Jump to content

Outlook 2003 με Exchange ΚΑΙ POP3 accounts. Δεν δουλέυουν τα rules...?


mts
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στήσει στο Outlook 2003 που έχω στον υπολογιστή μου στη δουλειά, έναν Exchange Account (που είναι ο πρωτεύον μου) και έναν POP3 account που απλά θέλω να βλέπω τα emails που λαμβάνονται απο ένα site της εταιρίας..

Όλα καλά στο στήσιμο, το Outlook 2003 λαμβάνει emails και απο τα δύο account ΑΛΛΑ το Rule που έχω φτιάξει ωστε μόλις έρχεται email για τον POP3 Λογαριασμό να πηγαίνει απευθείας σε ένα folder Που έχω φτιάξει μέσα στο Inbox για να τα έχω πιό τακτοποιημένα ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!

Έχει τύχει σε κάποιον ? Φτιάχνω και ξαναφτιάχνω το rules και τίποτα δεν γίνεται... δεν λέει με τίποτα να ενεργοποιηθεί...

Μήπως κάνω κάποια μπανανιά ?...

ΥΓ : Τα rules που έχω φτιάξει για τον Exchange account δουλέυουν ΑΨΟΓΑ... ΜΟΝΟ τα rules για το POP3 δεν δουλεύει.. τα emails μένουν στο Inbox και δεν κουνιούνται απο εκεί παρα μόνο χειροκίνητα με move...

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

Το rule είναι απλό. Δηλαδή, θέλω με το που έρχεται email για τον POP3 λογαριασμό (και όχι για τον Exchange Λογαριασμό) να πηγαίνει στο αντίστοιχο folder που έχω δημιουργήσει μέσα στο Inbox (που το έχω ονομάσει σαν την διεύθυνση του POP3 email account)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Office 2003 Professional (EN) με SP3 (updated) και ναι, έχω άλλα 5 rules για τον ίδιο σκοπό (μεταφορά emails σε διάφορα άλλα folders) που όμως ισχύουν για τον λογαριασμό που λαμβάνει emails απευθείας μέσω Exchange..

Επίσης, να πώ πως τα υπόλοιπα rules δουλεύουν κανονικότατα.. μόνο στο rule που αντιστοιχεί στον POP3 Account τρώει κόλλημα..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί έχεις αυτή τη συμπεριφορά.

Κανονικά παίζει αυτό το πράγμα.

Εαν πας να τρέξεις τα Rules με το χέρι πηγαίνουν στους κατάλληλους φακέλους?

Την συμπεριφορά αυτή την έχεις μόνο σε ένα μηχάνημα ή ισχύει  το ίδιο σε παραπάνω μηχανήματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την συμπεριφορά την έχω και στα άλλα PC (4 στον αριθμό.. ) και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίζει ..!!

Μιλάμε για κάτι πολύ απλό ..! και χειροκίνητα που το κάνω.. πάλι τα ίδια.. ! εδώ έφτιαξα καινούργιο pst μπας κ έτσι δουλέψει.. αλλά πάλι τα ίδια..

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι απλό να δούμε τι θα κάνει.
Εχεις το Inbox Κανονικά (Του Exchange).
Μέσα στο inbox φτιάξε έναν folder extmails
Πήγαινε και κάνε έναν καινούργιο κανόνα. Οταν το email είναι από το λογαριασμό ΤΑΔΕ (ο ΡΟΡ3 σου) τότε move το mail στον προηγούμενο φάκελο.
Ο κανόνας αυτός είναι βασισμένος στο PC. Δεν είναι Server Based. Δηλαδή ο κανόνας αυτός τρέχει μόνο όταν είναι ανοιχτό το PC. (ξερω ότι το έχεις κάνει απλά δώσε άλλο όνομα στο φάκελο)
Στείλε mail στο POP3 Acoount σου ώστε να σου έρθει αμέσως μετά.
Κάνε Send / Receive. Προφανός ήρθαν τα mail. To θέμα είναι Πήγαν τα mail στον φάκελο???  ή όχι???

Μήπως κάποιος από τους κανόνες που παίζουν έχει rule πχ με βάση το θέμα ή κάτι τέτοιο και όταν έρχεται το mail δεν "ξέρει ακριβώς" ποιον κανόνα να εφαρμόσει? (Βέβαια δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά λέω εγώ τώρα) Στους κανόνες μπορείς να βάλεις και exceptions.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αν κάνεις επεξεργασία του προβληματικού κανόνα, κάτω κάτω στο "Rules Wizard" (κάνεις scroll down) είναι μαρκαρισμένο το "On this machine only" ;

Αν όχι τότε πρέπει να το μαρκάρεις και να δοκιμάσεις πάλι το rule. Εμένα μου έχει συμβεί πολλές φορές. Αυτό ουσιαστικά κάνει "Client-Only" το Rule.

Link to comment
Share on other sites


Ο κανόνας αυτός είναι βασισμένος στο PC. Δεν είναι Server Based. Δηλαδή ο κανόνας αυτός τρέχει μόνο όταν είναι ανοιχτό το PC. (ξερω ότι το έχεις κάνει απλά δώσε άλλο όνομα στο φάκελο)

Ο κανόνας αυτός τρέχει ΜΟΝΟ όταν τρέχει το Outlook, όχι όταν είναι το PC ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

O Rule είναι ο παρακάτω..

ΟΛΑ τα emails τα παραλαμβάνω σε ένα pst τοπικά.. Ο κανόνας συνεχίζει κ δεν εφαρμόζεται.. αυτό που θέλω είναι με το που έρχονται τα emails για τον συγκεκριμμένο POP3 Λογαριασμό, να μπορώ να τα λαμβάνω σε ξεχωριστό folder..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ευτυχώς λύθηκε.. έβαλα 2-3 λέξεις στο rule που χρακτηρίζουν τον recipient και ευτυχώς δούλεψε.. επίσης έκανα και publish την email address στο Public Distribution List.. (δεν ξέρω αν αυτό είχε σημασία.. )

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου..

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι GSimos, δεν έχω εγκατεστημένο τίποτα.. πραγματικά δεν ξέρω τί το ενόχλησε.. (ενώ του έβαζα την email address ως λέξη κλειδί...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα rules έτσι τα έχεις κάνει; δηλαδή τσεκάρεις τη διεύθυνση e-mail;

Τα rules που κάνω εγώ τα ελέγχω με Account, στο Outlook έχεις κάνει Account για τον Pop3 Server σου, σβήσε το rule και φτιάξτο έτσι:

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...