Jump to content

DPM 2007 SP1 και BackUp HyperV Cluster Problem


klag
 Share

Recommended Posts

Κύριοι καλησπέρα σας.
Μιας και στο DPM αλλά και στα cluster είμαστε σχεδόν όλοι καινούργιοι έχω ένα προβληαμτάκι που λέω μπας και το λύσουμε.
Λοιπόν έχω κάνει ένα Protection Group 1 το οποίο παίρνει Back Up τους server μου σαν server κανονικότατα σε δίσκο αλλά και σε Tpae Library.
Όλα παίζουν μία χαρά.
Οι server που παίρνει back up Ανοίκουν σε ένα fail Over Cluster Hyper V.

Με την ευκαιρία του DPM SP1 λέω ας πάρω και τα VHD BACKUP.
Φτιάχνω λοιπόν και ένα νέο Protection Group.
Κάθε Σάββατο λοιπόν παίρνω BackUp τα VHDS των HyperV Server μου μόνο σε Tape.
Του λέω να πάρει BackUp το CLUSTER και από το cluster διάλέγω ποιους server θέλω να πάρει.
Όταν τελειώνει το Back Up (Την Δευτέρα που έρχομαι γραφείο και κοιτάω να δω τι έγινε) παρατηρώ
1ον Εχει πάρει σε δύο κασσέτες Back Up (Αρα είναι αδύνατον οι δύο κασσέτες να είναι άδειες)
2ον Στέλνει Email Για Error ότι το Back Up δεν ήταν Succesfull Και να μπω στον DPM Monitoring να δω τα errors (Δεν έχει κανένα error)
ΠΗγαίνω λοιπόν στον Event Viewer και έχει Errors

Error 1
The back up to tape job failed for the following reason: (ID: 3311)
The VSS application writer or the VSS provider is in a bad state. Either it was already in a bad state or it entered a bad state during the current operation. (ID: 30111)
DPM ID: 4^|^DPMSRV^|^Backup to tape failed^|^DPM^|^Tape^|^Virtual Machine AtlantisServer.Cluster2.domain.local^|^8bc3b97d-2c4a-463a-b315-824e1b7397ad
For more information, see Help and Support Center at

Error 2
The back up to tape job failed for the following reason: (ID: 3311)
An unexpected error occurred during job execution. (ID: 104)
DPM ID: 4^|^DPMSRV^|^Backup to tape failed^|^DPM^|^Tape^|^Virtual Machine ExchangeSrv.Cluster1.domain.local^|^8ba7fccb-bb68-4df0-9312-a9517fc4abbd
For more information, see Help and Support Center at

κλπ κλπ για κάθε μέλος του Cluster μου Πάρε errors να έχεις για κάθε server (Διάλεξα δύο τυχαία και έβαλα παραπάνω)
Καμιά ιδέα???
Μήπως πρέπει απαραίτητα να το παίρνω και σε Δίσκο και όχι μόνο στο Tape???

Αντε λέω ας το κάνω ας δοκιμάσω να παίρνει και σε Disk
όταν λοιπόν του λέω modify το protection group και του βάζω και σε δίσκο βγάζει το εξής error και δεν προχωράει ο οδηγός
The operation failed because an error occurred while enumerating the data source for Microsoft Hyper-V VSS Writer\39B7BA6C-C27C-4DC0-AEC8-2365ED49D638.
Check to see that the data source specified in the error message is online and accessible.
ID: 921
Details: Internal error code: 0x80990A9C

Οτι και να έψαξα δεν βρήκα ακόμη τίποτα!!! Ενοείτε ότι οι Agents κλπ είναι online. Μήπως κανά Update στους Hosts Servers του cluster? Κάτι που μπορεί να μου διαφεύγει?
Άραγε να παίρνει BackUp μιας και γράφει δύο κασσέτες των 400 GB. Πρέπει σε κάποια φάση να το τεστάρω αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο.

