Jump to content

Terminal Server users με συγκεκριμένο ID


panoramix7
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.

 

θα ήθελα να μάθω αν γίνεται ενας χρήστης να έχει συγκεκριμένο session ID όταν κάνει login σε ενα Terminal Server 2003.

 

Επίσης έχω αραιά, προβλήματα με printer redirection.

Μερικές φορές όταν πάει κάποιος χρήστης να εκτυπώσει, χρησιμοποιεί εκτυπωτή που ανήκει σε άλλο χρήστη.

Για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με την αντιστοίχιση του session Id με συγκεκριμένο user; Το πρόβλημα με τους εκτυπωτές μπορείς να μας πεις τι ακριβώς γίνεται; Γίνεται κάποιος άλλος default αυτόματα όταν δεν μπορει να συνδεθεί στον εκτυπωτή που το έχεις πει;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ID θα το ήθελα για λόγους καθαρά διαχειριστικούς και ευκολίας, ώστε να γνωρίζω άμεσα ποιο ID είναι ποιός user.

Σχετικά με το θέμα των εκτυπωτών:

Όταν ένας χρήστης σε ενα session, πάει να εκτυπώσει μέσα απο το πρόγραμμα που τρέχει, πολλές φορές η εκτύπωση πηγαίνει σε εκτυπωτή που αντιστοιχεί σε αλλο terminal user.

Αν βγεί απο το session και ξαναμπεί, σχεδόν πάντα εκτυπώνει στον δικό του εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Για τους printers δεν έχω απάντηση, αλλά για τα sessions αφού είναι ξεκάθαρο στο εργαλείο του management των Terminal Services ποιος user είναι συνδεδεμένος ανά session.

Απο πιο μέρος βλέπεις μονο το session id και όχι τον user?

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω συναντήσει αρκετές φορές το συγκεκριμένο πρόβλημα (εκτύπωση στη Κοζάνη να βγαίνει στη Ρόδο) εφαρμόζω το εξής:

 

- Απενεργοποιώ το ανέβασμα των εκτυπωτών απο το RDP.

- Κάνω login με τον terminal user(RDP) βρίσκω το τοπικό μηχάνημα μέσω UNC και κάνω connect τους printers στον Terminal Server.

- Δηλώνω στην εκάστοτε εφαρμογή μου το UNC path του αντιστοιχου εκτυπωτή με IP ή αν έχουν κοινό DNS με Computer name.

 

Είναι λίγο κουραστική διαδικασία αν έχεις πολλούς χρήστες και μη στατικές IP αλλά το κάνεις μια φορά και το ξεχνάς. Επίσης δεν υπάρχει φόβος να αυξηθούν οι Session ID εκτυπωτές με το μπες βγες το χρηστών που οδήγει σε STOP του printer spooler service και αντε ξαγκίστρωνε μετα.

 

Πάντως το "κλέιδωμα" του session ID κάπου το είχα βρεί αν κάποιος το γνωρίζει ας το κάνει μια πάσα

 

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα συσχέτισης σταθερού session ID σε χρήστη δεν νομίζω ότι γίνεται τελικά αλλά βρήκα μια λύση με gpo για τους εκτυπωτές. Ρίξε μια ματιά εδώ και πες μας αν σου λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα, 

θα μπορούσες μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος οσον  αναφορά το δεύτερο και τρίτο βήμα που αναφέρεις? 
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα είναι να ΜΗΝ επιτρέπεις σε ένα Terminal User να ανοίγει δεύτερο Session στον Terminal Server αλλά να τον περιορίζεις

σε ένα και μόνο Session το οποιο θα παίρνει πάντα.

H λύση είναι πολύ απλή ενεργοποιώντας το παρακάτω Setting  :

1. Windows 2003 Terminal Services Configuration - Server Settings - Restrict each user to one session

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc787315(WS.10).aspx#BKMK_2

2.Windows 2008 R2 RDS - Restrict each user to a single session

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc754762.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα άρθρα που ανάρτησες ηταν διαφωτιστικά. Εγώ βασικά θέλω να μπορώ να ορίσω μέσα στην εμπορική μου εφαρμογή ένα συγκεκριμένο εκτυπωτη με όνομα π.χ. HP1 στο session 1, επίσης μπορώ να δω τον εκτυπωτή μέσω κοινή χρήσης με όνομα π.χ. 

HP1 στο  192.168.0.1. . Όμως όταν δίνω εκτύπωση στον δεύτερο εκτυπωτή, αυτή αργει παρά πολύ σε αντίθεση με αυτόν που είναι σε session, ο οποίος εκτυπώνει αμέσως. Το κακό είναι οτι το session αλλάζει κάθε φορά οπότε πρεπει να δηλώνω κάθε μέρα τον εκτυπωτή μου. Γι' αυτό σκέφτηκα  να κρατήσω σταθερό το session πιστεύοντας οτι θα κρατήσω και το όνομα του εκτυπωτή σταθερο. θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. 

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά!
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα άρθρα που ανάρτησες ηταν διαφωτιστικά. Εγώ βασικά θέλω να μπορώ να ορίσω μέσα στην εμπορική μου εφαρμογή ένα συγκεκριμένο εκτυπωτη με όνομα π.χ. HP1 στο session 1, επίσης μπορώ να δω τον εκτυπωτή μέσω κοινή χρήσης με όνομα π.χ.  HP1 στο  192.168.0.1. . Όμως όταν δίνω εκτύπωση στον δεύτερο εκτυπωτή, αυτή αργει παρά πολύ σε αντίθεση με αυτόν που είναι σε session, ο οποίος εκτυπώνει αμέσως. Το κακό είναι οτι το session αλλάζει κάθε φορά οπότε πρεπει να δηλώνω κάθε μέρα τον εκτυπωτή μου. Γι' αυτό σκέφτηκα  να κρατήσω σταθερό το session πιστεύοντας οτι θα κρατήσω και το όνομα του εκτυπωτή σταθερο. θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. 

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

windie το session θα είναι per user και θα περιορίσεις όπως σου είπα τον κάθε χρήστη σε 1 και μόνο session.

Mετά σε κάθε user και στο αντιστοιχο session που θα έχει στον Terminal θα ορίσεις το  εκτυπωτή ως default.

Αυτό θα το κάνεις μια φορά για κάθε user/session .Μετά πρέπει να κρατήσει τον default printer.

Τώρα δεν ξέρω αν έχεις τον Terminal Server σε Per User ή Per Device Licensing Mode για τα TS Cals Per User που θα θες.

Πόσοι Users / Session θα συνδέονται στον Terminal ?

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...