Jump to content

Το "σωστό" στήσιμο ενός Ε2007 είναι....


ThanosZ
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι.

Με αφορμή τα 2 προηγούμενα posts στην εδώ κατηγορία, βρίσκομαι σε ένα δίλλημα.

Είναι εμφανές πως οι γνώσεις μου περί exchange είναι κατα το βέλτιστο, βασικές.

Έχω την αυτογνωσία να το παραδέχομαι γιατί "πράγματα απλά" μου καταναλώνουν πολύ χρόνο στο στήσιμο και διαχείριση του Ε2007.

Θα ήθελα λοιπόν , αν θέλετε θα πρότεινα, το εξής :

Επειδή  είμαι πεισμένος πως  δεν είμαι ο μόνος "με περιθώρια βελτίωσης " στο κομμάτι αυτό,  να συγκεντρώσω τις απόψεις σας  για  το πώς στήνετε  εσείς έναν Ε2007.

Εργαζόμαστε  σε μία μη ιδανική χώρα, τοποθεσία, με τα χίλια μύρια όσα προβλήματά της και πολλές φορές δεν είναι εφικτό το best practice.

Ποια λοιπόν είναι τα δεδομένα που θα λαμβάνατε υπ όψιν σας όσον αφορα :

1. Το δικτυακό κομμάτι

2. Το staging κομμάτι (άν ευπάρχει)

3. Το κομμάτι του "εσωτερικού" Ε2007

4. Το κομμάτι του "εξωτερικού" Ε2007 (smarthost? MX record? πως το υλοποιείτε αυτό?)

 

Ισως  αυτό που ζητάω να λέγεται "τράκα στην  γνώση πολλών χρόνων" αλλά εμένα θα μου χρησίμευε πολύ , και πιστεύω και σε άλλους συναδέλφους.

Δείτε το σαν μία αφορμή να επεκτέινουμε το collective knowledge του φορουμ (και οχι  να "κοψουμε τα μεροκαμματα καποιων").

Αν , και πάλι , ζητάω κατι που εχει  αναφερθει και χιλιοειπωθεί ζητώ συγγνώμη, μάλλον δεν έψαξα όσο μπορούσα.

 

Για να αρχίσω λοιπόν μία κουβέντα , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τι κάνω εγώ όταν στήνω Ε200χ (τους  λιγους που τα έχω καταφέρει):

Στο σενάριο πάρτε σαν δεδομένο πως ο ΗΥ που εχει επιλεγεί πληρεί τις  hardware πρoυποθέσεις να γίνει Exchange server

0. Έλεγχος του τοπικού δικτύου και της συνδρομής ιντερνετ, για  να δω αν πληρεί τις προυποθέσεις η δομή.

1. Δημιουργία  Α, PTR, MX records στον DNS του ISP μου μέσα από το control panel του.

2. ExchBPA πριν την εγκατάσταση και εφαρμογή των προτεινώμενων διορθώσεων.

3. Εγκατάσταση του Ε2007 με συμπτωματολογική αντιμετώπιση λαθών. Προσθαφαιρέσεις software ανάλογα με τις υποδείξεις του setup

4. ExchBPA μετά την εγκατάσταση και εφαρμογή των προτεινώμενων διορθώσεων.

5.Τοπικός , Εσωτερικός  έλεγχος συνδεσιμότητας και λειτουργίας του σερβερ , χωρίς ρυθμίσεις ακόμη.

6.Στον organization/Hub transport ρόλο του σέρβερ βάζω νέο send connector, με το ΜΧ record που έχω επιλέξει στο πεδίο General, τσεκάρω το "use external DNS lookup settings... και στο Network επλέγω το "use MX records ..." όπου μπορώ. Αν και διαχειρίζομαι σερβερς με smart host , και νλομιζα πως ήταν ένα ευκολο μεσον να  στέλνεις mail δεν θελω να το χρησιμοποιώ και τόσο , καθ υπόδειξη και των συναδέλφων εδώ.

7. Server/hub transport , επιλέγω το server μου , δεξί κλίκ properties - External DNS Lookup και βάζω τους NS toy ISP.

8.Στο από κάτω  τμήμα - Receive connectors  Στο Default Receive connector, βάζω πάλι το FQDN του ΜΧ .

9. Τέλος , αν  δεν έχει αντίρρηση ο πελάτης  , βάζω πάντα το internet mail σαν προπειλεγμένο email address  με μία νέα policy από το organisation config / hub transport / email policies.

10.  στο ίδιο  level  κάνω ένα Transport rule με ένα disclaimer αν το απαιτήσει ο πελάτης.

11. Telnet στη θυρα 25 για ελεγχο smtp banner και helo.

12. Και από εδώ και στο εξής, μπλοκάρω την εξερχόμενη  25 όπου μπορώ και αφληνω μόνο την 25 του σερβερ.

 

Αυτα.

Μην βαράτε όλοι μαζί παρακαλώ, να τις καταλαβαίνω.

"Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις. Διορθώνομαι."

 

 

Αυτά τα ολίγα. OWA OA κλπ τα αφήνω απ έξω, θεωρώ βασικό το email. Για να μην το πλατιάσουμε κι ολας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερωτηση πανω στο θεμα.

