Jump to content

Exchange 2k και η καλύτερη λύση για redudancy/hot spare (Disaster Planning)


Guest masteripper
 Share

Recommended Posts

Guest masteripper
Γεια χαρά σε όλους.Προβληματίζομαι για το πως θα μπορουσα να έχω 1 Hot spare Exchange Server Και θα ήθελα την άποψη σας.
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Προς το παρόν έχουμε τον Exchange 2000 (σύντομα θα αναβαθμιστεί σε 2003 αν και δεν βλέπω κατι ιδιαίτερο σαν ανάγκη οπότε δεν βιάζομαι ) και χρειαζόμαστε μια λυση για

1.Κάτι παει στραβα και χασουμε π.χ το server room....(μακριά ..........)
2. Για περιπτώσεις αργιών όπου αναγκαστικά αρκετοί Server παραμένουν ανοιχτοι για εξυπηρέτηση καποιων ελάχιστων χρηστών.
Προσπαθώ να καλύψω τα 1 & 2 με Virtual Machines αλλα αυτό που με προβληματίζει είναι ο Exchange Server.Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ακόμα και σε Domain Controller απο ότι βλέπω θα τα καλύψω σαν Virtual αλλά για Exchange δεν βρίσκω λύση εκτός ίσως απο το να κάνω μετάβαση σε εξ ολοκλήρου Virtual Exchange Server.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι οι χρήστες αποθηκεύουν τα e-mail τους στους προσωπικους τους φακέλους και στον Exchange δεν "κρατάμε" τίποτα οπότε λογικά θα πρέπει να είναι πιο εύκολο να βρεθεί μια λύση (?) αλλά τουλάχιστον προς το παρόν δεν έχω εντοπίσει κάτι που να με ικανοποιεί.
Σημειώνω οτι η έκδοση του Exchange 2000 είναι η Standard γιατι φαντάζοmαι κάποιοι θα προτείνουν Clustering(Enterprise) Και μιλάμε για περίπου 75 Χρήστες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση που καταστραφεί το server room μια λύση είναι να παίρνεις backup ΟΛΟΥΣ τους servers σε tape. Για το δεύτερο δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου. Πάντως δεν το βλέπω σωστό να έχεις τα mail σε pst γιατί αν καταστραφεί ο δίσκος του χρήστη χάνεις και τα mail του. Εκτός αν παίρνεις backup τα mail του χρήστη ξεχωριστά σε κάθε PC, που είναι πολύ μεγάλος μπελάς και δεν είναι τόσο ασφαλές. Θα πρότεινα τα mail να είναι στον Exchange και όπως είπα και πριν να παίρνεις backup ολους τους servers σε tape. Το tape φυσικά το φυλάσσουμε εκτός κτιρίου γιατί σε περίπτωση που πάρει φωτιά (λέμε τώρα) το κτίριο, μην χάσουμε και το backup.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον σώζει τίποτα με το Tape και την αποθήκευσή του σε χώρο εκτός κτιρίου;  [*-)] Τι διαφορετικό και πιο ασφαλές από αυτό προσφέρει αυτό που προτείνεις; Αντικαθιστάς το hardware και αρχίζεις το restore. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου πόσους έχεις δει να παίρνουν backup εκτός κτιρίου? Εσύ παίρνεις? Αν στην Ελλάδα υπάρχουν πχ 100 εταιρίες η 99 δεν το κάνουν. Οπότε παίρνεις κάτι που αντέχει το ξύλο και ησυχάζεις. Τα wooxo boxes αντέχουν 1 ώρα κάτω απο συνθήκες φωτιάς(840 Celcius) και πτώση απο 10 μέτρα.

Τέσπα δεν είναι αυτό το θέμα μας. Πάντως πιστεύω ότι καλό είναι που συζητήθηκε το όλο concept.

P.S μακριά απο μας

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν. Το πόσοι το κάνουν δεν σημαίνει πως δεν είναι αποτελεσματικό. Μπορεί να το μην το κάνει κανείς μπορεί να το κάνουν 2 , 100, 200, δεν μας απασχολεί. Εγώ απλά πρότεινα μια λύση η οποία δεν είναι τόσο ακριβή και είναι εφικτή. Δεν θα συγκρίνουμε ποια λύση είναι καλύτερη [:D] (αν και η δικά μου είναι καλύτερη [:P] . Masteripper έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, αυτό είναι το καλύτερο νομίζω!!! [:D]

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Έυχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά λίγο ξεφύγαμε.Ta backup είναι αρκετά οπότε μην ανησυχείτε.Τουλάχιστον ότι μπορούμε κάνουμε.(Απο εκεί και πέρα πρέπει και οι χρήστες να μεριμνούν...έτσι δεν είναι).

