Jump to content

project proffesional 2007 και project server 2007


santaris
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω δημιουργήσει ένα web portal με την βοήθεια του project server 2007 και προσπαθώ να το ρυθμίσω με την βοήθεια του project profesional 2007 αλλά ενώ δημιουργώ account κανονικά στο project δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα με το web portal.Μπορεί κανένας να μου πει πώς θα μπορώ να συνδεθώ?Θέλει καμια ρύθμιση?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κοιτάξεις λίγο τους όρους του Project Server και του Sharepoint γιατί είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τί εννοείς αν χρησιμοποιείς όρους του ενός για να περιγράψεις λειτουργίες του άλλου.

Το MS Project σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να τροποποιήσει όχι site του Sharepoint, αλλά ούτε καν τον ίδιο το site του Project Server, και οπωσδήποτε δεν μπορεί να δημιουργήσει accounts -  απλά δεν υπάρχει πουθενά τέτοια επιλογή. Μήπως εννοείς κάτι διαφορετικό όταν λες account? Είναι πιθανόν να εννοείς ένα από 3 διαφορετικά πράγματα λέγοντας accounts.

1. Μπορεί να εννοείς το account με το οποίο συνδέεσαι εσύ στο PWA site του Project Server. Από τη στιγμή που αναφέρεσαι σε web portal, είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι δεν αναφέρεσαι αυτό, αλλά θα το εξηγήσω έτσι κι αλλιώς.
    Αφού φτιάξεις το PWA θα πρέπει να ορίσεις users στον Project Server μέσω του μενού Server Settings > Security > Manage Users. Εκεί πατάς New User και προσθέτεις τους χρήστες που θέλεις, δίνοντας κατά κανόνα το Windows Account του κάθε χρήστη, και δίνοντας επιπλέον κάποιους ρόλους. Δεν έχουν όλοι οι ρόλοι δικαίωμα να ανοίξουν ένα project μέσα από το MS Project - ένα Team Member δεν μπορεί, ενώ ένας Project Manager μπορεί. Η διαδικασία αυτή περιγράφεται στο Managing Users and Security.
    Μετά, μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο project πηγαίνοντας στην επιλογή Project Center και πατώντας New Project. Αυτό περιγράφεται στο Create a New Project του Help and How-To. To project αυτό μπορείς να το ανοίξεις με το MS Project απλά κάνοντας κλικ επάνω στο εικονίδιο του, ή ανοίγοντας πρώτα το MS Project και μετά ανοίγοντας το project μέσω του File > Open.
    Για να συνδεθεί όμως το MS Project με τον Project Server, θα πρέπει να έχεις ορίσει ποιός είναι ο Project Server και με ποιό account από αυτά που δημιούργησες νωρίτερα θα συνδεθείς. Αυτό γίνεται μέσω του μενού Tools > Enterprise Options > Microsoft Office Project Server Accounts. Η διαδικασία περιγράφεται στο video που θα βρεις στο Watch This: Create an Account for Project Server.

2. Μπορεί να λες account και να εννοείς Resource. Απλά δεν έχουν σχέση τα δύο, οπότε δεν προχωρώ παρακάτω. Εξάλλου, και σε αυτή, και σε προηγούμενες ερωτήσεις αναφέρεις web portal οπότε δεν πρέπει να αναφέρεσαι σε αυτό.

