Jump to content

Laptop με Wireless on Printer και Wired on Domain καθυστερηση


Recommended Posts

Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα έστω και αργά ένα χώρο να ανταλλάσω απόψεις σχετικά με τα μηχανήματα του διαβόλου, τα οποία μας ταλαιπωρούν καθημερινά.

Έψαξα να βρω μια λύση σχετικά με ένα πρόβλημα σε ένα laptop.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Έχει windows XP Sp2, δυο κάρτες on board μια ασύρματη και μια ενσύρματη.

Στην ασύρματη έχει συνδεθεί ένα πολυμηχανημα τα της HP με κρυπτογράφηση και στατική Ip 192.168.254.2 ενώ στην κάρτα παίζει το 192.168.254.1

Έχω δοκιμάσει και άλλες ip.

Στην ενσύρματη κάρτα συνδέετε σε ένα δίκτυο domain με PDC windows 2000 και

Ip 192.168.100.53 που είναι δυναμική και την δίνει ο PDC.

 

Το πρόβλημα που είναι ..λοιπόν όταν είναι ανοιχτή η wireless  κάρτα και είναι συνδεδεμένος ο Printer , το ενσύρματο δίκτυο μου αργεί δραματικά στο browsing του domain και ειδικά στο γενικό χάρτη του domain αλλά και σε back από τα περιεχόμενα ενός μηχανήματος να βγω στο domain να δω τα άλλα μηχανήματα.

Πως μπορεί να στρώσει αυτό αν υπάρχει καμία ιδέα,

επίσης έχει οριστεί σαν default σύνδεση το wired, αλλα και που το άλλαξα πάλι τα ίδια είχα.

 

Δεν παίζει λύση να τον γυρίσω τον printer ενσύρματο διότι εκεί που είναι υπάρχει θέμα και εξυπηρετεί μόνο το συγκεκριμένο laptop

 

Ευχαριστώ,

 

sugi

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον στο Forum. Χαιρόμαστε και εμείς που μας βρήκες.
Ερώτηση Α. Γιατί το ασύρματο το έχεις σε διαφορετικό Subnet από το ενσύρματο???
Ερώτηση Β. έχεις ενεργοποιημένο Wins Server στο ενσύρματο δίκτυό σου?
Από τις δύο παραπάνω ερωτήσεις έμεσα παίρνεις και δύο απαντήσεις.

Δεν λέω να γυρίσεις τον Printer Ενσύρματο αλλά γιατί δεν τον βάζεις στο ίδιο subnet και τον Printer αλλά και το Access Point.
Στην ενσύρματη κάρτα δικτύου έχεις σωστούς DNS και wins?
Στην ασύρματη κάρτα δικτύου έχεις ρυθμιζμένους DNS?

αυτά είναι οι πρώτες σκέψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον στο Forum. Χαιρόμαστε και εμείς που μας βρήκες.
Ερώτηση Α. Γιατί το ασύρματο το έχεις σε διαφορετικό Subnet από το ενσύρματο???
Ερώτηση Β. έχεις ενεργοποιημένο Wins Server στο ενσύρματο δίκτυό σου?
Από τις δύο παραπάνω ερωτήσεις έμεσα παίρνεις και δύο απαντήσεις.

Δεν λέω να γυρίσεις τον Printer Ενσύρματο αλλά γιατί δεν τον βάζεις στο ίδιο subnet και τον Printer αλλά και το Access Point.
Στην ενσύρματη κάρτα δικτύου έχεις σωστούς DNS και wins?
Στην ασύρματη κάρτα δικτύου έχεις ρυθμιζμένους DNS?

αυτά είναι οι πρώτες σκέψεις μου.

Τα έχω τώρα σε διαφορετικό .. τα έχω βάλει και στο ίδιο sub αλλά κάνει το ίδιο.

Είναι ενεργοποιημένος  o wins και παίζει μια χαρά, τι προτείνεις για αυτόν

Στην ενσύρματη κάρτα όλα έρχονται από το dhcp και είναι οκ διπλοτσεκαρισμενα διότι εκεί έπεσε η δική μου πρώτη σκέψη.