Το αγκάθι είναι ο Exchange & ta e-mail.Και απαντώ στον φίλο που είπε για τις αργίες.Σκέψου 6 servers να τρέχουν νύχτα - μέρα για 15 μέρες προκειμένου να έρθει 1-2 εργαζόμενοι να δουλέψουν 4 ώρες μιά μέρα και οι πωλητές να δουν αν έχουν κανένα e-mail......δεν ξέρω εμένα μου κάθετε.Και όχι τιποτα άλλο θες να κάνεις καμμιά έξτρα δουλειά και το σκέφτεσαι.Ενώ τα χώνεις όλα σε ένα Μηχάνημα με Virtual Server και ορίστε .....

Domain Controller θες για να συνδεθείς...πάρε

 

SQL για τα δεδομένα....πάρε

 

Application Server....πάρε

 

Exchange (?)....Εδώ σας θέλω....:)

 

Δεν έχει σημασία που θα σέρνονται μιλάμε για ελάχιστη χρήση απο maximum 5 χρήστες στα καλύτερα.

Για τον φίλο που είπε για τα Tape ....λίγο απηρχαιωμένο δεν είναι!!!! Παιρνεις ς έναν ωραιοτατο εξωτερικό δίσκο και βάλε πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα server room με αρκετά δεδομένα στους servers αυτούς, ωραία; Αν κατάλαβα καλά σε απασχολούν 2 πράγματα:

1. Τί γίνεται σε περίπτωση καταστροφής του server room.

    Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι τα δεδομένα σου να είναι εκτός κτιρίου. Σωστά; Που θα έχεις τον εξετερικό δίσκο; Στο server room; Γιατί να την γλιτώση ο εξωετρικός δίσκος από την καταστροφή;

2. Θέλεις να κάνεις τον Exchange εικονικό γιατί κάποιοες στιγμές μέσα στο χρόνο η χρήση του είναι ελάχιστη.

   Αν θέλεις να το κάνεις τι σε εμποδίζει; Κάνεις το φυσικό μεταφορά στο virtual (P2V). Ενας τρόπος (δεν είναι ο μαναδικός), είναι να πάρεις με Acronis, image τον Exchange και μετά το αρχείο tib να το κάνεις μετατροπή σε vhd. Δεν το έχω κάνει σε server αλλά το έχω κάνει με επιτυχία σε client.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι το backup των εταιρικών αρχείων πιστεύω ότι είναι υπεύθυνο το τμήμα μηχανογράφησης και σε καμία περίπτωση ο χρήστης. Μην περιμένεις όταν θα γίνει η στραβή, να ρίξει κανείς την ευθύνη στον χρήστη. Παντα φταίει η μηχανογράφηση. Εδώ και το ασανσερ να μην δουλέυει, πάλι η μηχανογράφηση ευθύνεται. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη θεωρείς ότι ο δίσκος είναι καλύτερος απο το tape, ναι μεν έχουν τα θέματα τους οι ταινίες αλλά για off-site backup τι θα στείλετε; Δίσκους; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση..

Και ναι στην εταιρία που εργάζομαι στέλνουμε έξω τα εβδομαδιαία/μηνιαία backups μας (σε ταινίες).

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper
Ξέχασα να πω ότι το backup των εταιρικών αρχείων πιστεύω ότι είναι υπεύθυνο το τμήμα μηχανογράφησης και σε καμία περίπτωση ο χρήστης. Μην περιμένεις όταν θα γίνει η στραβή, να ρίξει κανείς την ευθύνη στον χρήστη. Παντα φταίει η μηχανογράφηση. Εδώ και το ασανσερ να μην δουλέυει, πάλι η μηχανογράφηση ευθύνεται. [:D]

 

Σίγουρα το Backup είναι ευθύνη της μηχανογράφησης αλλά όταν φροντίζεις να έχεις τα σημαντικά αρχεία της εταιρείας σε πολλαπλά Backup τότε νομίζω ότ είσαι καλά.Επιπλέον κατα διαστήματα υπενθυμίζω στους χρήστες ότι υπάρχουν δυνατότητες αυτοματοποιημένου backup αλλά αν δεν παω εγώ να κρατήσω τα αρχεία τους δεν γίνεται τίποτα.Μέχρι και Manual είχα φτιάξει κάποτε και το είχα διανείμει αλλά ....ποιος κάθεται να ασχολειται με αυτά.Οπότε αφου αυτοι δεν θεωρουν κρίσιμα τα δεδομένα τους εγώ τι να κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Καλά μη θεωρείς ότι ο δίσκος είναι καλύτερος απο το tape, ναι μεν έχουν τα θέματα τους οι ταινίες αλλά για off-site backup τι θα στείλετε; Δίσκους; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση..

