Jump to content

Windows 7 & Windows Server 2008 R2 RTM!


Recommended Posts

Αν και η παραφιλολογία "έδειχνε" πως ο "gold" κώδικας θα είναι έτοιμος την Παρασκευή 24 Ιουλίου, η Microsoft για μια ακόμα φορά ξεπέρασε τις προβλέψεις και έβγαλε τα πολυαναμενόμενα νέα λειτουργικά στην τελική τους έκδοση δυο μέρες νωρίτερα από το αναμενόμενο! Εδώ το σχετικό δελτίο τύπου: https://www.microsoft.com/Presspass/press/2009/jul09/07-22Windows7RTMPR.mspx

Μέσα στον Αύγουστο  θα είναι στα χέρια των συνδρομητών Technet & MSDN και φυσικά στις 22 Οκτωβρίου στα χέρια όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κλειδωμένες απλά επειδή γονάτισε το σύμπαν απο τους download managers αλλάξαν τον τρόπο . Όλα είναι προσβάσιμα απο τα Top downloads

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα και κατέβασα την Ultimate x86_64 και την έχω ήδη εγκαταστήσει στο Lenovo ThinkPad R61 που έχω.

Ουσιαστικά έκανα αναβάθμιση από τα Vista Ultimate SP2 και κυριολεκτικά έπαιξαν τα πάντα.

 

Το system partition έχει "ελαφρύνει" κάτι που υποδηλώνει ότι το νέο OS έχει βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα.

Εφαρμογές όπως SQL Server 2005 SP3, SingularLogic Business ERP καθώς και το Microsoft Axepta v4 λειτουργούν άψογα αν όχι λίγο πιο γρήγορα.

 

Εν ολίγοις έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, σίγουρα πολύ καλύτερη απ'ότι όταν έγινε η "μετάβαση" από XP σε Vista.

 

Περιμένω να κατέβουν και οι υπόλοιπες εκδόσεις, οπότε θα κάνω εγκατάσταση και στο netbook μου ώστε να δούμε τι βελτιώσεις έχουν γίνει για τους Atom CPUs.

 

Well done Microsoft [:D]

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να κάνουν αναβάθμιση απο win7 Rc σε Rtm, επειδή δεν υποστηρίζεται, υπάρχει η πίσω πόρτα.

http://www.elmajdal.net/Win7/In-Place_Upgrade_From_Windows_7_Beta_To_Windows_7_RC.aspx

Η διαδικασία ήταν για τα beta αλλά δουλεύει κανονικά, απλά θέλει και μια επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Έξοχα,

Απόστολε με έσωσες με το upgrade.....

Τα Windows Server 2008 R2 RTM πότε είναι διαθέσιμα μέσω Technet ?

 

Μια και όλοι μελετάτε θέλω τη βοήθειά σας (προτάσεις σας ) πάνω σε βιλιογραφία (Ελληνική ή Αγγλική) για τα 2008 αλλά συνοπτική και ουσιαστική, όχι 200 τόμοι, αν είναι course MCSA για παράδειγμα να είναι fastpass.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

Νίκος Μουζάκης

IT Pro

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 2008 όπως και τα windows 7 είναι ήδη διαθέσιμα. Βιβλιογραφία για 2008, ψάξε την εξέταση MCITP. Έιναι κάτι αντίστοιχο με το mcsa για 2003. Περιλαμβάνει πολλά πράγματα. Αν θέλεις κάτι πιο απλό, που τα έχει όλα, υπάρχει το "Windows Server 2008 inside out" απο Microsoft Press.  

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows Server 2008R2 θα καθυστερήσουν λίγο περισσότερο από τα 7 (έχει ανακοινωθεί). Ωστόσο, η καθυστερήση θα είναι μικρή - στις 14 Αυγούστου θα είναι online σε Technet & MSDN.

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα δούμε βρε παιδιά drivers για Windows 7? Έχω το ASUS Maximus Formula και μπαινοβγάινω στο site της Asus αλλά τίποτα...

Καίγομαι πιό πολύ για την κάρτα ήχου...

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα δούμε βρε παιδιά drivers για Windows 7? Έχω το ASUS Maximus Formula και μπαινοβγάινω στο site της Asus αλλά τίποτα...

Καίγομαι πιό πολύ για την κάρτα ήχου...

 

Έχω τις ASUS Rampage Formula και P5KC και ο ήχος δουλεύει κανονικά με τους drivers για Vista.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα τους drivers της κάρτα ήχου για Vista64 (έχω εγκαταστήσει Windows 7 64bit RC) και έχω πρόβλημα με τον ήχο..

Αν αφήσω τους drivers της Microsoft θα αρκεστώ όπως έχει.. δλδ. να ακούω ένα "κριτσίνισμα" στον ήχο..

Κάποια στιγμή πιστέυω θα βγούν και official.. μην είμαι και ανυπόμονος..  [;)]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πρόβλημα με τον ήχο στο Laptop με τα W7 x64 και εχθές αποφάσια να το λύσω. Έτσι αφού έψαξα αρχικά στο site του κατασκευαστή (Fujitsu) και δεν βρήκα κάποιον driver, δοκίμασα το stite του κατασκευαστή της κάρτας ήχου και όχι του laptop, το πρόβλημα λύθηκε. Δοκίμασε και εσύ το ίδιο και αν δεν βρίσκεις λύση πες να το ψάξω και εγώ. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση προχθές ... Ήταν η πιο γρήγορη και απλή αναβάθμιση που έκανα ποτέ σε λειτουργικό! Από Vista Business σε Windows 7 Ultimate x64 bit. Έτρεξα και το Compatibility Check πιο πριν και μόνο η camera δεν έιχε drivers που δεν με πείραζε καθόλου.

 

Προς το παρόν δηλώνω ενθουσιασμένη και πολυ ικανοποιημένη από τα 7 [:D]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα Windows 7 Professional (MAPS) και το μόνο που δεν μπορεί να αναγνωρίσει είναι η κάρτα γραφικών Intel Extreme Graphics 2.

 

Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί να μην υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω.

 

Τα έβαλα σε ένα laptop με 1400άρι cpu celeron και πάει σφαίρα πραγματικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...