Jump to content

Gmail ως Backup Mail Server του Exchange


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, είναι να στήσουμε τον Exchange Server 2010 και θέλουμε να έχουμε τη δυνατότητα ακόμα και αν πέσει Exchange (ή πάθει κάτι όλη η υποδομή) να παίρνουμε email.

 

Αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλουμε 2 mx records στον DNS του ISP και το ένα με priority 10 να δείχνει στον Exchange και το άλλο με priority 100 στο gmail (τώρα εκεί έχουμε το email hosting)

 

Οπότε αν πέσει, καεί ή είναι απασχολημένος ο Exchange τα email θα πηγαίνουν στο Gmail.

 

Τώρα, από εκεί και πέρα μπορώ να κάνω το gmail να κάνει forward τα email στον Exchange αλλά το σωστό δεν είναι να τα ζητήσει ο Exchange όταν μπορέσει?

Οπότε εκεί πάω στο receive connector?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη υποθέτω ότι αυτό που περιγράφεις είναι αδύνατο. Στον Exchange θα εξυπηρετείς email της μορφής όνομα@domain.gr. Εάν προωθήσεις αυτά τα email στο gmail θα τα απορρίπτει αμέσως. Δεν έχει καμία σχέση. Αυτό που ζητάς γίνεται με δύο Exchange.  Έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. Ψάξε λίγο.

 

Γιάννης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη υποθέτω ότι αυτό που περιγράφεις είναι αδύνατο. Στον Exchange θα εξυπηρετείς email της μορφής όνομα@domain.gr. Εάν προωθήσεις αυτά τα email στο gmail θα τα απορρίπτει αμέσως. Δεν έχει καμία σχέση. Αυτό που ζητάς γίνεται με δύο Exchange.  Έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. Ψάξε λίγο.

 

Γιάννης

 

Και όμως Γιάννη, το έκαναν.

2 πελάτες μου  ήδη χρησιμοποιούν email hosting της μορφής  theircompany.gr & mycompany.gr  από την google. Αν και έχει αρκετά mx records για να τα βάλεις στην dns ζωνη σου , κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Και μπορείς να αφήσεις και το www σου στον πάροχο που το είχες.

Αυτό όμως που λέει ο συνάδελφος  γίνεται με την υπηρεσία postini της google αν θέλει . Και ειναι και αρκετα ασφαλης με τα λεγόμενά τους  και επίσης cost friendly.

Ετσι μόνα τους, τα emails όμως, θα "εξαφανίζονται" από τον exchange ούτως ή άλλως  γιατι θα παραλαμβάνονται από το gmail inbox των χρηστών. Και δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις etrn εκεί , μάλλον δεν θα το δεχτεί.

Αν όχι postini τότε καποιον  smarthost όπως smail, soffice κλπ κλπ των παρόχων. Φτιάχνεις τα ΜΧ με τέτοιο τρόπο που όταν  "χαθεί"ο exchange να πηγαίνουν και να  "περιμένουν" σε έναν τέτοιο σέρβερ του παρόχου σου όταν επανέλθει ο exchange να  τα παραλάβει.

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μην πέσει ο exchange  αλλά όλα είναι συνάρτηση κόστους. ΠΧ ένας ακόμη exchange σε μία άλλη σύνδεση με άλλο πάροχο με ανάλογες ρυθμίσεις σε ΜΧ και εσωτερικό δίκτυο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην λέτε ανακρίβειες και πρακτικές Μπάμπη

Σουγιά - Τάκη Πεταλούδα και Λύσεις τα κάνω όλα σε καλές τιμές και συμφέρω.

 

Βασίλη τώρα είμαι σε πελάτη θα σου απαντήσω μέχρι το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη υποθέτω ότι αυτό που περιγράφεις είναι αδύνατο. Στον Exchange θα εξυπηρετείς email της μορφής όνομα@domain.gr. Εάν προωθήσεις αυτά τα email στο gmail θα τα απορρίπτει αμέσως. Δεν έχει καμία σχέση. Αυτό που ζητάς γίνεται με δύο Exchange.  Έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. Ψάξε λίγο.

 

Γιάννης

 

 

Βασικά δε θα κάνει ο Exchange Forward αλλά ο gmail στον Exchange.