3. Μπορεί να εννοείς ότι δεν μπορείς να δημιουργήσεις accounts για το web site σου. Όπως σου ανέφερε και στις προηγούμενες ερωτήσεις σου, site δημιουργείς με το Sharepoint, όχι τον Project Server. Ο Project Server είναι μία εφαρμογή η οποία τρέχει κάτω από το Sharepoint. Με αυτόν θα δημιουργήσεις χρήστες του Project Server οι οποίοι αυτόματα θα γίνουν και χρήστες του Sharepoint. Αυτό γίνεται μέσα από το site του Project Web Access (κατά κανόνα /pwa) μέσω του .
    Όταν όμως φτιάχνεις απλά ένα site στο Sharepoint, τους χρήστες τους φτιάχνεις μέσω των αντίστοιχων μενού του Sharepoint. Θα πρέπει να πας στο Site Actions > Site Settings και στην κατηγορία Users and Permissions να επιλέξεις People and Groups. Ρίξε και μία ματιά στα About managing Sharepoint Groups and Users και γενικότερα στο Managing Permissions and Security

Για την περίπτωση πάντως που αναφέρεσαι κατά λάθος σε web portal ενώ εννοείς το Project Web Access site, κοίτα το Help and How-To του Project Server και τα Quick Starts που περιέχει όπως π.χ. το Create a New Project

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω μπλέξει.Πραγματικά.Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα site για να μπορώ να συνδεθώ με το project proffesional.Διαβάζω αυτά που έχεις γράψει.Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ που κάθισες και ασχολήθηκες.Όπως κατάλαβες είμαι αρχάριος.Παντελώς όμως.Εγώ εγκατέστησα το project server 2007 σε windows server 2003 και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κάνω configuration to sharepoint.Λογικό μου ακούγεται.Επειδή έχω κάνει ήδη ένα site με το sharepoint server το μόνο που είδα σαν διαφορά είναι ότι στο central administration είχε και το project application.Σαν services έκανα started ότι είχε στο custom.Και το web application service και το project application.Μετά έκανα ένα web application και στο create site collection έβαλα σαν επιλογή στο template το Microsoft Office Project Workspace.Όλα και όλα αυτά έκανα.Και δημιούργησα ένα top-level site.Αυτό το site θεώρησα ότι θα μπορούσε να συνδεθεί και με το project professional.Προφανώς όμως δεν είναι όλα τόσο απλά.

Εσύ μου ανέφερες για Project Web Access.Δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς εννοείς.Είναι το central administration?Είναι το site που δημιούργησα?Ποιο είναι?Κοιτάζω όλα τα how-to που μου έδωσες και όλα μιλάνε για server settings κτλ.Εγώ αυτό δεν το έχω δει ποτέ.Και στο τέλος που μου έδωσες ένα link για το Create a New Project ότι λέει μέσα εγώ δεν βρίσκω τίποτα.Ότι μπορώ να αλλάξω εγώ είναι μέσα στο Central Administration,όπου δεν έχω καμια επιλογή project.Οπότε μάλλον τώρα θα πρέπει να αλλάξω κάπως την ερώτηση που είχα θέσει αρχικά και να την κάνω στο πως τελικά δημιουργώ ένα Project Web Access ή ότι χρειάζομαι τέλως πάντων για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω με το Project professional.Ευχαριστώ.Και σόρρυ αν ζητάω πολλές πληροφορίες αλλά πραγματικά χάθηκα.Και το χειρότερο είναι ότι στο τέλος δεν θα το χρησιμοποιώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και προηγούμενα post σου για άλλα θέματα. Όπως σου έχουν απαντήσει ήδη άλλοι, δεν γίνεται να δουλέψεις ή να στήσεις οτιδήποτε χωρίς εκπαίδευση, είτε μέσω της εταιρείας σου, είτε προσωπικά, διαβάζοντας. Απ' ότι καταλαβαίνω ως τώρα, δεν έχεις κοιτάξει καθόλου το Help του Project Server ή τα links που σου έδωσα. Δυστυχώς, είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις περίπλοκα προϊόντα όπως ο Project Server απλά ψάχνωντας τις οθόνες, όπως είναι αδύνατον να σου περιγράψει κάποιος σε ένα post όχι μόνο πως δουλεύουν τα προϊόντα αυτά, αλλά και τί είναι.

Ξεκίνα από τα links που σου έδωσα, δες τα webcasts που υπάρχουν και στο Help αλλά και στο Technet. Διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...