Jump to content

Πως συνδέω τον Sql server με web site?


Prince Elrik
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

όπως λέει και το θέμα πως μπορώ να συνδέσω τον sql server 2005 με γλώσσες όπως php,asp,javα κλπ?

υπάρχει κάποια γενική μεθοδολογία ή κάθε γλώσσα συνδέεται ξεχωρίστα?

ευχαριστώ πολύ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε γλώσσα έχει φυσικά τον δικό της τρόπο "επικοινωνίας" με μια βάση

δεδομένων. Για θέματα ανάπτυξης θα βρεις περισσότερες πληροφορίες και

πολλές απαντήσεις στο www.dotnetzone.gr που "ειδικεύεται" στον τομέα αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ConnectionString="Provider=SQLOLEDB;User Id=χχχχ;Password=χχχχχχ;Persist Security Info=False;Initial Catalog=ΟΝΟΜΑ_ΒΑΣΗΣ_ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ;Data Source=IP του Router ή του Site ή ;Onoma Site (π.χ. www.mydomain.gr);"

Στο router θα κάνεις τη θύρα του SQL (1433) στην IP του SQLSERVER.

Μετά θα πρέπει να φτιάξεις ένα αντικείμενο connection κάνοντας χρήση του server.Createobject..

 

Αυτό το connection δουλεύει καλά και σε ASP σελίδες με vbscript, javascript και σε εφαρμογές VB.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Ανδρέας, η κάθε τεχνολογία έχει και το δικό της τρόπο να συνδεθεί σε μία βάση. Η χρήση ενός OLEDB connection δεν δουλεύει σε php, java. Επίσης, δεν είναι ο σωστός τρόπος να δουλέψεις σε περιβάλλον .NET (π.χ. ASP.NET) γιατί και εκεί χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για εφαρμογές VB.NET, καθώς είναι απλά εφαρμογές .NET.

Αν βέβαια χρησιμοποιεί κανείς παλιές τεχνολογίες όπως asp, vb6 αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσει OLEDB, απλά δεν βλέπω γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος τεχνολογίες οι οποίες εγκαταλήφθηκαν πριν από 7 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μιας και υπαρχει το θεμα ας κανω μια ερωτηση.

Σημερα καποιος με ρωτησε αν μπορω να κανω web site που να συνδεεται με βαση δεδομενων sql ωστε ενας πελατης να κλεινει ραντεβου αυτοματα μεσω του site.Θελω απλα να μου πειτε αν ξερετε τι γνωσεις-πιστοποιησεις χρειαζονται για να μπορω να κανω κατι τετοιο.Εκτος αν υπαρχει καποιο αλλο συστημα πιο "αυτοματοποιημενο" που να μη θελει πολλες γνωσεις.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ομως κατι να πω.

Αυτα τα αυτοματοποιημενα προγραμματα που στα κανουν ολα χωρις να εισαι προγραμματιστης δεν κανουν κακο στον κλαδο των προγραμματιστων;Ευτυχως δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο που να αυτοματοποιει διαδικασιες σε τοσο μεγαλο βαθμο για τους ΙΤ Pros.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ομως κατι να πω.

Αυτα τα αυτοματοποιημενα προγραμματα που στα κανουν ολα χωρις να εισαι προγραμματιστης δεν κανουν κακο στον κλαδο των προγραμματιστων;Ευτυχως δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο που να αυτοματοποιει διαδικασιες σε τοσο μεγαλο βαθμο για τους ΙΤ Pros.

Κακό!!

Γιατί να κάνουν κακο.

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι αν δεν ήταν αυτοί (εμείς) ακόμα σε μαύρη κονσόλα θα έκανες δουλεια. Ξέρεις πόσοι έχουν IT με τους wizards?

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Κακο απο την αποψη οτι εγω αυτη τη στιγμη χωρις να ξερω καν html εχω φτιαξει πανω απο 20 site για πελατες.Αλλα ναι οντως το σκεφτηκα οτι με wizards αυτοματοποιουνται τα πραγματα αλλα δεν πιστευω σε τοσο μεγαλο βαθμο!Δηλαδη δεν μπορεις να εισαι admin και να βασιζεσαι σε wizards ενω site μπορεις να κανεις βασισμενος αποκλειστικα σε ενα προγραμμα!

Και βεβαια το ξερω οτι πισω απ'ολα βρισκεται ο προγραμματισμος και χωρις αυτον οι ΙΤ δεν εκαναν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα.

Καθως εκανα εγκατασταση το dotnetnuke μου ζητησε username και κωδικο για τον sql (για admin και user)και επειδη δε τον ξερω δε μου το εγκατεστησε.Στο μηχανημα δεν εχω κωδικο και ο sql εγκατασταθηκε για πρωτη φορα με το dotnetnuke σημερα.

Τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Πριν εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή καλό είναι να διαβάζεις τις οδηγίες. Πόσο μάλλον όταν εγκαθιστάς ολόκληρη content management πλατφόρμα όπως το DotNetNuke.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα κατεβασα τις οδηγιες αν και δε γραφουν κατι για τον κωδικο στην sql.Ας το googlαρω και ευχομαι να βγαλω ακρη.Μαλλον τελικα τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απλα[H]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, νομίζω πως έμπλεξες. [:D] Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο.

Και πάντα θα υπάρχει αυτό το κάτι...μοναδικό που θα θέλει ο πελάτης και θα θέλει την.....καστομιά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, νομίζω πως έμπλεξες. [:D] Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο.

Και πάντα θα υπάρχει αυτό το κάτι...μοναδικό που θα θέλει ο πελάτης και θα θέλει την.....καστομιά.

Kαταρχην να πω οτι βρηκα τι θα κανω μεχρι τις 4 για σημερα και εννοειται οτι οπως κανω συνηθως θα παρατησω το αγαπημενο μου βιβλιο που μιλαει για dns, dhcp κτλ το οποιο θα με οδηγησει στο MCSA και θα παρατεινω και αλλο το χρονο μεχρι την πιστοποιηση(απαραλλαχτος τρελος computerakias που καθεται ατελειωτες ωρες ψαχνωντας ο,τι να ναι προσπαθωντας να μαθει τα παντα).

Και ναι οντος επειδη υπαρχει παντα αυτη η περιπτωση που ζηταει κατι custom ο πελατης και επειδη εγω δεν ειμαι web developer....βρηκα τη λυση.Εχω χαμηλες τιμες και απευθυνομαι σε ενα κοινο που δε ζηταει πολλα [:D] και αν τυχον μου πουνε κατι λεω την ατακα: "εγω δεν ειμαι προγραμματιστης, ειμαι τεχνικος αλλο το ενα αλλο το αλλο"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν επιλέξεις το Joomla έχει χιλιάδες templates, και εφαρμογές που θα σου κάνουν τη ζωή εύκολη.
Το μόνο δύσκολο είναι ο Apache και PHP αλλά και πάλι υπάρχει μία εφαρμογή ΕΤΟΙΜΗ που σου κάνει ακόμη και ένα ΧΡ με MySql, mailserver, apache και php έτοιμο προς παραγωγή με μερικά κλικ. XAMP
Και δες και http://www.scribd.com/doc/11197649/Installation-of-Joomla-on-Windows-XP-using-Apache-Mysql-and-PHP στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσεις xamp (Δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα αυτά που λέει βήμα προς βήμα αλλά την ιδέα θα την πιάσεις.)

το κακό με το joomla είναι ότι έχει πολλές τρύπες, οπότε βάλε ένα Strong Password αν έχεις σκοπό να το βγάλεις στο Internet και να το παίρνεις backUp.
από την άλλη το DotNetNuke είναι απίστευτο εργαλείο το οποίο και αυτό έχει αρκετά templates και εφαρμογές, αλλά δεν φτάνει με τίποτα όλα αυτά που έχουν βγάλει για το Joomla.

Και τα δύο στήνονται αρκετά εύκολα , αρκεί να διαβάσεις βέβαια και λίγο τις οδηγίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν θέλω να φανώ κακός αλλά τέτοιες συζητήσεις δεν μας τιμούν ως επαγγελματίες. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά!

Εντάξει, υπάρχουν πολλά έτοιμα πακέτα εκεί έξω που επιτρέπουν να χτίζεις παπάδες με μερικά κλικ ωστόσο στο 90% των περιπτώσεων ο πελάτης θέλει το κάτι έξτρα που δεν μπορείς να το παρέχεις αν δεν ξέρεις php, MySQL, .ΝΕΤ, SQL Server, κλπ. Και αν δεν το θέλει όταν ξεκινήσει η ιστορία θα το θελήσει στη συνέχεια. Εδώ πολλές φορές εμείς οι developers ενσωματώνουμε λύσεις τρίτων στα προϊόντα μας και όταν έρχεται η ώρα της customιάς χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο γιατί βλέπουμε ότι αυτές οι λύσεις δεν φτάνουν εκεί που θέλουμε.

Τώρα, δεν με χαλάει καθόλου που υπάρχουν όλα αυτά τα πακέτα. Δεν μου κλέβουν τη δουλειά. Όταν δεν υπήρχαν, όλοι αγόραζαν βασικές υπηρεσίες κατασκευής. Τώρα που η κατασκευή ενός site είναι commodity και όλοι πλέον έχουν ένα site, κάνουν το επόμενο βήμα και αγοράζουν το extra, το integration με το CRM και το ERP, τα Flash και Silverlight RIA fetures, κλπ, κλπ. Άρα, αν προσφέρεις τις υπηρεσίες που ζητούνται στην αγορά τότε δεν μένεις χωρίς δουλειά.

