Jump to content

Second MX record for exchange


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα στο αγαπημενο Forum. και χρονια πολλα.

 

ΘΑ ηθελα παρακαλω να ρωτησω το εξης..

 

πως μπορω στον exchange 2010 να εχω 2 MX records. To πρωτο π.χ 5 θα ειναι ο exchange server και με 10 θα ειναι ενας δευτερος server σαν backup. Αν για καποιο λογο ο exchange ειναι κατω τα μηνυματα που ερχονται να πηγαινουν στο 2ο ΜΧ record Και οταν ο exchange σηκωθει να παρει τα μηνυματα απο τον 2ο server.

 

Μπορει να γινει κατι τετοιο και πως.

Σας ευχαριστώ πολύ για ακομα μια φορα

Με τιμη,

xrisxal2000

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι το DAG και πως μπορει αυτο να με βοηθησει σε αυτο που θελω να κανω??

 

Για δευτερο server θα ηθελα αν γινεται να χρησιμοποιησω τον mail server του server που εχω το hosting και οχι εναν 2ο exchange server? Δηλαδη αν πεσει ο Exchange 2010 τα μηνυματα να πηγαινουν στον 2ο MX που ειναι της tophost που εχω το site και οταν σηκωθει ο exchange να τα παρει απο εκει!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δηλώσεις στον dns server που είναι authoritative για το domain σου μια δεύτερη ΜΧ εγγραφή. Δες και τα σχετικά τεχνικά σεμινάρια για Exchange Server 2007 και 2010.

Link to comment
Share on other sites

DAG= Database Availability Group .Έχω γράψει σχετικά στο blog Μου. Αυτό στην περίπτωση που είχες 2 Exchange 2010. Τώρα εφόσον έχεις άλλη κατάσταση η λύση είναι αυτή που έγραψε ο χρήστος.

 

 

Στην διάθεση σου για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία-ενημέρωση

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Θα δηλωσω ενα δευτερο MX record αλλα πως ο exchange θα τα παρει αυτοματα οταν σηκωθει??? Εχω δηλωσει 2ο ΜΧ αλλα δεν τα παιρνει απο εκει αυτοματα!!

Που το δηλωνω μεσα στον exchange??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει αρχικά να σιγουρευτεις με την εταιρεία που παρέχει το hosting σου, οτι υποστηρίζει για τον mail server που σου παρέχει αυτή την λειτουργία.

Οταν σηκωθεί ο exchange σου, θα κάνεις

telnet mail.yourhostername.com 25  (είναι ο backup mail server) μετά

etrn yourdomain.gr  θα δείς

Queuing started μετά

quit

και τέλος

 

 

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι ότι στον Exchange 2003 το Queue που μαζεύει ένας 2ος exchange για να τα κάνει deque σε άλλον server, πρέπει ο server που θέλουμε να τα πάρει, να στείλει την εντολή ETRN(αν είναι esmtp το προτόκολλο) ή TURN(αν χρησιμοποιείται το smtp) ώστε ο server με τα μυνήματα να προχωρήσει σε deque.

 

δεν ξέρω όμως τι έχει αλλάξει στον 2010 για να ξέρω αν παίζει και εκεί το ίδιο σενάριο...

 

από την άλλη υπάρχει και λύση τα μυνήματα να γίνονται queue στον isp σου όσο ο server σου είναι κάτω και μετά να σου έρθουν μόλις σηκωθεί...φυσικά αυτό δεν θέλει να δηλώσεις εσύ κάποιο MX record στον server σου από όσο ξέρω...

θα το δω πως έχει υλοποιηθεί σε εμένα και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη (pkouris) τώρα είδα τι είχες γράψει...δεν ήθελα να επαναλάβω την απάντηση σου...

 

xrisxal2000 έχω κάνει την ερώτηση στον άνθρωπο που το έστησε, για να σου δώσω ακριβή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το στήνω όπως είπα και παίζει μια χαρά.

Εχω στον dns του provider τα παρακάτω mx records,

mx priority 10 mail.mydomain.gr  ip=mystaticip

mx priority 20 backupmailservice.myprovider.gr  ip=myprovidermailsrv

έχει ενεργοποιήσει ο provider της υπηρεσία για backup mail server.

Αν για κάποιο λόγο ο exchange μου δεν λειτουργεί, λαμβάνει τα mail ο server του provider, και μετά απο τον exchange μου τρέχω το etrn. Προσοχή το etrn τρέχει απο το exchange machine

Στον exchange server δεν χρειάζετε κάποια επιπλέον ρύθμιση, record κτλ

Χρόνια Πολλα και καλή ανάσταση και σε εσένα  [:D]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...