Jump to content

Επιτέλους MCTS!


ThanosZ
 Share

Recommended Posts

5 Χρονια μετά το προγραμματισμένο !

Εγινε σημερα η εξεταση , και ξοδεψα ΟΛΑ τα λεπτα της εξετασης τελειώνοντας τη 2η ματια στις ερωτησεις  μολις 1 λεπτο και 30¨ πριν την προκαθορισμενη ληξη.

Το επόμενο, θα ρθει πιο γρηγορα. (αλλιως θα ρθει η συνταξη πρωτη! omglolwtf!)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαγγέλη!

 Χεχε , δεν έχασα και καιρο, έβαλα και το "μεγάλο" logo .

"Εμείς" που τα χουμε λίγα (τα χαρτια) τα απλώνουμε [:D]ώρα

Μου ΄λεβγαλε τον πατσά τόσο καιρό , γιατί πάντα "κάτι τύχαινε".

Τώρα , να μαι γερός , δεν θα αργήσει κι ο exchange 2007! (η να κανω 2010 ???)

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ.

Το επόμενο θα ειναι πιο σύντομο , αν και  ο Gsimos παραλίγο να χε και δικιο! [:D]

Ο στόχος μπήκε, και είναι ώρα της υλοποιησης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θανάση συγχαρητήρια και απο μένα! Είμαι ένας ομοιοπαθής, που προσπαθεί εδώ και χρόνια να ριχτεί στη μάχη των Certifications και τελικά για κάποιο λόγο πέφτει άκυρο!!! [:D]

Να σε ρωτήσω λοιπόν. Πόσο καιρό σου πήρε το διάβασμα? Και ποιά η τακτική που ακολούθησες?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οδηγίες προς ναυτιλομένους!

EDIT : Περιμένω.. ??? [:D]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ααααααα! Απαραδεκτος ειμαι!

Δεν κοιταξα το φορουμ για πολυ καιρο!

Ευχαριστώ mts και συγγνωμη!

Οπως γνωριζεις ο χρονος διαβασματος  είναι  πολυ υποκειμενικός  και γι αυτο θα τον κοψω στα "τρια"

1. Ο συνολικος χρονος που  εκατσα να διαβασω αναλογει κοντα στους  6 μηνες. Αυτος  εσωκλειει και τις  αποτυχυμενες προσπαθειες που καθεσαι να διαβασεις την Δευτερα και ερχεται ο κοσμος αναποδα την Τεταρτη και σταματας κανα 10 ημερο - 3μηνο

2. Ημουν "τυχερος" και βρηκα ενα σεμιναριο απο την εταιρια που εργαζομουν και πηγα να το παρακολουθησω . Κρατησε 5 μερες. Δεν θα το ξανακανα. Ευτυχως ο "δασκαλος" ηταν πολυ προθυμος να  πάει και "έξω απο το βιβλιο" πραγμα που το βρηκα πολυτιμο. Και παλι ευχαριστω Δημητρη! Τονιζω πως δεν το κανει ο καθενας !

3. Απο εκει και μετα αποφασισα να παρω την τυχη μου στα χερια μου και να ριχτω στην μελετη. Τα εκπαιδευτικα βιντεος ηρθαν σε καμια βδομαδα και οταν ειχα και το τελευταιο κομματι βιβλιου που ειχα υπ οψιν αρχισε το διαβασμα.

Κρατησε 20 κοπιαστικες μερες απο 4 με χρι 6 ωρες τη μερα.

Απο τον καιρο που αποφάσισα να  βαλω σε ταξη τις γνωσεις μου των windows μεχρι το certification exam περασαν 3 μηνες. Δυσκολοι. Μα οχι και αδυνατοι.

Ελπιζω να μην απογοητευσα, μα να  εδωσα ελπιδα.

Και τωρα ψηνω και  "τ'αλλο" χαρτι....[8-|]

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν με απογοήτευσες ... ΜΕ ΜΠΡΙΖΩΣΕΣ!!!

 

Αλλά αυτό που λές για το 3ήμερο έως 3μηνο..έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίκιο.. !!

 

Τέλοσπάντων... μιάς και έχω ξεκινήσει σοβαρά εδώ και κανα δύο μήνες.. λέω να πάω σοβαρά για το πρώτο μου cert...

 

και ο Θεός, βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να  πας σε σεμινάριο για να το διδαχθείς , σου δινω ένα μυστικό :

ρωτα τον δασκαλο. Παντα για οτιδηποτε! Θα το δεις πως η "υλη" έιναι σχεδον .....άυλη.

 

Link to comment
Share on other sites

ααααααα! Απαραδεκτος ειμαι!

Δεν κοιταξα το φορουμ για πολυ καιρο!

