Jump to content

ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤA ΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ?


MCP
 Share

Recommended Posts

Γεια σας

 

Σημερα μου ετυχε μια περιπτωση οπου σε ενα δικτυο 20 υπολογιστων με server ενα win xp pc υπηρχε ενα προβλημα καθυστερησης.Ο server τρεχει ενα προγραμμα το οποιο ελεγχει τα υπολοιπα μηχανηματα + κατι εχει μια βαση δεδομενων με πληροφοριες χρηστων(μεσα στο προγραμμα).Το προβλημα ειναι οτι οταν π.χ. πατησουμε διπλο κλικ να εμφανιστουν οι πληροφοριες για ενα χρηστη κανει 1 λεπτο με την κλεψυδρα κολλημενη και τελικα μπαινει.Αυτη η καθυστερηση ειναι στανταρ.Ο server ειναι οκ απο αποψη εργασιων που τρεχουν (cpu,ram).

To θεμα ειναι οτι επειδη το εχει αναλαβει εταρια το δικτυο εγω δεν μπορω να το πειραξω και το μονο που μπορω να κανω ειναι οτι μου λεει ο τεχνικος ο οποιος ειναι εκτος πολης.Ειμαι ο ανηψιος του ιδιοκτητη, βοηθαω αν χρειαστει αλλα φοβαται να τα πειραξω εγω.

Το θεμα ειναι εδω τωρα.Στο τι μου ειπε ο τεχνικος.Ενω εγω σκεφτηκα οτι ισως να ειναι κατι με το server το προβλημα ή μια καρτα δικτυου απο τους client χαλασε και κανει broadcast συνεχως ή μπορει να φταινε οι drivers της vga(οι οποιοι δεν ειναι εγκατεστημενοι) ο τεχνικος μου ειπε οτι 100% το προβλημα βρισκεται στους clients και μαλιστα μονο στην καρτα γραφικων τους!Αρχικα μου ειπε να βαλω παντου 60hz συνχοτητα το οποιο δεν απεδωσε και μετα μου ειπε να βαλω το direct x το καινουριο και να δω τα drivers αν ειναι οκ.Oλα αυτα στα clients.

Ειλικρινα ενω εχω δουλεψει σε μαγαζι ως τεχνικος, εχω και 3 πιστοποιησεις απο microsoft και comptia δηλαδη δεν ειμαι ασχετος, αυτο δε το γνωριζω που μου ειπε ο τεχνικος και δεν πολυπιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο.Εσεις τι λετε?Παιζει ρολο στην καθυστερηση που εχει ο server καποιες ρυθμισεις στα γραφικα των clients?Ειναι ενα ενδεχομενο που υπαρχει?Ο τεχνικος λεει οτι αυτο ειναι και τιποτα αλλο.Εσεις τι λετε?Μπορει να μου απαντησει καποιος αλλος τεχνικος ή καποιος που ειναι σιγουρος για μια τετοια περιπτωση?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε (και απορώ πώς δεν σου το ανέφερε ο συνάδελφος) να φταίει και ότι χιόνισε στο Περού!!! (εκτός κι αν δεν χιόνισε, οπότε ζητώ συγγνώμη)

Για να προχωρήσουμε πέρα από το αστείο του θέματος, δεν γνωρίζουμε ούτε ποια είναι η εφαρμογή σου, ούτε τι ακριβώς κάνει (ούτε φυσικά το πώς). Άρα ότι και να σου πούμε είναι παρακινδυνευμένο ως προς την αιτία του 'προβλήματος'. Επειδή από ότι καταλαβαίνω η εφαρμογή είναι custom, τα αίτια μάλλον προς τα εκεί πρέπει να τα αναζητήσεις.

Βέβαια, προκύπτουν άμεσα ερωτήματα όπως :

- Γιατί αποκαλείτε Server ένα PC με Windows XP?

- Υπήρχε πάντα η 'προβληματική' συμπεριφορά ή προέκυψε ξαφνικά ή μετά από κάποια επέμβαση / αλλαγή;

- Από τη στιγμή που τα δεδομένα σου βρίσκονται σε βάση στο 'Server' τι σχέση έχει το PC (client) κατά την αναζήτηση πληροφοριών από την ΄τοπική' βάση του Server?

