Jump to content

Helo command rejected: Host not found :/


skywalkgr
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

 

Μπορει να μου εξηγησει τι σημαινει το μυνημα "Helo command rejected: Host not found" ;

Ενας συναδελφος πηρε μυνημα απο τον exchange (2007 / rollup6) οτι για λογους ασφαλειας δεν εγινε η αποστολη του μυνηματος του στον server του παραληπτη με την παραπανω αιτιολογια...

 

Πρεπει να αλλαξω κατι στον Dns; (o dns server ειναι ξεχωριστο μηχανημα απο τον exchange)

Πρεπει να αλλαξω κατι στο Internet smtp connector;

 

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ελέγξεις με ποιο όνομα φαίνεται να βγαίνει ο Exchange στο internet. Μια καλή ιδέα θα ήταν να πας στο Exchange Console ---> Server Configuration --> Hub Transport και στο κεντρικό παράθυρο στο κάτω μέρος, στους Receive Connectors πρέπει να έχεις έναν Default. Κάνεις δεξί κλικ πάνω του και properties. Στο tab "General", εκεί που λέει "Specify the FQDN..." πρέπει να φαίνεται το σωστό όνομα της public IP με την οποία φαίνεται ο Server στο internet. Δοκίμασέ το και βλέπουμε....

Εννοείται επίσης ότι έχεις φροντίσει να φαίνεται αυτό το όνομα και η IP σαν MX εγγραφή στους authoritative DNS για το domain σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να μας δώσεις ολόκληρο το NDR.

Στο HELO ή EHLO κομμάτι του SMTP δηλώνεις και το hostname σου. Ίσως ο απομακρυσμένος server (υποθέτω πως το email ήταν όχι εσωτερικό αλλά εξωτερικό) έχει κάποιο μηχανισμό για να κάνει check αν υπάρχει το hostname αυτό.

Θα ξεκινούσα με έναν έλεγχο αν έχει ο server σου PTR record (ή ακόμα και σωστό A/Host record).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανοιξα το exchange console ακολουθησα ακριβως οτι μου γραφεις και αντι για ενα Receive connector (default) εμενα ο δικος μου εχει δυο... Τον default κ τον client. Κανωντας δεξι κλικ πανω στον default και properties:

 

Στην καρτελα General στο πεδιο "Specify the FQDN this connector will provide in response to HELO or EHLO" εχω γραψει το hostname.domain.gr

Στη δευτερη καρτελα Network {πρεπει να εχει γινει πατατα} στο κομματι  "Use this local ip addresses to receive email"  : All available ipv6 addresses στο port 25 και ακριβως απο κατω All available ipv4 addresses στο port 25

 

Τα στοιχεια στη δευτερη καρτελα ειναι σωστα; Μηπως θα επρεπε εκει να εχει μονο την LAN ip του exchange ή μια απο τις static ip που μου εχει δωσει ο provider... {μουμπλε μουμπλε...}

 

Τα ιδια στοιχεια υπαρχουν και στον δευτερο receive connector (CLIENT) με τη διαφορα οτι στην καρτελα network αλλαξει το port σε 587

 

 

Τι πατατια παιζει: μπορει καποιος να βοηθησει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανοιξα το exchange console ακολουθησα ακριβως οτι μου γραφεις και αντι για ενα Receive connector (default) εμενα ο δικος μου εχει δυο... Τον default κ τον client. Κανωντας δεξι κλικ πανω στον default και properties:

Στην καρτελα General στο πεδιο "Specify the FQDN this connector will provide in response to HELO or EHLO" εχω γραψει το hostname.domain.gr
Στη δευτερη καρτελα Network {πρεπει να εχει γινει πατατα} στο κομματι  "Use this local ip addresses to receive email"  : All available ipv6 addresses στο port 25 και ακριβως απο κατω All available ipv4 addresses στο port 25

Τα στοιχεια στη δευτερη καρτελα ειναι σωστα; Μηπως θα επρεπε εκει να εχει μονο την LAN ip του exchange ή μια απο τις static ip που μου εχει δωσει ο provider... {μουμπλε μουμπλε...}

Τα ιδια στοιχεια υπαρχουν και στον δευτερο receive connector (CLIENT) με τη διαφορα οτι στην καρτελα network αλλαξει το port σε 587


