Jump to content

ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΜΙΣΘΩΝ - ΑΥΞΗΣΗ ΦΟΡΩΝ - ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


MCP
 Share

Recommended Posts

Εκοψαν το 14ο μισθο.Αυξησαν τους φορους.Ενας ακομη λογος για να κανει τη δουλεια του μηχανικου-τεχνικου η/υ-δικτυων ο ξαδερφος που ξερει καλη πασιετζα και γραφει στο word.Eνας ακομη λογος τη δουλεια του λογιστη, του τεχνικου, του Erpτζη, του γραμματεα και οτι αλλο χρειαζεται μια επιχειρηση να την κανει ενα μονο ατομο.Ενας ακομη λογος τα πασαλιματα να κυριαρχησουν...η πειρατια λογισμικου να αυξηθει....και πολλα αλλα..

Τι θα κανουμε;;;;;;;Μηπως πρεπει να βγουμε στους δρομους και να κανουμε επανασταση;;;;;;;;Δεν παει αλλο...και τα πραγματα χειροτερευουν...Ειδικα εμεις οι νεοι σε δυσκολες εποχες ξεκιναμε την καριερα μας αλλα το κακο ειναι οτι βλεπω τους περισσοτερους να πινουν καφε και απο την αλλη τους παππουδες να σπανε τις γραμμες των ματ...

Link to comment
Share on other sites

μήπως αντί να κάνουμε αυτά που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση να κατεβάσουμε το κεφάλι, να κάνουμε την δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.

 

Με τέτοιο τρόπο σκέψης δεν θα καταφέρουμε και πολλά. Συμφωνώ ότι τα πράγματα θα είναι ζόρικα, αλλά αν δουλέψουμε όπως πρέπει όλοι τότε να δείτε πόσο γρήγορα θα ξεφύγουμε από αυτό το κομμάτι.

 

Απλά εγώ αναρωτιέμαι...πληρώνουμε σαν κράτος πόσα και πόσα...όπως πχ που δεν αναγνωρίζουν τα ξένα κολεγια-πανεπιστήμια...για τον εκτελονισμό των αυτοκινήτων που έρχονται εντός Ε.Ε. και πολλά πολλά άλλα. Αυτά δεν μπορούν να τα αλλάξουν για να γλιτώσουμε κανένα φράγκο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να πάρουμε σβάρνα ασφαλιστικά ταμεία, δημόσιες υπηρεσίες και να βρούμε που σε αναγκάζουν να περνάς από 4 γραφεία για αιτήσεις, πρωτόκολλα, υπογραφές και σαχλαμάρες, όταν θα μπορούσες να πας σε ένα και μόνο άτομο και να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να συμπληρώσεις ούτε μία αίτηση, χωρίς καμμία περιττή υπογραφή. Ειδικά αυτή η σαχλαμάρα με το πρωτόκολλο, που πρέπει ντε και καλά να περάσεις να πάρεις το νουμεράκι το οποίο άνετα θα μπορούσε να σου δώσει ο πρώτος υπάλληλος ... λες και ζούμε ακόμα στον 17ο αιώνα.

Έτσι θα πάψουν οι υπάλληλοι να κάνουν άχρηστες δουλειές, θα πάψουν να διαμαρτύρονται ότι δεν επαρκούν και χρειάζονται και άλλοι (γιατί, για να δίνουν αριθμούς πρωτοκόλλου ?) και θα μπορέσουν να κάνουν άλλα χρήσιμα πράγματα, όπως για παράδειγμα ..... να απαντάνε στα τηλέφωνα και να μη σε αναγκάζουν να πηγαίνεις στην κάθε υπηρεσία και να χάνεις ώρες στην ουρά για να κάνεις μία απλή ερώτηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται οι αλλαγες που θα γινουν θα ειναι μονο κατα του απλου λαου και μπορει να λαβουν και τιποτα μετρα για τους πλουσιους πιο πολυ για να φανει.300 δισ οι τραπεζες, 200 δισ οι οφ σορ εταιριες και γενικα πολυ χρημα εχουν παρει λιγοι....δε θα τα δωσουν αυτοι ομως..ουτε οι πολιτικοι που τα πηραν..ουτε καν θα δικαστουν ετσι για να φανει..εμεις θα τα δωσουμε ολα..αλλα δε φταινε αυτοι, ο λαος φταιει που τους ψηφιζει ομως εγω ΔΕΝ τους ψηφιζω.Οταν ο λαος καταλαβει την πολιτικη αυτων των κομματων και σταματησει βεβαια να τους φοβαται γιατι παιζει και αυτο τοτε ισως γινει κατι..ηδη ενα 24% δεν ξερει τι να ψηφισει-τι να πιστεψει.

