Jump to content

Περίεργο πρόβλημα με wireless router.


Recommended Posts

Ακούστε το τρελό πράγμα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω για να σας πέσουν τα μαλλιά από το κεφάλι.

 

Στα γραφεία μας στον Άλιμο, έχουμε εγκατεστημένο ένα level 1 wireless router, ώστε να υπάρχει και η δυνατότητα να συνδέονται με wifi. Στο συγκεκριμένο σημείο μιλάμε για ένα απλό workgroup με 2 PC και 2 laptop. Πρόσφατα πήγε και ένα ακόμα Laptop, το οποίο είναι σεταρισμένο με alternate configuration ώστε όταν έρχετε στα κεντρικά να μπαίνει με dhcp.

 

Όλα ωραία και όλα καλά μέχρι εδώ.

Κάποια στιγμή αντιμετοπίσαμε πρόβλημα και προσπαθούσαμε να δούμε γιατί το συγκεκριμένο laptop δεν δουλεύει σωστά. Είχαμε την διαύγεια να ρυθμίσουμε και την ethernet αλλά και την wireless κάρτα να συνδέονται στο δίκτυο με δύο διαφορετικές static ips. Συνεπώς όταν χάσαμε το 'καλώδιο' μπήκαμε με το wireless. Όλα φαινόντουσαν σωστά, μέχρι που κάποια στιγμή με ένα ipconfig είδαμε ότι η ethernet έπερνε ip από DHCP.

 

Ψιλοκόλλησα μπορώ να πω και υπέθεσα ότι θα έγινε σε κάποιο reset ή κάτι τέτοιο και ενεργοποιήθηκε dhcp μέσα στο router αλλά τελικά αυτό δεν ισχύει. Με τα πολλά, κατέβηκα από το γραφείο και ανακάληψα το εξής κουφό.

 

Πάω στο wireless router που είναι level 1 και βάζω static ip στο laptop και συνδέομαι κανονικά και με καλώδιο αλλά και ασύρματα μέσω του wireless router. Ωραία μέχρι εδώ...

 

Στην συνέχεια αφήνω να δω αν θα πάρει dhcp όπως είχε συμβεί και με το άλλο laptop αλλά πραγματικά δεν πήρε ποτέ dhcp, οπότε το πράγμα παραξένεψε περισσότερο.

 

Οπότε από περιέργεια κάνω το εξής, απενεργοποιώ από το laptop την wireless κάρτα, βγάζω τελείως το level 1 από το υπόλοιπο δίκτυο, συνδεόμαι πάνω του μόνο με καλώδιο και βάζω στο laptop στατική ip 192.165.1.2 (το δίκτυο στο οποίο είναι σεταρισμένο το wireless είναι το 192.168.5.0 δίκτυο στο οποίο συνδέομαι κανονικά με στατική)...

 

όλα ωραία και όλα καλά... μέχρι εδώ...

κοιτάξτε τώρα τι γίνεται...

έχοντας 192.168.1.2 στο laptop καθώς είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο στο level 1 router που έχει στατική σε 192.168.5.0 δίκτυο και το οποίο δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά, τρέχοντας πρόγραμμα IP Network Browser βρίσκω ότι υπάρχει και η ip 192.168.1.1.

 

Κουλό ε; Και όταν πάω από web interface να συνδεθώ σε αυτή την ip, μου ζητάει username & password και μου δίνει στοιχεία ότι είναι ένα router/switch Linksys.Και υπενθυμίζω ότι είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο πάνω στο level 1 στο οποίο είχα συνδεθεί με ip από το δίκτυο 192.168.5.0

 

Φυσικά ότι και να προσπάθησα δεν κατάφερα να κάνω Login. Ελπίζω να πιάσατε το όλο κουλό του πράγματος.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει; Υπόψην ότι επιεβαιωμένα στο wireless router που λέμε έχει απενεργοποιημένο dhcp

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε κάποια συγκεκριμένη θέση πιάνει Wireless από κάποιο κοντινό κτήριο με DHCP, ενώ κοντά στο router όχι? Το λέω γιατί εγώ χάσει ήδη κάποια μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

λες να πιάνει το level 1 wireless router και να κάνει αναμετάδοση σήματος από άλλο διαθέσιμο ασύρματο δίκτυο της περιοχής;

 

1)το level 1 δεν έχει τέτοια δυνατότητα

2)υπάρχει ασύρματο δίκτυο τρυγίρω με όνομα linksys, αλλά είναι κλειδώμένο

3)μόνο το ΙΤ έχει πρόσβαση στο router, συνεπώς για να ισχύει το παραπάνω θα έπρεπε αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα να έχουμε κάνει εμείς connect στο linksys με password που δεν ξέρουμε...lol