Και ναι στην εταιρία που εργάζομαι στέλνουμε έξω τα εβδομαδιαία/μηνιαία backups μας (σε ταινίες).

 

Τώρα πια υπάρχουν και τα BLU-Ray αν και δεν πολυ έπιασα αυτό περί "τα στέλνουμε έξω"......για ποσο όγκο δεδομένων μιλάμε έτσι απο περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δούλευα σε μια πολυεθνική (φαρμακοβιομηχανία), τo backup γινόταν σε tape και καθημερινά τα tapes από το ένα site πήγαιναν στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δούλευα σε μια πολυεθνική (φαρμακοβιομηχανία), τo backup γινόταν σε tape και καθημερινά τα tapes από το ένα site πήγαιναν στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κουτί της Wooxo που έχω γράψει παραπάνω αλλα μάλλον κανείς δεν έκανε τον κόπο να δει τι είναι.

Συνοψίζοντας.

1)Παίρνει φωτιά το κτίριο. Τα tapes-flopia-cd θα λιώσουν. Το κουτί αυτό παρέχει προστασία για 1 ώρα μέσα σε 840 βαθμούς κελσίου. Τα data είναι προστατευμένα. Αλλιώς το τελευταίο εβδομαδιαίο backup στο tape που είναι εκτός εταιρίας το οποίο κανείς δεν ξέρει αν και κατα πόσο διαβάζεται. Είναι προστατευμένα απο υγρασία,μαγνητισμό,υψηλή θερμοκρασία?

2) Γκρεμίζεται το κτίριο. Αντέχει πέσιμο απο ύψος 10 μέτρων και 4 τόνους βάρους.

 

Δεν αντιλέγω ότι είναι απο τις πιο ακριβές λύσεις αλλα είναι η πλέον αξιόπιστη. Έχω ακούσει για tapes που ήταν σε χτηματοκιβώτια αλλα με τη φωτιά λιώσανε. Μπορεί ο καθένας μας να έχει ένα backup plan και να νιώθει ικανοποιημένος αλλά ο δικός μας τομέας είναι ο τομέας της εξέλιξης. Αύριο θα υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο και πιο super-duper απο αυτά που έχουμε σήμερα.

 

Στήνουμε τα πάντα virtual κάνουμε copy τα vmdk - vxd ότι αρχείο είναι κάπου(?) και παρακαλάμε να μην πάθουν τίποτα. Αλλάζουμε hardware σηκώνουμε τα virtual και ξεχνάμε τα restores. Downtime? Μέχρι να παμε να πάρουμε ένα νέο μηχάνημα και να στήσουμε Hyper-Vmware. Πέρα απο τα πατροπαράδοτα backups ε? μάλλον. Το μέλλον είναι Virtual. Ας πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δώσω έμφαση σε αυτό που λέει ο Απόστολος για τα χρηματοκιβώτια: Για αποθήκευση κασσέτων κλπ μαγνητικών μέσων δεν κάνει οποιοδήποτε χρηματοκιβώτιο αλλά κάποιο που να είναι fire/heat-resistant. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δούμε από τος προδιαγραφές για πόση ώρα μπορεί να προφυλάξει το περιεχόμενο από τη ζέστη. 1 ώρα; 2 ώρες; Παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Δεν θα ήταν καλύτερα απλώς τα δεδομένα να είναι κάπου μακριά???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.  Και γενικά κάτι δεν μου αρέσει σε όλα οσα γράφεις. Ας τα πάρω ένα ένα

Βρισκόμαστε στο 2009. Τέλος του έτους βγαίνει ο exchange 2010 κι εσύ μας λες οτι θα πας  σε 2003? Εϊναι δυνατόν? Υποχρέωση του τμήματος μηχανογράφισης είναι να παρέχει νέες υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας. Δεν σε έχει συγκινήσει τίποτα απο τον Exchange 2007?  Δεν σου άρεσε ας πούμε η δυνατότητα του LCR  που έιναι ένα εύκολο και φτηνό ψευτο-cluster ώστε να κρατάς μια κόπια του exchange για εύκολο restore ????. Και φυσικά 10δες άλες δυνατότητες που ενσωματώνει ο exch 2007.???

