Jump to content

ΠΩΣ ΜΟΙΡΑΖΩ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ


MCP
 Share

Recommended Posts

Γεια σας

Θα ηθελα να μαθω με ποιους τροπους γινεται να δωσω περισσοτερη ταχυτητα σε ενα pc απο ενα αλλο που ειναι στο ιδιο δικτυο.Δηλαδη να εχω μια συνδεση adsl 2Mbps, 2 pc και να θελω το ενα pc να παιρνει το 40% της ταχυτητας και το αλλο να παιρνει το 60%.Ειναι ευκολο αυτο;Τι τροποι υπαρχουνε;Π.χ. λυση μεσω ρουτερ(QoS εχει σχεση ή ασχετο;);μεσω server;μεσω καποιου προγραμματος(κατι ακουσα για ενα net limiter);μεσω των windows(client);Αν μπορειτε πειτε μου ολους τους τροπους και πως γινεται αν ειναι ευκολο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δε το δοκιμασα το συγκεκριμενο προγραμμα.Θα το δοκιμασω ομως.Δηλαδη το εψαξες και δε βρηκες αλλους τροπους;Ή αυτος ηταν ο πιο αξιοπιστος;

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικά για να το κάνεις χρειάζεσαι έναν Proxy πχ ISA που από μόνος του δεν έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά παίρνει Plugin που για 5 (Χρήστες PCs) είναι Free (Traffic Quota)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι καλά.
Το έκανε ο ISA 2000 αλλά από τον 2004 εως τον 2006 δυστυχώς δεν το κάνει χωρίς κάποιο Plugin

Αν μιλάμε για ποσοστό ο forefroντις το κάνει χωρίς plugin. Για τον isa δεν ξέρω να σου πω, δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Για ISA 2004 το plugin λέγεται Bandwidth Splitter, δεν το κάνει από το κουτί αυτό το πράγμα δυστυχώς.

Και το bandwidth splitter είναι φθηνό και καλό, το φέρνει η Orthology στην Ελλάδα (www.orthology.gr)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι καλά.

Το έκανε ο ISA 2000 αλλά από τον 2004 εως τον 2006 δυστυχώς δεν το κάνει χωρίς κάποιο Plugin

Αν μιλάμε για ποσοστό ο forefroντις το κάνει χωρίς plugin. Για τον isa δεν ξέρω να σου πω, δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Νοιάτο..... [:D]

 

Link to comment
Share on other sites


Νοιάτο..... [:D]

Ναι και που το δοκίμασα τη κατάλαβα? Όχι άλλο bugtester της microsoft. Βαρέθηκα. Αν και μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα απο τις δυνατότητες του σαν προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Το νοιάτο πήγαινε στον ISA (που δεν δοκίμασες), τώρα για το Forefront ή οτιδήποτε άλλο δοκιμάζεις έχω να πω ότι ο καθένας επιλέγει το δρόμο του..... αν το θεωρείς χαμένο χρόνο καλά έκανες και σταμάτησες.

 

Link to comment
Share on other sites

Isa Isa που δεν είναι καθόλου χαμένος χρόνος. Ο "χαμένος" χρόνος είναι αυτός που σε κάνει να μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικά προιόντα και να είσστε να μπορείς προσφέριες την καλύτερη δυνατή λύση στον πελάτη. Είναι απο τα πιο αξιόπιστα wan load balancing προιόντα που έχω δοκιμάσει. Μπόλικες ρυθμίσεις για το traffic και αρκετά εκτυπωτικά για τη χρήση του. Το μόνο πρόβλημα του στις αρχικές εκδόσεις είναι οι πολλαπλοί gateways στο ίδιο subnet το οποίο τώρα που μιλάμε μπορεί και να έχει λυθεί. Αλλά για τυπικές εγκαταστάσεις είναι αρκετά αξιόπιστο με πολλά features.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...