Jump to content

Πρόβλημα με IE8 και sharepoint services


Blackman
 Share

Recommended Posts

Η κατάσταση έχει ως εξής...

 

sharepoint services 2 και λίστες σε datasheet view...σε αυτές τις λίστες υπάρχουν checkboxes τα οποία δουλεύουν μία χαρά μέχρι και την έκδοση 7 του IE.

Από τότε που μπήκε ο ΙΕ8, ο χρήστης ΔΕΝ μπορεί να πάει να κάνει check ή uncheck στο box.

Ότι και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει τίποτα.

Καμία λύση κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες compatibility mode στον IE? Ίσως να είναι και η μόνη λύση. Το τελευταίο service pack για WSS 2.0 βγήκε το 2007 οπότε αποκλείεται να περιέχει fix για IE8 . Πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναβγάλουν service pack για μία τόσο παλιά έκδοση των Sharepoint Services. Να μην πούμε ότι από του χρόνου, μόλις βγει το 2010, το 2.0 θα πάψει να υποστηρίζεται εντελώς.

Ίσως βέβαια να υπάρχει κάποιο hotfix σχετικό αλλά πολύ αμφιβάλλω. Έχω πάρα πολύ καιρό να ακούσω για κάποιο fix για IE8. Νομίζω είναι καιρός να πεις στον πελάτη σου ότι πρέπει να κάνει είτε upgrade ή να ξαναστήσει WSS από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

το compatibility mode δεν πιάνει...

κάπου διάβασα ότι ίσως να φταίει κάποιο update του office

ο πελάτης είναι η ίδια η εταιρεία που δουλεύω...και έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες εδώ και καιρό μετάβασης στην νεότερη έκδοση.

το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχουμε μόνο αρχεία, αλλά έχουμε και λίστες και πολλά άλλα...η μετάβαση είναι δύσκολη και το θέμα σε αυτή την κατάσταση είναι ότι το upgrade από WSW2 σε WSS3 δεν μου έπεξε σωστά...

 

αλλά θα συνεχίσω τις δοκιμές...έστω και αν το φτάσουμε να γίνει manualy από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, η μετάβαση από WSS 2 σε 3 δεν είναι κάτι το οποίο γίνεται τρέχοντας απλά ένα upgrade. Είναι αρκετά πονεμένη ιστορία, ανάλογα και με πόσες customιές έχουν γίνει, ή πόσες ασυμβατότητες χτυπάς.

Όσον αφορά το ίδιο το DataSheet view, πρόκειται όντως για ένα ActiveX control το οποίο έρχεται με το Office. Αν χρησιμοποιείς Office 2007 ίσως να λύνεται το πρόβλημα βάζοντας το SP2. Από την πλευρά του server, υποστήριξη για IE 8 προστέθηκε στο WSS 3/MOSS 2007 SP2.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα ξέρω...

ταλαιπωρήθηκα αρκετά με την διαδικασία του upgrade, αλλά δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ πέραν αυτού που ασχολήθηκα.

φυσικά εχω κατεβάσει όλο το manual για το in place upgrade και το έχω διαβάσει διεξοδικά...

όμως το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή δεν είναι αυτό, αλλά το θέμα του check που σταμάτησε να παίζει...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...