Ευχαριστώ mts και συγγνωμη!

Οπως γνωριζεις ο χρονος διαβασματος  είναι  πολυ υποκειμενικός  και γι αυτο θα τον κοψω στα "τρια"

1. Ο συνολικος χρονος που  εκατσα να διαβασω αναλογει κοντα στους  6 μηνες. Αυτος  εσωκλειει και τις  αποτυχυμενες προσπαθειες που καθεσαι να διαβασεις την Δευτερα και ερχεται ο κοσμος αναποδα την Τεταρτη και σταματας κανα 10 ημερο - 3μηνο

2. Ημουν "τυχερος" και βρηκα ενα σεμιναριο απο την εταιρια που εργαζομουν και πηγα να το παρακολουθησω . Κρατησε 5 μερες. Δεν θα το ξανακανα. Ευτυχως ο "δασκαλος" ηταν πολυ προθυμος να  πάει και "έξω απο το βιβλιο" πραγμα που το βρηκα πολυτιμο. Και παλι ευχαριστω Δημητρη! Τονιζω πως δεν το κανει ο καθενας !

3. Απο εκει και μετα αποφασισα να παρω την τυχη μου στα χερια μου και να ριχτω στην μελετη. Τα εκπαιδευτικα βιντεος ηρθαν σε καμια βδομαδα και οταν ειχα και το τελευταιο κομματι βιβλιου που ειχα υπ οψιν αρχισε το διαβασμα.

Κρατησε 20 κοπιαστικες μερες απο 4 με χρι 6 ωρες τη μερα.

Απο τον καιρο που αποφάσισα να  βαλω σε ταξη τις γνωσεις μου των windows μεχρι το certification exam περασαν 3 μηνες. Δυσκολοι. Μα οχι και αδυνατοι.

Ελπιζω να μην απογοητευσα, μα να  εδωσα ελπιδα.

Και τωρα ψηνω και  "τ'αλλο" χαρτι....[8-|]

 

Θανο, ευχαριστω και απο δω για τις πληροφοριες...

 

Μπορεις να μας δωσεις μερικες ακομη; Ποιο/α βιβλια χρησιμοποιησες; Οταν γραφεις εκπαιδευτικά βιντεο, εννοεις αυτα απο cbtnuggets ή trainsignals;

 

Link to comment
Share on other sites

@Casperino

Για  βιβλίο πήρα το manual !! :D Ms Press και τα self paced tests της MS. Για βίντεο, "Train".

Αν έχεις  να παρεις μονο ένα πραγμα, προτείνω να μην πάρεις το manual αν δεν μοπρείς να ακολουθήσεις τα manuals , άλλα βιβλία (px  'Que') τα λενε λιγο πιο "ανθρωπινα", έχουν παντρεψει hands on και ανθρωπινη επεξηγηση μαζι. Στην δική μου περίπτωση , του  Σκουριασμενου Δεινοσαυρέζικου Εγκεφάλου, δούλεψε πολύ καλά ο συνδυασμός" T/S, MSPRESS , Virtual Machines". Ότι διάβαζα ή μου έδειχναν το έκανα στο φορητό μου. Monkey see monkey do ένα πραμα.

Τα ίδια κάνω και τώρα με το επόμενο "χαρτι".

Τονίζω πως  αυτή η πρακτική ταιριάζει σε εμένα. Πειραματίστηκα  με διάφορες πρακτικές και μεθόδους και βρήκα αυτή που  ταιριάζει σε μένα. Είναι απολύτως υποκειμενική.

"ποτε θα ξέρω βρε Θανάση ποιά θα έιναι η σωστή πρακτική μου?" μα οταν θα σταματήσεις να σκέφτεσαι "τρόπους να βελτιώσεις τη μελέτη σου " και θα αρχισεις να μελετας[;)]

Οχι δικαιολογιες, ουτε αλλοθι. Διαβασμα. Το κεφαλι κατω.

 

ΥΓ.

Επίσης άν έχεις τα χρήματα (~1300€ για 5 μέρες πιεριπου?) , υπάρχουν  εδώ στο φόρουμ αξιόλογοι άνθρωποι και πολύ καλοί επαγγελματίες, που διδάσκουν σε  ιδιωτικά εκπαιδευτήρια οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν  έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται. Ακόμη κι όταν η τάξη σας είναι γεμάτη "χασομέρηδες" και "ωχαδερφούς" , (γιατί πίστεψέμε υπάρχουν και εκει αυτοί) αυτοί θα ξεχωρίσουν που θα πρέπει να μιλήσουν

και που θα  ρίξουν λίγο παραπάνω βάρος . Από τότε που μπήκε το ΛΑΕΚ 0.45 του ΟΑΕΔ τα εκπεδευτήρια μπορεί να  πήραν φράγκα για εκπεδεύσεις μα μπήκαν στις τάξεις η σαρα και η μαρα. Αν δεν είχα την "τύχη" να  είμαι σε μία τέτοια τάξη δεν θα μπορούσα να δω αυτά που σου ανέφερα. Όμως όπως θα  σου τονίσουν και οι ίδιοι , μην περιμένεις το "σεμινάριο" να σου δώσει το χαρτί.