Το θεμα ειναι εμεις σαν πληροφορικαριοι τι επιπτωσεις θα εχουμε.Ο κοσμος σκεφτεται τα λεφτα του και θα τα δωσει στα ΠΙΟ αναγκαια πραγματα.Και οπως ειπα και πριν, αν μπορει καποιος που δεν ξερει πολλα να στησει το δικτυο αλλα ειναι τζαμπα, θα τον προτιμησουν..Μηπως εχω αδικο;Μας εχουν τοσο αναγκη;Ή την παλευουν με πασαλιματα;Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται οι αλλαγες που θα γινουν θα ειναι μονο κατα του απλου λαου και μπορει να λαβουν και τιποτα μετρα για τους πλουσιους πιο πολυ για να φανει.300 δισ οι τραπεζες, 200 δισ οι οφ σορ εταιριες και γενικα πολυ χρημα εχουν παρει λιγοι....δε θα τα δωσουν αυτοι ομως..ουτε οι πολιτικοι που τα πηραν..ουτε καν θα δικαστουν ετσι για να φανει..εμεις θα τα δωσουμε ολα..αλλα δε φταινε αυτοι, ο λαος φταιει που τους ψηφιζει ομως εγω ΔΕΝ τους ψηφιζω.Οταν ο λαος καταλαβει την πολιτικη αυτων των κομματων και σταματησει βεβαια να τους φοβαται γιατι παιζει και αυτο τοτε ισως γινει κατι..ηδη ενα 24% δεν ξερει τι να ψηφισει-τι να πιστεψει.

Το θεμα ειναι εμεις σαν πληροφορικαριοι τι επιπτωσεις θα εχουμε.Ο κοσμος σκεφτεται τα λεφτα του και θα τα δωσει στα ΠΙΟ αναγκαια πραγματα.Και οπως ειπα και πριν, αν μπορει καποιος που δεν ξερει πολλα να στησει το δικτυο αλλα ειναι τζαμπα, θα τον προτιμησουν..Μηπως εχω αδικο;Μας εχουν τοσο αναγκη;Ή την παλευουν με πασαλιματα;Τι λετε;

Jimmy , αντι να κλαις , βρες τροπο να  "αντεπιτεθεις" με τα μεσα που διαθετεις. ΤΩΡΑ ειναι η ωρα για  ΜΕΓΑΛΕΣ ευκαιριες στους νεους ανθρωπους με φρεσκιες ιδεες.

Ειμαι σιγουρος , και το βασιζω μονο απο τις εμπειριες μου  πως  αν καποιος ΤΩΡΑ επενδυσει σε μια  κινηση και επιμεινει σ αυτην αυτη του η επιμονη θα  φερει αποτελεσμα.

Εκμεταλευσου το οτι εισα  "νεος και τωρα ξεκινας", γιατι εγω ¨ειμαι γερος και ηδη ειμαι  μπροστα σου".

Τι λες? Εισαι χαμενος απο χερι ? η όχι.

Βαλτο να δουλεψει, κι ασ' τα λόγια Τζιμμη. "Αμ επος , αμ εργον" μ'ελεγε η παπουζημ.

 

Link to comment
Share on other sites

ThanoZ και φιλοδοξιες εχω και το βαζω να δουλεψει..μακαρι να πανε ολα καλα.

