Jump to content

Ενίσχυση Επιχειρήσεων για την υλοποίηση επενδύσεων στην ψηφιακή ασφάλεια (e-Security)


Recommended Posts

Αναμένεται να ανακοινωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Στόχος της Δράσης είναι να επιχορηγήσει επιχειρήσεις για την υλοποίηση επενδυτικών σχεδίων με αντικέιμενο την ψηφιακή ασφάλεια και με σκοπό την αποτελεσματικότερη πρόληψη και αντιμετώπιση ψηφιακών κινδύνών και απειλών (κακόβουλων ή μη) εις βάρος της διαχειριζόμενης πληροφορίας, των πληροφοριακών συστημάτων, του λογισμικού κλπ

Πολύ καλή κίνηση για να κινηθεί λίγο η αγορά αλλά και επιτέλους οι ΜΜΕ να λάβουν σοβαρά υπόψη τους την αναγκαιότητα της ασφάλειας των συστημάτων τους.

Οπότε ετοιμαστείτε για εγκαταστάσεις routers-firewalls,certificates,secure vpn κτλ.

http://www.sepe.gr/files/pdf/fact_sheet_short_esecurityFINAL.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως θα συμπληρώσουμε την υποδομή μας με ένα iSCSI storage, backup λύση me Ultrium, Cisco ASA 5510 + CSC ...

Όσο για τα 'μεροκάματα' ... είναι δυστυχώς μέσα στο πρόγραμμα ... ζούμε ακόμη στην μπανανία ...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως θα συμπληρώσουμε την υποδομή μας με ένα iSCSI storage, backup λύση me Ultrium, Cisco ASA 5510 + CSC...

 

Μπορείς να πάρεις και τέτοια (servers, SANs κ.λπ.) ή μόνο security devices;

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν βγήκε η οριστική προκήρυξη του έργου και για αυτό δεν υπάρχουν αναλυτικά κατηγορίες-λίστες εξοπλισμού ή υπηρεσιών που μπορούν να επιδοτηθούν.

Οπότε αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν βγήκε η οριστική προκήρυξη του έργου και για αυτό δεν υπάρχουν αναλυτικά κατηγορίες-λίστες εξοπλισμού ή υπηρεσιών που μπορούν να επιδοτηθούν.

Οπότε αναμένουμε.

Κανονιζονται πρωτα οι μιζες οι ντιζες τα δυναμο για τους  κουμπαρους και τους μπαντζανακηδες , και μετα θα  μας πουν  πως επιτρεπεται το budget μονο για το smashaway personal antivirus που πωλειται μονο DSP :P

Γκαζοζα απο του Μαγκ"α"να κανεις?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγώ έχω συνάντηση με την Microsoft την Παρασκευή για το θέμα... και με άλλες δύο εταιρείες...

μπορώ να έχω όλη την επιδότηση παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...συγνωμη ..αφτα τα παντα δεν ειναι που πεθαινουν ..τελιωνουν ???

Οχι είναι απο το 4ο Κ.Π.Σ. ... και απ' όσο ξέρω είναι να ανακοινωθούν και άλλα για την ενίσχυση των μικρομεσαίων επιχειρήσειων όχι μόνο στο κομμάτι τις πληροφορικής ..... λίγο υπομονή κανα δίμηνο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εγώ αντιλήφθηκα το εξής: για την περιοχή της Αττικής το πρόγραμμα δίνει μόνο 2.000.000€. Αυτό σημαίνει ότι εάν πάρουν οι επιχειρήσεις 40.000€ η μία, θα επιδοτηθούν μόλις 50 επιχειρήσεις. Με συγχωρείτε για το αδόκιμο της φράσης αλλά "τρίχες".

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...