Jump to content

Απόκτηση πελατών σε μια επιχείρηση


MCP
 Share

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας πανω στο θεμα του public relations σε μια επιχειρηση.Πως καποιος που ανοιγει μια νεα επιχειρηση μπορει να αποκτησει πελατες;Μεσω διαφημιστικων φυλλαδιων;Μεσω διαφημισης σε καθημερινη εφημεριδα;Μεσω ιντερνετ;Ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν;Η Ελλαδα εχει εταιριες που ασχολουνται αποκλειστικα με το PR;Αξιζει να το αναθεσω σε επαγγελματιες ή να το κανω μονος μου;Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να κάνεις δική σου δουλειά και δεν έχεις ήδη τους πρώτους πελάτες ή δεν ξέρεις πως να τους βρεις ΜΟΝΟΣ σου, μη μπεις στον κόπο και τα έξοδα. Οι εταιρείες PR είναι για μεγάλες εταιρείες που ενσωματώνουν στο marketing budget κάποιες καμπάνιες κυρίως για brand building. Δεν υπάρχει άλλος μηχανισμός που θα σου φέρει πελάτες. Αλλιώς όλοι θα έστησαν κάτι δικό τους, θα έδιναν ένα ποσοστό σ'αυτόν που θα έφερνε το χρήμα και όλοι θα ήταν ικανοποιημένοι...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον θα κανω καποια διαφημιση μεσω εφημεριδας..και ναι δικιο εχεις αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαν πελατες και θα εδιναν απλα ενα ποσοστο αλλα δεν ειναι τοσο απλο τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανεί σκληρό μα

 "και να ξερα δε θα στο λεγα"

 

Μικρη η πιτα  , λιγα τα λεφτα, πολλοι οι ενδιαφερομενοι .....και παει λεγοντας

Καλη τυχη όμως φιλε.

 

Link to comment
Share on other sites

Με εκανες και γελασα...παντως δεν πιστευω οτι ειναι μικρη η πιτα..ειμαστε τυχεροι που διαλεξαμε αυτο το επαγγελμα, παντου υπαρχουν υπολογιστες στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Με εκανες και γελασα...παντως δεν πιστευω οτι ειναι μικρη η πιτα..ειμαστε τυχεροι που διαλεξαμε αυτο το επαγγελμα, παντου υπαρχουν υπολογιστες στις μερες μας.

Και υδραυλικά υπάρχουν παντού αλλά όταν ο υδραυλικός ζητάει 100 euro του τα σκάνε και δε λένε κουβέντα. Εμείς στήνουμε domains με exchange και ένα κάτο πράγματα, ζητάμε 100 euro και μας λένε "καλά πάτησες 2 κουμπιά και θες 100 euro" . Λάθος επάγγελμα διαλέξαμε φίλε απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον υπαρχει δουλεια..σκεψου να μην υπηρχε δουλεια ποσο δυσκολα θα ηταν.Απο αυτη την αποψη το λεω.Τωρα οσον αφορα τα δυο κουμπια να πω οτι εμενα μου αρεσει που δε σκιζομαι σαν τον υδραυλικο αλλα σιγουρα ολοι οι πελατες δεν ειναι ιδιοι..καποιοι ειναι γκρινιαριδες καποιοι παλι οχι.Αυτη τη συζητηση θα ηταν καλυτερα να τη συνεχισουμε αφου αποκτησω πολυετη εμπειρα ως ελευθερος επαγγελματιας.Δεν ξερω μπορει να εχεις και δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σας "κουνιούνται"  τα "πελατάκια" σας θα μπορούσατε :

1. Να προσπαθήσετε να εξηγήσετε με πλήρεις τεχνικούς όρους  την εγκατάσταση των projects σας από πρίν!

2. Να αρχίσετε να μιλάτε για κοκοψώψα και ψιψιψίνια

3. Να κάνετε ότι κάνει το συνεργείο της γειτονιάς μου , που αλλάζει 4 μπουζί και σου λέει "έλα να το  πάρεις αύριο γιατί ψάχνω για  εγκέφαλο. Έχει ζημιά τ αμάξι".

 

Μην  κάνετε όμως το λάθος να πείτε ποτέ ύστερα πχ, από ένα DS Restore "ήταν κάτι απλό , μα τώρα όλα είναι οκέι" . Έτσι , υπονομεύετε την ίδια σας την δουλειά και , κατ επέκταση, την αμοιβή σας.

Τα μετρητά πέφτουν μόνο σε αυτούς που τους έχουμε ανάγκη , και ευγνωμωσύνη.

 

Νομίζω?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και οταν διαβαζα για την πιστοποιηση comptia A+ ελεγε ΠΟΤΕ να μη χρησιμποποιουμε τεχνικους ορους στον πελατη, δεν ξερω μπορεις να εχεις δικιο γιατι ετσι θα το φανει πολυ εξειδικευμενο.Το 3 το κανω ηδη και ειναι ο καλυτερος κανονας.Το προβλημα ειναι στο on-site service που βλεπει ποση ωρα κανεις...και αντε μπορει να το παιξεις οτι το ψαχνεις για να περασει η ωρα..αν εχεις ομως και αλλες δουλειες μετα και βιαζεσαι;Ισως θα πρεπει να του εξηγησεις οτι μετα απο ετων διαβασματος και εμπειριας εφτασες στο σημειο να πατησεις το κουμπι και να λυθουν ολα.Ενας πελατης μου μαλιστα μια φορα ελεγε στη γυναικα του μπροστα μου οτι πρεπει να σεβεται ο κοσμος τις γνωσεις, τον αγωνα του τεχνικου για υψηλη καταρτιση και οτι δεν ειναι τοσο απλο να πατησει ενα κουμπι και να λυθουν ολα αν δεν εχουν προηγηθει χρονια δουλειας.Καποιοι το καταλαβαινουν.Καποιοι αλλοι οχι.

Και ναι σιγουρα δεν πρεπει να υποβαθμιζω την εργασια που εκανα στον πελατη.Ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Με εκανες και γελασα...παντως δεν πιστευω οτι ειναι μικρη η πιτα..ειμαστε τυχεροι που διαλεξαμε αυτο το επαγγελμα, παντου υπαρχουν υπολογιστες στις μερες μας.

Και υδραυλικά υπάρχουν παντού αλλά όταν ο υδραυλικός ζητάει 100 euro του τα σκάνε και δε λένε κουβέντα. Εμείς στήνουμε domains με exchange και ένα κάτο πράγματα, ζητάμε 100 euro και μας λένε "καλά πάτησες 2 κουμπιά και θες 100 euro" . Λάθος επάγγελμα διαλέξαμε φίλε απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα.

Δυστυχως η διαφορά με τον υδραυλικο είναι ότι εκείνη την στιγμή ο άλλος πνίγεται οπότε οτι και να πει ο υδραυλικος χαλάλι του ,αλλα οταν εσυ πας και πατάς 2 κουμπιά για να γινει η δουλειά ε τοτε ο αλλος βλέπει και λεει...αν ομως πνιγόταν τοτε να δεις τι ωραια που είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πίτα δεν είναι καθόλου μικρή. Είμαι και εγώ πλέον ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολούμαι με παροχή υπηρεσιών internet. Πελάτες δεν είχα πριν ξεκινήσω ,αλλά χτύπησα πόρτες και απο το πολύ "μπλα μπλα" σε γνωστούς και φίλους, κατάφερα αυτή τη στιγμή να μην προλαβαίνω να κοιμηθώ. Μην απογοητεύεσαι η πίτα είναι μεγάλη και θα φάμε όλοι από αυτήν.

http://www.createweb.gr

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...