Αλλο θέμα.... που κολλάς με το virtualization? Βάλε σε hyper-v και τον exchange. Τέλος. Παίζει μια χαρά και υποστηρίζεται.

Ομως πέρα απο τα παραπάνω αυτό που στην ουσία ζητάς και ειδικά η φράση "Προσπαθώ να καλύψω τα 1 & 2 με Virtual Machines αλλα αυτό που με προβληματίζει είναι ο Exchange Server.Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ακόμα και σε Domain Controller απο ότι βλέπω θα τα καλύψω σαν Virtual αλλά για Exchange δεν βρίσκω λύση εκτός ίσως απο το να κάνω μετάβαση σε εξ ολοκλήρου Virtual Exchange Server. " δεν μου κολλάει πουθενά. και καλά το νουμερο 1, το 2 όμως τι πρόβλημα είναι? Δηλαδή στις αργίες τι κάνεις? ανοίγεις ένα άλλο virtual σύστημα που δεν παίζει τις καθημερινές ? To hot spare exchange για αυτο το θες? Για το κυριακάτικο οικονομικό σύστημα?  Για εξήγησε μας πως έχεις σκεφτεί. Το κυριακάτικο σύστημα με το κανονικό πως συγχρονίζονται?

Αλλά μόνο και μόνο που κρατάς τα email στους χρήστες με κάνει να αναρωτίεμαι αν πραγματικά χρειάζεσαι exchange καθόλου ! Καταργήστε τον τελείως και μετέφερε τον στον provider (ISP). θα έχεις web mail και θα κάνεις και την απόλυτη οικονομία συν οτι δεν σε ενδιαφέρει τι θα γίνει αν καεί το server room. Το έχεις σκεφτεί αυτό? Αφού είναι προφανές οτι η παροχή υπηρεσιών στους χρήστες δεν είναι το δυνατό σας σημείο. Και μιλάω πολύ σοβαρά. Δεν χρειάζεσαι exchange.

Επίσης, γιατί να σου προτείνουν cluster? Μηπως είναι πιο οικονομικό? Μήπως παίζει αλλιώς στις αργίες? Cluster για έναν exchange που δεν κάνει τίποτα παρά τον smtp server?

Τέλος θα ήθελα να πω και κάτι στους υπόλοιπους φίλους που απαντήσανε...To offsite backup δεν βλέπω να απασχολεί τον φίλο μας. Κανείς δεν παραξενεύεται με το γεγονός το θέλει να κλείνει τους servers στις αργίες?

Συνοψίζω : 1. Συγχρονιστείτε, 2.To virtualization παίζει με όλα και κάνει οικονομία κάθε μέρα και όχι μόνο στις αργιες, 3. Μην κρατάς υπηρεσίες που δεν τις παρέχεις σωστά αν κάποιος άλλος στις παρέχει καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Ωραια τα λες αλλα στα λόγια όλα είναι ωραία .

Λοιπον

1.Το σύστημα δουλεύει με exchange 2000 μια χαρά ,κανείς δεν παραπονιέται οπότε γιατι να κάνω μια αλλαγή που δεν χρειάζεται...

2.Ζήτησα μια άποψη για το Virtualization του Exchange όχι οτι δεν την γνωρίζω σαν λύση αλλά επειδή μήπως υπάρχει και κάτι που μου διαφεύγει.

3. Αυτό που ανέφερες για Κυριακάτικη αργία είναι τουλάχιστον αστείο σαν χρονική διάρκει αλλά 15 μέρες το καλοκαίρι που έρχεται νομίζω ότι είναι αρκετά σεβαστό.

