Jump to content

OCS 2007 R2 STD ή Ent? Σε τι λειτουργικό να το εγκαταστήσω?


klag
 Share

Recommended Posts

Είπα σήμερα να ασχοληθώ "επιτέλους" λίγο με τον OCS 2007 R2.
Οι πρώτες απορίες.
Τι λειτουργικό να βάλω? ΑΠΑΝΤΗΣΗ 64bit και καλύτερα 2008
Να βάλω OCS STD ή Enterprise?? ΑΠΑΝΤΗΣΗ Standard αλλά δεν ξέρω γιατί (HyperVaggeli πες εσύ γιατί)
Που έιναι το CD του STD?? ΔΕΝ υπάρχει CD STD. Το CD Γράφει Enterprise αλλά όταν ξεκινά, έχει επιλογή Standard ή Enterprise όπου κάνω την κατάλληλη επιλογή (Standard).

Ωραία ξεκινάμε την εγκατάσταση.
έχω εγκαταστήσει ένα φρέσκο μηχανάκι Server 2008 STD Full Updated.
Βάζω το CD του OCS Διαλέγω την Standard έκδοση και προχωρώ.

Τα πρώτα που ζητά για SP . Net κλπ τα περνά μόνο του από το CD. Μέχρι εδώ ωραία!!!
Α. Prepare schema. Στον 2008 ζητά να βάλουμε to feature Active Directory Domain Controller Tools.
Μετά από αυτό επανεκίννηση και ξανά Setup.
όλα έτρεξαν μία χαρά Forest prep, domain prep κλπ OK
B. Install IIS. Πάμε Add Roles και βάζουμε τον απαραίτητο ρόλο. 
Γ. IIS 6 Management Compatibility και IIS Windows Authentication είναι το επόμενο που μας ζητά να προσθέσουμε.
Δ. Windows Media Format Runtime ζητά να βάλει και το βάζει και αυτό από το CD αλλά μετά την εγκατάσταση ζητά Restart.
Με όλα τα παραπάνω λοιπόν ξεκινά και εγκαθίστατε ο Front End OCS Server.
[:)]
Αντε να δούμε τι άλλο θα ζητήσει.
Σίγουρα θα θέλει πιστοποιητικά πάντος οπότε έχω ανοίξει την Certificate Authority και περιμένω να δω τι θα χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι φαίνεται μέσα από το περιβάλλον κάνεις και τα πιστοποιητικά τα οποία σε ρωτάει από ποια Certificate Authority να τα ζητήσει.

Του δηλώνεις την Certificate authority, και απλά πας σε αυτή και κάνεις issue το certificate που ζήτησε αυτόματα ο OCS.

Μέχρι εδώ καλά!!!

Τώρα μάλλον ξεκινούν τα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα Services ξεκίνησαν ΕΚΤΟΣ από ένα

Χμ!!! Λίγο googlaρισμα

και λένε ότι το RtcQmsAgent δεν ξεκινά αλλά δεν μας απασχολεί.

http://social.microsoft.com/Forums/en-US/communicationsserversetup/thread/418720e6-4c61-46e2-81ac-21350c19e223

Εγώ πήγα και έβαλα το Feature Message Queueing και τελικά Ξεκίνησε και αυτό το Service.

Μέχρι εδώ λοιπόν όλα καλά.

Από εδώ και κάτω μάλλον είναι τα δύσκολα!!! Για να δούμε τι θα δούμε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά σύμπτωση από χθες το μεσημέρι κάνω deploy έναν OCS 2007 R2 σε πελάτη ...

Χθες ετοιμάσαμε το Active Directory (πήρε αρκετή ώρα μέχρι να τελειώσει μιας και είχαμε 'διάσπαρτους' domain controllers ανά την ... υφήλιο ...) και σήμερα κάναμε network configuration για να φτιάξουμε τα απαραίτητα DMZ και Access Lists για τον Edge Server και τον Reverse Proxy.

Περπατάμε παράλληλα που λέει και το άσμα [:P]

Αύριο παίζει η αρχική default εγκατάσταση που σε test περιβάλλον μου έβγαλε το ίδιο service issue. Άντε να δούμε και το ζωντανό το πράμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους μόλις τελειώσε όλη η εγκατάσταση της σουίτας

Microsoft Office Communication Server R2

 

Οι κάτωθοι ρόλοι είναι εγκατεστημένοι και πλήρως λειτουργικοί.

OCS R2-Front End

OCS R2-Edge

OCS R2-Web Communicator

OCS R2-ARCH/CDR

OCS R2-Mediation

OCS R2-Monitoring

OCS R2-Exchange UM

OCS R2-Group Chat Server

Είναι αρκετοί ρόλοι, αλλά όταν γίνει όλο το deployment το αποτέλεσμα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ..

 

Θα ετοιμάσω web cast να το δείτε ΑΞΙΖΕΙ!

Vag

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω και να ορκιστώ οτι το όλο πακέτο @#$@#$@#$!@#$!@#$  . Είχα την τύχη και την τιμή να είμαι απο τους πρώτους που το είδαν σε πλήρη λειτουργία ( ας είναι καλά η έμπνευση της στιγμής ) και μπορώ να πω ότι είναι το μελλόν και θα παίξει σημαντικότατο ρόλο στην εξέλιξη του messaging.Και πάλι μπράβο στον Βαγγέλη για την απίστευτη δουλειά που έκανε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι κάτωθοι ρόλοι είναι εγκατεστημένοι και πλήρως λειτουργικοί.

OCS R2-Front End

OCS R2-Edge

OCS R2-Web Communicator

OCS R2-ARCH/CDR

OCS R2-Mediation

OCS R2-Monitoring

OCS R2-Exchange UM

OCS R2-Group Chat Server

Είναι αρκετοί ρόλοι, αλλά όταν γίνει όλο το deployment το αποτέλεσμα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ..