Ο Gmail θα χρησιμοποιήται μόνο άμα πέσει ο Exchange και όταν σηκωθεί θα ζητάει από το Gmail τα email που πήρε την ώρα που ήταν κάτω.

Δε ξέρω αν ο Gmail έχει κάποιες ιδιαιτερότητες αλλά θεωρώ ότι αν είχα 2ο Exchange σε remote office δε θα υπήρχε πρόβλημα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πως θα συνδέσω τους 2 mail servers. θα κάνει προώθηση ο gmail στον exchange ή ο exchange θα τα κάνει download από το gmail.

Link to comment
Share on other sites

Μια ανάλογη περίπτωση συζητήθηκε εδώ http://autoexec.gr/forums/thread/23852.aspx . Αλλα ως backup mail server στον provider.

Πολύ καλό σενάριο είναι και exchange on line services, το οποίο συνεργάζετε με exchange 2010 on premises και exchange στο σύννεφο. Εχει όμως ανάλογο κόστος

Link to comment
Share on other sites

Μία εταιρία (και είναι η μοναδική που ξέρω να το κάνει) είναι η Banet

Κάνει το εξής
Για το domain σου company.gr δημιουργείς ένα ΜΧ Record το οποίο δείχνει την ΙΡ αυτής της εταιρίας.
Έτσι όλα τα mail πηγαίνουν στον mail server της banet.
εκεί αυτή έχει ανοιχτό έναν "κουβά" για το domain company.gr ο οποίος παραλαμβάνει ΟΛΑ τα εισερχόμενα email.
Τα email αυτά τα σκανάρει για ιούς και τα περνάει και από antispam φίλτρα, και στη συνέχεια ανα 5 λεπτά τα κάνει forward στην IP που θα τους πεις (δηλαδή στον δικό σου exchange server).
Εαν ο δικός σου Exchange server είναι πεσμένος για οποιοδήποτε λόγο, τότε τα email παραμένουν στον κουβά. Δεν νοίγεις κανένα mail account μέσα σε αυτούς.
Είναι αρκετά ασφαλές αλλά δεν ξέρω αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο. Την υπηρεσία την λέει Fetch Mail και κοστίζει περίπου 140€/χρόνο.

Δεν ξέρω αν σε βολεύει μία τέτοια λύση αλλά με περισσότερους του ενός exchange θα έκανες κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Κώστα , ειμαι υπερ των Ελληνικων προσπαθειών και αν η banet το κανει τοτε θα το χω υπ οψιν. Μέχρι τώρα Postini γνωριζα...

Παύλο , όλες οι "συννεφικές εφαρμογές" θα είναι  "σύντομα κοντά σας" . Μονο δοκιμη εχει στην Ελληνική Ιστοσελίδα της ΜΣ. Και  μου βγάζει  "μη διαθέσιμη την υπηρεσία" αν θα επιλέξω αμερική σαν τόπο. Εκτός κι αν .... "it's not what you know , its who you know" ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

 

Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται sync του Exchange με άλλον provider αυτόματα.

 

@v_pasch:High Available?CSV?Backup? όλα θα πέσουν? και το Internet Ταυτόγχρονα? πολύ δύσκολο. Προσωρινά παίζεις την υποδομή σου και απο το laptop σου.Disaster Recovery & Business Continuity planning.

 

Επίσης τα mail διατηρούνται 48 ώρες στο 90% των mail servers πριν έρθει ndr. οπότε αν σε 48 ώρες δεν μπορείς να είσαι up&running έχεις πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα απο τα χαμένα mail.

 

Foundation Server = Hosted mail + management απο τον Exchange σου.

 

Ύπάρχουν λύσεις για να μην χάσεις τίποτε χωρίς να καταφύγεις σε 3ους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που λέω είναι αν πάθει κάτι πχ το server room και καταστραφούνε τα πάντα να μπορεί η εταιρία να παίρνει email.

θα μου πεις αυτό θα σε νοιάζει εκείνη την ώρα και θα έχεις και δίκαιο απλά για την εταιρία το email είναι πολύ σημαντικό.

 

Ποια είναι η καλύτερη λύση σε τέτοια περίπτωση

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...