Και τέλος καλώς ή κακώς δεν είμαι αυτός που παίρνει τις αποφάσεις απλώς βγάζουμε ενα μεροκάματο φροντίζοντας το σύστημα να δουλευει όσο μπορεί καλύτερα με τις λιγότερες διακοπές και τα λιγότερα έξοδα.Οπότε ιδέες και φιλοσοφίες για καινούργια και μοντέρνα συστήματα έλα να μου πεις όταν παω και ζητάω υπογραφές δίνω εξηγήσεις για να πάρω έστω και 1 απλο controller PCi Sata των 30 €

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι το backup των εταιρικών αρχείων πιστεύω ότι είναι υπεύθυνο το τμήμα μηχανογράφησης και σε καμία περίπτωση ο χρήστης. Μην περιμένεις όταν θα γίνει η στραβή, να ρίξει κανείς την ευθύνη στον χρήστη. Παντα φταίει η μηχανογράφηση. Εδώ και το ασανσερ να μην δουλέυει, πάλι η μηχανογράφηση ευθύνεται. [:D]

Έχει δίκιο ο Μιχάλης Frees 76, το έχω ζήσει αυτό με το ασανσερ.....

Και κάποτε είχαν πει ότι εμείς (οι ΙΤ) είμαστε τεχνικοί και απάντησα ότι αυτό δε σημαίνει ότι σας φτιάχνουμε και τα πλυντήρια τις κουζίνες κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Για όλα θα φταινε αυτοι οι " χαραμοφάηδες" της μηχανογράφησης που είναι όλοι την ώρα στην "καρεκλιτσα" τους.

Αναρωτιέμαι πόσοι εργαζόμενοι είναι υποχρεωμένοι μετά το κανονικό ωράριο τους να πηγαίνουν στο σπίτι τους και αντι να αράξουν σαν άνθρωποι να πρέπει να φάνε τα μάτια τους να βρουν λύσεις σε πιθανά προβλήματα,να μάθουν προγραμματισμό , να τρέξουν πιθανά σενάρια.......και πάει λέγοντας.

Αλλά δεν μπορώ να πώ τουλάχιστον το " πουγκί" είναι ανοιχτό και το χρήμα ρέει.......απο τα μπατζάκια μας τρέχει.......

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω στο (1), ο Exchange 2000 απ' όσο γνωρίζω δεν υποστηρίζεται πλέον σαν προϊόν, οπότε εκεί είσαι "φάουλ". Είσαι 3 εκδόσεις πίσω από ένα προϊόν που εξελίσσεται πολύ.

Προσωπικά θα ήθελα να αναφέρω για το όλο θέμα αυτό που λέω πάντα: ποια είναι η αξία των συστημάτων που υποστηρίζεις; Δηλαδή, αν έχεις ένα αρχαίο σύστημα (software ή hardware) σε μια εταιρεία και μπει ένας Conficker πχ (απλό παράδειγμα, αυτός μπαίνει και σε λιγότερο αρχαία συστήματα) και τρέχεις δυο βδομάδες να τον καθαρίσεις και κανείς δεν παίζει σωστά με PC, email κλπ που έχει, πόσο θα στοιχήσει αυτό στην εταιρεία; Αν δεν κοστολογηθούν αυτά από εκεί που δουλεύεις (και όχι από εσένα, φυσικά, αφού είναι διοικητικό θέμα) και αν δε σου δωθεί ένας βασικός προϋπολογισμός να δουλεύεις και να κανονίζεις τις αγορές σου, πως θα μπορείς να πάρεις αποφάσεις για το τι σύστημα θα πει, τι θα αναβαθμιστεί και από ποιόν θα γίνει; IMHO, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου .

 

@apostolos : Άμα καεί το server room πίστεψε με κανένα wooxoο δεν θα σε σώσει. Βασική αρχή του σωστού Disaster Recovery σχεδιασμού είναι να μπορεί η εταιρεία να λειτουργήσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα.Στην εποχή του virtualization αυτό σημαίνει το εξής : Έχω τους servers μου virtual με DPM backup και αντίγραφο σε εξωτερικό χώρο . Καταστράφηκε το σύμπαν ? έπεσε το κτίριο ? χτύπησε η al kaida? οκ παίρνω ένα μηχάνημα στήνω hyper-v κάνω mount απο το backup και παίζω ενώ ακόμα η πυροσβεστική σβήνει το κτίριο και εγώ περιμένω το κουτί να κρυώσει για να το ανοίξω. Τώρα αν καταστραφεί και το μέρος που έχω το backup τότε αρχίζω να σκέφτομαι άλλα πράγματα.