Επ'ισης σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει λένε ότι ο DPM SP1 παίρνει BackUp και τον Sharepoint Server.
έχω εγκατεστημένο Sharepoint Server 2007 Enterprise και φαντάζομαι ότι όπως όταν παίρνεις Back Up τον Exchange σου βγάζει Tseks για τα stores ή τον SQL το ίδιο, θα έβγαζε και για τον Sharepoint ένα tsek.
To Μόνο που βγάζει είναι να πάρω τα Drives τα share και το system State. Λες και αυτός ο Server δεν έχει Sharepoint Server.
Όλο και κάτι δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω.
GSIMO Ακούς????   A O agent που πιθανότατα θα με ρωτήσετε όλοι είναι νομίζω ο τελαυταίος  2.0.8793.0

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου!!

Κατ αρχάς κορυφαία η απάντηση στο άλλο post, απλά τα γράφω και εγώ βράδυ και λέω και δίαφορα έτσι, βλεπείς σκέφτομαι ανοιχτά στον κόσμοοοο χεχεχε.

Θέλω το domain hypervangelis.msft.com xexexeex!!!

Τώρα οσο αφορά το θέμα σου,

δές: εδώ

είναι ένα καινούργιο hotfix που αφορά τον DPM SP1 και τον HyperV 16 Ιανουαρίου βγήκε!

V

Βάλτο κάνε restart και περιμένω σχόλια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα μου έφερναν περισσότερο θέμα με τα προαπαιτούμενα για τους Hyper-V.

Όταν είχα διαβάσει το documentation ανέφερε τα παρακάτω (αγνοήστε το RTM):

Prerequisites for protecting Hyper-V using DPM 2007 SP1

Before protecting Hyper-V virtual machines with DPM, ensure that the

following updates are installed on the target Hyper-V server:

  • The customer should be running Hyper-V RTM. The

    corresponding Windows update is KB950050

    (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=132735). HyperV Manager version should

    be 6.0.6001.18016.

     

  • Install the following updates:

     

    • KB951308

      (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=132733) on each cluster node for cluster

      deployment.

      Increased functionality and virtual machine control in the

      Windows Server 2008 Failover Cluster Management console for the Hyper-V role.

       

       

    • KB959962

      (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=136583) on the Hyper-V host and the

      guest virtual machines. This update for Hyper-V writer is required for backing

      up Hyper-V VMs with DPM.

       

      Dd347840.note(en-us,TechNet.10).gifNote
      KB959962 is scheduled to release in January 2009, it enables online
      protection of Hyper-V guest machines. Until the update is available, virtual
      machines can be protected by configuring them for offline backup within each
      machines’ Integration Components service settings. Open the Settings window for
      the virtual machine and select Integration Services in the left pane. Clear the
      check box for Backup (volume snapshot) service and click OK. If you have set the
      DWORD AllowOffline registry key under
      HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft Data Protection Manager\Agent
      make sure the value is not zero (0).

    • KB960038

      (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=136584) on all Hyper-V hosts. This

      update for Windows Server 2008 fixes a crash of the Hyper-V host server which

      you may experience when backups are made using Hyper-V writer.

       

  • The version of Integration Components running inside the VM

    should be the same as the version of Hyper-V on the host. For Hyper-V RTM it is

    6.0.6001.18016.

    You can confirm this in the Device Manager inside the guest

    VM. Under System Devices in Device Manager, right-click on the entry Hyper-V

    Volume Shadow Copy and choose Properties. Check the version

    under the Driver tab. If the version does not match, insert the

    integration services disk by choosing the option under the

    Action menu in the VM console. Install the integration

    components and reboot the VM.

 

Μετά απο ένα remote session με τον Κώστα,

 

Παρατήρησα τα εξής:

 

Στον 1ο server του Cluster #1, έλειπε ο Hyper-V VSS Writer, στο 2ο server του ίδιου Cluster  υπήρχε ο writer!

Για να ελέγξουμε την κατάσταση του VSS πρέπει τρέξουμε απο command line:

 

C:> Vssadmin list shadows

Έτσι βλέπουμε αν υπάρχει κολλημένο κάποιο shadow απο προηγούμενο backup (με ένα restart του VSS Service συνήθως συνέρχεται).

