Jump to content

Forward Mail Only when Sending to a specific Domain


klag
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Forum.
Σήμερα μου έγινε μία ερώτηση που θεωρώ ότι σίγουρα έχει απάντηση αλλά πραγματικά δεν βρήκα πως γίνεται.
Εχω καταρχήν έναν Exchange 2007.
Ας πούμε ότι έχω το domain company.gr. Υπάρχει μία ανταγωνιστική εταιρία με τη δικιά μου ας πούμε η antipalos.gr

Θέλω όταν οποισδήποτε χρήστης μέσα από το Domain μου πάει να στείλει ένα mail στον οτιδήποτε@antipalos.gr  τοτε να γίνεται forward το mail αυτό στο προσωπικό μου email [email protected] το οποίο θα το παρακολουθώ εγώ ας πούμε.

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα
Πήγα στο Hub Transport Journaling Εδώ μπορώ να κάνω έναν κανόνα για έναν οποιοδήποτε χρήστη μου όταν στέλνει οπουδήποτε email να γίνεται Forward σε εμένα (ΑΡΑ Journaling Δεν μας κάνει γιατί θα μου έρχονται ΟΛΑ τα mail πράγμα το οποίο δεν θέλω).

Πήγα στο Hub Transport  > Transport Rules Δεν βλέπω να έχει κάτι να με βολεύει. Μπορώ ας πούμε να πω When sent to a member or distribution group ή User ή contact κλπ τότε να γίνεται BCC στο [email protected]
ΑΛΛΑ το distribution group ή το contact ή οτιδήποτε κάνω στο Active Dirtectory θα έχει μόνο έναν συγκεκριμένο USER δλδ τον [email protected] . Άρα δεν μπορώ να κάνω έλεγχο για όλο το domain antipalos.gr Παρά μόνο για κάποια συγκεκριμένα accounts του αντίπαλου Domain (ΑΡΑ ούτε αυτό βολέυει)

Σκέφτηκα το άλλο Να φτιάξω έναν νέο Smart Host το οποίο να στέλνει μέσο ενός άλλου ή του ίδιου smart host, με τον default connector.
Στον Smart Host μπορώ να ελέγξω και να πω ότι αφορά το domain antipalos.gr να φεύγει μέσο αυτού του smart host αλλά μετά ??? Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο ώστε να ελέγξω αυτόν τον Smart host. Αρα πάλι αδιέξοδο.

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ??? ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ έχει κάνει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

 

Πιστεύω πως αν κάνεις έναν smtp connector με το συγκεκριμένο address που θέλεις και του πεις να στα κάνει forward στο mail που θέλεις θα είσαι εντάξει

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτηση. ή εγώ δεν κατάλαβα την απάντηση.
Ποιο είναι το συγκεκριμένο address???? @antipalos.gr  το μπροστινό τμήμα δεν το γνωρίζουμε. Είναι οτιδήποτε@antipalos.gr.

Επίσης το mail θέλω να πάει στον αντίπαλο και απλά να ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ και εγώ, ότι ένας υπάλληλός μου, έστειλε το συγκεκριμένο email σε έναν αντίπαλό μου.

Α και πρέπει να το κάνουμε κεντρικά και όχι να πάμε από PC σε PC με κανόνες αλληλογραφίας. (Εννοείται έτσι???)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και το άλλο αλλά πάλι τζίφος.
Εκανα ένα mail Contact με mail *@antipalos.gr και πήγα στο Hub Transport > Transport Rules και είπα όταν στέλνετε ένα mail sent to people (όπου people το contact μου) Τότε BCC στο email μου.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ [:(]

Ξέρω ότι αν βάλω GFI Mail Essentials μπορώ να το κάνω αλλά το θέμα είναι ότι ο πελάτης δεν θέλει να βάλει. Είναι δυνατόν να μην γίνεται με ολόκληρο Exchange 2007??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω εγκαταστήσει exchange 2007 οπότε αυτό που θα σου πω μπορεί να είναι και τελείως άσχετο, αλλά έχεις δοκιμάσει να “παίξεις” με το anti-spam του exchange?

Στα παρακάτω site έχει κάποιες οδηγίες για το πώς το κάνεις εγκατάσταση και πιθανόν να μπορείς από εκεί να φτιάξεις έναν κανόνα για τα εξερχόμενα mail που να κάνει αυτό που θέλεις.

http://www.petri.co.il/install-anti-spam-exchange-2007.htm

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

http://www.msexchange.org/articles_tutorials/exchange-server-2007/security-message-hygiene/exchange-server-2007-spam-filtering-features-without-using-exchange-server-2007-edge-server.html

 

Πάντως εάν βρεις λύση θα με ενδιέφερε να την μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και το άλλο αλλά πάλι τζίφος.
Εκανα ένα mail Contact με mail *@antipalos.gr και πήγα στο Hub Transport > Transport Rules και είπα όταν στέλνετε ένα mail sent to people (όπου people το contact μου) Τότε BCC στο email μου.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ [:(]

Ξέρω ότι αν βάλω GFI Mail Essentials μπορώ να το κάνω αλλά το θέμα είναι ότι ο πελάτης δεν θέλει να βάλει. Είναι δυνατόν να μην γίνεται με ολόκληρο Exchange 2007??

Έχω μια ιδέα, κάλεσε με αύριο να το δούμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυπλοκότητα σκέψης του GSimou για άλλη μία φορά βγήκε σωτήρια!!!
Η λύση??? Μπροστά ατα μάτια μου. ΧΑΧΑ!!!

Transport Rules
Create New Transport Rule > When  "sent ro users inside or outside the organization" AND "when a message header contains specific words" (Header = To , Specific word is @antipalos) Then "Blind carbon copy (Bcc) the message to" [email protected]

Ευχαριστώ λοιπόν πολύ τον Gsimo.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του Κώστα λύθηκε με την ακόλουθη διαδικασία:

 

1) Δημιουργία νέου Transport Rule στο Hub επίπεδο

 

2) Δίνουμε ένα όνομα πχ: "BCC when message is sent to gmail.com domain"

when

3) Στο τμήμα "Conditions" επιλέγουμε "sent to users inside or outside the organization" και επιλέγουμε "Outside" απο το κάτω τμήμα που εμφανίζονται τα στοιχεία του κανόνα (όπως στο Outlook!)

and

4) Επιλέγουμε επίσης στο "Conditions" το "when a message header contains specific words" και στο κάτω τμήμα ορίζουμε "To" στο header attribute και @gmail.com στο τμήμα που θέλουμε να κάνει match.

then

5) Exceptions δεν έχουμε οπότε προχωράμε στο επόμενο τμήμα "Actions" αν δεν κάνω λάθος και επιλέγουμε το "Blind Carbon Copy (Bcc) the message to" και στο κάτω τμήμα ορίζουμε το mail enabled χρήστη στον οποίο θα στέλνονται τα μηνύματα.

 

Η λύση αυτή χρησιμοποιεί τους message headers των εξερχόμενων μηνυμάτων για να κάνει το τρικ, ουσιαστικά αυτό το χρησιμοποιούμε λόγω της φύσης των SMTP μηνυμάτων, μέσα απο το header μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα.

 

Επίσης κάτι παρόμοιο στον Exchange 2003 μπορεί να γίνει μόνο με Event Sink (νάσο διόρθωσε με αν κάνω λάθος), κάτι το οποίο θέλει αρκετό διάβασμα και αρκετές δοκιμές για να λειτουργήσει σωστά.

 

Κώστα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...