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι λάθος εγώ που πιστεύω ότι είναι καλύτερο να πληρώσω Χ λεφτά να έρθει να μου στήσει τον SBS ένας IT pro ή να πληρώσω Υ λεφτά να μου φτιάξει ένας designer τα γραφικά του site ώστε να ασχοληθώ εγώ τελικά με αυτό που ξέρω να κάνω καλά και είμα παραγωγικός. Σίγουρα αν αρχίσω το διάβασμα μπορεί κάποια στιγμή να κουτσοκαταφέρω να κάνω αυτό που θέλω αλλά όταν δεν γνωρίζεις κάτι, βλέπεις μόνο την κορυφή του παγόβουνου και δεν αντιλαμβάνεσαι τι υπάρχει από κάτω.


 

Link to comment
Share on other sites

Κlag δε δοκιμασα κατι απο αυτα που μου εγραψες αλλα φαινεται οτι θα μπορεσω τελικα να κανω...ΠΟΛΛΑ[:D] Και χαιρομαι πολυ γιαυτο.....σιγουρα εφοσον υπαρχουν τοσες δυνατοτητες θα εχουμε πολλα να δωσουμε στον κοσμο!Nα σαι καλα που τα βρηκες για μενα.

Κelman δε θελω βεβαια να παρω τη δουλεια κανενος απλα εδω στη Λαρισα που μενω εγω βρισκονται πολυ πισω σε ολα και ηρθε η ωρα καποιος να τους βαλει ενα server με domain[:)] και ενα καλο web site με εξτρα δυνατοτητες και οχι απλα μια προβολη στο διαδικτυο.

Τωρα οσον αφορα τα custom δε θα διστασω να αφησω ενα μηνυμα στο dotnetzone.gr για συνεργασια σε καποιο project.

Link to comment
Share on other sites

Καμία έτοιμη λύση δεν μπορεί να κάνει τις custom εφαρμογές που κάνει ένας Developer.
Οι παραπάνω λύσεις απλά μπορούν να λύσουν τα χέρια σε κάποιους που θέλουν να κάνουν κάτι απλό σαν αυτό που ζητούσε ο άνθρωπος.
Στα παραπάνω θα μπορούσα να συμπληρώσω σίγουρα και τα Sharepoint services. Δηλαδή να μην του έλεγα ότι υπάρχουν?
Επιπλέον γράφω ότι έχουν τρύπες και ότι θέλουν προσοχή.
Τέλος εαν κάποιος πηγαίνει σε εταιρία webHosting που έχει Cpanel κλπ τότε του δείνουν τη δυνατότητα μέσα από το cpanel να σηκώσει το Site του σε dotnetnuke, joomla, και ένα σωρό άλλα free εργαλεία και ο χρήστης δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα.
ΣΙΓΟΥΡΑ όμως δεν θα μπορεί να αλλάξει τα templates, δεν θα μπορεί να δώσει αισθητική στο site, δεν θα μπορεί να το ενώσει με άλλα πράγματα που ίσως χρειάζεται κλπ κλπ.

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να λέμε ότι υπάρχουν κάποιες λύσεις.
είναι όπως γράφουμε ότι αν έχεις 10 PC χρειάζεσαι Active Directory. Το να πεις ότι το AD εγκαθίσταται έτσι και έτσι δεν σημαίνει ότι ο άλλος ξέρει να στήσει Active Directory.
Κάπου θα του βγει στο μέλλον η άγνοιά του. ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΝΤΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μου λες οτι αυτο με το internet-auto-ραντεβου ειναι απλο;Μακαρι να ειναι τι να πω...αυτος εχει sql οποτε την δουλεια θα την κανω με το dotnetnuke.Aμα τα καταφερω βεβαια.

Και οσον αφορα τα templates θελω να πιστευω οτι θα μπορω να κανω import μια σελιδα που την εφτιαξα σε προγραμμα που κανεις σελιδες και μπορεις να κανεις τα παντα χωρις ετοιμα templates.Γενικα ομως εχω βρει τροπους να "πειραζω" και τα ετοιμα templates ακομα και μεσα απο τον κωδικα.

Kαλα θα ηταν να πηγαινει ο ειδικος αλλα αν δεν υπαρχει;Ή αν δεν εχει τον τροπο να βαλει στο μυαλο του πελατη τι πρεπει να κανει για την επιχειρηση του;Εγω παντα ειμαι ξεκαθαρος.Δεν παω σαν developer.Δεν ειμαι ο μπαμπης ο σουγιας![:P]

Σκεψου να βαλω μια διαφημιση(παραδειγμα) "ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΣ" και να κανω τα κολπα με το dotnetuke.H δουλεια θα γινει και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι.Για παραπανω πραγματα.....πατε στον developer![:)]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...