Τι πατατια παιζει: μπορει καποιος να βοηθησει;

Το hostname.domain.gr πρέπει να είναι το όνομα που αντιστοιχεί στην public IP που παίρνεις από τον provider. Αν δεν το ξέρεις, πας σε οποιονδήποτε υπολογιστή και γράφεις "ping -a publicIP" και αυτό που θα πάρεις σαν αποτέλεσμα το γράφεις εκεί. Δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει ο client connector. Φυσικά όλοι ο Exchange έχουν δύο connectors, μην νομίσεις ότι ο δικός σου είναι εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

Με την πολυτιμη βοηθεια σας εχω καποια αποτελεσματα...

 

 

Να αναφερω οτι οι γραμμες που εχω και συνδεομαι στο internet ειναι DSL απο την HOL (business 12/1). Τα αποτελεσματα του ping -a ηταν τα ακολουθα

 

Pinging static0620********.dsl.hol.gr [62.*.*.*] with 32 bytes of data:

 

Reply from 62.*.*.*: bytes=32 time<1ms TTL=254

Reply from 62.*.*.*: bytes=32 time<1ms TTL=254

Reply from 62.*.*.*: bytes=32 time<1ms TTL=254

Reply from 62.*.*.*: bytes=32 time<1ms TTL=254

 

Ping statistics for 62.*.*.*

    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

    Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

 

Στον receive connector θα πρεπει να βαλω το "static0620********.dsl.hol.gr"  και θα δουλεψει;

Μπορω να ζητησω απο την Hellas on line να αλλαξει αυτο βαζoντας στον DNS της στο reverse lookup η public ip μου να γινεται resolve στο domain.gr που εχω;  Πολλα θελω ε;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αυτό το static*.*.hol.gr πρέπει να το γράψεις εκεί. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να έχεις ορίσει στους DNS που εξυπηρετούν το domain σου μια εγγραφή MX που να αντιστοιχεί σε αυτό το όνομα και την public ip. Δεν ενδιαφέρει να κάνει resolve η IP στο όνομα του domain σου, το λέω από προσωπική πείρα, αφού ο Exchange που έχω δουλεύει χρόνια έτσι χωρίς πρόβλημα.

Όταν ένας mail server λαμβάνει μήνυμα από τον δικό σου mail server, κάνει τον εξής έλεγχο: από ποια public IP έρχεται το μήνυμα; Τι όνομα έχει αυτή η Public IP; το greeting που στέλνει ο mail server σου αντιστοιχεί σε αυτό το όνομα; (για αυτόν τον λόγο το δηλώνουμε στον default connector). Τέλος, το όνομα του mail server και η IP είναι μέσα στο DNS σε αυτό το domain σαν MX εγγραφή;

Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, κάποιοι mail servers θεωρούν ότι είσαι spammer και μπορεί να σου αρνηθούν την επικοινωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα, αλλά εδώ βρίσκω μερική απάντηση και στο δικό μου πρόβλημα:

 

http://autoexec.gr/forums/1/13196/ShowThread.aspx

 

To πρόβλημά μου δεν έχει λυθεί ακόμη. Δεν μπορώ να πάρω mail από τον Exchange. Έχω ζητήσει από την HOL να μου φτιάξει PTR record για το mail.hq.company.gr που αντιστοιχεί στην εξωτερική ΙP μου.

 

Λέει ο δάσκαλος:

Είναι απόλυτα σαφές και μπορώ να το καταθέσω ενόρκως, πως ο μοναδικός υπεύθυνος για να φτιάξει PTR - POINTER rercord στον ΔΙΚΟ ΤΟΥ dns είναι η HOL

 

ΤΟ ptr μπαίνει στην reverse zone του DNS και ο μόνος που έχει reverse zone για το εύρος IP της HOL είναι μόνο η HOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOl. Κακώς παρενοχλείς τους κακόμοιρους τους αλλοδαπούς. Νόμιζα οτι είχε γίνει σαφές απο την αρχή. Το είχα γράψει. Το μόνο θέμα που μπορεί να προκύψει είναι να σου ζητήσουν να αποδείξεις την κυριότητα του domain name.