Ελπίζω με τα παραπάνω ερωτήματα να έχεις μια βάση για να αναζητήσεις τη λύση σου. Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Επειδη το pc με τα win xp εχει προγραμμα το οποιο κλεινει-ανοιγει-διαχειριζεται τα αλλα pc γιαυτο το λεμε server.

H προβληματικη συμπεριφορα προεκυψε απο προχτες οπου στο διικτυο μπηκαν 6-7 pc με win 7 + server με win 7 (ειναι στην ιδια οθονη με τον αλλον και κανουν switch).Ειναι στο ιδιο δικτυο ομως.

Τα δεδομενα χωρις να ειμαι σιγουρος γιαυτο οταν πατας διπλο κλικ πανω σε ενα pc στην εφαρμογη του server και μετα πατας στο χρηστη τοτε καθυστερει αρα υπαρχει καποια αλληλεπιδραση με τα clients.

Και να μην υπαρχει ομως, για την ευκολια της συζητησης ας πουμε οτι υπαρχει.Το ερωτημα μου ειναι:Υπαρχει περιπτωση σε ενα δικτυο να υπαρχει καθυστερηση στο server λογω ρυθμισεων στα γραφικα των clients?Ο τεχνικος μου ειπε να μην κοιταξουμε ΤΠΤ αλλο...περιμενω να ακουσω υπευθυνα την τεχνικη σας αποψη...

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να ακουσω υπευθυνα την τεχνικη σας αποψη...

 

Πιστεύω πως για να υπάρξει "υπεύθυνη τεχνική άποψη" θα πρέπει να δοθούν σαφείς πληροφορίες για την συγκεκριμένη υλοποίηση:

 

Τι δίκτυο είναι: 10; 100; 1000; 10000;

Ποιά είναι αυτή η εφαρμογή και τι ακριβώς κάνει; Φέρνει αντίγραφα των οθονών των clients (VNC;)

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών να επηρεάζει τη σύνδεση με τη βάση? Αυτό είναι καινούριο! Και δεν αξίζει καν να γελάσεις.

Όταν λέμε βάση, τί εννοούμε? Κάποια Access, κάποιο SQL Server, MySQL, κάτι άλλο? Πόσα ήταν τα PC πριν εμφανιστούν τα προβλήματα και πόσα είναι τώρα? Πόσο traffic υπάρχει στο δίκτυο? Αυτό μπορείς να το δεις στα γρήγορα από τον Task Manager, στο Network tab.

Νομίζω το σημαντικό είναι ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν μόλις προστέθηκαν και άλλα PC. Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι η βάση είναι στην πραγματικότητα μία Access ή κάποιο άλλο αρχείο το οποίο προσπαθούν να διαβάσουν όλα τα clients μαζί. Όταν προσπαθούν όλα τα clients να διαβάσουν το ίδιο αρχείο μπλοκάρουν και περιμένουν το ένα το άλλο. Άλλη περίπτωση είναι να είναι αργό το δίκτυο και η εφαρμογή να διαβάζει πολλά δεδομένα. Και στις δύο περιπτώσεις, όταν τα PC ήταν λίγα δεν εμφανίζονταν προβλήματα. Μόλις προστέθηκαν μερικά ακόμη εμφανίστηκαν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ακουσα και απο εσας οτι ειναι μαμακία αυτο που ειπε αυτος ανακουφιστηκα γιατι αλλιως θα επρεπε να σκισω τις πιστοποιησεις μου!Οσον αφορα το δικτυο ειναι ενα 1000αρι και εχει μια εφαρμογη που διαχειριζεται τα μηχανηματα(πχ. τα κλεινει)+μια βαση δεδομενων μεσα στο προγραμμα με εγγεγραμενους παικτες(ειναι φρουτακια στα clients).Το πρωτο πραγμα που εκανα κατα τη διαρκεια αυτου του λεπτου που καθυστερει ειναι να δω το traffic και πραγματικα δεν κουνιεται φυλλο.Ουτε στη cpu ουτε στη ram.Κουφο?Αλλα αυτο το λεπτακι το θελει οτι και να γινει.Τι να πω..οπως ειπα η αλλαγη στο δικτυο ειναι τα win 7 τα οποια εχουν δικο τους win 7 server με παρομοιο αλλα οχι ιδιο προγραμμα σαν του xp server.Και ειναι στο ιδιο δικτυο.Πως το κοβετε?Περιεργη περιπτωση?Παντως αν ο τυπος το λυσει ετσι με τις ρυθμισεις στα γραφικα τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...