Jump to content

Can not Loggin From Server to Sharepoint


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα.
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Σε αρκετούς Server πελατών εγκαθιστώ το Sharepoint Services ή το Sharepoint Server.
Συνήθως δημιουργώ ένα νέο Web Application το οποίο το ονομάζω companyweb.
όλα παίζουν μια χαρά από όλους τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές των χρηστών και του υπόλοιπους server.
Η ερώτησή μου είναι, για ποιό λόγο δεν μπορώ να δω το site Companyweb πάνω από το Server που έχει εγκατεστημένο το Sharepoint.
Όταν πληκτρολογείς την διεύθυνση του companyweb πάνω στον IE του Server βγάζει το πράθυρο που ζητά UserName και PAssword.
Δίνεις το domain\admin και password αλλά και πάλι δεν μπαίνει.
Αυτό συμβαίνει σε αρκετούς Server μου ακόμη και σε SBS  (Λογικά μετά από Full Update μιας και αρχικά δεν είχε αυτή τη συμπεριφορά).

Το παραπάνω δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα αλλά δημιουργεί πρόβλημα ουσίας στο Search Engine που είναι επάνω στον Sharepoint μιας και δεν έχει δικαίωμα να κάνει crawl μέσα στο Sharepoint.
Τα δικαιώματα στον IIS τα έχω κοιτάξει και δεν βλέπω κάτι παράξενο. Είναι τσεκαρισμένο το Integrated Windows Authentication.

Στον DNS έχω δοκιμάσει την εγγραφή companyweb σαν hostA αλλά και σαν allies και έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
Μπορεί να καταλάβει κάποιος γιατί έχω αυτή την παράξενη συμπεριφορά και να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να φτιάξεις GlobalNames ζώνη στον DNS? Έχεις WINS για να βάλεις static εγγραφή? Φυσικά όλα αυτά δεν θα έπρεπε να χρειάζονται, διότι εμένα συνήθως αυτό παίζει άμεσα και χωρίς προβλήματα. Μήπως κάτι κάνεις λάθος? Στον 2008 στα SharePoint Services δεν υπάρχει πια το default companyweb.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάτι κάνω λάθος, αλλά τι???

Στους SBS για παράδειγμα είναι αδύνατον να κάνω κάποιο λάθος.

Το Site παίζει μία χαρά πάνω από το Server μέχρι μία μεγάλη μέρα (που ξαναλέω λογικά από κάποιο update κάτι επηρεάζεται) και σταματάει να παίζει (δεν μπορεί να κάνει authenticate) μόνο πάνω στο Server. Ολοι οι clients συνεχίζουν και βλέπουν το Site μια χαρά.

Και πάντα μιλάμε για server 2003 με IIS 6

Link to comment
Share on other sites

Η λύση περιγράφεται εδώ και εδώ και τα credits για την εύρεση πάνε στον Hyepr-Vangeli και στον frees76 που μου το θύμισε.

Στην ουσία μιλάω για την μέθοδο 1

  1. Click Start, click Run, type regedit, and then click OK.

  2. Locate and then click the following registry subkey: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa\MSV1_0

  3. Right-click MSV1_0, point to New, and then click Multi-String Value.

  4. In the Name column, type BackConnectionHostNames, and then press ENTER.

  5. Right-click BackConnectionHostNames, and then click Modify.

  6. In the Value data box, type the CNAME or the DNS alias, that is used for the local shares on the computer, and then click OK.

Όπου λέει CNAME εσύ βάλε companyweb.

Αυτό προέκυψε μετά απο update και γι ααυτό δεν το πάθαινες παλιότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...