 

Λέει ο άλλος δάσκαλος:

Ακριβώς, αυτό το static*.*.hol.gr πρέπει να το γράψεις εκεί. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να έχεις ορίσει στους DNS που εξυπηρετούν το domain σου μια εγγραφή MX που να αντιστοιχεί σε αυτό το όνομα και την public ip. Δεν ενδιαφέρει να κάνει resolve η IP στο όνομα του domain σου, το λέω από προσωπική πείρα, αφού ο Exchange που έχω δουλεύει χρόνια έτσι χωρίς πρόβλημα.

 

Εσύ skywalker τι έκανες με την ΗΟL? Τους ζήτησες κάτι; Ή έπαιξε ο Exchange με την πρώτη;

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας Μπάκας

Link to comment
Share on other sites

"Είναι απόλυτα σαφές και μπορώ να το καταθέσω ενόρκως, πως ο μοναδικός υπεύθυνος για να φτιάξει PTR - POINTER rercord στον ΔΙΚΟ ΤΟΥ dns είναι η HOL

ΤΟ ptr μπαίνει στην reverse zone του DNS και ο μόνος που έχει reverse zone για το εύρος IP της HOL είναι μόνο η HOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOl. Κακώς παρενοχλείς τους κακόμοιρους τους αλλοδαπούς. Νόμιζα οτι είχε γίνει σαφές απο την αρχή. Το είχα γράψει. Το μόνο θέμα που μπορεί να προκύψει είναι να σου ζητήσουν να αποδείξεις την κυριότητα του domain name."

 

Αυτό είναι σωστό, αλλά δεν σημαίνει ότι το pointer record πρέπει να αναφέρεται ντε και καλά στο όνομα του domain σου. Εγώ για παράδειγμα έχω μια στατική IP πχ 199.99.99.1 και αν κάνεις Ping θα δεις ότι το όνομα που αντιστοιχεί είναι systemplus.ispprovider.gr. Άρα αυτό το όνομα δεν έχει καμμία σχέση με το όνομα που φαίνεται η εταιρία στο internet. Όμως οι εγγραφές υπάρχουν στον υπεύθυνο για το όνομα DNS Server, όπως επίσης και η σωστή MX εγγραφή.

 

"Ακριβώς, αυτό το static*.*.hol.gr πρέπει να το γράψεις εκεί. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να έχεις ορίσει στους DNS που εξυπηρετούν το domain σου μια εγγραφή MX που να αντιστοιχεί σε αυτό το όνομα και την public ip. Δεν ενδιαφέρει να κάνει resolve η IP στο όνομα του domain σου, το λέω από προσωπική πείρα, αφού ο Exchange που έχω δουλεύει χρόνια έτσι χωρίς πρόβλημα."

 

Έχω δει επίσης κακοστημένους Exchange που δεν το έχουν ούτε αυτό σεταρισμένο σωστά, και παρόλα αυτά επίσης παίζουν, απλά δεν ξέρουν ότι κάποια μηνύματα απορρίπτονται από άλλους mail servers. Τονίζω πάλι ότι πρέπει να υπάρχει σωστή εγγραφή και στην forward αλλά και στην reverse lookup ζώνη για την στατική IP, απλά το όνομα αυτής της IP δεν παίζει ρόλο. Έτσι παίζει το όλο σύστημα αν έχετε εταιρικό email που φιλοξενείται σε provider, εκεί πολλές φορές δεν θα δούμε ο SMTP Server να ονομάζεται mail.company.gr αλλά πχ vmail.hol.gr.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό, αλλά δεν σημαίνει ότι το pointer record πρέπει να αναφέρεται ντε και καλά στο όνομα του domain σου. Εγώ για παράδειγμα έχω μια στατική IP πχ 199.99.99.1 και αν κάνεις Ping θα δεις ότι το όνομα που αντιστοιχεί είναι systemplus.ispprovider.gr. Άρα αυτό το όνομα δεν έχει καμμία σχέση με το όνομα που φαίνεται η εταιρία στο internet. Όμως οι εγγραφές υπάρχουν στον υπεύθυνο για το όνομα DNS Server, όπως επίσης και η σωστή MX εγγραφή.