Ολα αυτα που γραφει ο ThanosZ καλυπτονται απο το σεμιναριο Configuring Exchange 2007;;Αν καποιος ξερει ας μου πει γιατι σκεφτομαι ειτε να το κανω, ειτε να παρω το self training kit.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτονται και με το παραπάνω. Μαθαίνεις για certificates, backup,restore, σύνδεση με

mobile devices κ.α. Αααα και ξέχασα και το πιο βασικό. Δε θα χάσεις το χρόνο σου με βασικές ερωτήσεις όταν θα στήσεις το πρώτο σου exchange. Απλά θα τον στήσεις, θα δουλεύει και δε θα μπεις στη διαδικασία να ρωτάς αν τα έχεις κάνει όλα σωστά γιατί πολύ απλά θα τα έχεις κάνει.

Προσωπικά παρακολούθησα ένα σεμινάριο προτού στήσω exchange για πρώτη φορά και πίστεψε με ένα 80% τον ερωτήσεων που έχουν γίνει εδώ και αφορούν τον exchange και αφορά εγκατάσταση-παραμετροποίηση είχε ήδη απαντηθεί στο σεμινάριο. Σε συμβουλεύω αν έχεις μπει στη διαδικασία να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο ή να πάρεις ένα self-train κιτ να το κάνεις προτού ξεκινήσεις να στήσεις για πρώτη φορά exchange. Θα σου λύσει πολλά προβλήματα-απορίες πριν τα αντιμετωπίσεις.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε αυτα που γραφεις ειναι "κλειδι" για εναν επαγγελματια πληροφορικης.Δηλαδη αν δεν κανω το σεμιναριο θα με απασχολησουν παμπολα ερωτηματα απο τα οποια στην τελικη θα χασω οσο χρονο θα εχανα αν εκανα το training το οποιο μαλιστα θα μου προσφερει (σωστες)γνωσεις και με το παραπανω.Oποτε αυτη κι ολας ειναι η απαντηση για το φιλο ThanoZ.Ωραια λοιπον θα κατσω να διαβασω εφοσον καλυπτει αυτα που χρειαζεται καποιος να ξερει για να στησει-παραμετροποιησει exchange.Τωρα οσον αφορα το βαθμο δυσκολιας, καποιοι μου ειπαν οτι ειναι ευκολο αλλα απο το ψαξιμο που εκανα ειδα οτι εχει βιβλιο με 800 σελιδες[:o]

Οποτε το λυσαμε και αυτο.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Προ ετών, είχα παρακαλουθήσει σεμινάριο για Exchange 2000.... Όντως είναι όπως τα λέει ο apostolos.

Θα σου λύσει πολλές απορίες και θα σε βοηθήσει να λύσεις τυχόν προβλήματα που κατα 99% δεν θα ήξερες οτι θα αντιμετωπίσεις...[;)]

Link to comment
Share on other sites

Mts ασχετα με το θεμα βλεπω οτι στην υπογραφη σου γραφει ακομα "MCTS. (70-640...pending...)".Μηπως πρεπει να κανουν κατι οι admin γι'αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Mts ασχετα με το θεμα βλεπω οτι στην υπογραφη σου γραφει ακομα "MCTS. (70-640...pending...)".Μηπως πρεπει να κανουν κατι οι admin γι'αυτο;

 

Συμφωνώ και εγώ για αυτό...τι γίνεται με το pending??? [:)]

V

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mts ασχετα με το θεμα βλεπω οτι στην υπογραφη σου γραφει ακομα "MCTS. (70-640...pending...)".Μηπως πρεπει να κανουν κατι οι admin γι'αυτο;

 

Συμφωνώ και εγώ για αυτό...τι γίνεται με το pending??? [:)]

V

 

Mετά απο πολύ καιρό ξαναμπαίνω στο forum εδώ και κάτι μέρες γιατι δεν είχα και πολύ χρόνο...

 

Το "pending" έχει παραμείνει "pending" :-) (διότι δεν είχα πολύ χρόνο για διάβασμα, για κάποιους λόγους) αλλα το θέμα είναι πως το MCTS δεν είναι "δήθεν" .. είναι αληθές, αφου πέρασα το "Vista Configuring" πλέον και επίσημα ΕΙΜΑΙ MCTS ;-)

 

ΜCP μάλλον έχεις χάσει επεισόδια ;) (xexexe)

 

Σωστός ?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το "Vista Configuring" , τώρα όμως διαβάζω για το "TS: Windows Server 2008 Active Directory, Configuring" το οποίο είναι το 70-640

 

:)

 

Γιαυτό και είναι pending..

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση πανω στο θεμα.

Ολα αυτα που γραφει ο ThanosZ καλυπτονται απο το σεμιναριο Configuring Exchange 2007;;Αν καποιος ξερει ας μου πει γιατι σκεφτομαι ειτε να το κανω, ειτε να παρω το self training kit.

Ευχαριστω.

Πολύ σοβαρή πρόταση είναι να κάνεις το σεμινάριο 10135 για τον Exchange 2010 τώρα πια. Το ζήτημα είναι που θα βρεις πραγματικό trainer για Exchange 2010, τυχαίνει να ξέρω κάποιον...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...