Jump to content

migration apo exchange2003 sp2 se exchage2007


john.zontos
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Θέλω σε ένα δίκτυο που έχω sbs2003 sp2 να βάλω ένα νέο server win2008 me exchange2007 για να έχω στο δίκτυο έναν dedicate server gia exchange

Κάποια ιδέα για αυτό ? δεν θέλω να κρατήσω καθόλου τον exchange από τον sbs ,αλλά θα έχω Ένα πρόβλημα που έχω einai to pop3 connector έχει ο sbs2003 sp2 ,και ακόμα δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα θα προκύψει .

Υπάρχει κανενός συνάδελφος που να έχει κάνει κάτι τέτοιο ,

Ευχαριστώ πολύ

Καλό ΣΚ σε όλους

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου
Πρώτον Κατάργησε το POP3 Connector του SBS. Για να το κάνεις αυτό, πήγαινε στον Real DNS του Domain σου και άλλαξε το MX Record ώστε να δείχνει την Static IP σου.
Δεύτερον Εγκατέστησε κανονικά τον Exch 2007 σε έναν Server 2008 64bit
Κατά την εγκατάσταση του Exch 2007 θα βρεί ότι στο Active Directory Υπάρχει ένας Exchange και θα σου προτείνει να τον βάλει μέλος.
Εφόσον λοιπόν στο Active Directory πλέον θα έχεις δύο Exchange
A) Φτιάξε μία αρχή πιστοποίησης.
Β) Έκδοσε ένα πιστοποιητικό με το όνομα του exchsrv σου πχ exchsrv.company.local
Γ) Εγκατέστησε αυτό το πιστοποιητικό στον IIS του Exchange σου
Δ) Φτιάξε τους κατάλληλους Publishing Rules για OWA Exch 2007 στον ISA σου. Σε αυτό το σημείο θα σου πρότεινα να φτιάξεις και έναν ξεχωριστό ISA 2006.
Ε) Φτιάξε όλους τους κανόνες στον νέο ISA
ΣΤ) Κατάργησε τον ISA του SBS.
Z) κάνε σωστά publishing thn 25 κλπ στον νέο Server.
H) Πήγαινε σε κάθε mail box μέσα από το περιβάλλον του Exchange και κάντο MOVE στον νέο Exchange (Θα μεταφερθούν έτσι όλα τα mailboxes στον νέο Exchange)
Θ) Κάνε Replication τους Public Folders. Σε αυτό το σημείο οι Public Folders θα βρίσκονται και στους δύο Server.
I) Κατάργησε τους Public Folders από τον Exch 2003
K) Τσέκαρε την Offline Address List ότι δείχνει τον σωστό Server.
Λ) Μπορείς να κλείσεις τον SBS για κανα δύο μέρες??? (Εαν έχεις additional domain controller κλπ και δεν έχεις κάτι που κάνει τον SBS απαραίτητο θα μπορούσες) Αν δεν μπορείς παρέληψε αυτό το βήμα.
Μ) Ξήλωσε τον Exchange από τον SBS.
N) Ψάξε τα Event Logs για Errors. Επιδιόρθωσε τυχόν Error που μπορεί να σου εμφανιστούν.

Στην περίπτωση που δεν θες για κάποιο λόγο να καταργήσεις τον POP3 τότε θα πρέπει μπροστά από τον Exchange να εγκαταστήσεις κάποιον mail server που θα κάνει με κάποιο Software POP3.
ΑΔΕΙΕΣ . Θα πρέπει να αγοράσεις τον Exchange Server 2007 και άδειες χρηστών για τον Exchange 2007

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι!!! Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το συνοπτικό how-to του klag ...

Οσο αφορά τώρα το POP3 . Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι κάθετα αντίθετος με setup exchange with pop3 connector. Ασε που ποτέ δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο να γίνει τέτοιο setup.

Ο μόνος λόγος που το έχω χρησιμοποιήσει , (τονίζω στην Ελλάδα), είναι για την καθυστέρηση της αλλαγής του MX record απο τον Ελληνα provider.