 

Μετά ελέγχουμε τους writers

C:> Vssadmin list writers

Αν λείπει κάποιος πρέπει να βρούμε τρόπο να τον εγκαταστήσουμε, συνήθως ο κάθε ρόλος εγκαθιστά το writer του.

 

Στην περίπτωση του Κώστα χρειάστηκε να εγκατασταθεί το KB956589 σε κάθε Hyper-V και να γίνει restart ο server.

Μετά την εγκατάσταση στον 1ο Server του Cluster και την επανεκκίνηση του, εμφανίστηκε ο VSS writer για Hyper-V.

 

 Μετά απο αυτό έγινε δοκιμή για την επιλογή backup των Hyper-V VHDs σε δίσκο και το σφάλμα δεν εμφανίστηκε.

 

Full Backup θα περιμένουμε το Σαββατοκύριακο για να ξέρουμε τι γίνεται.

 

Το Patch που προτείνει ο Vangelis προς το παρόν το αφήνουμε εκτός. Το είχαμε κατεβάσει και αυτό για καλό και για κακό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

 

Για το θέμα με το Sharepoint Backup απο DPM βρήκα αυτό :

 

Starting and Configuring the WSS Writer Service
[For content updates, see Newly published content for Microsoft System Center Data Protection Manager.]

 

Before you can start protecting server farms on servers running

Windows SharePoint Services 3.0 or Microsoft Office SharePoint

Server 2007, you must start and configure the Windows SharePoint

Services VSS Writer service (WSS Writer service).

 

After you install the protection agent on the Windows SharePoint

Services Web Front End (WFE) server, you must provide the protection

agent with the credentials for the Windows SharePoint Services farm.

 

You perform the following procedure for a single WFE server. If your

Windows SharePoint Services farm has multiple WFE servers, you must

select only one WFE server when you configure protection in the Create

New Protection Group Wizard.

 

 

To start and configure the WSS Writer service

  1. On the WFE server, at the command prompt, change the directory to <DPM installation location>\bin\.

  2. Type ConfigureSharepoint.exe.

  3. When prompted, enter your Windows SharePoint Services farm administrator credentials.

     

    The administrator credentials you provide for the Windows SharePoint

    Services farm must be a local administrator on the WFE server.

     

    Bb808908.note(en-us,TechNet.10).gifNote

    You must rerun ConfigureSharepoint.exe whenever the Windows SharePoint Services farm administrator password changes

Το σωστό είναι να γράψεις:

ConfigureSharepoint.exe -EnableSharePointProtection

και

ConfigureSharepoint.exe -EnableSPSearchProtection

Ολα αυτά απο τη διαδρομή που έχει εγκατασταθεί ο Agent του DPM, <Program Files\Microsoft Data Protection Manager\DPM\bin\> εκτός και αν έχετε αλλάξει διαδρομή.

 

Αν δεν το κάνεις αυτό, δεν πρόκειται να δεις τη φάρμα του Sharepoint.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ευχαριστώ στον Σίμο.

Απίστευτος τρόπος ενεργειών.

Δεν είμαι άχριστος ξέρω τι κάνω και τι ψάχνω αλλά προφανός δεν ψάχνω καλά.

Η μεθοδολογία του Σίμου είναι φοβερή. Ο Τρόπος σκέψης πολύ διαφορετικός.

Και εγώ το googlaρισα αλλά δεν. Το ίδιο και ο Σίμος αλλά βρήκε.

Δεν συζητώ ότι το TeamViewer σώζει καταστάσεις.

Τελικά δείχνει να παίζει. Θα ξέρουμε την Δευτέρα γιατί δεν θέλω να αλλάξω τα schedules.

THX!!!!!!!!!!!!!

Πάντος πρέπει μάλλον να φτιάξουμε έναν ΟΔΗΓΟ για τον DPM.

ΠΡαγματικά είναι φοβερό προιόν αλλά ρε παιδιά απίστευτα θεματάκια που δεν είναι δυνατόν να μην σου ξεφύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

 

Όπως σου είπα και τηλεφωνικά, το DPM για να το παρουσιάσω το έμαθα σχεδόν απ' έξω, η δική μου τακτική είναι να διαβάζω ενδελεχώς το Documentation, την έχω πατήσει στο παρελθόν και έχω μάθει.

