Jump to content

exchange 2007 full disk


panos83
 Share

Recommended Posts

Ο δισκος που περιεχει τα data του exchange φαινεται οτι δεν εχει αλλο χωρο.Θα επρεπε να ειχε 150g  ελευθερα αλλα δειχνει 0.Με restart τα services και ολοκληρου του μηχανηματος επανεφερε τα 100.Τα υπολοιπα 50 που μπορει να χαθηκαν??Καθε προταση-ιδεα δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Uninstall to Unreal Tournament 3 server & maps !.

 

Συγγνωμη για το "αστειακι".  Τα logs δεν δειχνουν κατι? Δεν ξερω και πολλα απο Exch μα 50  Γιγα δεν μπορει να "εξαφανιστηκαν" ? Oi mailbox stores ειναι  οσο μεγαλες ηταν ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι ο δίσκος έχει γεμίσει απο logs. Πάρε ένα backup και θα σβήσουν.

Αν αυτό δεν είναι δυνατόν, θα πρέπει να γυρίσεις το σύστημα των logs σε "circular logging" μοντέλο ώστε να σβηστούν τα logs και να κρατάει μόνο λίγα που είναι απαραίτητα.

Αυτό το μοντέλο φυσικά πρέπει να παραμείνει μόνο προσωρινά, ώστε να δεις τι θα κάνεις με το θέμα της συχνότητας του backup που αυτό προφανώς σου έχει δημιουργήσει το πρόβλημα με το γρήγορο γέμισμα των δίσκων.

Αν δεν ξέρεις που να βρείς τα παραπάνω που λέω, logs, circular κλπ εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλο δισκο για τα logs.Εχω εμφανισει τα κρυφα αρχεια τα εχω προσθεσει ολα οσα βλεπω και ειμαι μειον 50gb.Να ειναι κανενα προβλημα με το δισκο?CHKDSK περναει κανονικα.Ανασυγκροτηση να κανω η δεν εχει νοημα?Tα backup τα παιρνει αλλο server τωρα αν αφηνε κατι στο δισκο μου δεν θα το εβλεπα εστω σε κρυφο αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος δεν εξαφανίζεται ετσι απλά.

Τα αρχεία της βάσης του exchange πόσο μέγεθος έχουν? Μήπως αυτά αυξήθηκαν δυσανάλογα?

Μήπως δημιουργησες τώρα τελευταία κανένα storage group και τα Logs του ξέχασες να τα μεταφέρεις σε άλλο δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει αλλαξει τπτ προσφατα.Αν αφηνε κατι το backup δεν θα το εβλεπα με τα κρυφα αρχεια κλπ?Ο δισκος ειναι 450gb και η βαση ειναι 200gb.Στο αθροισμα των αρχειων που βλεπω και στον χωρο που αναφερεται σαν ελευθερος υπαρχει διαφορα 50gb.Μπορω να ελεγξω κατι αλλο στο δισκο?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αν το βρείς θέλω να το μάθω.

Αλλά δες και πάλι τα πιο προφανή, δλδ κάτι γράφτηκε χωρίς να το καταλάβεις. Στο disk management τι μέγεθος φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος ανακάλυψε κανένα username/password POP3 κλπ ή βρήκε Open-relay και ξεκίνησε το βομβαρδισμό; Δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τείνω στην άποψη του Παναγιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε λυση απο συναδελφο..Ειχαν ενα προγραμμα symantec του οποιου τα αποτελεσματα φανηκαν με vssadmin...Ο χωρος ηταν δεσμευμενος απο αυτο το προγραμμα.Ολα οκ τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε λυση απο συναδελφο..Ειχαν ενα προγραμμα symantec του οποιου τα αποτελεσματα φανηκαν με vssadmin...Ο χωρος ηταν δεσμευμενος απο αυτο το προγραμμα.Ολα οκ τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι ο δίσκος έχει γεμίσει απο logs. Πάρε ένα backup και θα σβήσουν.

Νάσο, για να σβήσουν τα Logs πρέπει να το επιλέξεις και στο backup software σου, εξ' ορισμού δε σβήνει τίποτα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με Full Back Up Σβήνουν τα Logs του Exchange εξ ορισμού.

Αν πάρεις Back Up με NT BackUp, ή DPM, ή Symantec, ή με HP Data Protector,  (με τον κατάλληλο Agent στα BackUp software)  τότε τα logs μηδενίζονται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...