Δηλαδή έχει ο πελάτης pop3 accounts στον provider τα οποία "φέρνω" μέσα στον exchange. Απο την στιγμή που γίνετε το αίτημα στο provider για την dns αλλαγή , μόνο ο θεός ξέρει πότε ακριβώς θα παίξει . Αρα παίζω για αυτό το χρονικό διάστημα και με τις δύο υλοποιήσεις.

Για να λαμβάνω τα pop3 έχω βρεί ενα εργαλείο που με έχει σώσει .. το poproute , το οποίο θα βρείτε εδώ http://ornic.com/old/exchange/poproute.shtml παίζει σε όλους τους exchange 2000,2003,2007

Οταν είμαι ΟΚ απο dns , Το βγάζω απο το schedule tasks και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ,

Πως σας φαίνετε η ιδέα να στήσω ton exchange se virtual , το μηχάνημα που θα τον φιλοξενήσει είναι very heavy

Me 2 cpu me 16Gb ram , 2*146GB για το σύστημα , kai 4*300 gia data

Σκέφτηκα να τον βάλω virtual , στηνοντας τον vhd sto root και το information store να το δωσω στους άλλους δίσκους πως θα το βλέπατε σαν ιδέα , το έχει κάνει κανείς από migration 2003R2 SBS?

 

Βεβαία αν διαβάσεις το άρθρο του δάσκαλου(http://autoexec.gr/blogs/confessions/archive/2008/09/03/exchange-server-2007-sp1-and-windows-server-2008-on-hyper-v.aspx , παίρνεις την απάντηση , άλλα ακόμα δεν εχω αποφασίσει τι θα κάνω

Να στήσω ton 2008 kai τον exchange ston και να σηκώσω και μερικούς virtual serve(sql –terminal )

Να στήσω ton 2008 kai na kano virtual ton exchange ? έτσι και αλλιώς μια άδεια exchange έχω, και mia 2008 std

 

Link to comment
Share on other sites

Να στήσεις Server 2008 STD και να ενεργοποιήσεις το HyperV.
Το λειτουργικό να το στήσεις σε δύο δίσκους που θα είναι Mirror μεταξύ τους, για ασφάλεια (2Χ146GB).
Τους υπόλοιπους δίσκους κάντους Raid 5 (3Χ300 GB + 1 Spare). Η συνολική χωρητικότητα θα είναι περίπου 600GB.
Μπορείς όμως και να κάνεις και δύο δίσκους 2X300 Raid 1 D: Σύνολο 300 GB και τους άλλους δύο 2Χ300 Raid 1 E: Σύνολο 300 GB. ΣΥΝΟΛΙΚΗ Χωρητικότητα D+E πάλι 600GB όπως στην προηγούμενη περίπτωση.

Οπότε ο Server αυτός θα έχει έναν δίσκο C: για το λειτουργικό, και έναν D: για τα Virtual Machines. ή στην δεύτερη περίπτωση C λειτουργικό, D Virtual Machines 1, E Virtual Machines 2.

Στη συνέχεια να πας στον D: και να φτιάξεις έναν φάκελο mailsrv.
Μέσα στο φάκελο αυτό να δημιουργήσεις Fixed VirtualDisks (Cmailsrv.vhd 25GB, DPageFile.vhd 10GB, EExchprg.vhd 20GB, FLogExch.vhd 30GB, GDataExch.vhd 150GB)
Στη συνέχεια να πας στον HyperV και να δημιουργήσεις έναν νέο virtual Server, δίνοντάς του 4 CPU, 4 GB Ram, μία κάρτα δικτύου και τον Cmailsrv.vhd.
Στη συνέχεια να βάλεις και τους υπόλοιπους δίσκους σαν SCSI σε έναν SCSI Controller που θα προσθέσεις στον HyperV Management.

Μετά από όλα αυτά ξεκίνα εγκατάσταση Server 2008 64 Bit στον νέο VirtualServer server σου mailsrv.
Όταν τελειώσεις την εγκατάσταση του λειτουργικού και των updates, κάνε turn Off τον mailsrv. Πάρε ένα αντίγραφο του cmailsrv.vhd και κράτα το στην άκρη σε έναν φάκελο πχ C:\Library\win200864bit (Έτσι όταν ξαναχρειαστείς κάποιον Server με 2008 64 bit θα τον έχεις σε 1 με 2 λεπτά το πολύ) Μην ξεχάσεις αυτόν τον Server (τον δεύτερο που αποθήκευσες) να τον ανοίξεις μία φορά και να τους κάνεις NewSID ή sysprep, έτσι ώστε η libray σου να έχει έναν server χωρίς όνομα ή SID...... 