Δεν ξέρω αν οι moderators αφήνουν να αναφέρω το δικό μου "δάσκαλο"?

Αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι mods δεν κόβουν τίποτα, μέχρι να το κόψουν. Αν δεν τον βρίζεις προφανώς και μπορείς να τον αναφέρεις. Εμείς κάνουμε αμάν, να ξεχωρίσουν οι καλοί εκπαιδευτές.

Εχουμε δώσει αγώνα να οργανώσουμε τους καλούς εκπαιδευτές, να τον αναφέρεις οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Οι mods δεν κόβουν τίποτα, μέχρι να το κόψουν. Αν δεν τον βρίζεις προφανώς και μπορείς να τον αναφέρεις. Εμείς κάνουμε αμάν, να ξεχωρίσουν οι καλοί εκπαιδευτές.

Εχουμε δώσει αγώνα να οργανώσουμε τους καλούς εκπαιδευτές, να τον αναφέρεις οπωσδήποτε.

Αυτό μου κάνει.

Λοιπόν  ο Δάσκαλός μου : Δημήτρης Παπίτσης. Δημήτρη το έκανες , "εύκολο"!

Άν έχεις την τύχη  να είσαι κοντλά στη Θεσσαλονίκη, Χρήστος Σπανουγάκης. Μεταδοτικός και εμπειρότατος.

Ορίστε... δεν ξέρω άλλους από το autoexec, γιατί  δεν είχα την τύχη.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς ήθελες να πεις? Σιγά τα μούτρα. Τώρα θα σου κόψω το post σίγουρα.

Και καλά ο Σπαν, αλλά κι ο Παπίτσης? Αυτός ξεχνάει τι είπε στην αρχη του σεμιναρίου και τα ξαναλέει.ϊσως για αυτό να είναι καλός, λόγω της επανάληψης. Ασε που ξεχνάει σε ποια αίθουσα κάνει μάθημα και πηγαίνει και εκπαιδεύει τα κοριτσάκια που κάνουν ECDL για exchange 2010.

Εμένα μου είχε κάνει μια φορά εκπαίδευση και συστηθήκαμε 4 φορές κατα την διάρκεια.

(Δημητρη ξέρεις ότι σε αγαπάω, αν και δεν είναι σίγουρο ότι με θυμάσαι. [:D] )

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγωωωω! Ευχαριστώ ThanosZ! Δυστυχως δεν κανω μαθηματα πια, το μαθημα του Θανου ηταν απο τα τελευταια που εκανα... Οποτε οι μελλοντικες γενιες θα χασουν τη μοναδικη ευκαιρια να με εχουν εκπαιδευτη :Ρ

Link to comment
Share on other sites

@Casperino

Για  βιβλίο πήρα το manual !! :D Ms Press και τα self paced tests της MS. Για βίντεο, "Train".

Αν έχεις  να παρεις μονο ένα πραγμα, προτείνω να μην πάρεις το manual αν δεν μοπρείς να ακολουθήσεις τα manuals , άλλα βιβλία (px  'Que') τα λενε λιγο πιο "ανθρωπινα", έχουν παντρεψει hands on και ανθρωπινη επεξηγηση μαζι. Στην δική μου περίπτωση , του  Σκουριασμενου Δεινοσαυρέζικου Εγκεφάλου, δούλεψε πολύ καλά ο συνδυασμός" T/S, MSPRESS , Virtual Machines". Ότι διάβαζα ή μου έδειχναν το έκανα στο φορητό μου. Monkey see monkey do ένα πραμα.

Τα ίδια κάνω και τώρα με το επόμενο "χαρτι".

Τονίζω πως  αυτή η πρακτική ταιριάζει σε εμένα. Πειραματίστηκα  με διάφορες πρακτικές και μεθόδους και βρήκα αυτή που  ταιριάζει σε μένα. Είναι απολύτως υποκειμενική.

"ποτε θα ξέρω βρε Θανάση ποιά θα έιναι η σωστή πρακτική μου?" μα οταν θα σταματήσεις να σκέφτεσαι "τρόπους να βελτιώσεις τη μελέτη σου " και θα αρχισεις να μελετας[;)]

Οχι δικαιολογιες, ουτε αλλοθι. Διαβασμα. Το κεφαλι κατω.

