Jump to content

WPC 09 HighLights


Recommended Posts

Συνάδελφοι , συναγωνιστές και συμπολεμιστές ,

την προηγούμενη βδομάδα ήμουν στο παγκόσμιο συνέδριο συνεργατών της Microsoft (WPC) στην Νεα Ορλεάνη. Το συνέδριο έχει επιχειρηματικό χαρακτήρα και όχι τεχνικό , αλλά βλέπεις που το πάει η Microsoft και κατα συνέπεια που πάει η αγορά. Είναι ο leader όπως και να το κάνουμε . Θα δώσω μια εικονα , λίγο συνοπτική

Εδωσαν πολύ μεγάλη βάση στα windows 7 , στα features της enterprise έκδοσης και πάρα πολύ στο mdop και στα πλεονεκτήματα του. Είδαμε και δουλέψαμε app-v, med-v πραγματικά φανταστικά εργαλεία και έχουν σκοπό να τα προωθήσουν αρκετά. Υπάρχει παγκοσμίως μια εγκατεστημένη βάση με κάμποσες κατοστάδες εκατομύρια υπολογιστές με windows xp ,ανάφεραν περίπου 400εκατομ. , άρα και μεγάλη επιχειρηματική ευκαιρία για τους συνεργάτες της microsoft για άδειες windows 7 . Για αυτό , μαλλον, πρόβλεψαν και το xp mode , για μην την πατήσουν όπως στα vista. Αρκετά session για τα 7

Μου έκανε μεγάλη περιέργια που δεν αναφέρθηκαν πολύ, σχεδόν καθόλου μόνο 2-3 sessions , για exchange 10 . Να σας πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το γιατί.

Αντιθέτως αρκετά με OCS , και για OCS Hosting , υπάρχει μεγάλο παιχνίδι και ανταγωνισμός για unified messaging και είναι το μέλλον . Και intergration με mobile devices και περιορισμός τηλεπικοινωνικών κοστων κτλ .

Ολα τα παραπάνω τα έχουμε δεί στο autoexec .... είμαστε πιο μπροστά και απο τους προτοπώρους ... μήπως τελικά να ρωτάνε εμάς ????? χιχιχι

Μεγάλη αγορά και focus στα hosting services ... είδαμε και windows azure , γενικότερα η microsoft το "πάει" στο cloud computing

Windows server 2008R2 + windwos 7 = better together , demo σε branch cache , direct access , bitlocker + to go , applocker φανταστικά features και selling tips and tricks

Για Hyper - V ετοιμάζουν να ανακοινώσουν δωρεάν features που θα κλείσουν εταιρείες ..... δεν μπορώ να πώ λεπτομέρειες γιατί στο private meeting που είχα με κεφάλι απο το redmont για το virtualization , μου έγινε ξεκάθαρη η έννοια του εμπιστευτικού . Πάντως πιστέψτε με , θα πέσουν κεφάλια ......

Επίσης είδαμε office 10 , το outlook 10 έχει τα e-mail στην μορφή conversation , το οποίο μου άρεσε πολύ , interface παρόμοιο με του 7 , λίγο καλύτερο , ωραία κολπάκια όπως team mail για να στείλεις σε ομάδα του οργανισμού κτλ .

Για την σουίτα system center και το μοντέλο core infrastructure optimization , reduce it costs , manage enviroments , πολλά sessions και φανταστικά demo , οι λύσεις απλά τσακίζουν

Εδειξαν , αλλά δεν είδα , biztalk server 2009 και sql 2008R2 , με τα databases είμαι λίγο άσχετος .....

Ο Steve Balmer στο vision keynote όταν τον ρώτησαν για το google chrome os , τους είπε " θα σεβαστώ , αλλά κάποιοι ανακοίνωσαν ένα προιόν που δεν έχουμε δεί και ούτε μας λένε λεπτομέρειες, ο καθένας μπορεί να βγάζει κατι και να το λέει o/s , δεν μας απασχολεί κάτι "  ... (σε ανοιχτή μετάφραση) .... δεν παίζετε το παληκάρι λέμε .....

Δυστυχώς φέτος είχε πολύ λιγότερες εταιρείες στην έκθεση , που δείχνει την κρίση γενικότερα , το αποχεραιτηστήριο πάρτι δεν έγινε σε κάποιο γήπεδο όπως συνήθως αλλά μέσα στο συνεδριακό κέντρο , ίσως για να κρατήσουν το cost cutting προφίλ λόγω της κρίσης ...

Αυτά σε γενικές γραμμές ..

Η Νεα Ορλεάνη τσακίζει .... και κυρίως η bourbon street -> ολα τα λεφτά ....

Και του χρόνου Washington DC ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

pkouri εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ..

Zηλεύω..ήθελα και γω να τα δώ live....

Σε ευχαριστούμε που μας μετέδωσες το πνεύμα του WPC 09 άντε να δούμε θα πάμε TECH ED Φέτος..

V

 

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη , τα έχουμε πεί ... είμαστε και για tech-ed , έχει φθηνά εισιτήρια η aegean με 140€ πήγαινε-ελα ... μια χαρά . Θα είμαστε εκεί , μην μου τα χαλάσεις ...

Φίλε σε σκεφτόμουν στην συζήτηση που είχα με τον Zane Adam ο οποίος είναι senior director virtualization ... το παληκάρι δεν παίζετε λέμε.

Του μίλησα για το autoexec και την δουλειά που γίνετε , κατενθουσιάστηκε ....

Το Οκτώμβρη θα έρθει Ελλάδα για εσωτερικά της Microsoft , του ανάφερα για autoexec event , και πόσο θα μας τιμούσε η παρουσία του, θετικό τον άκουσα .... αν και μου ανέφερε για εσωτερικές διαδικασίες και τέτοια .... δεν ξέρω .

Εχω πάντως σκοπό να τον "ξανά ενοχλήσω" , ποτέ δεν ξέρεις και με λίγο σπρώξιμο απο ms hellas ίσως να τα καταφέρουμε.

Για φαντάσου ...... θα τρελλαθούμε λέμε .....

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...