Ξανάνοιξε πλέον τον mail server σου. Κάνε format τους δίσκους. Δώσε τα σωστά γράμματα, βαλτον στο Domain του SBS και ξεκίνα την εγκατάσταση του Exchange 2007 σύμφωνα με τις οδηγίες προηγούμενου Post.

Στη συνέχεια κάνε όσους Virtual Server ακόμα θες 2003 ή 2008 για Terminal ή Sql ή ότι άλλο θες (Μόνο από θέμα νομιμότητας πρόσεχε) Εαν είχες Server 2008 Ent τότε θα μπορούσες να στήσεςι νόμιμα μέχρι 4 Virtual Servers.
εγώ στον φυσικό Server δεν θα έβαζα καμία άλλη υπηρεσία πλιν αυτής του HyperV. θα προτιμούσα όλα να τα στήσω virtual.
Εαν θες μπορείς να βάλεις και τον φυσικό server (host) στο domain ώστε να μπορείς να τον διαχειριστείς από διάφορες κνσόλες χωρίς να δίνεις User Names και Passwords κλπ. Πάντος ο hostsrv δεν είναι απαραίτητο να μπει στο Domain (Εγώ πάντα τον βάζω στο Domain).

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το συνοπτικό how-to του klag ...

Οσο αφορά τώρα το POP3 . Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι κάθετα αντίθετος με setup exchange with pop3 connector. Ασε που ποτέ δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο να γίνει τέτοιο setup.

Ο μόνος λόγος που το έχω χρησιμοποιήσει , (τονίζω στην Ελλάδα), είναι για την καθυστέρηση της αλλαγής του MX record απο τον Ελληνα provider.

Δηλαδή έχει ο πελάτης pop3 accounts στον provider τα οποία "φέρνω" μέσα στον exchange. Απο την στιγμή που γίνετε το αίτημα στο provider για την dns αλλαγή , μόνο ο θεός ξέρει πότε ακριβώς θα παίξει . Αρα παίζω για αυτό το χρονικό διάστημα και με τις δύο υλοποιήσεις.

Για να λαμβάνω τα pop3 έχω βρεί ενα εργαλείο που με έχει σώσει .. το poproute , το οποίο θα βρείτε εδώ http://ornic.com/old/exchange/poproute.shtml παίζει σε όλους τους exchange 2000,2003,2007

Οταν είμαι ΟΚ απο dns , Το βγάζω απο το schedule tasks και τέλος.

Ένας πολύ σημαντικός λόγος για τη χρήση του POP3 Connector είναι ότι μπορεί κάποια εταιρία να θέλει να έχει τα mail της σε κάποιο εξωτερικό Hoster σε POP3 mailboxes και να μη θέλει με τίποτα να βγάλεις προς τα έξω τον SMTP για την εισερχόμενη αλληλογραφία. Επίσης μπορεί η εταιρία να θέλει να κλείνει το server σε αργίες και διακοπές καλοκαιριού πχ 15 ημέρες στο τέλος Αυγούστου αλλά να μπορεί να λαμβάνει Mails στα POP3 mailboxes στο Hoster.

Συνεπώς όλα έχουν τη χρήση τους, απλά δεν τυχαίνει σε όλους μας να αντιμετωπίζουμε ακριβώς τα ίδια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ απλά να επισημάνω ότι δεν μας έχει αναφέρει καθόλου αριθμό mailboxes και
όγκο μηνυμάτων που θα εξυπηρετεί το σύστημα.

Ένα από τα μεγάλα λάθη που συνήθως κάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις είναι να μην κάνουμε σωστό capacity planning, με αποτέλεσμα να μας βασανίζει στο μέλλον.

Ρίξε μια ματιά στο Exchange 2007 Storage Calculator (http://msexchangeteam.com/archive/2007/01/15/432207.aspx) να δεις ότι είσαι οκ με τους δίσκους και σκέψου μελλοντικά αν θα υπάρχει αύξηση και πόσο.

