Jump to content

Migrate exch 2007 to 2010


klag
 Share

Recommended Posts

Εχτές βρήκα τελικά χρόνο να βάλω τον Exchange 2010
Εχω ένα Domain 2008
και σε έναν Server 2008 έχω Exchange 2007
Εγκατέστησα και έναν Server Additional Domain Controller 2008 R2
Εγκατέστησα και έναν Server 2008 R2 και έβαλα τον Exchange 2010

O Exchange server 2007 έχει Smart host τον mailgate.otenet.gr
Αρχικά μου εμφανίστηκαν κάποια errors ότι δεν ανοίγει το OWA κλπ αλλά βάζοντας στους Local Admins του Exchange 2007 τους Exchange Trusted Subsystem το OWA ήρθε στα ίσια του (περίπου)

Το πρόβλημα τώρα
έκανα Move το mailbox ενός test user στον 2010
Κάνω Login m;esv OWA και στέλνω mail στον εαυτό μου ΟΥΑΟΥ επιτυχία
Στέλνω από έναν χρήστη του 2007 στον Test ξανά ΟΥΑΟΥ επιτυχία
Στέλνω από τον test ένα mail σε χρήστη του 2007 Παραμένει μόνιμα στο queue
Στέλνω από τον Test ένα mail στον έξω κόσμο και ξανά παραμένει στο queue

Πήγα και κοίταξξα τους connectors του 2010 και τους έχει φέρει ακριβώς όπως ήταν και στον 2007 μαζί με τον Smart host.
Χα χα λέω το βρήκα. Πήγα άνοξα την SMTP στον ISA και από τον 2010 προς τα έξω αλλά πάλι ΔΕΝ.
Δεν τον έχω κάνει publish στον Isa ακόμη και ούτε έχω φτιάξει πιτοποιητικά. τον έχω αφήσει ακόμη με το self signed πιστοποιητικό.
Το θέμα είναι ότι δεν στέλνει mail έξω και στον 2007 με τίποτα.
Διαβάζοντας και ψάχνοντας τελικά καταφερα να στείλω mail στον έξω κόσμο Αλλά Ακόμη δεν κατάφερα να στείλω σε users του 2007. Για να στείλω στον έξω κόσμο απλά έπρπε να πάω στον Send Connector του 2010 και να προσθέσω μέσα στους Servers τον Exch2010

Εχει υλοποιήσει κανένας τέτοιο σενάριο??
Τι μου ξεφεύγει?
Έπειτα πρέπει να κάνω replication τους Public Folders του 2007 στον 2010 και την Offline OAB.

δεν θέλω να καταργήσω ακόμη τον 2007 μου. 

Queue Error on 2010
451 4.4.0 Primary target IP address responded 451 5.7.3 Cannot achieve Server authentication Attempted failover to alternate host, but that did not succed. Either there are no alternate hosts, or delivery failed to all alternate hosts.

Best Practices on 2010 άλλο κουφό
Active Directory domain 'DOMAINNAME' has an unrecognized Exchange signature. Current DomainPrep version: 12639.

The nominated Exchange server for offline address book 'Default Offline Address Book' cannot be found in the organization. The server may be missing, or an error occurred when attempting to collect data from the administrative group where this server resides. Server name: CN=MAILSRV2007,CN=Servers,CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT),CN=Administrative Groups,CN=First Organization,CN=Microsoft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=DOMAINNAME,DC=local.

Server MAILSRV2007 is not running Exchange Server 2010 or higher version. It is not supported by this version of Microsoft Exchange Best Practices Analyzer. Please run this tool again from Exchange Server 2007 Management Console. (OK κατανοητό)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Σ/Κ σκοπεύω να κάνω το αντίστοιχο Migration, ενώ λόγω του Blackberry Enterprise Server που τρέχει στην εταιρεία, θα πρέπει να κρατήσω κάποια mailboxes στον Exchange 2007 μέχρι να αναβαθμίσω το BES. Αν βρεθεί κάτι παρόμοιο στο δρόμο μου θα ενημερώσω ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Όπως είδες το έψαξα και σου παραθέτω τα αποτελέσματα της έρευνας μου.

 

Queue Error on 2010
451 4.4.0 Primary target IP address responded 451 5.7.3 Cannot achieve Server authentication Attempted failover to alternate host, but that did not succed. Either there are no alternate hosts, or delivery failed to all alternate hosts.


