Jump to content

Bloggers & κανόνες


Blackman
 Share

Recommended Posts

λοιπόν προτίνω το εξής:

 

επειδή ο αριθμός των bloggers έχει μεγαλώσει αρκετά και τα θέματα που μπαίνουν είναι πολλά, θα πρέπει εμείς μόνοι μας να μην τα θαύουμε αυτά τα θέματα και να δώσουμε τον χρόνο σε άτομα να τα διαβάσουν.

φυσικά δεν λέμε σταματήστε να γράφετε, αλλά απλά να πουν κάπιοι κανόνες ώστε να μην μπαίνουν άρθρα που μπορούν να μπουν πχ στο forum.

 

σίγουρα θέλει συζήτηση το θέμα, αλλά πχ

1) blog posts με ένα link μπορούν να μπουν και στο forum

2) αναδημοσίευση ως έχει μπορεί να μπει στο forum, όποιος θέλει να αναδημοσιεύσει κάτι να γράφει και κάτι δικό του για αυτό (έστω έναν πρόλογο)

3) σεβασμός στους υπόλοιπους bloggers, δηλαδή δεν ετοιμάστε τα θέματα σας και μην τα βάλετε όλα την ίδια περίοδο. βάλτε το ένα και μετά από λίγες μέρες το άλλο. έτσι ούτε το δικό σας θα θαυτεί γρήγορα, οι υπόλοιποι θα βάλουν άνετα και τα δικά τους και όλοι μαζί θα έχουμε υλικό να διαβάζουμε πιο άνετα και όχι μονομιάς. είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι διαβάζουμε τα blogs την πρώτης μόνο σελίδας, ότι πήγε πίσω είναι παρελθόν

4) γράφουμε σε ένα τεχνολογικό site και blog, όποιος θέλει μπορεί γράφοντας το θέμα του να ρίξει μία ματιά για να δει τι άλλα έχουν γραφτεί για αυτό και ίσως να βάλει ένα link στο blog κάποιου άλλου για να δείξει ή να υπενθυμίσει πράγματα

5) blog posts με tips, μπορούν να μπουν στο σχετικό forum

 

αυτά τα ολίγα...διαφωνίες...συμφωνίες...παραφωνίες...να τις πείτε στον Κλαδάκη και στον Τσούχλαρη; [:P]

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει τόσες φορές, αλλά δυστυχώς οι "νέοι" bloggers που έρχονται δεν τα γνωρίζουν και ούτε τα φαντάζονται/σκέφτονται πριν ποστάρουν. Δυστυχώς και τις 2 περιόδους που αποφάσισα να μπλογκάρω σε τακτά χρονικά διαστήματα έπεσα σε αυτή την περίπτωση. Τα ποστ μου κράτησαν 1-2 μέρες στην πρώτη σελίδα και μετά τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Αν δε βρεθεί προγραμματιστική λύση μέσω Community Server, δε βλέπω φως.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν προτίνω το εξής:

 

επειδή ο αριθμός των bloggers έχει μεγαλώσει αρκετά και τα θέματα που μπαίνουν είναι πολλά, θα πρέπει εμείς μόνοι μας να μην τα θαύουμε αυτά τα θέματα και να δώσουμε τον χρόνο σε άτομα να τα διαβάσουν.

φυσικά δεν λέμε σταματήστε να γράφετε, αλλά απλά να πουν κάπιοι κανόνες ώστε να μην μπαίνουν άρθρα που μπορούν να μπουν πχ στο forum.

 

σίγουρα θέλει συζήτηση το θέμα, αλλά πχ

1) blog posts με ένα link μπορούν να μπουν και στο forum

Γιώργο, με όλο το σεβασμό αλλά και εσύ postαρεις μαζεμένα άρθρα, είδα προχτες δυο-τρια δικά σου, ας προσπαθήσουμε όλοι όσοι είμαστε ενεργοί να μην το παρακάνουμε, καλός ο συγγραφικός οίστρος αλλά θέλει και λίγο τιθάσευμα.

No Hard Feelings please

Link to comment
Share on other sites

Γιώργαρε... σε αυτά που γράφω δεν έβγαλα τον εαυτό μου απ'εξω...τα παραπάνω είναι και για εμένα.

Έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να τα δημοσιεύσω, ανά 4-5 μέρες διαφορά, αλλά έκανα σαν παιδάκι και εγώ και πήγα να εκδικηθώ αυτούς που πήγαν να μου θάψουν τα προηγούμενα...χαχα

 

εγώ για παράδειγμα έχω θέσει όριο στον εαυτό μου τα 5 Blog posts τον μήνα, που νομίζω ότι είναι αρκετά σαν υλικό και για να μην θαύω τους άλλους.

πάντως το άρθρο με το wifi cracking, είχα σκοπό να το βγάλω τελείως και να το βάλω πάνω σε καμία εβδομάδα πάλι.

πάντως καταλαβαίνουμε όλοι για τι πράγμα μιλάω.

 

πάντως εσύ είσαι στην άλλη άκρη...ψάχνουμε να βρούμε post σου...κάθε 1-2 μήνες :-P

και μην περιμένεις όοοοοοοοοοοοτι και να μου πεις να έχω hard feelings :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει :), ο δικός μου στόχος ήταν πάντα max 4 άρθρα το μήνα, αλλά μιλάμε για άρθρα όχι για τηλεγραφήματα (καταλαβαίνεις τι εννοώ).

Οι ανασχετικοί παράγοντες για μένα είναι: οικογένεια, εξτρά εργασίες εκτός ωραρίου και πολύ διάβασμα σχετικό με αυτά που ασχολούμαι, βάλε και διάβασμα για πιστοποιήσεις και το γλυκό δένει!

Πάντως μέσα στο καλοκαίρι θα είμαι περισσότερο παραγωγικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι προνοητικό άτομο, γράφω έτσι κι αλλιώς αραιά και πού, με στόχο να μην πέφτω κάτω από το ένα το μήνα :)

Μήπως θα ήταν καλύτερα, κατά κάποιον τρόπο να "ομαδοποιούνται" τα posts και να μην υπάρχουν ανάκατα στην πρώτη σελίδα?

Ίσως με αυτόν τον τρόπο να μπορέσει περισσότερος κόσμος, με πιο εύκολο τρόπο, να βρίσκει τα θέματα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι να γράφουμε όσοι θέλουμε, οοοοοοοσο θέλουμε, να θάβουμε να ξεθάβουμε κλπ.

Το καλό blog post το διαβάζει και κάποιος που ψάχνει μέσω search machines ή ακόμη και με αναζήτηση στο ίδιο το autoexec.gr. Να υπενθυμίσω ότι το google.gr φέρνει ότι γράφουμε στην πρώτη σελίδα.

Αλλωστε ο οίστρος διαρκεί πάρα πολύ λίγο οπότε ας μην τον περιορίσουμε. Γράφτε αδέλφια

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι για τα απλά links. Καλό είναι να τα βάζουμε στο forum.

Εγώ έχω blog στο technet, εκεί τα άρθρα μου μένουν στην πρώτη σελίδα περίπου 5 sec. Τι να γίνει? Όποιος θέλει να με διαβάζει βάζει rss feed (ελπίζω να έχετε όλοι)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...