Τέλος να έχεις πάντα στο μυαλό το θέμα backup restore και High Availability (μπορείς  στο μέλλον άνετα να βάλεις ακόμα ένα «γουρουνάκι» σαν και αυτό που βάζεις τώρα και να στήσεις ένα CCR)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους

Λοιπόν ακόμα είμαι σε φάση έρευνας , γιατί για το συγκεκριμένο project ισχύει ότι ο exchange είναι σαν το erp για άλλους , τα πάντα από εκεί ,με μηνύματα από όλο τον κόσμο και από στόλο πλοίων που είναι σε όλο τον κόσμο .Έτσι ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα τον στήσω στο φυσικό μηχάνημα και να σηκώσω και έναν virtual(πχ τερμιναλ η sql ) , η να τον κάνω τον exchange virtual , θέλω να κατασταλάξω στο τι χάνω και τι κερδίζω αν τον έχω virtual

Στην ερώτηση του συναδέλφου για το πόσους χρήστες θα έχω , απαντώ ότι θα είναι από 15 -20 , με ένα common mailbox θα το βλέπουν όλοι (και το τι θα πηγαίνει και το τι θα φεύγει από αυτό το mailbox , θα μπορούν να τα βλέπουν όλα τα mail αλλά να μην τα πειράζουν (βλέπε delete ,etc), και μόνο ένας χρήστης θα μπορεί να στέλνει από αυτό το mailbox )), ο όγκος του συγκεκριμένου mailbox θα είναι αυξημένος (αυτή την στιγμή έχει όριο 2GB και είναι στα 1,8 και υπάρχουν και κάποια archive folder ) ,

Αυτά, θα επανέλθω όταν το σχεδιάσω και το στήσω , το μηχάνημα θα το έχω στα χέρια μου τον Αύγουστο και δεδομένου ότι έχω να πάω από SBS2003 R2 se exchange2007 θέλει λίγο μελέτη

Άντε καλή συνεχεία σε όλους , και σε αυτούς που είναι σε άδεια , να περνανε καλά , και σε αυτούς που πήζουμε

 

Link to comment
Share on other sites

John,

Στον βασικό σχεδιασμό σου μην ξεχάσεις ότι μπορείς μέσα απο τον 2008 server να έχεις πια Remote App αλλά και άλλα ωραία όσο αφορά τα Terminal Services..

Επίσης για να κλείσω, μην το στήσεις σε Physical... άκουσε με...ΒΑΛΕ HYPER V.. και θα με θυμηθείς μια μέρα....

V

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και πάλι σε όλους , ελπίζω οι περισσότεροι να είναι διακοπές , Ευάγγελε καλά τα λες με τα virtual και εγώ θέλω να τα έχω όλα σε virtual αλλά επειδή δεν εχω DPM η άλλο πρόγραμμα backup είμαι σε σκέψη για το πώς θα παίρνω backup τον virtual exchange , me windows2008 backup ? καλό ακούγετε αλλά θα παίξει? έχω έναν 2008 και έχω προσπαθήσει να πάρω backup με windows2008 backup αλλά έχω vss error(βάση του http://support.microsoft.com/kb/958662 )

Σκέφτηκα να τον βάλω τον exchange ston host και να παίρνω backup me NT , κάποια άλλη ιδέα ,?

Άντε και καλό καλοκαίρι

 

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς Exchange δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και το SP2 προσθέτει την δυνατότητα Backup http://autoexec.gr/forums/thread/15793.aspx

μπορείς να βάλεις τον Exchange να κρατάει τα deleted items για x μέρες (οπότε κάνεις ευκολα item recover απο εκεί)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους , και ελπίζω να είστε σε κάποια παραλία ,η να περνάτε πολύ καλά ,για να βγάλουμε τον δύσκολο χειμωνα

Μια απορία που έχω , και πέρα του θέματος της νομιμότητας ,αν έχεις έναν 2008std έχεις δικαίωμα για έναν virtual , αν σηκώσεις και άλλον τι γίνετε ? είσαι άπλα παράνομος η σταματά να δουλεύει ο δεύτερος server ? το έχει δοκιμάσει κάποιος

 