Βήματα:

Στον Exchange Server 2007 στον ήδη υπάρχον «Receive connector», έλεγξε στην καρτέλα «authentication»  εάν είναι checked το «Exchange server authentication» εάν είναι κάντο uncheck. Δημιούργησε έναν νέο «Receive connector» που να έχει το «Exchange server authentication» ενεργό στην καρτέλα «authentication» και έπειτα κάνε restart το Transport service και στους δύο Exchange Servers 2007 και 2010. Τέλος δοκίμασε να ελέγξεις το «mail flow» μεταξύ τω δύο Servers.

 

Best Practices on 2010

Active Directory domain 'DOMAINNAME' has an unrecognized Exchange signature. Current DomainPrep version: 12639.


Βήματα:

Δημιούργησε ένα MX Record για το προβληματικό accepted SMTP domain, με λίγα λόγια θα πρέπει σε αυτό το MX Record να συμπεριλάβεις όλους τους SMTP domain στο δίκτυο σου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά[8-|]

 

Link to comment
Share on other sites

Το migration το έχω κάνει ταχύτατα και χωρίς πρόβλημα ούτε περιττές παρεμβάσεις που αναφέρετε παραπάνω και με άμεση επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Το πρόβλημα ήρθε όταν προσπάθησα να απεγκαταστήσω τον παλιό Exchange 2007, ώστε να αφαιρεθεί σωστά από το configuration partition του AD. Όταν φτάσει κάποιος εκεί θα σας πω τι παίχτηκε [;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κυρία CF

Επιτέλους έστειλε και ο 2010 στον 2007, και μάλιστα χωρίς να κάνω κάποια ΜΧ εφόσον και οι δύο είναι μέσα στο Domain.

Δευτέρα θα κάνω και το MX Record να δω αν θα εξαφανιστεί και το Error από το Best Practice

Πλέον όλα δείχνου ΟΚ

Τώρα πλέον μπορώ να δω ΔΥΟ θέματα ακόμη που έχω

1ον όταν στο OWA του 2010 πατάς το options σου ζητά ξανά User Name και password και δεν σε κάνει ποτέ Login

και

2ον Πως θα κάνω Replication τους Public Folders.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορώ να πω πως έκανα όλα τα βήματα του Technet για το transition του Exchange απο 2007 se 2010..

Διάβασε εδώ για τα Public Folders.

Καλό Transition.. αν δεω σου παίξει υπάρχει άλλος τρόπος βέβαια με το μαγευτικό ADSIEDIT... αυτό τα κάνει όλα και συμφέρει...:-)

V

 

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως ακολούθησα τη διαδικασία του Technet (1 role at a time) και όλα έπαιξαν με τη μία.

Το μόνο που αντιμετώπισα, ήταν ότι μετά την εγκατάσταση του πρώτου ρόλου (CAS) είτε μέσα από EMC είτε από shell, δεν μπορούσα να πάρω τα Virtual Directory του OutlookWebApp & ExchangeActiveSync. Χρειάστηκε να προσθέσω το group "Exchange Trusted Subsystem" στον 2007 CAS, για να μπορέσω να δω τα αντίστοιχα Virtual Directories. Το workaround το βρήκα στα Microsoft Support Forums, και από όσο έψαξα ΔΕΝ περιλαμβάνεται στο Technet Exchange 2010 Library ...

Ο HUB εγκαταστάθηκε χωρίς παρατράγουδα, παίρνοντας τις σωστές ρυθμίσεις από τον 2007 HUB.

Τέλος ο Mailbox εγκαταστάθηκε και αυτός χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, ενώ με το που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και έκανα move έναν test user, όλες οι δοκιμές (2010 <-> 2007 & 2010 <-> Ιντερνετ) ήταν επιτυχείς. Να σημειώσω βέβαια πως δεν έχω προχωρήσει σε αλλαγές στο εξωτερικό μου δίκτυο, και την εισερχόμενη κίνηση ακόμη την υποδέχεται ο HUB 2007.

Keep you posted [H]

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι και το HTC Windows Phone που έχω συνεργάζεται άψογα μέσω GSM για e-mails--calendar--contacts-tasks στη συσκευή. Και να μην ξεχάσουμε και το Outlook Anywhere.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Replication και τους Public Folders. Οπότε είμαι σε πολύ καλό σημείο.

Move τα mailboxes δεν τα κάνω ακόμη.

