Jump to content

Autoreply & Undisclosed Recipients


panos_ten
 Share

Recommended Posts

Χρησιμοποιώντας Exchange 2007 SP1 θα ήθελα να μάθω εάν είναι εφικτή η δημιουργία, χωρίς third-party λύσεις, autoreply για email που έρχονται σε συγκεκριμένο mailboχ.

 

Επίσης δεν μπορώ να βρώ κάποια λύση με Undisclosed Recipients. Δλδ η αποστολή email σε πολλούς παραλήπτες αλλά ο παραλήπτης να βλέπει στο πεδίο "To" μόνο το κείμενο Undisclosed Recipients και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο που ζητάς γίνονται αρκετά εύκολα μέσα από το Outlook.

To πρώτο με έναν κανόνα αλληλογραφίας

και το δεύτερο εαν όλους τους Recipients τους βάλεις στο BCC (Ιδ. Κοινοποίηση).

Επίσης αν κάνεις ένα Distribution Group που περιέχει μέσα επαφές θα μπορούσες να παίξει παρόμοιο τρόπο με αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Για το Undisclosed recipients μπορείς να το κάνεις μέσω Outlook, όταν δημιουργείς νεο email πηγαίνεις στο menu "View" και επιλέγεις να εμφανίζεται το "Bcc:" πεδίο, προσοχή όμως, αν έχεις καθορίσει ως editor του Outlook το Microsoft Word τότε δεν θα σου εμφανίζεται αυτή η επιλογή.

Για να αλλάξεις τον editor προσωρινά το κάνεις απο το menu "Tools -> Options" στο Tab "Mail Format" αποεπιλέγεις τις δυο ρυθμίσεις που αναφέρουν το Word (αν είναι outlook 2003 τότε γράφει Word 2003).

Για το θέμα της αυτόματης απάντησης στο επίπεδο του exchange μπορείς να κάνεις ένα Hub Transport rule όπως περιγράφεται εδω: http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrtransport/thread/5e80c4da-63c5-4a0c-b995-56119017a336

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γρήγορες απαντήσεις.

 

Δυστηχώς όμως γνώριζα τις λύσεις αυτές και δεν με καλύπτουν.

 

Για το Autoreply θέλω το κείμενο μεγαλύτερο, από μία σειρά που επιτρέπει, ως απάντηση τύπου template.

 

Όσον αφορά τους Undisclosed recipients δεν θέλω το email που παραλαμβάνεται να έχει κενό το πεδίο "To" αλλά να περιέχει κείμενο της επιλογής μου και συγκεκριμένα Undisclosed Recipients. Μέσω distribution group έχω την εντύπωση ότι ο παραλήπτης μπορεί να δει τα μέλη του group.

Link to comment
Share on other sites

Στα rules του outlook, σου δίνει την δυνατότα να κάνεις autoreplay με template message που έχεις δημιοργήσει (.oft) , τι ακριβώς δεν σε καλύπτει ?

Για τις λίστες ... αν βάλεις τις λίστες στο bcc , δεν φαίνετε σε κανέναν, φτιάξε έναν user undiclosed recipient , βάλε αυτόν στο πεδίο to , θα φαίνετε mail address  [email protected] και οι αποδέκτες δεν θα δούν που έχει πάει το mail .

Link to comment
Share on other sites

Η λύση με Templates μέσω rule είναι user-rule και όχι server-rule. Δηλαδή ο πρέπει να υπάρχει ανοιχτό outlook με αυτό το account.

 

Όσο για το Undisclosed recipients, έχεις δίκιο, πιστεύω ότι με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γρήγορες απαντήσεις. Δυστηχώς όμως γνώριζα τις λύσεις αυτές και δεν με καλύπτουν. Για το Autoreply θέλω το κείμενο μεγαλύτερο, από μία σειρά που επιτρέπει, ως απάντηση τύπου template. Όσον αφορά τους Undisclosed recipients δεν θέλω το email που παραλαμβάνεται να έχει κενό το πεδίο "To" αλλά να περιέχει κείμενο της επιλογής μου και συγκεκριμένα Undisclosed Recipients. Μέσω distribution group έχω την εντύπωση ότι ο παραλήπτης μπορεί να δει τα μέλη του group.

Είδες που σε καλύπτει τελικα;

Σχετικά με το hub transport rule καλύτερα να είναι μια γραμμή. Το λακωνίζειν εστι φιλοσοφείν...

αν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γρήγορες απαντήσεις. Δυστηχώς όμως γνώριζα τις λύσεις αυτές και δεν με καλύπτουν. Για το Autoreply θέλω το κείμενο μεγαλύτερο, από μία σειρά που επιτρέπει, ως απάντηση τύπου template. Όσον αφορά τους Undisclosed recipients δεν θέλω το email που παραλαμβάνεται να έχει κενό το πεδίο "To" αλλά να περιέχει κείμενο της επιλογής μου και συγκεκριμένα Undisclosed Recipients. Μέσω distribution group έχω την εντύπωση ότι ο παραλήπτης μπορεί να δει τα μέλη του group.

Είδες που η BCC λύση σε καλύπτει τελικά;

Για το autoreply μέσω hub transport rule, θεωρώ ότι είναι προτιμότερη μια γραμμή απο Mail Template και user initiated ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

OK, πάμε σχέδιο 'B

φτιάξε ένα mail enable public folder, δώστου το e-mail address που θες το autoreply, ανοιξε το outlook σου , δεξι κλίκ -> administration -> folder assistanse -> add new rule -> reply with -> φτιάξε το template σου βάλτο και είσαι ΟΚ .

Για να παίξει θα πρέπει να έχεις owner permissions στο public folder ΚΑΙ send-as , επίσης θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και το autoreply option για άλλα domains

Exchange Management console -> Organization -> Hub Transport -> Remote Domain -> Default -> Properties -> message format -> check autoreply

Για public folder cmdlets κοίτα εδώ http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb232202.aspx 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gsimos: οσο εγραφα/κοίταγα τα "required κλικς" εγραφες εσύ .....

τετοιο response μονο στο autoexec υπάρχει ......

Έχουμε ξεφύγει!

Λοιπόν ήθελα να επισημάνω στο συνάδελφο που έθεσε το ερώτημα ότι πρέπει να προετοιμαστεί για πολύ SPAM αν αποφασίσει να εφαρμόσει λύση AutoReply.

Είναι η κλασσική μέθοδος διαπίστωσης των ενεργών διευθύνσεων σε domains από τους Spammers.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...