Jump to content

Ανακοίνωση: Ετοιμάζεται o System Center Configuration Manager 2007 R3 !!!


GSimos
 Share

Recommended Posts

Ανακοινώθηκε η έκδοση (η καλύτερα το upgrade) του Configuration Manager 2007 στην έκδοση R3, να σημειωθεί ότι είναι το πρώτο προϊόν της Microsoft που φτάνει στην έκδοση R3.

Η επίσημη ανακοίνωση βρίσκεται στο blog της ομάδας του System Center εδώ: http://blogs.technet.com/systemcenter/archive/2009/09/08/announcing-system-center-configuration-manager-2007-r3.aspx

Όσοι έχουν Software Assurance του SCCM 2007 τότε δε χρειάζεται να πληρώσουν επιπλέον χρήματα καθώς τους καλύπτει το SA , όταν το προϊόν δοθεί προς διάθεση στο πρώτο τρίμηνο του 2010.

Η πρώτη BETA θα είναι έτοιμη προς το τέλος Οκτωβρίου του 2009.

Συνοπτικά τα νέα χαρακτηριστικά κινούνται κατά πολύ προς τον τομέα της διαχείρισης και εξοικονόμησης ενέργειας, έτσι ώστε να συμβάλει ο Config Manager στη ενίσχυση του Green IT καθώς και στην μείωση του λειτουργικού κόστους της κάθε επιχείρισης.

Επιπλέον, εμπλουτίζονται αντίστοιχα και οι διαθέσιμες αναφορές (reports) έτσι ώστε να έχει ολοκληρωμένη εικόνα ο IT Pro σχετικά με την ενέργεια που καταναλώνεται και εξοικονομείται.

Βελτιώσεις θα υπάρξουν και στη διαχείριση των Windows 7 Clients καθώς και στην εγκατάσταση λειτουργικών συστημάτων με το νέο λειτουργικό της Microsoft (OSD=Operating System Deployment).

Παρακάτω ακολουθούν τα χαρακτηριστικά απο τη νέα αναβάθμιση:

Power Management
The goal of this capability is to enable Configuration Manager to further reduce the operational costs of IT by providing basic power management features native to the product.  Our approach is based on 3 primary areas:

A. Help the organization plan a power strategy by monitoring current power state and consumptions and reporting on machine utilization trends, current power settings and current energy consumption

B. Enable the Administrator to easily create, deploy and enforce specific power settings using the existing ConfigMgr infrastructure 

   −Ability to set peak and non-peak schedules

   −Ability to remediate settings if changed

   −Ability to opt out machines from power policy

C. Provide the business meaningful report formats that are relevant to Power Management

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...