" Μεχρι να πάμε να πάρουμε hardware ? " Παίρνω τα vhd απο το Backup μέρος και σηκώνω Hyper-v στο laptop μου μέχρι να μου φέρουν το hardware. Και στην τελική άμα καίγεσαι και δεν σε καλύπτει το laptop σου μέχρι να έρθει h dell,hp,κλπ παίρνεις ένα απλό pc . Σε ενδιαφέρει να παίζει η εταιρεία με όσο το δυνατό λιγότερο downtime. Με τα λεφτά που θα δώσεις για ένα wooxoo ξέρεις πόσα backup παίρνω? τουλάχιστον 3 και σε διαφορετικά σημεία μάλιστα . Όσο για το ποιές εταιρείες παίρνουν backup εκτός κτιρίου η απάντηση είναι : Αυτές που έχουν σωστή οργάνωση και σωστά Disaster Recovery Plans.

 

@masterripper  : Απο αυτά που λες φαίνεται ότι ο σχεδιασμός της πολιτική email είναι ελλειπέστατος.Ως admin πρέπει να διευκρινήσεις στην διοίκιση ότι τα email αποτελουν ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΟ στοιχείο της εταιρείας.Θέλουν και τα email τους τοπικά ?  ας τα έχουν αλλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τα έχουν και κεντρικά .Κάπως έτσι χάνονται οι πελατειακές λίστες και τα εταιρικά μυστικά. Θες να κάνουμε ένα demo να δεις το παλιό και unpatced software απο εκεί που παίζει κανονικά να αρχίσει να παίζει το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΠΟΚΕΜΟΝ " ? . Το έκανε ο Σπανουγάκης μια φορά και ο Κλέαρχος ακόμα τρέχει . Εφόσον δεν κρατάς στον Exchange τίποτα τότε όπως σωστά είπε ο δάσκαλος Κλαδάκης γιατί τον έχεις? .Επίσης στις αργίες oi servers κάνουν backup και update ώστε αν πάει κάτι στραβά να έχεις χρόνο να το διορθώσεις . Απότι κατάλαβα απο την δομή που έχεις το backup σου σε μέγεθος δεν πρέπει να είναι μεγάλο οπότε δεν έχεις περιορισμό στο μέσο που θα το κάνεις backup .

 

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Δεν ξέρω γιατι υπάρχει τέτοια πελώρια αγάπη στο να κρατάει ο Exchange Server τα πάντα.Δηλαδή δεν ξέρω αλλά μου φαινεται λίγο too much.

Καταρχήν υποψιάζομαι ότι έχετε καταλάβει ότι τα e-mail απλώς αποστέλνονται στους χρήστες....δεν είναι έτσι, κάθε e-mail που μπαίνει ή βγαίνει στην εταιρεία γίνεται αντίγραφο τα οποια γίνονται Backup τα οποία στην συνέχεια γίνονται backup σε άλλο server, ενω ανα διαστήματα αποθηκεύονται και σε DVD.

Απο εκεί και πέρα πέστε μου που έχω το τραγικό λάθος.......εφόσον εγώ έχω ενημερώσει τους χρήστες ότι "εφόσον" το επιθυμούν μπορώ να τους παρω backup ότι θέλουν και ότι χρειάζονται.....δεν θέλουν....και εγώ τι να κάνω με το στανιό να πάω......και όταν πάω τότε είναι που "καίγονται" και σου λένε άστο........

Και πέστε αν έχω λαθος στο γεγονός ότι το Internet βρίθει απο άπειρες ιστορίες απο admins που για τον α,β,100λόγο χάσαν την βαση του Exchange και τρέχαν και δεν φτάναν........και δώστου κόλπα,δώστου εργαλεία ,δώστου ειδικές εφαρμογές,εξειδεικευμενοι σύμβουλοι και πάει λέγοντας......

Και μεταξύ μας με απλή λογική καλύτερα 70 pc και το καθένα το δικό του αντίγραφο του mailbox παρά 1 server......

Πιθανόν να κάνω λάθος....τουλάχιστον για σας είναι σίγουρο αλλά την κατάσταση την βρήκα και αφου δουλεύει απλώς την διατηρώ και σταδιακά την αναβαθμίζω.....

Να μην ξεχάσω στο φίλο με τα tapes που του είπα ότι είναι "παλιά" υπόθεση ......ειλικρινά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ζουν και βασιλεύουν απλως όταν άρχισαν να πεθαινουν τα δικα μου tapes το 1 μετά το άλλο .....εεε καπου εκεί πέρασα σε άλλη μορφή Backup......ελπιζω σύντομα να μου παρουν 1 2.5' 500gb γιατί βαρέθηκα να κουβαλάω τον παλιό.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...