Οι μηχανές αναζήτησης είναι επικουρικό μέσο, απ' ότι είδες η προσέγγιση ξεκίνησε απο το VSS το οποίο ήταν και η ένδειξη σου.

 

Τυχαίνει να συγκρατώ στη μνήμη μου διάφορα πράγματα τα οποία μου κάνουν εντύπωση και εκεί κολλάει το θέμα με τους Hyper-V (αν θυμάσαι έφαγα αρκετά ξενύχτια μέχρι να καταλάβω τι παίζει πριν την παρουσίαση).

Σχετικά με τον οδηγό είμαι σύμφωνος, θα ήθελα να τον κάνω σε συνεργασία με κάποιον που να έχει ασχοληθεί, όπως εσύ και ο Vangelis.

 

Περιμένω τις απόψεις σας για τον οδηγό, εγώ προτείνω να σπάσει σε τρια (3) τμήματα: 1) Εγκατάσταση Server, 2) Eγκατάσταση Agents, 3) Τακτικές backup/Troubleshooting.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Είχα υποσχεθεί να πω τι έγινε.

Πραγματικά κάτι καλύτερο έγινε αλλά πάλι κάτι θέλει.

Πρέπει να το δω λίγο παραπάνω για να καταλάβω.

Εχω δύο Cluster. Το ένα Cluster δείχνει να πάρθηκε Backup χωρίς κάποιο Error αλλά όχι και το δεύτερο, παρόλο που θεωρητικά και τα δυο Cluster είναι πανομοιότυπα και έχουν τα ίδια patch και updates.

Χμ χμ. Σνιφ Σνιφ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάαα, γύρισα και γώ, μετά από επιπονες καταστάσεις deployment,

Και γώ λοιπόν μαζί σας για τον DPM.. να μιλήσουμε τηλεφωνικά και να τα πούμε τι μπορούμε να δέιξουμε και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο.

Κώστα δές ρε σύ στο Monitoring του DPM τι error σου βγάζει.. μήπως ρε σύ (επειδή την έχω πατήσει..) παραμένει IDLE το MSL 2024 και δεν μπορεί να αλλάξει την κασέτα?

Kαι μια απορία μου παραθέτω στο DPM team,

Έστω ότι έχω ένα DC και τους υπόλοιπους servers μου Physical. O DC μου όμως είναι αυτός που έχει πρόβλημα και έκανε MΠΑΜ.

Θέλω λοιπόν να τον επαναφέρω, αλλά ο DPM εάν δεν βλέπει DC ξέρετε τι λέει, AGENTS Not Recheable...

Διάβασα λοιπόν κάτι στο Technet για αυτό αλλά δεν μου γέμισε το μάτι.

Οπότε μόνο copy σε ένα Location το restore point, και restore όπως πρίν? Έχει τύχη σε κάποιον?

Και να χρειαστεί να τον επαναφέρει?

V

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με δύο DC δεν υπάρχει το πρόβλημα?

Λέω εγώ τώρα.

Αν κάποιος βάλει DPM σίγουρα θα έχει δύο DC. Εναν physical και τουλάχιστον άλλον ένα τουλάχιστον Virtual. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη,

Είναι αρκετά παρακινδυνεύμενο να έχεις μόνο ένα DC και αυτός να είναι virtual ειδικά, η microsoft θα το έλεγε "κακή πρακτική".

Παρόλα αυτά υπάρχει κάτι που ίσως σε βοηθήσει, όταν κάνεις backup τουλάχιστον το system state απο το DPM τότε στο server εκτελείται το NTBackup (για Win2003) και το Windows backup για Windows 2008, το αρχείο του backup αποθηκεύεται πρώτα τοπικά και μετά ο DPM το αντιγράφει στους δίσκους/ταινίες.
Αυτό το αρχείο λοιπόν σίγουρα υπάρχει στο server σου, αν το έχεις μπορείς να κάνεις rebuild το server, το στήνεις από την αρχή και όταν κάνεις dcpromo βάζεις το /adv από command prompt και όταν σου ζητηθεί η θέση του backup πράτεις τα δέοντα.