Τώρα για την ασύρματη δεν έχω κάνει κάτι το ιδιαίτερο σε dns , έχω κάνει μια δόκιμη μόνο όταν έπαιζα στο ίδιο subnet έβαλα τον dns του domain αλλά τπτ δεν κατάφερα.

Επίσης έχει το πολυμηχανημα στη σελίδα του να του βάλεις διάφορα από DNS κλπ.. και από κει τίποτα.

Η σύνδεση είναι Adhoc με τον printer δεν υπάρχει access point

Επίσης έκανα ένα αψυχολόγητο (χθες αυτό) bridge μεταξύ των δυο συνδέσεων και τώρα μου αργεί στο log on στο domain (νέο κόλπο)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Α. Εγώ θα έλεγα ότι ποιο σωστό είναι να έχεις τον Printer στο ίδιο Subnet με το υπόλοιπο δίκτυο.
Β. Στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του PC σου να δηλώσεις, Primary DNS τον DC σου, Wins τον Wins σου, GW το Gateway σου.
Γ. Στον εκτυπωτή αν θες μπορείς να δηλώσεις DNS, GW κλπ εαν θες να στέλνει emails κλπ (πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο)
Δ. Με τα παραπάνω ρυθμισμένα πες μας εαν συνεχίζει το πρόβλημα (που από ότι καταλαβαίνω συνεχίζει, με μόνη μου απορία άν είχες βάλει τον Wins στην κάρτα δικτύου του PC σου).
Ε. Βάλε DNS και wins και στην ασύρματη κάρτα δικτύου τα ίδια όπως στην ενσύρματη. (Λύνετε μήπως το πρόβλημα έτσι?)

Περιμένουμε να μας πεις πως πάει με αυτές τις ρυθμίσεις. Πάντως όντος παρουσιάζοντε θεματάκια όταν ένα PC έχει δύο κάρτες δικτύου.
Ας μας πει και κάποιος άλλος από το Forum την άποψή του για τα παραπάνω και πως μπορεί ο άνθρωπος να λύσει το πρόβλημά του.

Link to comment
Share on other sites

Α. Εγώ θα έλεγα ότι ποιο σωστό είναι να έχεις τον Printer στο ίδιο Subnet με το υπόλοιπο δίκτυο.
Β. Στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του PC σου να δηλώσεις, Primary DNS τον DC σου, Wins τον Wins σου, GW το Gateway σου.
Γ. Στον εκτυπωτή αν θες μπορείς να δηλώσεις DNS, GW κλπ εαν θες να στέλνει emails κλπ (πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο)
Δ. Με τα παραπάνω ρυθμισμένα πες μας εαν συνεχίζει το πρόβλημα (που από ότι καταλαβαίνω συνεχίζει, με μόνη μου απορία άν είχες βάλει τον Wins στην κάρτα δικτύου του PC σου).
Ε. Βάλε DNS και wins και στην ασύρματη κάρτα δικτύου τα ίδια όπως στην ενσύρματη. (Λύνετε μήπως το πρόβλημα έτσι?)

Περιμένουμε να μας πεις πως πάει με αυτές τις ρυθμίσεις. Πάντως όντος παρουσιάζοντε θεματάκια όταν ένα PC έχει δύο κάρτες δικτύου.
Ας μας πει και κάποιος άλλος από το Forum την άποψή του για τα παραπάνω και πως μπορεί ο άνθρωπος να λύσει το πρόβλημά του.

 

Είναι λίγο σπαστικό η αλήθεια, και σκαλίζοντας έχω τσακίσει και το PC.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Είναι πάνω από 2-3 μήνες που το έχω στο κεφάλι μου.

Και μάλιστα διάβαζα κάπου ότι θα μπορούσε να μου δώσει λύση η αλλαγή της προτεραιότητας στις συνδέσεις .. αλλά τίποτα και αυτό.

Μετά το bridge όπως έγραψα πρέπει να φτιάξω και το log on στο domain

Ο wins είναι κανονικά στη θέση του στην ενσύρματη.

 

Ευχαριστω πολύ,

 

Θα κάνω μια ακόμη δόκιμη στο ίδιο sub και σας γράφω τα νέα

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν κατάφερα τίποτα. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

όλες οι παραπάνω λύσεις δεν έκαναν τίποτα

όποιος μπορεί να φανταστεί κάτι άλλοn ευπρόσδεκτος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...