Jump to content

Forefront Threat Management Gateway 2010 RTM


akis
 Share

Recommended Posts

http://blogs.technet.com/isablog/archive/2009/11/17/forefront-threat-management-gateway-2010-release.aspx

Τα νέα χαρακτηριστικά url filtering και anti-malware είναι κορυφαία.

Μια μέρα μετά την ανακοίνωση του TMG 2010 , η Gfi ανακοίνωσε την ανεξαρτοποίηση του gfi web monitor 2009 απο τον ISA Server.Βλέπετε τώρα ο αντικαταστάτης του ISA , ο TMG 2010 υποστηρίζει  url filtering και anti-malware protection.Ακόμη Θα περιμένουν λίγο ακόμη οι συνδρομητές msdn-technet για να γίνει διαθέσιμο.

Μειονεκτήματα (άποψη μου)  ούτε σε αυτήν την έκδοση δεν υποστηρίζεται το traffic shaping για όσους το θέλουν.Ενναλακτικά στον ISA υπάρχει το Bandwidth Splitter. Ακόμη με την άφιξη του νέου vpn πρωτοκόλλου SSTP , θα ήθελα να υπάρχει και sstp client για windows xp και όχι μόνο(κάτι σαν open sstp client) ενώ υποστηρίζεται μόνο απο Vista και Win7.

Αξίζει να το δοκιμάσετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να συμπληρώσω στη μικρή αναφορά που έκανα οτι έιναι πλεον διαθέσιμο στους συνδρομητές technet και msdn.

Επίσης για όποιον θέλει να πάρει μια ιδέα ας δει τα παρακάτω

ForeFront TMG 2010 overview demo video download (22M)

ForeFront TMG 2010 overview silde download (4M)

 

Link to comment
Share on other sites

http://blogs.technet.com/isablog/archive/2009/11/17/forefront-threat-management-gateway-2010-release.aspx

Τα νέα χαρακτηριστικά url filtering και anti-malware είναι κορυφαία.

Μια μέρα μετά την ανακοίνωση του TMG 2010 , η Gfi ανακοίνωσε την ανεξαρτοποίηση του gfi web monitor 2009 απο τον ISA Server.Βλέπετε τώρα ο αντικαταστάτης του ISA , ο TMG 2010 υποστηρίζει  url filtering και anti-malware protection.Ακόμη Θα περιμένουν λίγο ακόμη οι συνδρομητές msdn-technet για να γίνει διαθέσιμο.

Μειονεκτήματα (άποψη μου)  ούτε σε αυτήν την έκδοση δεν υποστηρίζεται το traffic shaping για όσους το θέλουν.Ενναλακτικά στον ISA υπάρχει το Bandwidth Splitter. Ακόμη με την άφιξη του νέου vpn πρωτοκόλλου SSTP , θα ήθελα να υπάρχει και sstp client για windows xp και όχι μόνο(κάτι σαν open sstp client) ενώ υποστηρίζεται μόνο απο Vista και Win7.

Αξίζει να το δοκιμάσετε.

 

 Έχοντας ως αφαιτηρία την κυκλοφορία της τελικής - εμπορικής έκδοσης του Microsoft ForeFront TMG 2010, και έχοντας ήδη το λογισμικό αυτό σε παραγωγική λειτουργία στο δίκτυο της εταιρίας στην οποία εργάζομαι, έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην microsoft η οποία όχι μόνο βελτίωσε το λογσιμικό σε σχέση με τον ISA SERVER 2004/2006, αλλά στην ουσία παρουσίασε ένα προϊόν το οποίο στέκεται αντάξια έναντι των απαιτήσεων των χρηστών της συγκεκριμένης κατηγορίας προϊόντων.

θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου έστω κα καθυστερημένα να απαυθύνω ένα μπράβο στον Σωτήρη για τα video. Επιπλέον θα ήθελα να ενημερώσω την κοινότητα ότι η microsoft για τον TMG 2010 επέλεξε για μένα προσωπικά αλλά και σύμφωνα με τον διεθνή εκειδικευμένο τύπο την καλύτερη βιβλιοθήκη URL Filtering η οποία είναι αυτή της M86Security πρώην Marshal (MailMarshal, WebMarshal, MailMarshal SMTP), η οποία συναγωνίζεται στα ίσια εκείνη της Symantec.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...