Jump to content

Exchange Server 2003 book?


Recommended Posts

καλησπέρα,

ψάχνω κάποιο βιβλίο για τον exchange server 2003. Αν και είμαι σε αρχικά στάδια ακόμα σκέφτομαι να δώσω και την αντίστοιχη πιστοποίηση της Microsoft οπότε θέλω κάτι αρκετά ψαγμένο.

Με μια γρήγορη αναζήτηση κατέληξα σε αυτά τα 2 βιβλία:

Microsoft Exchange Server 2003 Resource Kit (Paperback)

και το Microsoft Exchange Server 2003 Advanced Administration (Paperback).

 

τα αντίστοιχα link στο amazon ειναι:

http://www.amazon.com/gp/product/0735620725/ref=pd_cpt_gw_1/103-8873090-1759016?%5Fencoding=UTF8&v=glance&n=283155

 

και

 

http://www.amazon.com/gp/product/0470038519/103-8873090-1759016?n=283155

 

ΥΓ. μπορει να μου πει κάποιος πως μπορώ να κάνω το link να ενσωματωθει σε κείμενο?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To Resource Kit einai ena poly kalo vivlio gia exchange.


Alla anafereis oti eisai se arxiko stadio & thes na dwseis to exam. Auta einai duo arketa diaforetika pragmata. Sto exam tha se rwthsoune gia Clustering, FE/BE configuration, Multiple servers kai alla pragmatakia pou theloune na exeis kanei kalo practice gia na apanthseis swsta.


Proteinw loipon na parakolouthiseis ena episimo seminario gia ton exchange (course 2400) se kapoio Certified Partner for Learning Solutions (CPLS). To vivlio pou exei to seminario einai poly kalo gia na mporeseis na diavaseis kai na peraseis to exam (mazi me ta additional reading white papers pou exei sto CD).


Good Luck!


Sorry gia ta greeklish ;-/

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο και να πάω να δώσω το exam με την ελπίδα ότι θα το περάσω. Πολύ φιλόδοξο το βρίσκω.Για σεμινάρια δεν με παίρνει αυτόν τον καιρό γιαυτό ότι κάνω μόνος μου.


αυτό που θέλω είναι να διαβάσω κάποια πράγματα, μετά να παρακολουθήσω το σεμινάριο και παράλληλα με την πρακτική που θα κάνω (λόγω δουλειάς) να δώσω το exam.


Κάπως έτσι το σκέφτομαι.Και επειδή από κάπου πρέπει να αρχίσω, σκέφτηκα να αγοράσω ένα βιβλίο, να το έχω ως οδηγό αναφοράς και να πράττω ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να μην πάρεις κανένα βιβλίο. Υπάρχει μεγάλος όγκος πληροφοριών για τα πάντα γύρω από τον Exchange στο http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/exchange/2003/library/default.mspx

 

Και δεν μιλάμε για μικρά αρθράκια. Μιλάμε για documents 500-600 σελίδες.

 

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με τα παρακάτω:

 

* Planning an Exchange Server 2003 Messaging System

 

* Deployment Guide for Exchange Server 2003

 

και μετά να περάσεις στα:

 

* Operations Guide for Exchange Server 2003

 

* Administration Guide for Exchange Server 2003

 

* Client Access Guide for Exchange Server 2003

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως για τα περισσότερα προϊόντα της Microsoft έτσι και για τον Exchange υπάρχει άφθονο δωρεάν υλικό για διάβασμα που οι περισσότεροι δεν ξέρουμε που θα το βρούμε. Πολλά ευχαριστώ Παναγιώτη!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...