 

Ποιός είναι στην περίπτωσή σου ο σωστός DNS και τι εγγραφές έχεις κάνει;

 

Εγώ θα πρέπει να πάω στη διαχείριση της DNS ζώνης που μου έχει δώσει ο hoster και να αντιστοιχίσω ΜΧ στο staticxx.x.hol.gr;

 

Για μια νέα υλοποίηση ποιά είναι η σωστή πρακτική:

 

για καταστάσεις που δεν υπάρχει mail στον provider, αλλά μόνο static ΙP;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το ptr record ο DNS του provider είναι υπεύθυνος, ενώ σε ότι αφορά το MX record για το domain μου, υπεύθυνος είναι αυτός που μου παρέχει DNS υπηρεσίες και ίσως web hosting.

Η σωστή υλοποίηση δυστυχώς βασίζεται στην ευελιξία του κάθε provider, για να θυμήσω και την περίπτωση της HOL. Πάντα χρησιμοποιώ το nslookup για να ελέγχω πως φαίνεται η υποδομή μου από το internet. Ελέγχω ποιοι ειναι οι authoritative DNS Servers για κάποιο domain που φαίνεται στο internet και μετά βλέπω ποιο είναι το MX record για αυτό το domain. Με την προσθήκη στον Exchange αυτών που είπαμε παραπάνω, δεν θεωρείσαι spammer, άρα τα mail φεύγουν σωστά (και έρχονται επίσης στο σωστό μηχάνημα).

"Εγώ θα πρέπει να πάω στη διαχείριση της DNS ζώνης που μου έχει δώσει ο hoster και να αντιστοιχίσω ΜΧ στο staticxx.x.hol.gr; "

ΝΑΙ είναι απαραίτητο. Πρέπει να δηλώσεις ακριβώς ότι είπαμε παραπάνω να δηλώσεις και στον connector του exchange.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα, αλλά εδώ βρίσκω μερική απάντηση και στο δικό μου πρόβλημα:

 

http://autoexec.gr/forums/1/13196/ShowThread.aspx

 

To πρόβλημά μου δεν έχει λυθεί ακόμη. Δεν μπορώ να πάρω mail από τον Exchange. Έχω ζητήσει από την HOL να μου φτιάξει PTR record για το mail.hq.company.gr που αντιστοιχεί στην εξωτερική ΙP μου.

 

Λέει ο δάσκαλος:

Είναι απόλυτα σαφές και μπορώ να το καταθέσω ενόρκως, πως ο μοναδικός υπεύθυνος για να φτιάξει PTR - POINTER rercord στον ΔΙΚΟ ΤΟΥ dns είναι η HOL

 

ΤΟ ptr μπαίνει στην reverse zone του DNS και ο μόνος που έχει reverse zone για το εύρος IP της HOL είναι μόνο η HOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOl. Κακώς παρενοχλείς τους κακόμοιρους τους αλλοδαπούς. Νόμιζα οτι είχε γίνει σαφές απο την αρχή. Το είχα γράψει. Το μόνο θέμα που μπορεί να προκύψει είναι να σου ζητήσουν να αποδείξεις την κυριότητα του domain name.

 

Λέει ο άλλος δάσκαλος:

Ακριβώς, αυτό το static*.*.hol.gr πρέπει να το γράψεις εκεί. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να έχεις ορίσει στους DNS που εξυπηρετούν το domain σου μια εγγραφή MX που να αντιστοιχεί σε αυτό το όνομα και την public ip. Δεν ενδιαφέρει να κάνει resolve η IP στο όνομα του domain σου, το λέω από προσωπική πείρα, αφού ο Exchange που έχω δουλεύει χρόνια έτσι χωρίς πρόβλημα.

 

Εσύ skywalker τι έκανες με την ΗΟL? Τους ζήτησες κάτι; Ή έπαιξε ο Exchange με την πρώτη;

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας Μπάκας

 

 

Καταρχην απο την πλευρα μου να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Chris που ασχολειται ο ανθρωπος με το προβλημα μου :)

Costasppc ειμαι 100% σιγουρος οτι το να ζητησω απο την hol να μου φτιαξει ενα ptr record στον dns της δεν προκειται να μου λυσει το προβλημα. O exchange μου δουλευει κανονικα λαμβανω και στελνω αλληλογραφια. Το προβλημα εμφανιστηκε οταν προσπαθησε καποιος χρηστης να στειλει ενα mail σε μια τραπεζα και εφαγε πορτα με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα εδω και 1μιση χρονο. Βλεπεις οπως σωστα ειπε παραπανω ο chris αν ο exchange δεν ειναι σωστα στημενος δουλευει... (τουλαχιστον ετσι νομιζεις) αλλα καποια στιγμη θα το φας το αγγουρι οπως το τρωω εγω τωρα :/ κακα τα ψεμματα

 

Παντω αποφασισα να ακολουθησω τις οδηγιες του Chris δλδ:

 

α.) αλλαζω στους receive connectors απο servername.domain.gr που το εχω τωρα σε αυτο που μου εδωσε το ping -a public.ip

β.) πηγαινω στο dns management της εταιριας που εχω hosted το domain και κανω ελεγχο στα MX records.

