Jump to content

Outlook 2007 + Windows 7 x64 + SBS 2003 Problem to connect to POP3 + SMTP server


sv2clj
 Share

Recommended Posts

Καλημερα Παληκαρια

Σε ενα νεο μηχανημα με Windows 7 x64 εβαλα Outlook 2007 (me SP2) & το συνδεσα με εναν SBS 2003 .

Στηνοντας ενα pop λογαριασμο στο outlook δεν μπορω να συνδεθω στους servers (pop+smtp) ,περνω το ανέφερε ένα σφάλμα : (0x80042108) : "Το Outlook δεν είναι δυνατό να συνδεθεί με το διακομιστή εισερχόμενης αλληλογραφίας σας (POP3). Εάν εξακολουθείτε να λαμβάνετε αυτό το μήνυμα, επικοινωνήστε με το διαχειριστή του διακομιστή σας ή με την υπηρεσία παροχής Internet (ISP)¨.

 

Καμμια Ιδέα?

 

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση
Αυτός ο ΡΟΡ3 και SMTP είναι έξω από την εταιρία σου? Αν ναι firewall στον ISA σου του SBS ή firewall στο win 7 σου.

Αυτός ο ΡΟΡ3 και SMTP είναι είναι ο ίδιος ο SBS? Άλλα Pcs κατεβάζουν και στέλνουν? αν όχι τότε είναι πεσμένο το service POP3 στον SBS σου.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μηνύματα λάθους ενδέχεται να εμφανιστούν, εάν το Microsoft Outlook ή το Microsoft Outlook Express δεν είναι σε θέση να συνδεθεί με το διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Αυτά τα μηνύματα λάθους προκαλούνται συχνά από μία από τις ακόλουθες αιτίες: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

·         Δεν είστε συνδεδεμένοι στο Internet ή σε ένα δίκτυο

·         Εσφαλμένες ρυθμίσεις λογαριασμού

·         Το προφίλ χρήστη που έχετε στο Outlook είναι κατεστραμμένο

·         Ένα στοιχείο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο διακομιστή POP3 είναι κατεστραμμένο

·         Εσφαλμένη ρύθμιση παραμέτρων του λογισμικού AV

·         Το Outlook Express έχει καταργηθεί από τον υπολογιστή ή η εγκατάσταση είναι κατεστραμμένη

·         Εσφαλμένη ρύθμιση παραμέτρων λογισμικού προσωπικού τείχους προστασίας

Για την επίλυση του θέματος, δείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο:

ü  Troubleshooting error messages that you receive when you try to send and receive e-mail in Outlook and Outlook Express

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ρωτησω κατι που με απασχολεί:

1.Στηνεις Ο2007 με ΡΟΡ3 λογ/μο μεσα στο εταιρικό δίκτυό σου , ή ΡΟΡ3 για να λαμβάνεις πχ απο το freemail?

2. Είναι το μόνο  ΗΥ που δε δουλεύει ετσι?

3. Το μονο ΗΥ που υπάρχει αυτος ο συνδυασμος λογαριασμών?

4.Ο SBS εχει ενεργοποιημένο ISA? Αν μιλας για inernet POP3 Access τα rules που αφήνουν ΡΟΡ3 κοιταξες αν εχεις?

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, μα, δεν νομιζω πως  έχουμε  ολες τις πληροφορίες....

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις πολλες απαντησεις ...

Δεν χρησιμοποιω POP3 Connector

Ειμαι συνδεμενος με τον Exchange ,το οποιο δουλευει μια χαρα

Στηνω ενα ποπ λογαριασμο ,στην AST συγκεκριμενα (δοκιμασα & με οτενετ!) αλλα αρνηται να ΣΥΝΔΕΘΕΙ με τους σερβερς.

Το νεο μηχανημα αλλαξε ενα παλιο με τον ιδιο λογαριασμο που δουλευε μια χαρα ...

Στην εταιρεια υπαρχουν αλλοι 5 ποπ λογαριασμοι σε αλλα μηχανηματα που δουλευουν καλα

Εχω ISA

Εχω βαλει φυσικά Firewall Client sto 7 το νεο που δουλευει

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μηνύματα λάθους ενδέχεται να εμφανιστούν, εάν το Microsoft Outlook ή το Microsoft Outlook Express δεν είναι σε θέση να συνδεθεί με το διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Αυτά τα μηνύματα λάθους προκαλούνται συχνά από μία από τις ακόλουθες αιτίες:

·         Δεν είστε συνδεδεμένοι στο Internet ή σε ένα δίκτυο

·         Εσφαλμένες ρυθμίσεις λογαριασμού

·         Το προφίλ χρήστη που έχετε στο Outlook είναι κατεστραμμένο

·         Ένα στοιχείο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο διακομιστή POP3 είναι κατεστραμμένο

·         Εσφαλμένη ρύθμιση παραμέτρων του λογισμικού AV

·         Το Outlook Express έχει καταργηθεί από τον υπολογιστή ή η εγκατάσταση είναι κατεστραμμένη

·         Εσφαλμένη ρύθμιση παραμέτρων λογισμικού προσωπικού τείχους προστασίας

Για την επίλυση του θέματος, δείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο:

ü  Troubleshooting error messages that you receive when you try to send and receive e-mail in Outlook and Outlook Express

 

Ρομποτάκι είσαι και γράφεις έτσι;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις πολλες απαντησεις ...

Δεν χρησιμοποιω POP3 Connector

Ειμαι συνδεμενος με τον Exchange ,το οποιο δουλευει μια χαρα

Στηνω ενα ποπ λογαριασμο ,στην AST συγκεκριμενα (δοκιμασα & με οτενετ!) αλλα αρνηται να ΣΥΝΔΕΘΕΙ με τους σερβερς.

Το νεο μηχανημα αλλαξε ενα παλιο με τον ιδιο λογαριασμο που δουλευε μια χαρα ...

Στην εταιρεια υπαρχουν αλλοι 5 ποπ λογαριασμοι σε αλλα μηχανηματα που δουλευουν καλα

Εχω ISA

Εχω βαλει φυσικά Firewall Client sto 7 το νεο που δουλευει

 



Θωμά έβαλες firewall client του ISA στο Win 7 PC????
Αν ναι δοκίμασε να τον ξηλώσεις (όχι να κλείσεις το service) και δες αν λειτουργεί, έχω την εντύπωση ότι ο fw client του ISA δεν είναι συμβατός με 7 χωρίς να το έχω ελέγξει όμως....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση του firewall client που είναι για 7 και vista. σε εμένα παίζει άψογα.

Η τελευταία έκδοση του client βγήκε το 2007 και στη σελίδα download αναφέρει ότι λειτουργεί και σε Win 7 αλλά εμένα κάτι μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Δες αν τα ακόλουθα σε βοηθήσουν στο θέμα σου.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Στην κονσόλα «ISA management console» μεταβείτε στο ISA ManagementàConfigurationàGeneralàDefine Firewall Client SettingsàApplication SettingsàOutlook.

Επιλέξτε Outlook και κάντε κλικ στην επιλογή Edit

Αλλάξτε το Value σε 0

Επιλέξτε Apply και αποθηκεύστε τις αλλαγές

Συνδεθείτε στο client computer

Επανεκκινήστε το Firewall Client Agent service

Τέλος προσπαθήστε να κάνετε Test το mail.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κανόνας στον ISA.
Το λύσαμε εφόσον μιλήσαμε στο τηλεφωνο.
Δημιουργήσαμε ένα κανόνα allow POP3 , SMTP From Internal To External All Users και όλα JET.

[:)]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...