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη απορία που έχω είναι το θέμα του backup , όταν δεν έχεις DPM ,veritas,etc , και στήσεις το exchagnge2007 se virtual πως θα τον παρεις backup , όταν δεν μπορεί να δει usb disk ο quest , να πάρω το backup apo ton host ? , Βαγγελη περιμένω την άποψη σου αν είναι δυνατόν

Άντε καλό μας ΣΚ

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώσεις κι άλλο 2008 std σε virtual, ισχύει ό,τι ισχύει αν το σήκωνες ως physical. Αναμένει product key για να ενεργοποιηθεί. Αν δεν έχεις key... ισχύουν τα γνωστά.

Για το θέμα του backup του virtual Exchange, μπορείς απλά να πάρεις backup το host ή να κάνεις shutdown το virtual και να το κάνεις copy σε κάποιο NAS, εξωτερικό USB, σε άλλο host όπου θα το πάρεις backup σε tape ή όπου αλλού θες. Αν είχες DPM ή οποιοδήποτε άλλο VM-aware backup software, θα το έπαιρνε backup "live".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στηνω τον server με win2008 και τον exchange θα τον έχω virtual ,

Το θέμα με τα backup με απασχολεί ακόμα γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει με τα log tou exchange2007 ,αν παίρνω backup από τον host σε external disk τι θα γινει με τα logs tou exchange ? σκέφτηκα να ενεργοποιήσω ntbackup ston exchange2007 να τον παίρνω backup se δικτυακό δίσκο και μετά αυτό το backup να το παίρνω μαζί με όλο τον host σε external disk usb

 

Το θεμα με την νομιμότητα που ανάφερες Δημήτρη με μπέρδεψε λιγο

Εγω στον πελατη μου έχω αγορασμένες άδειες για έναν sbs2003 R2 Premium ,enan exchange2007 OLP ,enan win2003 R2 olp ,kai enan windows2008 std

Ξερω ότι σε έναν 2008 στανταρ μπορείς νόμιμα να εχεις έναν virtual, απλά ρωτώ αν σηκώσεις και άλλον δουλεύει κανονικά και απλα είσαι παράνομος η δεν δουλεύει καθολου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν είσαι παράνομος αφού μπορείς να στήσεις όσους επιπλέον virtual (ή physical) Windows Servers θέλεις, χωρίς κανένα serial number. Υπάρχει αξιόλογη περίοδος "χάριτος" για τη δοκιμαστική λειτουργία τους. Το θέμα είναι τι θα γίνει όταν λήξει η περίοδος αυτή και πρέπει να βάλεις σειριακό προκειμένου να γίνει το activation - ποιόν σειρικό θα βάλεις αφού δεν έρχεται κανένας άλλος μαζί στην άδεια του λειτουργικού; Οπότε το πρόβλημα θα το δεις τότε και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν έχω serial number δεν έχω πρόβλημα ? και το λέω αυτό γιατί στον πελάτη που πούλησα τον μεγάλο server ML370G6 me 24GB ram 600Gb se raid 5 for data & 146 raid 0 for system έχω αγορασμένους τους εξής server (σαν άδειες)

1sbs2003R2 premium me 20cals

1 sql 2005 olp 15 cals

2 windows2003R2 OLP std

1 windows2008 olp std

1 exchage 2007 olp me 15 cals και θελω να παρω και μια αδεια terminal for 10 user

Και θέλω να στήσω στον windows2008 olp std έναν virtual excahnge2007 , enan windows2003 me sql 2005 kai enan windows2003 for terminal access

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Κύριοι και καλό φθινόπωρο να έχουμε , ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τις απαντήσεις σας

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω να στήνω τον server στο πελάτη , ήδη έχω έτοιμο τον host με 2008 και έχω έτοιμα 2 virtual , έναν με 2008 και έναν με 2003 ,ο 2008 quest θα έχει τον exchange2007 και ο άλλος SQL για μια εφαρμογή διαχειρίσεις 7πλοίων , και μετα βλέπουμε , το θέμα του backup με προβληματίζει λίγο στον exchange 2007 αλλά όπως λέμε τίποτα δεν είναι ανέφικτο

Καλή δύναμη σε όλους

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...