 

ΥΓ.

Επίσης άν έχεις τα χρήματα (~1300€ για 5 μέρες πιεριπου?) , υπάρχουν  εδώ στο φόρουμ αξιόλογοι άνθρωποι και πολύ καλοί επαγγελματίες, που διδάσκουν σε  ιδιωτικά εκπαιδευτήρια οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν  έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται. Ακόμη κι όταν η τάξη σας είναι γεμάτη "χασομέρηδες" και "ωχαδερφούς" , (γιατί πίστεψέμε υπάρχουν και εκει αυτοί) αυτοί θα ξεχωρίσουν που θα πρέπει να μιλήσουν

και που θα  ρίξουν λίγο παραπάνω βάρος . Από τότε που μπήκε το ΛΑΕΚ 0.45 του ΟΑΕΔ τα εκπεδευτήρια μπορεί να  πήραν φράγκα για εκπεδεύσεις μα μπήκαν στις τάξεις η σαρα και η μαρα. Αν δεν είχα την "τύχη" να  είμαι σε μία τέτοια τάξη δεν θα μπορούσα να δω αυτά που σου ανέφερα. Όμως όπως θα  σου τονίσουν και οι ίδιοι , μην περιμένεις το "σεμινάριο" να σου δώσει το χαρτί.

Δεν ξέρω αν οι moderators αφήνουν να αναφέρω το δικό μου "δάσκαλο"?

Αυτά.

 

Thanks Θανο, αυτη την τακτικη ειχα και εγω στο περιπου ακολουθησει στο CCNA(με μονο λαθος μου οτι το παρακανα με την υλη και το διαβασμα, δεν χρειαζονταν τα 6-7 βιβλια που αγόρασα, αλλα... ). Και εγω πιστευω οτι τα βιντεακια ειναι βασικοτατο κομματι και πραγματικα χρήσιμα(ειδικα αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για να κανεις τα μαθηματα με καποιον δασκαλο/εκπαιδευτη)... Την σειρα ExamCram της Que πραγματικα δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να την εμπιστευτεί σαν βασικο κομματι στην εκπαυδευση του... Αλλα σαν ενα βιβλιο που θα κανει την επαναληψη του, την τελευταια βδομαδα πριν δωσει τις εξετασεις νομιζω οτι ειναι οτι καλλίτερο... [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, ο καθένας σε μια εκπαίδευση κάνει ότι καταλαβαίνει. Μερικοί το εκτιμούν και κάθονται να μάθουν 5 πράγματα, μερικοί άλλοι απλά δεν ενδιαφέρονται. Πολλοί από αυτούς που δεν ενδιαφέρονται, ωστόσο, μετά διαμαρτύρονται γιατί δε βρίσκουν καλές δουλειές με ικανοποιητικά λεφτά - αλλά με άδειο βιογραφικό. Ο καθένας κοιμάται όπως στρώνει. Με αυτή τη λογική, πάντα σχεδόν υπάρχουν αδιάφορα άτομα σε μια εκπαίδευση, οπότε απλά φροντίζεις να το καλαμπουρίζεις, παρά να εκνευρίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα το πρωί πέρασα κ εγώ με επιτυχία το 70-620 Vista Configuring (το ξέρω, έπρεπε να δώσω τα Windows 7) !!!

Πώς πάει ο δρόμος προς το MCITP Enterprise Administrator ?... Θέλω να πώ, ποιά η δική σας συμβουλή για το επόμενο Certification ? Ποιόν δρόμο να διαλέξω?

Με το σημερινό έχω μπριζωθεί ακόμα πιό πολύ και θέλω οπωσδήποτε να φτάσω μέχρι το τέλος με αργά και σταθερά βήματα!

Link to comment
Share on other sites

......

Πώς πάει ο δρόμος προς το MCITP Enterprise Administrator ?... Θέλω να πώ, ποιά η δική σας συμβουλή για το επόμενο Certification ? Ποιόν δρόμο να διαλέξω?

 

Εδω ολα τα MCITP . Επίσης ο δρόμος που θα πρέπει να ακολουθήσεις  ειναι... ο δικός σου! Οπου σ αρεσει, πας.

 

 

Με το σημερινό έχω μπριζωθεί ακόμα πιό πολύ και θέλω οπωσδήποτε να φτάσω μέχρι το τέλος με αργά και σταθερά βήματα!

 

Ψυχραιμίαααααααααα.

Μην "βγεις" mcitp στα 60 μα μην το παρεις μονορουφι και "το κάψεις"

 

Τέλος, πολλά συγχαρητήρια !

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...