Φιλε pkanave οπως αλλωστε σιγουρα γνωριζεις τα δυο μεγαλα κομματα εχουν πελατιακη πολιτικη.Πρεπει να τους βολεψουν ολους..Στη Γερμανια (εχω θειο εκει) για μια δουλεια που εδω την κανουν 2 ατομα πρεπει να περασουν 9 μηνες για να διεκπεραιωθει ενω εκει ενα ατομο την κανει αμεσως...τι να λεμε τωρα..ιερο και οσιο δεν εχουνε..εδω πριν πεσουν απο την εξουσια οι προηγουμενοι, παρολη την ασχημη οικονομικη κατασταση διορισαν 50.000 αχρηστους και επιβαρυνθηκαμε και αλλο μονο και μονο για να βγουν στην εξουσια που τελικα δεν τα καταφεραν στην τελικη.

Χτες καποιος μου ειπε οτι ο Ισπανος πρωθυπουργος ειπε "εγω το λαο δεν τον πειραζω πολλα τραβηξε".Εδω παντως ο δικος μας λεει "εγω το λαο θα τον ξεζουμισω ως μεχρι να του βγει ολο το λαδι"...η Ευρωπη δε ζηταει τα λεφτα απο τον απλο λαο της Ελλαδος αλλα απο την Ελλαδα.Απο εκει και περα οι πολιτικοι επιλεγουν απο που θα τα παρουν...και επελεξαν τους πιο φτωχους..τα πιο κοροιδα δηλαδη...αν ειμασταν αγγλοι θα σας ελεγα εγω αν θα γινοτανε το ιδιο που για 100 ευρω και μια βολτα με τη μερσεντες εριξαν την κυβερνηση και τωρα μαλιστα τους στελνουν στα δικαστηρια και κινδυνευουν  με 7 χρονια φυλακιση!!!Α ρε ελληνα...........

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη ,κρατιέσαι όσο μπορεις καλύτερα,κάνεις όλες τις δουλειές που είναι να κάνεις όσο μπορείς καλύτερα(πως λέμε φαε όλο το φαι σου στα παιδάκια) και κάνεις σχέδια για το μέλλον.Λογικά μαζεύεις γνώσεις όσο πιο ανέξοδα μπορείς και κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός.Δυστυχώς αν δες έχεις κανένα γερό "χαρτί " δεν μετρας και θα πρέπει να τύχεις στην περίπτωση.Αυτο ειδικά και χωρίς να θέλω να θίξω κανένα ούε απο τους μεν ουτε απο τους δε  (πολλοι εδω μέσα βλέπω έχουν λιώσει τα μάτια τους στο διάβασμα ) αλλά δυστυχώς η Ελλάδα τρέχει με άλλους ρυθμούς και βλέπει άλλα πράγματα απο αυτα που θα έπρεπε να βλέπει.Χτύπα με οποιοδήποτε τίμημα ένα χαρτί Πολυτεχνείου και ας είναι απο την Κωλοπετεινίτσα να δεις τι ωραία σε πληρώνουν οι εταιρίες και μετά διαλέγεις και προχωράς.

Πολλοί σίγουρα θα έχουν μια αρνητική άποψη για μένα όσον αφορά τις σκέψεις μου αλλά απλώς μεταφέρω καταστάσεις που βιώνω καθημερινώς και είμαι σίγουρος οτι αρκετοί "μικροί" θα συμφωνουν σιωπηρά μαζί μου( ο φόβος φυλάει τα έρμα).

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο επαγγελματικό "ορίζοντα", 2 δεκαετίες πρίν, ο "αφεντικός" έλεγε το εξής σοφόν : "Αν δεν τα φέρνεις, δεν τα παίρνεις" . Ισχύει πολύ στο σύστημα των αηδών σημερινλων και παλαιοτέρων, μα για κοιτάτε , που αλλού μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει... εμένα , πάντως μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