 

Θα ετοιμάσω web cast να το δείτε ΑΞΙΖΕΙ!

Vag

 

 

Επειδή θέλω να ξεκινήσω την εγκατάσταση για δοκιμαστικούς σκοπούς στην εταιρία μου, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?

To web cast θα αφορούσε την εγκατάσταση παραμετροποίηση ή τη λειτουργία? Υπάρχει κάπου. Μιλώντας με το Σπανουγάκη μου ανέφερε ότι το έχει δει να δουλεύει και ότι είναι πολύ καλό.

Τα παραπάνω θα τα στήσω σε ένα dedicated για αυτή τη δουλειά Windows 2008 R2 εκτός του edge role.

Το edge role μπορεί να μπει στο ίδιο μηχάνημα με το edge του exchange ή θα πρέπει αυτά να είναι 2 διαφορετικά?

Το τηλεφωνικό μας κέντρο είναι Avaya και έχω βρει όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν εκεί, οπότε πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο. Αν παίξουν και όλα τα υπόλοιπα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το webcast θα αφορά την λειτουργία και όχι την εγκατάσταση γιατί, για αυτό δεν θα με φτάσει ούτε τα 10234 επεισόδια της λάμψης..

Όσο αφορά την εγκαταστασή σου πρέπει να ξεχάσεις ΟΡΙΣΤΙΚΑ τον 2008 R2 ΔΕΝ υποστηρίζετε απο τον OCS R2!

Μόνο για τον Hypervisor Μπορείς αλλά ¨ΟΧΙ για το Deployment πάνω σε αυτόν!

Σε συνέχεια να ξέρεις πως!

Front End role--> Dedicated SERVER

EDGE Role --> Dedicated Server

Mediation Role--> Dedicated Server

Monitoring

Archiving

Group Chat

Web Communicator

Exchange UM --> MONO STON Exchange ennoeite!

 

Τους υπόλοιπους ρόλους καλό θα ήταν να τους σπάσεις επίσης σε ξεχωριστούς Virtual Servers.

Θέλει πολύ προσοχή στο sizing λόγου του ότι ΜΟΝΟ ο edge ρόλος αποτελείτε απο άλλους 3 υπορόλους..

Έχε στο μυαλό σου ότι χρειάζεσε και Enterprise CA (PKI), ISA Server 2006 Sp1, AD DS, και 3 public IP μόνο για τον OCS Edge, θές και μία για τον ISA...

Για το avaya δεν ξέρω ακριβώς τι υποστηρίζετε ΧΩΡΙΣ GATEWAY... απλά πρόσεχε ότι η επικοινωνία του OCS R2 είναι "sip over tcp" και ¨ΟΧΙ over UDP που παίζουν οι περισσότεροι κατασκευαστές...Επίσης υποστηρίζει "sip over mtls" που κρίνετε και η πιο ασφαλές.

Ξεκίνα διάβασμα το documentation ΠΡΙΝ ξεκινήσεις να κάνεις deploy είναι αρκετά complicated σαν προιόν.

Και το καλύτερο στο άφησα για το τέλος, άρχισε να διαβάζεις επίσης .net regular expressions, θα σου χρειαστεί σε όλο το κομμάτι του voice routing!

MΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ όπως και στα SAN τους!

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ EΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟΝ DNS Eσω και Εξω!

V

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η avaya όσων αφορά το Τ/Κ είναι gold partner και γενικά έχει συνδεσιμότητα με όλα τα προγράμματα της Microsoft. Crm, Ocs επικοινωνούν για πλάκα. Στο crm ειδικά που το έχω σε πελάτη δε μου πήρε ούτε 10 λεπτά ώστε όταν χτυπάει το τηλέφωνο να ανοίγει κλήση με τα στοιχεία του καλούντος.

Τώρα για τα υπόλοιπα.

Να 'ναι καλά ο Blade με το Esxi έχω πλέον 5 2008 όχι R2 όπως ακριβώς προτείνεις.

Ο exchange είναι 2010 και το functional AD level είναι 2008. Μόλις τελείωσε με τα schema upgrades και έχω εγκαταστήσει τους ρόλους που έχει προτείνει ο klag παραπάνω. Αύριο θα συνεχίσω με την εγκατάσταση.

Αν κρίνω από το σχόλιο με τα επεισόδια της λάμψης μάλλον με βλέπω να τελειώνω κατά τη Παρασκευή.

Ευχαριστώ πάντως προκαταβολικά για το tip με τον R2.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο Βαγγέλης, επειδή είναι αρκετά περίπλοκο προϊόν (ίσως το πιο περίπλοκο της Microsoft) είναι από τις λίγες περιπτώσεις που το σενάριο 'τρέχω το setup να δούμε που θα βγάλει' ... δε βγάζει πολύ μακρυά (τουλάχιστο όχι απροβλημάτιστα...)

 

Θα κερδίσεις ΠΟΛΥ χρόνο στην πορεία αν διαβάσεις το πλύσιο documentation στο Technet Library και αν αφιερώσεις λίγο χρόνο στο σχεδιασμό της εγκατάστασης και ειδικά στα σημεία που τόνισε και ο Βαγγέλης, δηλαδή DNS naming & Certificates

 

Μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω να δημοσιεύω στο blog μου μια σειρά με άρθρα που αφορούν στην εγκατάσταση του OCS (που τα χρωστάω εδώ και μήνες στον ... Κλαδάκη), οπότε αν δεν καίγεσαι, stay tuned.

 

Εννοείται πως για οποιαδήποτε απορία σου προκύψει στην πορεία, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...