Πρέπει πρώτον να φτιάξω τα πιστοποιητικά και τον ISA 2006 για τον 2010 και δεύτερον ΣΥΝΕΧΙΖΩ και έχω το πρόβλημα με το Options

Μπαίνω με OWA στον 2010 χρησιμοποιόντας τον test account

Στέλνω παίρνω mail μια χαρά BUT όταν πατάω Options (Επιλογές) πάνω δεξιά στο OWA μου ζητάει ξανά Username και Password

Τα ξαναβάζω αλλά δεν με βάζει, με ξαναβγάζει στο σημείο που ζητά ξανά και ξανά User Name και Password.

Any Ideas???

 

Link to comment
Share on other sites

GVaraki

όταν κάνεις Login στο OWA του 2010 με τον test χρήστη σου και πατήσεις επιλογές επάνω δεξία σου ανοίγει κανονικά τις επιλογές??

Εμένα με πάει στο https://mailsrv2010.domain.local/ECP και συνεχώ ζητά User name και Password και δεν με κάνει Login.

Το ίδιο ισχύει και για το test χρήστη μου μετακίνησα από τον 2007 στον 2010 αλλά και για νέο χρήστη που δημιούργησα στον 2010.

Καμιά απάντηση κανένας?[:(] Event Viewer τίποτα. Δεν υπάρχει καμία καταγραφή

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σωστά σε πάει στο ECP, γιατί εκεί είναι το control panel με τα options, αλλά το λάθος είναι το θέμα του authentication ...

Δες λίγο κάτω από τον IIS, αν έχει διαφορετικά settings το ECP σε σχέση με το OWA ... Αν δεν παίρνεις error στο event viewer, μήπως τουλάχιστον έχεις authentication failure στο security log?

Link to comment
Share on other sites

GVaraki
όταν κάνεις Login στο OWA του 2010 με τον test χρήστη σου και πατήσεις επιλογές επάνω δεξία σου ανοίγει κανονικά τις επιλογές??
Εμένα με πάει στο https://mailsrv2010.domain.local/ECP και συνεχώ ζητά User name και Password και δεν με κάνει Login.
Το ίδιο ισχύει και για το test χρήστη μου μετακίνησα από τον 2007 στον 2010 αλλά και για νέο χρήστη που δημιούργησα στον 2010.
Καμιά απάντηση κανένας?[:(] Event Viewer τίποτα. Δεν υπάρχει καμία καταγραφή

Κώστα δοκίμασε αυτό..

To resolve this issue, follow these steps:

  1. Start Windows Explorer, right-click the drive:\Program Files\Exchsrvr folder, and then click Properties, where drive refers to the drive letter of your system drive (typically it is C).

  2. Click the Security tab, and then click to select the Allow inheritable permissions from parent to propagate to this object check box.

  3. Click Apply.

  4. Make sure that the Authenticated Users group has the following permissions in the Exchsrvr\exchweb folder:

    • Read & execute

    • List Folder Contents

    • Read
    If the Authenticated Users group does not have these permissions, set these permissions manually. Close the exchweb Properties dialog box.

  5. Repeat steps 1-4 on the C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared folder.

  6. Click Start, point to Programs, point to Administrative Tools, and then click Internet Services Manager.

  7. Right-click your server, and then click Restart IIS.

  8. In the What do you want IIS to do list, click Restart Internet Services on Server Name, and then click OK.

  9. Click Start, point to Programs, point to Administrative Tools, and then click Services to open the Services dialog box.

  10. Restart all Exchange services.

  11. Close the Services dialog box.

V

ΥΓ Είναι απο 2003 Exchange το issue αλλά μού είχε ένα θεματάκι ο δικός μου 2010 και όλα μια χαρά...όταν έδωσα τα permissions.

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που θα ήταν να γινόταν!!!

Δυστηχώς δεν

Κάτι του φταίει σε τέτοιο επίπεδο νομίζω και όχι σε επίπεδο IIS

Μήπως να έφτιαχνα τα σωστά πιστοποιητικά και όχι τα selfsigned? Λες να διορθωθεί? Δεν νομίζω.

Που θα πάει θα το βρούμε... [:)]

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Αρχικά πες μας λίγο, μετά την δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια σου βγάζει κάποιο Error (πχ HTTP 400.1); ‘Έχεις ρυθμίσει το ECP Virtual Directory Properties και τα Client Access Permissions;

Επίσης ρίξε μια ματιά και στα ακόλουθα:

ü  OWA- Exchange Control Panel

ü  Exchange 2010 OWA - Exchange Control Panel

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...