα τραβάει εις μάκρος άδικα, βάλε με στο MSN Messenger σου, [email protected] και το βράδι κατα τις 11:00 κατέβασε το teamviewer για να κάνουμε ενα remote session να δω τι έχεις κάνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ενα μεγάλο remote session με το Βασίλη, δε στάθηκε δυνατό να

επαναφέρουμε το purged mailbox με το Exmerge & το Mail Recovery

Wizard απο το Recovery Storage Group (RSG).

Το πρόβλημα εμπίπτει στο γεγονός ότι το αρχικό χαρακτηριστικό  msExchMailboxGUID που συνδέει το χρήστη με το mailbox στο AD έχει αλλάξει.

 

Δοκιμάσαμε να αλλάξουμε το msExchMailboxGUID στο αρχικό του μέσω αυτού που μας εμφάνιζε το log του ExMerge, ενώ η μετατροπή σε Hex και απο ASCII σε HEX (άλλο ευαγγέλιο αυτό) γινότανε σωστά, οι προσπάθειες recovery απέτυχαν.

Έγιναν αλλαγές στα δικαιώματα των mailbox stores έτσι ώστε ο χρήστης που χρησιμοποιήθηκε να έχει Allow Send as & Receive As, αλλά πάλι δεν είχαμε επιτυχία.

Ο Βασίλης θα δοκιμάσει πλέον με XP Client ο οποίος έχει Outlook Client εγκατεστημένο και τον Exchange System Manager μαζί με το ExMerge, αν αποτυχει και αυτό τότε η λύση είναι μια....

 

Η Microsoft στην περίπτωση που το mailbox έχει απορριφθεί με purge, προτείνει τη δημιουργία RSG, μετά το restore του  backup στο RSG, στη συνέχεια τη δημιουργία νέου mailbox store (database) κατα προτίμηση σε ξεχωριστό Storage Group.

Στη συνέχεια αφού ελεγχθεί το mbx store στο RSG ότι είναι καθαρό (Clean Shutdown) γίνεται μετονομασία των αρχείων .EDB & .STM σε αυτά που δηλώθηκαν στο νέο mailbox store και μετακινούνται εκεί, έπειτα Mount και Exchange Tasks > Move Mailbox.

 

Το σχετικό άρθρο στο Technet είναι το ακόλουθο: http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997796(EXCHG.65).aspx

 

Το πλήρες κείμενο ακολουθεί:

 

Exchange Server 2003

How to Recover a Purged Mailbox from an Online Backup Using the Original Database Server

 

 

 

Topic Last Modified: 2005-05-23

 

This

topic explains how to recover a purged mailbox from an online backup

using the original database server. Ordinarily, recovering a deleted

Microsoft® Exchange mailbox is a straightforward operation. If the

mailbox still exists in the original database, you can right-click it

in Exchange System Manager and connect it to any Active Directory

account that you want. This has the effect of "undeleting" the mailbox.

You can then access items as if the mailbox had never been deleted.

However,

if you have purged a mailbox (or items from it) that must be recovered,

you must then restore a backup of the database that still contains both

the mailbox and the items. If the mailbox is still in its original

connected state, a recovery storage group can be used to extract purged

items. For more information, see Recovering Deleted Items or Purged Mailboxes Using a Recovery Storage Group in Exchange Server 2003.

clear.gif Procedure

clear.gif How to recover a purged mailbox from an online backup using the original database server

  1.  

    In Exchange System Manager, create a recovery storage group, and add the database that you intend to restore.

     

  2.  

    Restore the database to the recovery storage group.

     

  3.  

    Mount and disconnect from the database to leave it in Clean Shutdown state. You can run the command Eseutil /mh [database filename].edb to verify the state.

     

  4.  

    If

    the server has the capacity for an additional storage group, create a

    new storage group, and then add a mailbox database to it. The logical

    names of the storage group and database do not matter, but the database

    file names for the .edb and .stm files should match the file names of

    the recovery storage group database.

    Aa997796.note(en-us,EXCHG.65).gifNote:

    If the names do not match, you must rename the recovery storage group
    database files. You should also configure the new database on the same
    logical drive as the recovery storage group database files. Do not
    mount the database after creating it.

     

  5.  

    In

    Microsoft Windows® File Manager, move the recovery storage group

    database files into the paths designated for the new database. If the

    file names of the recovery storage group database files do not match

    the file names that you chose for the new database, rename them now.

     

  6.  

    In Exchange System Manager, in the normal storage group open the Properties dialog box for the database. On the Database tab, select the This database can be overwritten by a restore check box.

     

  7.  

    Mount the database.

     

  8.  