 

επίσης όπως ανέφερα, όταν δοκίμασα ήταν σύνδεση μόνο μεταξύ laptop-level 1 με καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest anestius

kati tetoia perierga exo synantisei me level 1 se mia periptosi paromia ekana firmware upgrade kai stamatisan ta koula.... to modelo pou exeis mipos exei interfaces?? kai to kathe interface exei diko tou subnet...leo ego tora..... kana routing table mesa..... steile kana log tou router h conf...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα απλό routerάκι. Είχα παλαιότερα το ίδιο σπίτι μου.

Δεν υπάρχουν interfaces και φυσικά κανένα routing table. Αλλά σκέψου ένα πράγμα ότι ακόμα και να συνεβαίνε αυτό που λες...

όταν πχ μπαίνω με 192.168.5.2 βλέπω το Interface toy Level 1 για να συνδεθώ και με 192.168.1.1 βλέπω interface που πάνω γράφει Linksys με το αντίστοιχο αριθμό μοντέλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα γιατι ειναι παραξενο που το ρουτερ εχει ip την 192.168.1.1 και ταυτοχρονα την 192.168.5.1.Aυτο ειναι φυσιολογικο ετσι;Το αφυσικο ειναι που δεν μπορεις να κανεις login γιατι αν οντως πας να μπεις στο ιδιο ρουτερ που εχει δυο ip τοτε θα επρεπε να δεχεται τα ιδια user-pass.Λες οτι δεν υπαρχουν interfaces και κανενα routing table.Με telnet δοκιμασες να μπεις;Συνηθως τα ρουτερ στο GUI δεν δειχνουν πολλα.Βρες στο ιντερνετ σε καποιο manual τις καταλληλες εντολες για telnet να βρεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

ένα απλό router των 80€ δεν έχει την δυνατότητα να του ρυθμίσεις δύο ips καθώς δεν έχει και τα σχετικά interfaces. αυτό στο οποίο δεν έδωσες σημασία σε αυτό που έγραψα είναι ότι στην μία IP βγαίνει level 1 και στην άλλη Linksys.

τα default username-passwords που βρήκα για linksys δεν έπαιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου που ειναι κατωτερο απο ενα ρουτερ των 80 ευρω τις εχει αυτες τις δυνατοτητες.Απ' οτι φαινεται συνδεεται σε καποιο αλλο δικτυο παραλληλα.Ισως να ειναι καποιο router(που δεν δειχνει το ssid του) σε repeater mode(το οποιο ανετα μπορει να ειναι σε διαφορετικο subnet) το οποιο συνδεθηκε στο ρουτερ τι να πω....αλλαξε αν θελεις ssid και την ασφαλεια σου, κανε και ενα reset να δεις τι θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν υπάρχουν μαγικά, κάπου εκεί πέρα υπάρχει μια δικτυακή συσκευή linksys. Μα είναι wifi, μα είναι switch μα ειναι voip device μα είναι πιστολάκι για τα μαλιά.

Ας περιμένουμε το whiresark να μας πει , αλλά για δες τι mac address λέει και αν κάνεις tracert, pathping πως λέει οτι βρίσκει το linksys φαντασμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια router έχουν ξεχωριστό DHCP για το ασύρματο και ξεχωριστό για το Ethernet.

Δεν θυμάμαι μοντέλο αυτή τη στιγμή, αλλά αν το δω ξανά μπροστά μου θα σας το αναφέρω.

 

Αν δεν συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω, δες μήπως έχετε κάποιον Print Server και δίνει IP.

 

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω...

η πλάκα είναι ότι παρόλο που εκεί τώρα δουλεύουν κανονικά με το ασύρματο, τώρα που μιλάμε δεν μπορώ να συνδεθώ στο web interface του router εκείνου

Link to comment
Share on other sites

ποσα hops μακρiα ειναι το 192.168.1.1?

τι απαντηση ms παιρνεις απο ping?

 

Αν εχω καταλαβει καλα, το level 1 το εχεις εκτος δικτυου, αρα οτι δινει  ειναι bug ή πιανει κατι απο τον αερα! σωστα?

 

NK

Link to comment
Share on other sites

όταν το δοκίμασα για να σιγουργευτώ το είχα εκτός δικτύου και τα είδα όλα τα παραπάνω...

οπότε σωστά σε ότι κατάλαβες...

 

τώρα για το πόσα hops...να σου πω την αληθεια δεν το κοίταξα...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...