Jump to content

Μεταμορφώστε το "engine" των Internet Explorer 6,7 και 8 σε Google Chrome Engine!!!


Recommended Posts

Το όνομα αυτής της "μεταμόρφωσης" ακούει στο όνομα, "Google Chrome Code Frame" και δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα patch που εγκαθίσταται στον Internet Explorer 6, 7 και 8 το οποίο κάνει "ρεκτιφιέ" στο engine του IE μετατρέποντάς τον σε αυτό του Chrome .

Δείτε εδώ και θα καταλάβετε :   

Kατεβάστε απο εδώ : http://code.google.com/intl/el/chrome/chromeframe/

ΥΓ : Παιδιά το εγκατέστησα και μπορώ να πώ πως πλέον αισθάνομαι έναν πολύ γρηγορότερο Internet Explorer. Ίσως είναι κ η ιδέα μου (που δεν νομίζω..) Αυτό θα μου το πείτε κι εσείς όποιοι το εγκαταστήσετε. Παίρνει μόνο δύο λεπτάκια.. και φυσικά αν θέλετε γίνεται κανονικά Uninstall.[;)]

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ακούγεται αλλά (!!) γιατί κανείς να βάλει patch που θα κάνει τον ΙΕ να δουλεύει το ίδιο καλά με το Google Chrome και να μην χρησιμοποιήσει κατευθείαν Google Chrome!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ακούγεται αλλά (!!) γιατί κανείς να βάλει patch που θα κάνει τον ΙΕ να δουλεύει το ίδιο καλά με το Google Chrome και να μην χρησιμοποιήσει κατευθείαν Google Chrome!!!!

Που να δουλεύει "το ίδιο με τον google chrome" είναι κάτι που μπορώ να δεχτώ.

που να δουλεύει "το ίδιο ΚΑΛΑ (???!!!!!) με τον google chrome" μου φαίνεται ...ανέκδοτο. Από πότε ο google chrome δουλευει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πούμε πόσο ... περίεργο τουλάχιστον είναι να συγκρίνεις IE 6 και 8. Οι IE 8 και Chrome είναι αντίστοιχοι σε ταχύτητα ενώ οι υπαρκτές διαφορές που συναντάει κανείς όταν επισκέφτεται sites του Google έχουν περισσότερο να κάνουν με το ότι το Google χρησιμοποιεί javascript φτιαγμένη ειδικά για Chrome, παρά με τους browsers τους ίδιους. Όσο για το πλεονέκτημα να βλέπεις σελίδες που χρησιμοποιούν την παραλλαγή της HTML 5 που υποστηρίζει ο Chrome (η οποία έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακόμα standard και θα αλλάξει), το βρίσκω κάπως αδύναμο.

Μου φαίνεται ότι το Chrome Frame είναι άλλη μία κίνηση εντυπωσιασμού και προετοιμασίας για τους επερχόμενους πολέμους των browsers.

Link to comment
Share on other sites

Έυγε Νάσο .... [:D]

Ο πόλεμος των browser εχει ξεκινήσει και θα γίνει τεράστιος !!!! Μην σου πω ο 3ος παγκόσμιος ....

Πάντως όπως και να έχει είναι καλό γιατί η ανταγωνιστικοτητα καταλήγει σε θετικά αποτελέσματα στον χρήστη.

Πολεμάτε για να μας δινετε οτι καλύτερο ....

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους συνήθειας (του interface) ίσως.. είναι κ αυτό ένα σκεπτικό... [;)]

Ποιός πρόλαβε και συνήθισε τον chrome έναντι του IE6? Ανακάλυψε το Internet πέρσι?

Εννούσα του Internet Explorer το interface το οποίο είναι "για τους παλιούς" .. και όχι για τους "νεους" δάσκαλε.. [:D] Με παρεξήγησες..! Αλλά το θέμα είναι, πως όταν βλέπεις με τα μάτια σου πως μετά απο αυτό το "patch" (ας το πούμε έτσι) η 2Mbps σύνδεση που έχεις (έχω στην προκειμένη) γίνεται πιό βατή για τα νεύρα σου.. τότε δεν μπορείς να το παραβλέψεις.. (υπόψιν.. κι εγώ Microsoft fan είμαι!! αλλά τα σύκα σύκα κ η σκάφη σκάφη..)

Link to comment
Share on other sites

Η 2 Mbps γραμμή γίνεται ακόμη πιο...ηρεμιστική αν ... δεν κατεβάζεις απολύτως τίποτα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το απλοικό δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο, αλλά ίσως βολικότερο σε κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες.

Απλά επιχειρηματολογώ,  δεν διαφωνούμε κάπου.

Κάνοντας στατιστική, o chrome δεν κατατασεται στους πλέον δημοφιλείς browsers σε αντίθεση με τον Mozzila που εμφανίζεται πολύ δημοφιλής, τον οποίο ξεπερνουν σε δημοφιλία ο συνδιασμός IE7 και ΙΕ8. (Για κάποιο περίεργο λόγο, όλα τα στατιστικά εμφανίζουν τον Mozzila σαν ένα και αδιαίρετο προιόν ανεξαρτήτως έκδοσης ενώ τους IE τους χωρίζουν σε 6,7,8, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω για τον Mozilla (Firefox) είναι πως έχει "παχύνει" πολύ τα τελευταία χρόνια.. Είναι αργός και βαρύς...

Όσο για το οτι το απλοϊκό δεν είναι και υποχρεωτικά καλύτερο, ΣΙΓΟΥΡΑ συμφωνώ..

Ο Internet Explorer 8 έχει πάρα πολλές δυνατότητες έναντι του Chrome.. δεδομένο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

απλα πραματα, firefox για να κανεις οτι δεν μπορει να κανει ο explorer.

και ΙΕ7 για το αντιστροφο.

Θελω να πω, καλο ειναι να μην κολλαμε σε εταιριες, ονομασιες ή ομαδες.

οποιος ειναι εξυπνος συνδυαζει τα πλεονεκτηματα του καθε πακετου.

 

 οσο για το παχος του firefox, δεν νομιζω οτι ειναι αργοτερος απο IE8, εκως κ αν εχεις καμια 100αρια addons

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

απλα πραματα, firefox για να κανεις οτι δεν μπορει να κανει ο explorer.

και ΙΕ7 για το αντιστροφο.

Θελω να πω, καλο ειναι να μην κολλαμε σε εταιριες, ονομασιες ή ομαδες.

οποιος ειναι εξυπνος συνδυαζει τα πλεονεκτηματα του καθε πακετου.

 

 οσο για το παχος του firefox, δεν νομιζω οτι ειναι αργοτερος απο IE8, εκως κ αν εχεις καμια 100αρια addons

 

ΝΚ

Σωστότατος! (ε, λίγο Microsoft Fans ας είμαστε.. ! έτσι δεν είναι? επιτρέπεται.. )[:P]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...