 

Αυριο το πρωι θα σας πω το αποτελεσμα :)

 

Chris χιλια ευχαριστω :)

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ελέγξεις με ποιο όνομα φαίνεται να βγαίνει ο Exchange στο internet. Μια καλή ιδέα θα ήταν να πας στο Exchange Console ---> Server Configuration --> Hub Transport και στο κεντρικό παράθυρο στο κάτω μέρος, στους Receive Connectors πρέπει να έχεις έναν Default. Κάνεις δεξί κλικ πάνω του και properties. Στο tab "General", εκεί που λέει "Specify the FQDN..." πρέπει να φαίνεται το σωστό όνομα της public IP με την οποία φαίνεται ο Server στο internet.

 

Εμένα εκεί έχει το FQDN του server (srv2003.hq.company.gr). Όταν πάω να βάλω το FQDN της public ΙP δεν με αφήνει:

"When theAuthMechanism parameter on a Receive connector is set to the value ExchangeServer, you must set the FQDN parameter on the Receive connector to on of the following values: the FQDN of the transport server "srv2003.hq.company.gr", the NetBios name of the transport server "SRV2003" or $null"

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο μάλλον; Nα φτιάξω νέο receive connector;

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διότι πρέπει να μιλήσει ο connector με οποιονδήποτε άλλον mail server και όχι μόνο με αυτούς που υποστηρίζουν exchange authentication. TLS, Basic και Intergrated είναι τα συνηθισμένα (όχι το Mutual Auth TLS).

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα πάνε σε άλλον mail server και όχι στον δικό σου και αυτό είναι λάθος στο DNS του domain σου. Σου έχω στείλει video για να δεις πως το έψαξα και τι βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω να σημειώσω τα εξής (καθώς ο χρήστος το έχει λιώσει το θέμα!):

1) Απο τη στιγμή που είστε σε κάποιο provider με DSL  και static IP η Public IP σας γίνετε resolve σε staticxxx.provider.sas είναι 99% σίγουρο ότι PTR record υπάρχει στον provider για αυτή τη διεύθυνση.

2) Αν θέλετε ντε και καλά να φαίνεται κάποιο fqdn δικό σας στο mail server απο έξω τότε δοκιμάστε να κάνετε το εξής: α) Δημιουργήστε ένα (A) record στο DNS που να δείχνει στην publlic IP απο τον Provider σας, β) δημιουργήστε ένα MX record με όνομα πχ Mailgate.todomain.sas που να δείχνει στο FQDN του προηγούμενου (Α) record.

3) Οι εντολές HELO κ' EHLO πρέπει να συνοδεύνται απο το domain name πχ HELO domain.mou ή το fqdn του server. Αν είναι σωστά ρυθμισμένος ο DNS θα επιστραφεί σωστή απάντηση απο το mail server.

Η σημείωση (2) ενδέχεται να μην παίζει κανονικά, δοκιμάζετε και μας λέτε εδώ τι έγινε.

Ελπίζω να λυθούν τα θέματα σας (με τις οδηγίες του Χρήστου, γιατί εγώ απλά επισημάνσεις έκανα)

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παιδια που ισως η ερωτηση μου φανει πολυ neebie-κι αλλα ειλικρινα το εχω απορια...

 

 

Οταν στελνω ενα mail εκτος εταιριας τον send connector δεν χρησιμοποιει ο exchange; Και οταν παιρνω το μυνημα HELO command rejected host not found , τις αλλαγες που ειπαμε δεν πρεπει να τις κανω στο internet smtp connector;

 

Δεν μπορω να καταλαβω τον ρολο του internet smtp connector και των receive connectors

 

μπορει καποιος να βοηθησει εστω και με pm;

 

Ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...