Και λίγο με καίει που δεν έχω χαρτι πολυτεχνείου. Δεν το μηδενίζω , είναι πολύ σημαντικό χαρτί και μακάρι να χα το μυαλό τότε να το διαλέξω, μα βρήκα τρόπο να το αντισταθμίσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για εμάς έχει αποδειχθεί παγκοσμίος ότι εν μέσω οικονομικης κρίσης, ο πρώτος κλάδος που παθαίνει ζημία είναι αυτός της πληροφορικής. Ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε τυχεροί και θα καταφέρουμε όχι να βγούμε αλλώβητοι, αυτό δε πρόκειτε να γίνει, αλλά με τις λιγότερες πληγές. Τώρα όσο αφορά τα πτυχία, στην Ελλάδα δε χρειάζονται. Στο εξωτερικό ναι. Εδώ είμαστε τόσο τσομπάνηδες που έχουμε δεν έχουμε το ίδιο κάνει. Αυτή την εδβομάδα ήμουν στη cebit και πέτυχα την παρουσίαση της Microsoft για τα system center *.* και για τα crm,erp. Όταν μπήκα για registration, έπρεπε καταρχήν να είσαι partner, μου ζήτησαν τι competency και πιστοποιήσεις έχω. Ευτυχώς που είχα το competency απο το virtualization, με συμπάθησε και η κοπελίτσα απο την υποδοχή και δε με έδιωξαν. Ήμουν σα το δεκανέα ανάμεσα στους στρατηγούς. Οι άνθρωποι εκεί θεωρούσαν αυτονόητο το να έχεις πιστοποίηση για 2003-8 servers και domains , exchange και system center προιόντα. ΟΧΙ να ξέρεις αλλά να ΕΧΕΙΣ πιστοποίηση για όλα αυτά.Αλλά τι να λέμε τώρα. Ελλάδα. Τελειώνουμε ένα ΤΕΙ,ΙΕΚ ή και τίποτα και ανοίγουμε μαγαζιά, πουλάμε δίκτυα και υπηρεσίες.  Ότι ναναι. Συζητάμε αν είναι σημαντικό το πτυχίο του πολυτεχνείου. Τίποτα ευτυχώς στην Ελλάδα δεν είναι σημαντικό. Είμαστε με το γνωστό του γνωστού και με όποιον μας αρέσει περισσότερο. Στο εξωτερικό έστω και είσαι ένα ευρώ φθηνότερος σε άλλάζουν μεσα στη μέρα. Γιατί την ποιότητα την έχουν δεδομένη. Έχεις ένα κάρο πτυχία και πιστοποιήσεις που το αποδεικνύουν.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστεις οτι χτες το σκεφομουνα αυτο με αφορμη ενα καινουριο μαγαζι που ανοιξε στην περιοχη μου οπου δε γραφει κατι για υπηρεσιες αλλα μονο για πωλησεις υπολογιστων.Πριν λιγα χρονια που αρχισα να σκεφτομαι τι να κανω στη ζωη μου και ειχα στο μυαλο μου να ανοιξω μαγαζι, ενας γνωστος που πηγαινε πανεπιστημιο τοτε, μου ειπε οτι καποιος για να ανοιξεις μαγαζι δε χρειαζεται να εισαι γνωστης!Απλα το ανοιγεις και πουλας!Αντε και να κανεις το τυπικο service(φορματ,αντικατασταση χαλασμενου hardware,αναβαθμισεις).Ειναι πολλοι τετοιοι;Σας ρωταω γιατι δεν ξερω αν αυτο το φαινομενο ειναι συχνο!

Οσον αφορα τα ιεκ/τει δεν ξερω για τα τει, αλλα για τα ιεκ γνωριζω γιατι πηγα.Οταν τελειωσεις το ιεκ και με το καλο παρεις την πιστοποιηση γινεσαι τεχνικος η/υ.Με διπλωμα.Και οχι βοηθος τεχνικου.Δηλαδη τα ξερεις ολα!Αν ειναι δυνατον!Το ιεκ δε μου εδωσε τιποτα.Μη σας πω οτι ηξερα πιο πολλα απο καποιους καθηγητες.Μονο οι πιστοποιησεις της CompTIA και της Microsoft μου εδωσαν γνωση.Kαι εννοειται οτι παρεις απο εμπειρια ειτε μονος σου(σ'αυτο το επαγγελμα μπορεις να γινεις γκουρου τελειως μονος σου, δεν ξερω αν γινεται σε αλλα επαγγελματα αυτο) ειτε δουλευοντας καπου.Για το τει δε γνωριζω αλλα μια φορα στο μαγαζι που δουλευα ηρθε μια κοπελα που ειχε πτυχιο πληροφορικης απο τει για να της κανουμε ενα φορματ.Ελεος...Ισως να φταινε οι καθηγητες που ισως να μην ειναι κομπιουτερακιδες αλλα μονο θεωρια.Ισως να φταιει το ολο εκπαιδευτικο συστημα και τα μαθηματα οπου πολλα απο αυτα δε σου προσφερουνε τεχνικες γνωσεις που θα χρησιμευσουνε στην αγορα.Στο εξωτερικο(αγγλια προσεξα) παντως ζητανε πολυ τις πιστοποιησεις της ms και της cisco χωρις αναφορα για πανεπιστημιο ή καποιο αλλο εκπαιδευτικο ιδρυμα.Απ'οτι φαινεται για να γινει η δουλεια αυτες χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου..

