Jump to content

ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΕ ΤΙΜΗ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ?


MCP
 Share

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ.

ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΕ ΤΙΜΗ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Ή ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΓΑΖΙ?ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ?ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 400€ ΜΙΛΑΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις με μετρητά, μπορείς να ανοίξεις καρτέλα και να αγοράσεις από οποιονδήποτε διανομέα. Για να μπορέσεις ωστόσο να κάνεις μεταπώληση (φαντάζομαι πως αυτός είναι ο σκοπός σου) θα πρέπει προφανώς να έχεις δηλωμένο στην εφορία κάποιον κωδικό που να σχετίζεται με εμπορική δραστηριότητα. Σε αυτό θα σε βοηθήσει κάποιος λογιστής φαντάζομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην να πω οτι δεν ξερω αν θα εχει μεγαλη διαφορα απο τις τιμες π.χ. του eshop.Οσον αφορα την καρτελα τι εννοεις?Τι καρτελα δηλαδη?Καποιος μου ειπε οτι πρεπει να κανω εναρξη στην εφορια και μαλιστα να δηλωσω οτι θα πουλαω περιφερικα η/υ οχι οτι να ναι δηλαδη.Και αν δε με ενδιαφερει η πωληση αλλα μονο να αγορασω?Γιατι να μη το κανουν ολοι δηλαδη αυτο και να πληρωνουν παραπανω στα μαγαζια..και οσον αφορα την πωληση που λες,σιγουρα μπορω να τα πουλαω και χωρις τιμολογια κτλ σε γνωστους-οικιακους πελατες..Μακαρι να γινεται αυτο που λες..εισαι σιγουρος?Αν μπορεις δωσε μου καμια παραπανω πληροφορια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ο φιλος σου που έχει το μαγαζί ήδη.

Δυστυχώς η ευτυχως εδω στο Ελλαδιστάν  θεωρείσαι έμπορος ακόμη κι αν  τα προιοντα που  εμπορευεσαι δεν τα αποθηκευεις πουθενα. ΠΧ αν τα κανεις εισαγωγη από Κινα και  εχεις  πει στον κουριερ/μεταφορεα να τα παει  κατευθειαν  στον πελατη χωρις να περασει  ουτε εξω απο το σπιτι σου, μαντεψε ? : Θελει να εχεις εδρα και αποθηκη!!! Που σημαινει , τουλαχιστον :

1. Εναρξη επαγγελματος στην εφορια (δεν πολυχρειαζεται "συναφεια" δεν μας πολυπιανει νομιζω)

2. Τουλαχιστον μια "τρυπα"-"υπογειο" για την φορολογικη εδρα της επιχειρησης και την φυσικη παρουσια της αποθηκης (που θυμισου μπορει και να ειναι αδεια στην παραπανω περιπτωση)

3. Ταμειακη , φορολογικο μηχανισμο, τιμολογια ,λογιστη οπωσδηποτε

4. ΤΕΒΕ = ΟΑΕΕ

5. Αν δε βγαζεις  κανα 1000ρικο , τουλαχιστον, απο την δραστηριοτητα σου αυτη , μπαινεις μεσα με τα τσαρουχια και αρχιζουν τα δανεια και τα τρεχαματα. Και αυτο το 1000ρικο, θυμισου πως δεν θα ναι δικο σου μα των παγιων εξοδων σου.

6. Γινε φιλαρακια καλα, με τον ανθρωπου που ηδη εχει το μαγαζι, και δωστου  καποιο ποσοστο απο τις πωλησεις σου, αν το θεωρεις δικαιο, θα ειναι καλυτερα μεχρι να πετυχεις το Νο5.

7. Μην τυχον σε πιασουν να πουλας χωρις τιμολογια, παιζει μεχρι και φυλακη , διπλα στον Ριτζαι.

 

Καρτέλα = Καρτέλα Πελάτη. Εσυ στον προμηθευτη σου εισαι πελατης και  ετσι εχει συνηθιστει να λεγεται , αν και ολοι εχουν πλεον ERP. Ακομα "καρτελα" το λενε: Ενα χοντρο κομματι χαρτονι που εχει μεσα οικονομικα στοιχεια αγορων, εξοφλησεων και υπολοιπων απο περασμενες αγορες.

 

 

Οποιος συναδελφος ηδη εχει κανει τετοιου ειδους ανοιγμα, καλο θαταν να τον ενημερωσει τον ανρθωπο. Εγω δυστυχως ειμαι ακομη στα 800, οποτε προς το παρον δεν το γνωριζω απο μεσα το ολο θεμα. Μου κανει χαρη καποιος με ΑΠΥ κι εμενα.