    Under the database node, click Mailboxes,

    and in the right pane find the purged mailbox (which is now a

    disconnected mailbox). Right-click the disconnected mailbox, and then

    click Reconnect to reconnect it to the appropriate Active Directory account.

     

 

After

the mailbox is connected to an Active Directory® account, you can log

on to the mailbox with Microsoft Office Outlook® or another client, use

ExMerge to extract data, or even use the Move Mailbox task to move the

mailbox back to its original location.

Υπ' όψιν ότι το recovery που προσπαθήσαμε με την αλλαγή του msExchMailboxGUID δεν υπάρχει τεκμηριωμένη στη Microsoft, μόνο η παραπάνω λύση είναι προτεινόμενη.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιους λόγους εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί οι ελληνικές επιχειρήσεις βάζουν Exchange. Πολύ καλό προϊόν, αλλά ο προορισμός του είναι αποκλειστικά και μόνο για χρήση enterprise. Με άλλα λόγια κάνει το εύκολο δύσκολο και περίπλοκο. Υπάρχουν πολύ μα πάρα πολύ καλύτερες, απλούστερες και φτηνότερες λύσεις. Προσωπικά δούλεψα για 5 χρόνια με τον Kerio Mail Server (παράλληλα με Exchange) και τον προτείνω όσο δεν πάει άλλο για επιχειρήσεις με <500 mailboxes. Ειδικά έναντι του Exchange είναι η μέρα με τη νύχτα.

Γνωρίζω ότι, σύμφωνα με τους κανόνες του autoexec, η διαφήμιση προϊόντων απαγορεύται και ότι ίσως ήδη έχω υπερβεί τα εσκαμμένα. Όμως έχοντας δει συναδέλφους να παιδεύονται μερόνυχτα για πράγματα που πηγάζουν από την υπέρ του δέοντος ενοποίηση (σε σημείο ιδιοτροπίας) του Exchange με το AD δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο διαχειριστικό παράδεισο του KMS.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Εννοείται (ελπίζω) ότι ούτε αντιπρόσωπος είμαι της εν λόγω εταιρείας ούτε παίρνω ποσοστά. Απλή αγανάκτηση και συμπόνοια που για μια απλή επαναφορά ενός mailbox μπορεί αναγκαστείς να στήσεις παράλληλο forest (σύμφωνα με την επίσημη τεκμηρίωση του Exchange).

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω στο ότι ο exchange είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμος. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις που χρειάζεται κάποιο απλό recovery ένα 3rd party backup-recover εργαλείο είναι πολύ πιο απλό στη χρήση απο το να κάνεις recovery by the book.

Νομίζω ότι η Quest έχει κάποια εργαλεία που με ασήμαντο κόστος ανά mailbox σε βγάζουν από δύσκολες καταστάσεις.

Αναφορικά με την διαφήμιση, και αντιπρόσωπος να είναι Aκη, μπορείς να γράφεις ότι θές για οποιοδήποτε προϊόν, και φυσικά ο οποιοσδήποτε γράφει αντίλογο.

 

Link to comment
Share on other sites

@Φωτακέλης: Δοκιμάζω τον Κerio Mail Server, ωραίος φαίνεται! Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα γράψω εντυπώσεις.

Συνήθως δε χρειάζεται να πας σε τέτοια λύση (να στήσεις άλλο forest) απλά ο Exchange είναι εκτός απο εκπληκτικό προϊόν και "ιδιότροπος" σε μερικά θέματα.

Η υποστήριξη της Microsoft είναι πλήρης, απλά τις περισσότερες φορές υπάρχει άγνοια και δεν γίνεται σωστά η αναζήτηση της λύσης. Διαχειρίζομαι τον Exchange 2003 την τελευταία 5ετία, έχω κάνει αμέτρητες επαναφορές και δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγική υπόθεση.

@Κλαδάκης: Ξέρεις γιατί καταφεύγουμε σε τέτοιου είδους επαναφορές; Επειδή είμαστε τσιγκούνηδες και τζαμπατζήδες και δε θέλουμε να πληρώσουμε για Backup Software, αποθηκεύτικό χώρο και να υποστηρίξουμε το εγχείρημα με ετήσιο προϋπολογισμένο κόστος. Έτσι αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε σε λύσεις τέτοιου είδους λύσεις για να γλυτώσει €€€€ ο κόσμος.

Έχω βρει πολλά εργαλεία αξιόλογα για να επαναφέρεις Mailbox/Mails ακόμη και απο τα .EDB αρχεία χωρίς να τα κάνεις Mount σε Information Store αλλά δεν πληρώνουν παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...