Ναι τα πράγματα εδώ (και στο εξωτερικό φαντάζομαι) έτσι είναι... Για να ανοίξεις ένα μαγαζί χρειάζεσαι λεφτά μόνο και τίποτα άλλο .. μετά από 15 χρόνια στο "άθλημα" εκεί καταλήγω .. και εξηγούμαι :

Έχεις λεφτά να ανοίξεις μια μεγάλη "αλυσίδα" ? και η ms και όλοι οι άλλοι θα σε προσκυνάνε άμα τους κάνεις μεγάλο τζίρο .. Δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα και οι πιστοποιήσεις, δεν τους ενδιαφέρει άμα εσύ προσλάβεις 1 πιστοποιημένο και 100 παιδάκια από πρακτική με μισό μισθό και εμπειρία μόνο από .. καφετέρεια.. Αν δεν το πιστέυετε ρωτήστε τι χρειάζεται ένα μαγαζί να γίνει HP preffered partner. Να σας πω : ΤΖΙΡΟ !!

Έλα μετά εσύ με τις πιστοποιήσεις στο licensing να μου πείς πως τα DSP προϊόντα πωλούνται μόνο με καινούργιο υπολογιστή ... Να σας πω πως έχω τιμολόγιο από μεγάλη "αλυσίδα" μέσα στο 2010 που μου πούλησε DSP windows xp μόνα τους και μαλιστα με δελτίο αποστολής -τιμολόγιο. (όπως ξέρετε εδώ και κατι έτη τα λογισμικά θεωρούνται παροχή υπηρεσίας και έτσι τιμολογούνται). Ούτε αυτό το πιστεύται ? ανοίξτε ένα online shop στο διπλανό tab και αγοράστε ότι DSP θέλετε !

Ολα τα άλλα περι ποιότητας και πιστοποιήσεων μου φαντάζουν σα να βγήκαν από αμερικάνικη ταινία, ναι, αλήθεια, και ο έλληνας καταναλωτής αυτό ακριβώς ζητάει : τον "χακερά" φίλο του φίλου του κουμπάρου που θα έρθει και θα τα στήσει όλα και θα τον κεράσουμε και "μια μπύρα"...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια πολύ σκληρή και κινική θεώρηση της πραγματικότητας. Δεν λέω ότι δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό, αλλά έχουμε συζητήσει πολλές φορές ότι τουλάχιστον όσοι συμμετέχουμε εδώ προσπαθούμε να την αλλάξουμε.

Στους πέλάτες που βλέπω καθημερινά, υπάρχουν όλων των ειδών τα IT τμήματα αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι κερδίζουν έδαφος οι σωστοί επαγγελματίες.

Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει το δρόμο της ποιότητας και της πιστοποίησης με τις λιγότερες δυνατές παραχωρήσεις και δεν το έχω μετανιώσει. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κ. Κλαδάκη όλοι εδω μέσα πιστεύω ότι λίγο ~ πολύ αυτόν τον δρόμο επιλέξαμε ή τουλάχιστο προσπαθούμε με κάθε τρόπο προς αυτόν αλλά δεν περνά μέρα που να μην φάμε και μια "πίκρα" από τους "επιχειρματίες" του είδους ...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...