Jump to content

Μήπως πρέπει να πάμε σε SSD?.. Μήπωωωως???


mts
 Share

Recommended Posts

Τελικά μήπως ήρθε η ώρα να πάμε σε SSD storage? τέτοια βλέπω εδώ κ εκεί στο Internet που κάνουν το χέρι μου να πηγαίνει προς τσέπη μεριά...

Απλά δείτε το επόμενο videάκι...[:S] Βέβαια το εν λόγω σύστημα, θα σας κοστίσει μία μικρή περιουσία.. [;)]

Link to comment
Share on other sites

Αααχχ... μακάρι να μπορούσα να τα χαλάσω για ένα τέτοιο σύστημα.. αλλά προέχουν άλλα..!

Πάντως είναι απίστευτα γρήγοροι αυτοί οι SSD.. !! Ειδικά σε RAID όπως είδατε...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι ssd ειναι πιο γρηγοροι απο τους κλασικους 2,5 δισκους.

αλλα οτι μπορουν να δουλεύουν και να τους παρεις αγκαλια να πας για ψωνια ειναι μοναδικο:):)

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι όλοι οι SSD το ίδιο. Τα μοντέλα που είναι τόσο γρήγορα, είναι και πολύ ακριβά..

αναμονή λοιπόν να πέσουν οι τιμές. [;)]

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι πανάκια.

Πρίν λίγες μέρες άλλαξα έναν καμένο SSD σε Blade Server IBM. Και όταν χαλάει δεν ειναι σαν τους κλασικούς που κάτι μπορεί να σωσεις αν τους βάλεις στο ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πώ και εγώ κάτι που διάβασα πρόσφατα!

Οι SSD πρώτης γενιάς δέν είναι τόσο τρέλα τελικά, υπάρχει θέμα με τον memory controller και έχει βγεί και ένα utility το οποίο κάνει flush τον controller για να ξανανανασανει ο δισκος.

Οι καινούργιοι έχουν ενσωματωμένη αυτή την λειτουργία απλά ΑΚΟΜΗ είναι πολύ ακριβοί![:'(]

Λίγο υπομονή ακόμη..και εγώ μαζί σας!

V

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολοι οι SSD ειναι πιο γρηγοροι απο ide και sata δισκους..

σε raid ειναι ποιο γρηγοροι και απο SAS ..η αισθηση ειναι μοναδικη...

 

Το προβλημα που αναφερεις υπαρχει στους ssd με jmicron controller με νεοτερο firmware το προβλημα μειωνετε...

 

Ειχα την τυχη να στησω ενα raid 1 με 4 Samsung SLC (πρωτης γενιας) οταν μπουταραν τα vista δακρυσα απο την συγκινηση...δεν υπηρχε "μπαρα" να μετρα..........

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προχθές αγόρασα έναν Intel Postville 80GB SSD .... @last!!!! Παιδιά... Windows 7 boot time σε 10''.. (βαρυά!!) Τα virtual machines μου ανοίγουν στο φτερό!!! Η μπάρα πάει στην αρχή της και δεν ολοκληρώνεται!!! απλά ΑΝΟΙΓΕΙ. Worths every cent!!! Μαγεία σκέτη!! Η καλύτερη αναβάθμιση που έχω κάνει στον υπολογιστή μου εδώ και ΧΡΟΝΙΑ.

I'm a happy man ! [:P]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...