Τα σημεία που αποθηκεύονται τα System State Backups είναι αντοίστοιχα:

1) Για Windows 2003 στο %SystemDrive%\DPM_SYSTEM_STATE

2) Για Windows 2008 στο %SystemDrive%\WindowsImageBackup

Αν θέλεις δοκίμασε το σε άλλο virtual για να δεις οτι δουλεύει.

Φιλική συμβουλή: Καλοί οι virtual αλλά να μην το παρακάνουμε βρε παιδιά, κάποιοι servers πρέπει να είναι φυσικοί για πολλους και ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Συμφωνώ με όλα οσα λέτε 2 DC, και Physical & Virtual..και εγώ αυτής της πρακτικής είμαι..

Απλά λέω το εξής.

Έχουμε μια εγκατάσταση λοιπόν SBS 2003 (Κλασικά) και η εταιρία μεγαλώνει, έχει εφαρμογές, SharePoint, SQL , και όλα τα καλά...

Ο SBS 2003 έχει κορεστεί με αποτέλεσμα να αρχίσουμε να μεταφέρουμε ρόλους σε άλλους server οι οποίοι είναι και Physical και Virtual, και όλα μέλι γάλα.

Ο SBS δεν παραπονείετε πια για memory..(σοβαρό θέμα) και όλα δουλεύουν Super Duper. Άν o SBS κάνει ΜΠΑΜ που σε μια επιχείρηση μέχρι 40 ατόμων αυτή είναι η προτεινόμενη λύση (Ελληνικές Εταιρίες έτσι..που δεν δίνουν €€€ παραπάνω για εξοπλισμό κτλ.) η σκέψη του 2ο DC έιναι απολύτως σωστή και εγώ εκέι σκέφτομαι να καταλήξω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά με έναν DC (SBS) και έναν DPM λέμε τι κάνουμε? Αυτό σκεφτόμουνα, να δώσουμε DPM όντως είναι Super προιόν, αλλά με έναν μόνο SBS 2003 τα πράγματα είναι κάπως.Θέλω να διαβάσω λίγο πώς και τι προτείνετε σαν Best Practices, αλλά και το κυριότερο πως αυτά τα Best Practices μπορούμε να τα ενσωματόσουμε στις "ελληνικές SOHO" .

Thnx Guys..

V

ΥΓ Αν βρώ καμιά καλή ιδέα θα ενημερώσω..

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το προηγούμενο Post μου για το θέμα του ενός DC.

Ως best practice θέλω λίγο να το μελετήσω το θέμα, έχω και εγώ μια εγκατάσταση με SBS2003 και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα για να βάλω επιπλέον DC.

Θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ένα άλλο πρόβλημα που είχα ήταν ότι δεν μπορούσα να πάρω σωστά τον Sharepoint Server backup με τον DPM.
Ο Agent στον Sharepoint server έιχε εγκατασταθεί σωστά.
Οι Vss writers είχαν ενεργοποιηθεί.
τα hotfixes είχαν μπει.
Παρόλα αυτά δεν μπορούσα να πάρω το sharepoint server back up.
Όταν πήγαινα να διαλέξω τα Check Boxes του Sharepoint έβγαζε errors.

ΛΥΣΗ
Είχα φτιάξει ένα Protection Group το οποίο έπαιρνε back up τον SQL 2005 (μέσα σε αυτόν υπήρχαν και οι βάσεις του Sharepoint)
Πρέπει να πας να αποεπιλέξεις οτιδήποτε έχεις μέσα στο Protection Group του SQL και έχει σχέση με το Sharepoint.
Εφόσον το κάνεις αυτό πλέον μπορείς να τσεκάρεις στο protection group του Sharepoint τα αντίστοιχα components για το sharepoint χωρίς να βγάζει κάποιο σφάλμα.

Προσοχή λοιπόν στην παραπάνω λεπτομέρεια, την επόμενη φορά που θα πάτε να δημιουργήσετε το protection group για τον Sharepoint server

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...