 

Καλη επιτυχια MCP. Θυμιζω , πως ο καλυτερος ανθρωπος να  σου αναπτυξει αυτη τη λογικη ειναι ενας  λογιστης, σαν αυτον που ισως εχει ο γνωστος σου με το καταστημα.

 

ΥΓ. Και μην το παρεις στραβα μα η χαμηλοτερη δυνατη τιμη  ισουται με την μεγαλυτερη δυνατη ποσοτητα. Παντα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με λιγα λογια, μπορω να παραγγειλω σε τιμες χονδρικης προιοντα πληροφορικης απο το φιλαρακι με τα χαρτικα-φωτοτυπιες?Ξερεις καμια εταιρια που πουλαει χονδρικης?Οσον αφορα τιμολογια κτλ εχω σκοπο να πουλαω σε πολυ γνωστους πελατες.Καποιος μου ειπε οτι πρπει να κανουμε μια δηλωση στην εφορια οτι θα πουλαει και προιοντα πληροφορικης το μαγαζι.Ελπιζω αυτο να μην εχει καμια ιδιαιτερη οικομικη επιβαρυνση στο φιλαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά σε προϊόντα Microsoft (λογισμικό, CALs κ.λπ.) μπορείς να επικοινωνήσεις με την Oktabit (www.oktabit.gr) ή την Interset (www.interset.gr) ή την Cosmos Business Systems (www.cbs.gr)

 

Oι ίδιες εταιρίες εμπορεύονται και well known branded hardware όπως Dell, IBM, HP, ASUS καθώς και δικά τους brands όπως π.χ. Vero PC η Oktabit.

 

Για τα λογιστικά και την εταιρική σχέση που θα αναπτύξεις με τον φίλο σου, πιστεύω ότι ο πλέον αρμόδιος είναι ο λογιστής του.

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

οκ..θα κοιταξω να δω και τι παιζει με αυτες τις εταιριες και αν ειναι πιο φτηνες απο το e-shop γιατι στην τελικη παιζει να τα παρω λιανικης καποια πραγματα που χρειαζομαι αμεσα.Ευχαριστω πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους επίσημους διακινητές Microsoft είναι και η Logicom (Enet). Αλλά να προσθέσω και εγώ ότι πλέον τα περιθώρια στην χονδρική για πολύ μικρές ποσότητες (δηλαδή για μεμονωμένες αγορές) είναι τόσο μικρές που πρακτικά η διαφορά από την λιανική είναι ότι πληρώνεις μετρητά (όχι ότι κάποιες εταιρείες χονδρικής δεν απαιτούν τα χρήματα μπροστά για να σου δώσουν εμπόρευμα αν δεν σε ξέρουν...).

Πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε με λογιστή για να υπολογίσετε το κόστος "λειτουργίας" για την αγορά χονδρική και πώληση λιανικής σε εξοπλισμό και λογισμικό. Μην τραβάς μετά τα μαλλιά σου.

Εμείς που έχουμε εταιρεία πληροφορικής (και μάλιστα είχαμε την "καρτέλα" #2 στον πιο μεγάλο distributor στην Ελλάδα) αρκετές φορές έχουμε πάρει πράγματα από πλαίσιο ή e-shop προκειμένου να εξυπηρετήσουμε γρήγορα κάποιο πελάτη. Οι μεγαλύτερες διαφορές (ποσοστιαία) είναι στα αναλώσιμα και τα μικροπράγματα (π.χ. καλώδια) που ο τελικός πελάτης δεν δίνει σημασία (κακώς) και τα μαγαζιά τα φουσκώνουν.

Πάντως μεγαλύτερη σημασία έχει ποιά είναι η προστιθέμενη αξία που βάζεις εσύ προσωπικά και όχι πόσο αγοράζεις ένα pc και πόσο το πουλάς (σαν ηλεκτρική συσκευή). Και εκεί είναι τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100%

και να σου πω οτι οταν ειχα περασει απο αυτη τη φαση, η καλυτερη λυση ειναι να κοβεις το τιμολογιο κατευθειαν στον πελατη και να του λες, οριστε τοσο εχει, εσυ ποσα νομιζεις οτι αξιζει να παρω.

γιατι πιστεψε με παντα θα υπαρχει φθηνοτερος και ο πελατης δεν καταλαβαινει το ελαχιστο κερδος της μεταπωλησης.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...